Skocz do zawartości
Przemia

Odpieniacz do ok. 220L w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim morszczakom! :)

 

To mój pierwszy post na tym forum.

 

Rozpocząłem projekt budowy inicjalnej solniczki w moim wydaniu. Tj. w temacie ma to być kostka 60x60x50(wys.) cm, ok. 220L w obiegu wliczając sump.

 

Wiadomo, że na starcie stoi wiele dylematów chociażby co do sprzętu, który można wybrać. Tutaj jednak chciałbym dopytać Was konkretnie o to jaki odpieniacz najlepiej kupić.

 

Komora na odpieniacz będzie miała wymiary 20x40cm a wysokość przegrody 22cm, ale mogę jeszcze to przedyskutować ze szklarzem, dopóki nie zaczął realizacji. Wydaje mi się, że dodanie do pierwszego wymiaru chociażby tego jednego magicznego cm, może zwiększyć pole wyboru pienidła. Max wysokość w szafce do półki to 55-60cm, tutaj też jestem to w stanie dostroić.

 

Co do obsady to myślę nad prostymi LPSami i SPSami, miękkimi, a z ryb to drobnica na ten litraż nie więcej niż 6sztuk (para błazenków, może jakaś babka, garbiki, royal gramma) i jakaś sprzątająca ekipa bezkręgowców (krewetki, kraby, ślimaki, może jeżowiec).

 

Co moglibyście w związku z tym polecić:

Twistman Integra 100,

Deltec 400i albo 600i (czy rzeczywiście są takie głośne?)

Reef Octopus Octo Essence 130,

Nyos Quantum 120,

Tunze 9410 DC,

Aquamedic Powerflotor X.3 M,

Maxpect Jump SK 400 ( czy ten to nie przesada? na pewno dla niego trzeba powiększyć wymiar komory w sumpie).

 

Zależy mi żeby był możliwe cichy. Myślę, że sterowalna pompa DC pomogłaby w okiełznaniu odpieniacza, tym bardziej, że to moje pierwsze podejście. Pewnie byłaby też nieco mniej prądożerna. Zabezpieczenia przed przelaniem kubka (tutaj kusi Deltec i MJ- SK 400) też mile widziane.

Z góry bardzo Wam dziękuję za każdą podpowiedź/rekomendację.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AM power flotor L plus tłumik Aqua Trend z zaklejonym jednym otworem :) Mniej niż 1 kzł.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegę. 

Mam bardzo podobny przypadek. Kostka: 60x60x60 plus Sump 30x40x30.

Od razu szczerze ostrzegam: Kwadrat to nie prosty temat ;). Ciężko ustawić pompy cyrkulacyjne, aby nie było martwych stref.

Co do odpieniacza:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Maxpect Jump SK 400 ( czy ten to nie przesada? na pewno dla niego trzeba powiększyć wymiar komory w sumpie).

Ja mam dużo mniejszy obieg (kostka 50x50x50 + sump) jakieś 150l w obiegu. Zdecydowałem się właśnie na SK400 i jestem bardzo zadowolony, przegroda odpieniacza 22cm szeroka i wysokość 20cm. Odpieniacz cichutki, piany co niemiara... u mnie pompa chodzi na 80%, może trochę zmniejszę bo nutreiny wyzerowane. Co prawda trochę świeży mam jeszcze zbiornik ale połowa docelowej obsady korali i praktycznie 90% obsady rybnej już pływa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@docentos, tak mam świadomość, że sprawa efektywnej cyrkulacji przy kostce będzie trudna. Lockline na powrocie plus 2 mniejsze falowniki (raczej sterowalne) na początek mam nadzieję załatwią sprawę. Może być z takim układem gorzej jak pojawi się obsada rybna i karmienie ryb/korali, wtedy będę korygował. Zastanawiałem się też czy najmniejsze gyre od maxpecta ma sens w tak krótkim zbiorniku (niby jest sterowanie).

 

A wracając do sedna tematu, czyli odpieniacza, to na pewno poważnie rozważę AM Powerflotor. Wcześniej już wpadły mi w oko ich pompy obiegowe DC.

Zdziwiło mnie trochę, że nikt nie rekomenduje Twistmana, w końcu to rodzina konstrukcja i bezproblemowy serwis w razie problemów.

Z Delteciem też jak się nasłuchałem, to wielka niewiadoma, że głośny i tandetny plastik, ale pieni dobrze ponoć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 hours ago, Przemia said:

 

Z Delteciem też jak się nasłuchałem, to wielka niewiadoma, że głośny i tandetny plastik, ale pieni dobrze ponoć.

Hey...

Ja mam 600i, jest nieslyszalny i taki ma byc, jezeli u kogos chodzi glosno to reklamacja...

Poza tym rozbierzesz go do czyszczenia w 30 sekund, chociaz sa mistrzowie, ktorzy robia to szybciej...

Nastepna cecha jest szerokosc podstawy, tylko 14 cm...

No i pieni super...

Pozdr


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim litrażu mialem am power flotor M. Czy byłem zadowolony to nie wiem bo to moje pierwsze pienidlo było ale zbiornik był piękny 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morski projekt coraz bliżej odpalenia. Stoję przed wyborem pompy obiegowej. Zastanawiam się nad Aqua Medic DC Runner 3.3 (3000 l/h, 2.7m unosu) a czymś od Jebao czy Aqua Nova. 

Czy te wydajności rzędu 3000 l/h będą akuratne dla mojego systemu ok. 200l wody?

Z tymi chińskimi urządzeniami mam dylemat jak jest z ich powtarzalnością jeśli o jakość/awaryjnośc. Z drugiej strony wiem, że są bardzo popularne i trochę tańsze od Aqua Medic czy najmniejszej obiegówki od Maxpecta chociażby. Zależy mi na ciszy i bezawaryjności/trwałości pompy.

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywista wydajność pompy mocno zależy od konkretnego układu rur (ilość kolanek lub łuków, długość rury, wysokość podnoszenia, zdławiony wylot i pewnie kilka innych czynników). Producent podaje zwykle po prostu na wylocie pompy (brak rur, brak podnoszenia). Ja na własny użytek dzielę to przez dwa od razu ;)

1500l/h dla 200l zbiornika to aż nadto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej wspomniał to zależy jaką długą drogę ma powrót. 
Osobiście mam Jebao DCP-3500 w 250 litrach. Unoszenie słupa wody aż 3,5m. Mogę Ci ją polecić. Bardzo cicha a cenowo wychodzi sporo taniej od Aqua Medic DC Runner.
Jak skręcisz ją na 30-40% to prawie niesłyszalna. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda będzie musiała pokonać drogę ok. 1,2m w górę, prawdopodobnie dwa kolanka 90° i podwójny lockline na wylocie. Myślę też nad wstawieniem trójnika na powrocie pod kątem przyszłościowej rozgałęźki na potencjalna lampę UV. 

Biorę pod uwagę przepływ 10x ilość wody w systemie, więc ok. 2000 l/h plus ewentualne straty na hydraulice, to może być potrzeba nieco mocniejszej pompy jeśli się nie mylę. Jakieś 3000-3500 l/h.

Jebao do rozważenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Przemia napisał:

Woda będzie musiała pokonać drogę ok. 1,2m w górę, prawdopodobnie dwa kolanka 90° i podwójny lockline na wylocie. Myślę też nad wstawieniem trójnika na powrocie pod kątem przyszłościowej rozgałęźki na potencjalna lampę UV. 

Biorę pod uwagę przepływ 10x ilość wody w systemie, więc ok. 2000 l/h plus ewentualne straty na hydraulice, to może być potrzeba nieco mocniejszej pompy jeśli się nie mylę. Jakieś 3000-3500 l/h.

Jebao do rozważenia.

To masz krótki dystans. 

Jebao dcp-3500 kosztuje  300-315zl zależy od sklepu. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście posiadam Twistman Integra 100 w obiegu 250l. Jestem z niego bardzo zadowolony, czasami potrafi przelać. Jednak bardzo cichy i wydajny w/w litrażu. Serwis też na najwyższym poziomie (w moim przypadku podczas transportu, kurier musiał gdzieś rzucić kartonem i wysunął się wirnik w pompie, wysłałem odpieniacz do producenta - w 48 godzin od wysłania sprzęt był z powrotem u mnie w sumpie z opisem "awarii").

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.