Skocz do zawartości
harnas

Ogrzewanie CO (podlogowe) w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje utrzymywac temperature w akwarium systemem centralnego ogrzewania, tj. rura od podlogowki (dedykowany obwod) w sumpie. Wiem, ze kilka osob tutaj wspominalo takie rozwiazanie ale nie moge znelsc tych starych postow...

Jaka rure moge bezpiecznie wlozyc do sumpa ? Do ogrzewania podlogowego PE-RT ?  (One nie maja chyba certifikatow zywnosci). Czy zwykle do instalacji wodnych PEX ?

  

Jak oszacowac dlugosc tej rury w sumpie. Wspolczynnik rury to 0.4W/(m*K). Roznica temperatur wody CO i wody w akwarium ok 20 stopni. Zapotrzeboanie na cieplo ok 3kW (tyle maja chlodziaki do akwarium 3000l).  Dobrze licze, ze potrzeba prawie 400m ?

Edytowane przez harnas (wyświetl historię edycji)

_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe Ci się nie sprawdzi, bo za mała jest różnica temperatur. Ja mam zrobione grzanie i chłodzenie z pompy ciepła. Grzanie mam podpięte do CWU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, Marijo said:

Podłogowe Ci się nie sprawdzi, bo za mała jest różnica temperatur. Ja mam zrobione grzanie i chłodzenie z pompy ciepła. Grzanie mam podpięte do CWU.

Temperature moge regulowac bo mam osobny obwod z pompy ciepla. Moze mi odpowiedziec na pozostale pytania: jaka masz rure w sumpie i ile metrow ?


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz brać jeszcze pod uwagę przepływ wody który będziesz za pewne regulował jakimś zaworem automatycznym i do tego temperaturę źródła ciepła i dopiero na tej postawie możesz sobie wyliczyć (próbować wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne dla zbiornika żeby go ogrzać) polecam zadać pytanie na jakimś forum dla fizyków bo więcej tutaj zmiennych niż stałych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1500 litrów w obiegu mam 3 zwoje rury PEX w sumpie pod odpieniaczem. Grzanie - chłodzenie jest realizowane przez dwa płytowe wymienniki ciepła i zawory kulowe  afriso z napędem sterowane z Profiluxa.

zIMG_20200217_175843.jpgchłodzenie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem dokładnie i mam 3,5 zwoja rury PEX Kisan 16 mm o przewodności 0,45W/(m*K) czyli około 6 metrów takiej rury jest zanurzone w wodzie. Ten czerwony Kisan jest dość elastyczny jak na rurę PEX i można to łatwo zwinąć. Nie masz co przeliczać po przewodnictwie, bo robisz z tego wymiennik woda-woda i działa on inaczej. U mnie różnica temperatur  między CWU a akwarium to 20-25 stopni. Specjalnie tej rury w akwarium jest tak mało ponieważ chciałem aby nie udało się szybko podgrzać wody w akwarium ze wzglądu na możliwość wystąpienia awarii zaworu lub pomiaru temperatury (prawdopodobieństwo pewnie mniejsze niż w grzałce akwariowej, ale jednak). Do tego chciałem wydłużyć czas nagrzewania, aby zawór nie pracował zbyt często, jest to zawór kulowy. Nie wiem jaką masz pompę ciepła, ale jeśli z wymiennikiem gruntowym to szczerze polecam zrobienie sobie chłodzenia akwarium w taki sposób. Podczas chłodzenia pracują tylko dwie pompki obiegowe o łącznej mocy kilkudziesięciu watów i tu dopiero są oszczędności w porównaniu z chłodziarką do akwarium. Przy Twojej szerokości geograficznej chłodzenie może okazać się bardziej potrzebne. Jeszcze kwestia podpięcia ogrzewania, mam podpięte pod CWU dlatego, że ogrzewanie akwarium mam dostępne wtedy przez cały rok, a nie tylko wtedy gdy pracuje podłogówka. Do tego CWU jest swego rodzaju buforem o pojemności 300 litrów. Pompa nie pracuje a akwarium jest ogrzewane. Jeśli chcesz zrobić oddzielny obwód na ogrzewanie tak jak piszesz to moim zdaniem zysk z tego typu ogrzewania będzie żaden. Pompa ciepła pracuje z określoną mocą i u Ciebie raczej moc grzewcza pompy jest większa niż 3 kW. Nawet gdybyś zrobił wymiennik w akwarium o mocy 3 kW to przy grzaniu samego akwarium reszta mocy z pompy pójdzie w gwizdek.

Edytowane przez Marijo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 12/16/2021 at 11:23 AM, Marijo said:

Sprawdziłem dokładnie i mam 3,5 zwoja rury PEX Kisan 16 mm o przewodności 0,45W/(m*K) czyli około 6 metrów takiej rury jest zanurzone w wodzie. Ten czerwony Kisan jest dość elastyczny jak na rurę PEX i można to łatwo zwinąć. Nie masz co przeliczać po przewodnictwie, bo robisz z tego wymiennik woda-woda i działa on inaczej. U mnie różnica temperatur  między CWU a akwarium to 20-25 stopni. Specjalnie tej rury w akwarium jest tak mało ponieważ chciałem aby nie udało się szybko podgrzać wody w akwarium ze wzglądu na możliwość wystąpienia awarii zaworu lub pomiaru temperatury (prawdopodobieństwo pewnie mniejsze niż w grzałce akwariowej, ale jednak). Do tego chciałem wydłużyć czas nagrzewania, aby zawór nie pracował zbyt często, jest to zawór kulowy. Nie wiem jaką masz pompę ciepła, ale jeśli z wymiennikiem gruntowym to szczerze polecam zrobienie sobie chłodzenia akwarium w taki sposób. Podczas chłodzenia pracują tylko dwie pompki obiegowe o łącznej mocy kilkudziesięciu watów i tu dopiero są oszczędności w porównaniu z chłodziarką do akwarium. Przy Twojej szerokości geograficznej chłodzenie może okazać się bardziej potrzebne. Jeszcze kwestia podpięcia ogrzewania, mam podpięte pod CWU dlatego, że ogrzewanie akwarium mam dostępne wtedy przez cały rok, a nie tylko wtedy gdy pracuje podłogówka. Do tego CWU jest swego rodzaju buforem o pojemności 300 litrów. Pompa nie pracuje a akwarium jest ogrzewane. Jeśli chcesz zrobić oddzielny obwód na ogrzewanie tak jak piszesz to moim zdaniem zysk z tego typu ogrzewania będzie żaden. Pompa ciepła pracuje z określoną mocą i u Ciebie raczej moc grzewcza pompy jest większa niż 3 kW. Nawet gdybyś zrobił wymiennik w akwarium o mocy 3 kW to przy grzaniu samego akwarium reszta mocy z pompy pójdzie w gwizdek.

Dziekuje za dokladna odpowiedz. Z tego co widze na sieci to PEX Kisan 16mm to jest wlasciwie PE-RT/Al/PE-RT czyli rura dedykowana do ogrzewania podlogowego, zgadza sie ?  Jesli u Ciebie sie sprawdza to dam taka sama tylko troche dluzsza bo bede uzywal wode o troche mniejszej roznicy temperatur wzgledem akwarium.

Ja chce wziac wode bezposrednio z obiegu ogrzewania pompy ciepla tak abym tym samym rozwiazaniem mogl zrobic chlodzenie. Pompa mam powietrzna Daikin 8kW z inwerterem wiec mam mozliwosc przykrecenia mocy. Pompa ciepla bedzie w praktyce dedykowana do akwarium bo nasz dom (prawie dwa lata od zamieszkania) nie wymaga narazie ani ogrzewania ani chlodzenia (spelniamy wymogi Pasivhaus Premium, zima mamy 21 stopni a latem do 26).

W moim akwarium widze to tak: 

-sterownik temperatury Aquamedica bedzia dawal sygnal na rozpoczecie ogrzewania albo chlodzenia w zaleznosci od zadanej temperatury

-sygnal z Acuamedica bedzie odczytany przez sterownik Wago (czesc systemu domotyki), ktory wysteruje pompe ciepla (chlodzenie lub ogrzewanie) po KNX i zalaczy pompe CO aby pompowac przez rure PEX, ktora jest w sumpie

 

To rozwiazanie z wymiennikiem gruntowym bardzo mi sie podoba. Myslalem o tym na etapie projektu. Nawet wystapilem o pozwolenie na odwiert do geotermii. Ostatecznie jednak nie mialo to ekonomicznego uzasadnienia bo obliczone zapotrzebowanie na chlod i cieplo budynku wyszlo bliskie 0.  

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.