Skocz do zawartości
Tofen

Pierwsze akwarium morskie 50l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,  bardzo zafascynowały mnie akwaria morskie, jednak w temacie akwarystyki jestem totalnie zielony. Nigdy nie prowadziłem żadnego akwarium lecz po xxx godzinach czytania na ten temat w końcu postanowiłem spróbować :D 

Mniej więcej zrobiłem sobie listę potrzebnych rzeczy i prosił bym o wydanie opinii czy podany zestaw będzie spełniał swoją rolę, co ewentualnie dokupić a co może zmienić 

  • -akwarium OptiWhite o wymiarach 60x30x25cm
  • - filtr kaskadowy aquael versamax FZN-3
  • -grzałka AQUAEL ULTRA HEATER 50W
  • -falownik AQUA NOVA NWM-2000 
  • -2 lampy  aquael leddy slim duo

Myślałem jeszcze nad odpieniaczem lecz przy wymianach co tydzień 5-10l będzie on potrzebny? 

Docelowo w zbiorniku chciałbym umieścić 2 błazenki, 1 jakąś ładną większą  rybkę (nie przeglądałem jeszcze odmian) 

 

o rodzaj soli,piasku czy bakterii zdam się na panów ze sklepu e akwarium w Krakowie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Tofen napisał:

2 lampy  aquael leddy slim duo

Zdecydowanie odradzam lampy aquaela - świecą tragicznie.

38 minut temu, Tofen napisał:

1 jakąś ładną większą  rybkę

W 50l niewiele "większych rybek" można trzymać. Jestem wprawdzie ostatnią osobą, która może doradzać w kwestii obsady, ale do tego litrażu oprócz błazenków to może jakąś babkę/apogona/spokojnego garbika? 

W każdym razie życzę powodzenia! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zajrzyj do mojego tematu :)

Też miałem zamiar wystartować z małym akwa 64L ale po wielu dyskusjach mam już przymiarki na 91L :D Kilka złoty więcej a masz sporo miejsca do popisu. Co do filtra to zdecydowanie bym wolał Tidal 55 albo 75. Z tego co wyczytałem wchodzi sporo więcej mediów do niego. 

 

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Tofen napisał:

Witam,  bardzo zafascynowały mnie akwaria morskie, jednak w temacie akwarystyki jestem totalnie zielony.

Mała podpowiedź, dużo czytaj wyciągaj wnioski i samo wszystko przyjdzie. 

Krytykę przyjmuj na dwie strony bo to ważne,

aby cię to bardziej motywowało niż zniechęcało. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jeśli kaskada to tylko Tidal i odrazu 110. Przed tym jak trafil pierwszy egzemlarz od mnie, to mowilem, pogrzalo, tyle kasy za kaskade - teraz juz iwem, z wart kazdej kasy jest.

Powierzchnia na media taka, ze spokojnie wejdzie 2kg kulke maxpecta. Plynna regulacja mocy. Bajka.

Kilka kaskad aquaela tez mam, ale nie porownywalnie mniej wkladow wchodzi i konstrukcja duzo gorsza w porownaniu z tidalem.

Jesli chodzi o oswietlenie to niestety, slimy aquaela musialby byc 3, a to juz robi sie 600 zl. Zastanow sie czy nie lepiej dac w to miejsce diwe spectry 35W, wedlug mnie bardzo fajne lampy.

Grzalka to tez duzo bezpieczniej bedzie uzyc jager/eheim 50W.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.12.2021 o 11:31, arrowb napisał:

jeśli kaskada to tylko Tidal

Hej, pozwolę sobie dołączyć do dyskusji bo mam przy okazji pytanie. Jak z głośnością pracy tego filtra? Akwarium mroskie będzie stało w sypialni i aktualny FZN1 to maksymalnie głośny filtr jaki jestem w stanie wytrzymać by komfortowo spać. 
Pozdrawiam ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, PawelM napisał:

Hej, pozwolę sobie dołączyć do dyskusji bo mam przy okazji pytanie. Jak z głośnością pracy tego filtra? Akwarium mroskie będzie stało w sypialni i aktualny FZN1 to maksymalnie głośny filtr jaki jestem w stanie wytrzymać by komfortowo spać. 
Pozdrawiam ^^

 

Zglosnij sobie. Na filmiku słychać mniej więcej jak chodzi. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to weź sobie troszke większe akwarium:) lampy aquaela sobie odpuść, lepiej poszukaj czegoś używanego ale mocniejszego. Polecam kaskadę tidala, u mnie tidal 55 chodzi w 75L i nie ma problemu, na początku było słychać pompę jakieś dwa tygodnie a teraz kompletna cisza. Falownik wziąłbym przynajmniej jakieś Jebao. Ja u siebie dorzuciłem odpieniacz tunze 9001dc po jakimś czasie dużo mam zwierzaków poprostu, ale nie jest on niezbędny, na dzień dobry możesz śmiało zaczynać bez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.