Skocz do zawartości
Marcinekk

Wodorotlenek sodu

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesięcy używam  wodorotlenek sodu w akwarium. Proszki rozrabiam w 1500 ml osmozy (75 gramów wodorotlenku sodu , 15 gramów wodorowęglanu sodu ). Ostatnio zauważyłem po podaniu do akwarium płynu , że wytrąca się, robi się mleko oraz gluty . Czym może być to spowodowane ? Proszki stosuje dwóch różnych firm, przed podaniem kh pompa nie podaje chlorku wapnia. Tak więc wykluczam wytrącenie kh przez wapno.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marcinekk napisał:

Od kilku miesięcy używam  wodorotlenek sodu w akwarium. Proszki rozrabiam w 1500 ml osmozy (75 gramów wodorotlenku sodu , 15 gramów wodorowęglanu sodu ). Ostatnio zauważyłem po podaniu do akwarium płynu , że wytrąca się, robi się mleko oraz gluty . Czym może być to spowodowane ? Proszki stosuje dwóch różnych firm, przed podaniem kh pompa nie podaje chlorku wapnia. Tak więc wykluczam wytrącenie kh przez wapno.

Czy to co się wytrąci, osiada na dnie, czy po chwili się rozpuszcza i znika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne zjawisko, przy lokalnym wysokim stężeniu NaOH czy ogółem wodoroweglanow/węglanów i wysokim pH powstaje biała  "chmura" węglanu magnezu/węglanu wapnia, który natychmiast po rozmieszaniu się rozpuszcza. Nie przejmować się, lać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje osad który się nie rozpuszcza. 

 

20220101_094416.jpg


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Marcinekk napisał:

Pozostaje osad który się nie rozpuszcza. 

Jakie masz pH I ilość Ca w ml wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca mam na poziomie 425, ph rano 8, wieczorem 8,6. Po podaniu samego wodorowęglanu sodu do akwarium płyn się nie wytrąca.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Marcinekk napisał:

Ca mam na poziomie 425, ph rano 8, wieczorem 8,6. 

8,6 to trochę za dużo. A po co mieszasz NaOH z wodorowęglanem Na? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Arek77 napisał:

8,6 to trochę za dużo. A po co mieszasz NaOH z wodorowęglanem Na? 

Zbyt wysokie  jest PH przy samym NaOH.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu aby nie zakładać nowego....

Jeśli przyjęta jest  dawka kwaśnego węglanu sodu w metodzie Ballinga 80 g / litr wody (można przyjąć r- r jednomolowy) I chciałbym zamianiast tego podawać równoważny roztwór NaOH to jak to przeliczyć? Jednomolowy r-r NaOH to ok 40g/l. będzie ok?

Czy przeliczać to na dostarczony sód (Na) czy na powstałe jony węglanowe?

Jest to o tyle ważne, że przy  braku równoważności jednomolowego r-ru kwaśnego węglanu sodu (kH Buffer) z 1 molowym NaOH, dozując SBS, Mg I Ca po pewnym czasie może rozjechać się równowaga jonowa. 

Ktoś z forumowiczów jest w stanie porównać te dwa roztwory i przeliczyć to chemicznie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40g NaOH zastępuje 80g NaHCO3.

możesz mieszać w celu uzyskania pożądanego pH. Ja obecnie daję na litr 20g NaHCO3 + 30g NaOH.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sam roztwór NaOH można lać w tym samym czasie co Ca czy też dojdzie do reakcji wytrącania?

Obecnie zacząłem podawać samo NaOH z oddzielnej pompy raz na godzinę i zauważyłem lekkie skoki pH (około 0,05) zaraz po podaniu. Podaję obecnie bardzo małe ilości ale będę je zwiększał i zastanawiam się jak to zrobić.

Obecnie poprzez podawanie NaOH podniosłem pH o jakieś 0,05  do wartości 8,9 rano. To niewiele i żeby dojść do 8,0-8,1 będę musiał sporo zwiększyć dozowanie. Tak jeszcze kombinuję, że te lekkie skoki wynikają z tego że nie cały CO2 przereagował z NaOH - może więc w ogóle nie będzie problemu jak w wodzie będzie pod dostatkiem NOH, który będzie na bieżąco wchodził w reakcję z CO2.

Jak Wy dozujecie NaOH w swoich zbiornikach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, chris_ek napisał:

Czy sam roztwór NaOH można lać w tym samym czasie co Ca czy też dojdzie do reakcji wytrącania?

Obecnie zacząłem podawać samo NaOH z oddzielnej pompy raz na godzinę i zauważyłem lekkie skoki pH (około 0,05) zaraz po podaniu. Podaję obecnie bardzo małe ilości ale będę je zwiększał i zastanawiam się jak to zrobić.

Obecnie poprzez podawanie NaOH podniosłem pH o jakieś 0,05  do wartości 8,9 rano. To niewiele i żeby dojść do 8,0-8,1 będę musiał sporo zwiększyć dozowanie. Tak jeszcze kombinuję, że te lekkie skoki wynikają z tego że nie cały CO2 przereagował z NaOH - może więc w ogóle nie będzie problemu jak w wodzie będzie pod dostatkiem NOH, który będzie na bieżąco wchodził w reakcję z CO2.

Jak Wy dozujecie NaOH w swoich zbiornikach?

NaOH wpadające w tej samej chwili co Ca będzie natychmiast tworzyć osad. Już samo dozowanie NaOH powoduje strącanie kamienia przez lokalne wysokie pH , dlatego warto dozowac w silny przepływ.

CO2 jest dużo, przereagowuje niemal natychmiast. W słupie cieczy dosłownie minutę po wymieszaniu NaOH jest już docelowe KH. 

Nie zapatruj się tylko na pH , dozujesz NaOH by podnosić KH a wzrost pH jest towarzyszącą zaletą. Jeśli będziesz obserwował tylko pH możesz wylądować z wysokim kH jak zwiększysz dawki. 

Ja leję w ciągu doby podzielone na 12 dawek. 30% objętości idzie w nocy, 70% w dzień co daje mniej więcej stabilną linię kH w ciągu doby. 

W dniu 20.02.2022 o 14:53, Arek77 napisał:

Podłączę się do tematu aby nie zakładać nowego....

Jeśli przyjęta jest  dawka kwaśnego węglanu sodu w metodzie Ballinga 80 g / litr wody (można przyjąć r- r jednomolowy) I chciałbym zamianiast tego podawać równoważny roztwór NaOH to jak to przeliczyć? Jednomolowy r-r NaOH to ok 40g/l. będzie ok?

Czy przeliczać to na dostarczony sód (Na) czy na powstałe jony węglanowe?

Jest to o tyle ważne, że przy  braku równoważności jednomolowego r-ru kwaśnego węglanu sodu (kH Buffer) z 1 molowym NaOH, dozując SBS, Mg I Ca po pewnym czasie może rozjechać się równowaga jonowa. 

Ktoś z forumowiczów jest w stanie porównać te dwa roztwory i przeliczyć to chemicznie?

 

Bilans sodu masz identyczny przy zastosowaniu 40g NaOH co przy 80g NaHCO3 bo w obu przypadkach stosujesz 1molowy roztwor . Węglanów powstaje dokładnie tyle samo . Nic się nie rozjedzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Nie zapatruj się tylko na pH , dozujesz NaOH by podnosić KH a wzrost pH jest towarzyszącą zaletą.

Cóż, ja akurat zacząłem stosować NaOH żeby podnieść pH a wzrost KH jest towarzyszącą wadą z racji tego że dozuję oprócz tego dwuskładnikowego ballinga. :)

38 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Jeśli będziesz obserwował tylko pH możesz wylądować z wysokim kH jak zwiększysz dawki. 

Właśnie dlatego zaczynam od bardzo małych dawek żeby zobaczyć zależność i nie przesadzić z poziomem KH.

Rozumiem, że im więcej będę dozował NaOH tym mniej węglanów z ballinga żeby utrzymać KH na określonym poziomie.

46 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ja leję w ciągu doby podzielone na 12 dawek. 30% objętości idzie w nocy, 70% w dzień co daje mniej więcej stabilną linię kH w ciągu doby. 

Ostatnio właśnie zastanawiałem się nad tym co ważniejsze w akwarium stabilny poziom KH czy też pH? Czy przy takim dozowaniu monitorujesz pH w ciągu doby? Jakie masz dobowe wahania pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależność da się wyliczyć,  wpływ 1molowego  roztworu wodorotlenku jest dokładnie taki sam jak wpływ 1molowego ballinga. Pytanie tylko jaki balling , stężenia etc. Policz sobie, zwiększaj dawkę i zmniejszaj dawkę kH. 

36 minut temu, chris_ek napisał:

Ostatnio właśnie zastanawiałem się nad tym co ważniejsze w akwarium stabilny poziom KH czy też pH? Czy przy takim dozowaniu monitorujesz pH w ciągu doby? Jakie masz dobowe wahania pH?

Różne wagi. W kwestii stablinosci w ciągu doby czy dłuższych okresów to IMO kH ważniejsze. W oceanie kH niemal nie fluktuuje. PH natomiast zmienia się i w oceanie w ciągu doby. Ważne, żeby pH było w wyższych granicach dla łatwiejszej kalcyfikacji.

pH monitoruje na bieżąco, dobowo waha się o 0,2. W lato 8,3-8,5 w zimę 8,1-8,3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Czy sam roztwór NaOH można lać w tym samym czasie co Ca czy też dojdzie do reakcji wytrącania?

Nie wiem, z założenia leję o różnych godzinach.

3 godziny temu, chris_ek napisał:

Jak Wy dozujecie NaOH w swoich zbiornikach?

Wcześniej lałem 9 dawek po 50, teraz jest rozłożone na 24 dawki co godzinę.

2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

dlatego warto dozowac w silny przepływ.

Ja bym nawet powiedział, że nie warto, a koniecznie trzeba.

2 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Nie zapatruj się tylko na pH , dozujesz NaOH by podnosić KH a wzrost pH jest towarzyszącą zaletą. Jeśli będziesz obserwował tylko pH możesz wylądować z wysokim kH jak zwiększysz dawki. 

Polać mu, bo dobrze gada.

1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Cóż, ja akurat zacząłem stosować NaOH żeby podnieść pH a wzrost KH jest towarzyszącą wadą z racji tego że dozuję oprócz tego dwuskładnikowego ballinga.

Mieszaj, tak jak podałem. będziesz miał jedno i drugie, gwarantuję.

1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Ostatnio właśnie zastanawiałem się nad tym co ważniejsze w akwarium stabilny poziom KH czy też pH? Czy przy takim dozowaniu monitorujesz pH w ciągu doby? Jakie masz dobowe wahania pH?

Zależy. Ogólnie najważniejsze jest KH. Zbyt niski poziom KH powoduje zgon wszystkich korali. Jeśli pH masz powyżej 8 możesz odpuścić temat i mierzyć tylko jako ciekawostka. Natomiast niskie pH, szczególnie poniżej 7.8 również bardzo negatywnie wpływa na SPS i LPS.

U mnie dobowe wahania są rzędu 0.4. W dzień rośnie, w nocy spada. Zimą są większe niż latem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powoli odchodzę od NaOH. Miesiąc temu lałem 100ml/ dobę. Co tydzień zmniejszam , teraz leję 50ml i nie wiem o co chodzi, pH cały czas 8,20-8,50 a KH 11,5. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

21 minut temu, Raff 2020 napisał:

A ja powoli odchodzę od NaOH. Miesiąc temu lałem 100ml/ dobę. Co tydzień zmniejszam , teraz leję 50ml i nie wiem o co chodzi, pH cały czas 8,20-8,50 a KH 11,5. 

 

3 godziny temu, chris_ek napisał:

Cóż, ja akurat zacząłem stosować NaOH żeby podnieść pH a wzrost KH jest towarzyszącą wadą z racji tego że dozuję oprócz tego dwuskładnikowego ballinga. :)

Nie powinno się  podnosić pH za pomocą NaOH bez kontrolowania kH I bez lania czegoś z chlorkami. Ja miałem niskie kH I widziałem negatywną reakcję korali, natomiast nie widziałem nic niepokojącego przy pH 7,7, choć wiem, że to nie jest optymalne środowisko dla korali.

Jeżeli ktoś leje standardowego ballinga to może eksperymentować z sodą kalcynowaną czy wodorowęglanem sodu ale tylko jako stosowane równoważnie(w znaczeniu zamiast) z kwaśnym węglanem sodu (kH buffer) ale nie jako dodatkowe dozowanie (!!!). Jeśli ktoś leje dwu czy jednoskładnikowe preparaty jako suplementację makro to nie odważyłbym się dodatkowo lać NaOH wyłącznie do podnoszenia pH. Po pewnym czasie może to spowodować katastrofę.

Ja obecnie podaję wodorowęglan sodu plus NaOH po 50 % dotychczasowych dawek pilnując aby kH było stałe. Obecnie pH mam w zakresie7,8-8,1. W przyszłym tygodniu chcem przejść wyłączie na NaOH. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, Raff 2020 napisał:

A ja powoli odchodzę od NaOH. Miesiąc temu lałem 100ml/ dobę. Co tydzień zmniejszam , teraz leję 50ml i nie wiem o co chodzi, pH cały czas 8,20-8,50 a KH 11,5. 

Może już czas skalibrować sondę PH:) ja używam wapna sodowanego bez kombinacji

Edytowane przez wojtas350 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, wojtas350 napisał:

Może już czas skalibrować sondę PH:) ja używam wapna sodowanego bez kombinacji

Nową sondę kupiłem z dozownikiem AT1 miesiąc temu, kalibrowałem ją tydz. temu. Też myślałem, że to niemożliwe, jednak wyniki potwierdzają testy kropelkowe i inny miernik pH.

NaOH zacząłem podawać dlatego, że kilka osób zasugerowało mi, że to jest niemożliwe, że bez sody kaustycznej mam pH na poziomie 8-8,2 a wychodzi na to, że takie miałem. 
W akwarium prawie nic się nie zmieniło, tylko KH z 8 wyleciało mi na poziom 12 i Akry zamiast piąć się ku górze zaczęły rozlewać się na boki

Wapno sodowane, a co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Raff 2020 napisał:

Wapno sodowane, a co to jest?

Mieszanina wodorotlenku sodu i wodorotlenku wapnia:)

Absorbuje CO2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, katani napisał:

Mieszaj, tak jak podałem. będziesz miał jedno i drugie, gwarantuję.

Jako ballinga używam ATI Essentials pro w największym rozcieńczeniu więc przeliczenie tego nie jest takie proste.

23 godziny temu, katani napisał:

Zależy. Ogólnie najważniejsze jest KH. Zbyt niski poziom KH powoduje zgon wszystkich korali. Jeśli pH masz powyżej 8 możesz odpuścić temat i mierzyć tylko jako ciekawostka. Natomiast niskie pH, szczególnie poniżej 7.8 również bardzo negatywnie wpływa na SPS i LPS.

Chyba to u Ciebie KH poleciało ostatnio ostro  w dół - korale zareagowały na to jakoś?

21 godzin temu, Arek77 napisał:

Nie powinno się  podnosić pH za pomocą NaOH bez kontrolowania kH I bez lania czegoś z chlorkami.

Możesz rozwinąć o co chodzi z tymi chlorkami ... chodzi o wapń z dwuskładnikowego ballinga?

22 godziny temu, Arek77 napisał:

Jeżeli ktoś leje standardowego ballinga to może eksperymentować z sodą kalcynowaną czy wodorowęglanem sodu ale tylko jako stosowane równoważnie(w znaczeniu zamiast) z kwaśnym węglanem sodu (kH buffer) ale nie jako dodatkowe dozowanie (!!!).

Tak może dla wyjaśnienia. Leję czy też lałem do tej pory dwuskładnikowego ballinga ATI pro rozłożonego na 24 dawki ze zwiększonymi dawkami podczas świecenia. Najpierw do rozworu #1 (węglany) dodałem trochę rozrobionego NaOH żeby podnieść pH. Następnie wyłączyłem podawanie roztworu #1 w nocy a w zamian zacząłem podawać roztwór NaOH.

22 godziny temu, Arek77 napisał:

Jeśli ktoś leje dwu czy jednoskładnikowe preparaty jako suplementację makro to nie odważyłbym się dodatkowo lać NaOH wyłącznie do podnoszenia pH. Po pewnym czasie może to spowodować katastrofę.

Znów poproszę o wyjaśnienie. Chodzi o skład trzy lub dwuczęściowego ballinga? Przy dwuczęściowym coś się rozjedzie?

Pytanie czy roztwór #1 ATI Essentials pro to tylko węglany czy też jakieś dodatki - na stronie producenta nic nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, chris_ek napisał:

Chyba to u Ciebie KH poleciało ostatnio ostro  w dół - korale zareagowały na to jakoś?

Zero reakcji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, chris_ek napisał:

Możesz rozwinąć o co chodzi z tymi chlorkami ... chodzi o wapń z dwuskładnikowego ballinga?

Upraszczając w dużym skrócie (pomijając zapotrzebowanie na magnez i inne pierwiastki) - koralowce twarde, rosnąc i budując szkielet jako budulca używają węglan wapnia I musimy im to jakoś bezpiecznie dostarczyć. Węglany dostarczamy podając węglan wapnia, który w wodzie dysocjuje (rozpada się na jon Na i jon CO3.

Co3 jest wykorzystywane przez korale, a jon Na zostaje w wodzie  ...... I gdyby tak podawać tylko to to po pewnym czasie, pisząc bardzo skrótowo- byłby nadmiar tych jonów niebezpieczny dla ekosystemu. Ale my chcemy też podać wapń..... I tu podajemy go w postacichlorku wapnia który w wodzie dysocjuje na jon  wapniowy i chlorkowy. Korale wykorzystują Ca I CO3 budując z niego szkielet, a zostaję jon Na i Cl, który jest solą i, przy dużym dozowaniu ballinga co najwyżej zwiększy się zasolenie w akwarium, które można prosto obniżyć po przez dolanie czystej wody. 

Jeśli chodzi o ATI czy inne sposoby suplementacji w jednej butelce, to co do dokładnego składu to się nie orientuje, ale też muszą dostarczać w jakiś sposób jonów węglanowych np w postaci kwasów organicznych, które w wodzie będą rozkładane do związków dostarczających te jony.  Producent takich preparatów musi jakoś pogodzić dotarczanie wapnia I CO3 gdyż w proszkach balljnga te substancje w dużym stężeniu w wodzie odrazu się wytrącają w postaci soli.

Mam nadzieję, że mój opis trzyma się kupy i jest zrozumiały, jak nie to spróbuję opisać to samo innymi słowami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Arek77 napisał:

Jeśli chodzi o ATI czy inne sposoby suplementacji w jednej butelce, to co do dokładnego składu to się nie orientuje, ale też muszą dostarczać w jakiś sposób jonów węglanowych np w postaci kwasów organicznych, które w wodzie będą rozkładane do związków dostarczających te jony.  Producent takich preparatów musi jakoś pogodzić dotarczanie wapnia I CO3 gdyż w proszkach balljnga te substancje w dużym stężeniu w wodzie odrazu się wytrącają w postaci soli.

OK, przy dozowaniu ballinga typu "all in one" czyli wszystko w jednej butelce to faktycznie jeżeli dodatkowo stosujemy NaOH to stosunek Na do Cl się rozjedzie. Ale ja stosuję dwuskładnikowy i chodzi mi o Twoją wypowiedź w odniesieniu do dwuskładnikowego - pytam bo może o czymś nie wiem i robię błąd.

48 minut temu, katani napisał:

Zero reakcji.

Domyślasz się dlaczego tak się stało? Wysoki poziom pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.