Skocz do zawartości
Marcinekk

Wodorotlenek sodu

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, chris_ek napisał:

OK, przy dozowaniu ballinga typu "all in one" czyli wszystko w jednej butelce to faktycznie jeżeli dodatkowo stosujemy NaOH to stosunek Na do Cl się rozjedzie. Ale ja stosuję dwuskładnikowy i chodzi mi o Twoją wypowiedź w odniesieniu do dwuskładnikowego - pytam bo może o czymś nie wiem i robię błąd.

Domyślasz się dlaczego tak się stało? Wysoki poziom pH?

Poniekąd słusznie myślisz, w uproszczeniu: stosując Allinone musiałbyś zmniejszyć jego dozowanie o tyle, co dozujesz kH w postaci NaOH, a jeszcze do układanki włączyć chlorek wapnia robiąc 3 składniki dozowane. Tylko w rozwinieciu znów okaże się że pilnujesz kH, Ca I NaCl a zapominasz o Mezo i mikroelementach. 

Podobnie w Twoim przypadku, ati pro czy Plus to komplementarne metody całkiem nieźle goniące za spadkiem Mezo i mikro . Jeśli kH zastąpisz NaOH to dostarczysz tylko czystego kH . A wiesz co jest w butelce ati pro 1 poza kH? Pytam bo nie wiem, ale wiem jednak, że conajmniej 4 składniki.  Dlatego ja stosuję NaOH I dwie pozostałe butelki wersji 3y butelkowej. Bo tam przynajmniej wiem, że w butelce 1 jest tylko kH. Dlatego tylko bronię się przed 2u butelkowymi wersjami. Choć moja metoda ma wady (ATI Essentials w 3 butelkach ssie jeśli chodzi o metale , jod i fluor ) . 

 

Korale @katani długo juz żyją w w miarę stabilnym akwarium , takie są mniej podatne na wachnięcia. I ja parę razy się kopsnąłem i kH spadło bez konsekwencji do 5,4 nawet. Tak na prawdę podatnosc na wahania kH jest najwieksza w pierwszym roku akwarium . Do tego dochodzi powód wahnięcia, bo jeśli to stopniowy spadek bo zapomniałeś uzupełnić ballinga ... to jest mniej groźny niż taki sam spadek wynikający z zakwitu, czy nawet mniejszy wzrost przez nagle podbicie z 6 do 8 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

A wiesz co jest w butelce ati pro 1 poza kH? Pytam bo nie wiem, ale wiem jednak, że conajmniej 4 składniki.

No w sumie nie wiem a producent tu nie ułatwia, ale spróbuję podrążyć temat.

1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

Dlatego ja stosuję NaOH I dwie pozostałe butelki wersji 3y butelkowej. Bo tam przynajmniej wiem, że w butelce 1 jest tylko kH. Dlatego tylko bronię się przed 2u butelkowymi wersjami. Choć moja metoda ma wady (ATI Essentials w 3 butelkach ssie jeśli chodzi o metale , jod i fluor ) . 

Czytałem, że konsumpcja rozworu #1 bywa dużo większa niż #2 w wersji pro i na to liczę. Jak nie to przyjdzie mi uzupełniać braki z ręki.

Bardzo dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, chris_ek napisał:

No w sumie nie wiem a producent tu nie ułatwia, ale spróbuję podrążyć temat.

Szkoda czasu w szukaniu info po necie, żadnego wiarygodnego, a Niemcoki nie powiedzą. Kontaktowałem się z kilkoma osobami z ATI i nie zdradzą, w sumie nie dziwne, tajemnica firmy. Jedynie wysłanie płynów na ICP za własne $$ , ale jeśli nie zamierzasz kopiować składu to by było przeinwestowanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Przygotowuje się do podawania ballinga na bazie NaOH w świeżym zbiorniku. Chcę iść metodą Randyego z reef2reef, czyli po maszynowym tłumaczeniu na nasze:

Wersja z wodorotlenkiem sodu:

Część 1 - Część wapniowa i magnezowa
Rozpuść 500 g dwuwodnego chlorku wapnia plus 261,2 g sześciowodnego chlorku magnezu w takiej ilości wody, aby uzyskać całkowitą objętość jednego galona.

Część 2 - Zasadowość i siarczan Część
Rozpuść 282,8 g wodorotlenku sodu (=7,07 moli wodorotlenku sodu, aby odpowiadać zasadowości 3,535 moli węglanu sodu) plus 68,7 g siarczanu sodu w takiej ilości wody, aby uzyskać łączną objętość jednego galona. UWAŻAJ Z TYM ROZWIĄZANIEM: MA pH POWYŻEJ 14. Nie dostaniesz go do oczu ani na skórę.

 

Zamówiłem prochy czyste i CZDA (najczystsze jakie udało się dostać). Nie zwróciłem jednak uwagi, że wodorotlenek sodu przszedł w formie granulek a chlorek magnezu w płatkach.

Dotychczas, w poprzednich akwariach stosowałem "klasyczne" odczynniki, zawsze w formie sypkiego proszku. Czy myślicie, że granulki/płtaki mogą być problemem? Po rozrobieniu roztwór drugi jest klarowny, ale pierwszy ma na dnie mętną zawiesinę (pomimo, że dodawałem prochy do wody a nie wode do prochów).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, thomash666 napisał:

Przygotowuje się do podawania ballinga na bazie NaOH w świeżym zbiorniku

Czemu chcesz podawać od startu NaOH? Spodziewasz się problemów z pH? 

Węglan wapnia lub wodorowęglan wapnia wydają się być bezpieczniejsze.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, thomash666 napisał:

Zamówiłem prochy czyste i CZDA (najczystsze jakie udało się dostać). Nie zwróciłem jednak uwagi, że wodorotlenek sodu przszedł w formie granulek a chlorek magnezu w płatkach.

To normalne, w takichformach jest MgCl2 i NaOH.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@thomash666jakie wrażenia ze stosowania tej metody?

Ja od jakiegoś czasu używam zmodyfikowanej wersji Randyego:

NaOH

CaCl

Tropic Marin Component C

Nie jestem zadowolony i chce zmodyfikować wersję, którą podałeś, ale jestem ciekaw jak działa bez modyfikacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Patyczak napisał:

Ja od jakiegoś czasu używam zmodyfikowanej wersji Randyego:

NaOH

CaCl

Tropic Marin Component C

Nie jestem zadowolony

Możesz napisać dlaczego jesteś niezadowolony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że Component C coś nie do końca ogarnia wyrównywanie pierwiastków, a sam Tropic Marin twierdzi, że nie ma on takiego zadania i wszystko musimy dawać z ręki, ale w takim razie po co mi on jeśli muszę uzupełnić większość pierwiastków sam. Wolę dodać je z ręki do roztworu 1 i 2.

Trochę mnie kusi zrobić jego ICP czy rzeczywiście jest tam te ich ponad 60 pierwiastków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Patyczak napisał:

Mam wrażenie, że Component C coś nie do końca ogarnia wyrównywanie pierwiastków, a sam Tropic Marin twierdzi, że nie ma on takiego zadania i wszystko musimy dawać z ręki, ale w takim razie po co mi on jeśli muszę uzupełnić większość pierwiastków sam. Wolę dodać je z ręki do roztworu 1 i 2.

Trochę mnie kusi zrobić jego ICP czy rzeczywiście jest tam te ich ponad 60 pierwiastków. 

Chłopie Ty slychaleś o tej metodzie? Bo Compnent C to jest SBS to ma utrzymac równowagę jonową. Do mikro maja metode Hybrid balling i w niej  A-  K+ od Tropica zalecają do uzupełniania mikro. Tak samo można użyć SBSA od AF bo jest po prostu tańszy ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie jak utrzymuje się równowagę jonową jeśli nie dodając pierwiastki? SBS ma wyrównać wszystkie pierwiastki do stężeń NSW, które zostają zaburzone w wyniku połączenia się chlorku sodu z chlorku wapnia i węglanu sodu. Pierwiastki śladowe występują w tak małym stężeniu w solance, że ciężko podając je w formie chlorków mocno zaburzyć równowagę jonową. Do tego sam zaznaczyłem, że Tropic nie zaleca używania tego komponentu stricte do podbijania mikro. Jeśli rzeczywiście mają wszystkie pierwiastki NSW oprócz NaCl to jest to zrozumiałe, ponieważ dodając tym preparatem pierwiastki w większym stopniu zużywane wedle zużycia (np. potas, stront itd.) przedawkowalibyśmy te, które są zużywane w prawie znikomym stopniu (pomijam, że nigdy nie będą one wszystkie zużywać się równo w każdym systemie). Tylko problem pojawiłby się w momencie, w którym okazałoby się, że jednak nie ma tam tych pierwiastków i suma sumarum lejemy coś co i tak musimy korygować indywidualnie w zależności od konsumpcji. Po co w takim przypadku używać czegoś co i tak później musimy korygować? Nie ma znaczenia czy wyrównasz 10 podstawowych pierwiastków do równowagi jonowej, a potem jeszcze raz dodasz te 10 pierwiastków tak aby uzupełnić zużycie wynikające z konsumpcji w danym systemie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Patyczak napisał:

Czyli według Ciebie jak utrzymuje się równowagę jonową jeśli nie dodając pierwiastki? SBS ma wyrównać wszystkie pierwiastki do stężeń NSW, które zostają zaburzone w wyniku połączenia się chlorku sodu z chlorku wapnia i węglanu sodu. Pierwiastki śladowe występują w tak małym stężeniu w solance, że ciężko podając je w formie chlorków mocno zaburzyć równowagę jonową. Do tego sam zaznaczyłem, że Tropic nie zaleca używania tego komponentu stricte do podbijania mikro. Jeśli rzeczywiście mają wszystkie pierwiastki NSW oprócz NaCl to jest to zrozumiałe, ponieważ dodając tym preparatem pierwiastki w większym stopniu zużywane wedle zużycia (np. potas, stront itd.) przedawkowalibyśmy te, które są zużywane w prawie znikomym stopniu (pomijam, że nigdy nie będą one wszystkie zużywać się równo w każdym systemie). Tylko problem pojawiłby się w momencie, w którym okazałoby się, że jednak nie ma tam tych pierwiastków i suma sumarum lejemy coś co i tak musimy korygować indywidualnie w zależności od konsumpcji. Po co w takim przypadku używać czegoś co i tak później musimy korygować? Nie ma znaczenia czy wyrównasz 10 podstawowych pierwiastków do równowagi jonowej, a potem jeszcze raz dodasz te 10 pierwiastków tak aby uzupełnić zużycie wynikające z konsumpcji w danym systemie. 

Bo i SBS i Component C są skomponowane by uzupełnić do NSW tylko tą porcję, która przynależy do dostarczonych z ballingiem węglanów wapnia i NaCl. Ale to już rozumiesz. Jak chcesz coś co dogania trochę lepiej to spróbuj opisywanej przezemnie metody z ati essentials. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.02.2022 o 16:24, Sagerrak1 napisał:

Dlatego ja stosuję NaOH I dwie pozostałe butelki wersji 3y butelkowej. Bo tam przynajmniej wiem, że w butelce 1 jest tylko kH. Dlatego tylko bronię się przed 2u butelkowymi wersjami. Choć moja metoda ma wady (ATI Essentials w 3 butelkach ssie jeśli chodzi o metale , jod i fluor ) . 

A możesz tak bardziej cyferkowo opisać swoją metodę? Chodzi mi jak przeliczyłeś roztwór z butelki nr1 ATI na roztwór NaOH. Czym i jak uzupełniasz niedobory (z ręki czy wlewasz do któregoś roztworu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Odświeże trochę temat. Ostatnio postanowiłem zrezygnować z odpieniacza przez co spadło mi pH z 7.90 na 7.68-7.80 max. Nawet jak był odpieniacza to tylko w lato przy otwartym oknie 24h/7 miałem pH w granicach 8.00. Chce zrobić jak Katani, z tym że nie wiem czy dobrze rozumiem. 

Obecnie stosuje ballinga od AF,  KH buffer zgodnie z tym co napisane na opakowaniu + strong. 

Calcium + strong .

Magnesium + RMS + strong. 

I jak dobrze rozumie to nic się nie zmienia oprócz zmiany w KH buffer. Przygotowanie na jeden litr wody będzie takie jak napisał Katani czyli: 20g kh buffer z AF  + 30g NaOH

+ stringi. ? 

Wszystkie trzy podaje w takich samych dawkach. I teoretycznie nic się nie zmienia poza wzrostem pH. 

 

Edytowane przez 88malolat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2022 o 16:13, katani napisał:

40g NaOH zastępuje 80g NaHCO3.

Czyli na każde 20g KH buffera zamieniasz na 10g NaOH. Aż do uzyskania prawidłowego pH. Ja zimą lecę na czystym NaOH, latem na prawie czystym NaHCO3.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, chris_ek napisał:

@katani a do NaOH dodajesz lub dodawałeś strongi?

nie dodaję i nie dodawałem. Stosowanie strongów zarzuciłem dawno temu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, katani napisał:

Czyli na każde 20g KH buffera zamieniasz na 10g NaOH. Aż do uzyskania prawidłowego pH. Ja zimą lecę na czystym NaOH, latem na prawie czystym.

Czyli dobrze będzie na początek zrobić na jeden litr 40g KH buffer + 20g NaOH i sprawdzać pH ? Nie ma przeciwwskazań żeby dodać do tego strong? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest w strongach. Mogą zachodzić jakieś reakcje. Raczej nic trującego nie powstanie, ewentualnie coś się może wytrącić.

56 minut temu, 88malolat napisał:

40g KH buffer + 20g NaOH

Na przykład możesz zacząć od tego. Czym i jak mierzysz pH?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Nie wiem co jest w strongach. Mogą zachodzić jakieś reakcje. Raczej nic trującego nie powstanie, ewentualnie coś się może wytrącić

Z tego co wyczytałem to komponent C zawiera jod i fluor. 

2 godziny temu, katani napisał:

Czym i jak mierzysz pH?

Sonda pH.  Kalibrowalem  dwa tygodnie temu. Więc powinna być ok. 

Edytowane przez 88malolat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, 88malolat napisał:

Z tego co wyczytałem to komponent C zawiera jod i fluor. 

Sonda pH.  Kalibrowalem  dwa tygodnie temu. Więc powinna być ok. 

Jaki to miernik? , bo ja miałem Chinola i żyłem w nieświadomości tak zawyżał.Teraz mam SQCmini2 i wiem na czym stoję.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miernik to ARMX, a sonda to chińczyk. Fakt kalibruje ją raz na dwa miesiące i nie ma jakieś wielkich odchyleń od normy, przynajmniej tak mi się wydaje. Po około 2 miesiącach na płynie 4.01 jest tak 4.00-4.02, a na 9.18 też około 0.03 różnicy. Ale to może być spowodowane spadkiem temperatury wody. W sobotę, albo w niedzielę sprawdzę jeszcze raz i dam znać jak to wygląda.  A co sądzicie o tym wodorotlenku sodu z linka ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, 88malolat napisał:

  A co sądzicie o tym wodorotlenku sodu z linka ? 

Tu masz pewniaka i czda

https://allegro.pl/oferta/wodorotlenek-sodu-soda-kaustyczna-1kg-stanlab-czda-11395356220?snapshot=MjAyMy0wMi0xN1QwNzo1Njo0OC4xMjk0NzBaO2J1eWVyO2QwOTYyNDg0MzUzNWZkNWRhOWVhYWUwMDRhN2M0MGQ0YWNmZTUyMmMwZWQ2MzMzYTljNTEyMzNhNDNjODk3MTM%3D

Jest tam link do aktualnej oferty, bo przez przypadek skopiowałem stary;)

Edytowane przez wwo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.