Skocz do zawartości
slawekw_78

Niebieskie światło, a bezpieczeństwo o oczy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Ostatnio zauważyłem, że podczas patrzenia na niebieskie światło (świetlówki T8), przez pewien czas wizę żółte pasy, szczególnie jak spojrzę na białe.

Zaczęło mnie to trochę niepokoić i szukałem odpowiedzi co to może być i czy jest bezpieczne dla oczu. Znalazłem artykuł mówiący o szkodliwości światła niebieskiego. 

https://www.muscat.pl/blog/muscat-blog-3/post/jak-swiatlo-niebieskie-wplywa-na-wzrok-i-jak-sie-przed-nim-chronic-25

Co prawda nie ma tam bezpośrednio mowy o świetlówkach, ale ogolenie o świetle niebieskim w naszym życiu.

 

Pytanie, czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją (widzenie na żółto)? Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu był podobny temat, za wiele nikt nic nie wniósł do wątku, ale minęły latka może teraz bardziej temat się rozwinie, bo nie ukrywam że ciekawy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na komórkach też mamy filtr światła zimnego gdyż jest szkodliwe i jest to już standard gdyż zimne światło niszczy oczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.01.2022 o 15:13, slawekw_78 napisał:

Witam. 

Ostatnio zauważyłem, że podczas patrzenia na niebieskie światło (świetlówki T8), przez pewien czas wizę żółte pasy, szczególnie jak spojrzę na białe.

Zaczęło mnie to trochę niepokoić i szukałem odpowiedzi co to może być i czy jest bezpieczne dla oczu. Znalazłem artykuł mówiący o szkodliwości światła niebieskiego. 

https://www.muscat.pl/blog/muscat-blog-3/post/jak-swiatlo-niebieskie-wplywa-na-wzrok-i-jak-sie-przed-nim-chronic-25

Co prawda nie ma tam bezpośrednio mowy o świetlówkach, ale ogolenie o świetle niebieskim w naszym życiu.

 

Pytanie, czy ktoś z Was spotkał się z taką sytuacją (widzenie na żółto)? Co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam.

 

A ja ostatnio dużo myślałem o plamach na słońcu, ale jakoś nie wpadło mi do głowy skierować na nie posiadany teleskop. Tym bardziej bez filtra słonecznego. Ba nawet z filtrem używam raczej do zdjęć niż obserwacji.

Na żarówki czy do zapalonej latarki też zwykle nie patrzę. No a jeśli już się zdarzy to normalne ze widzę poblaski.

Proponuję lekturę podręczników z dawnej podstawówki - o budowie oka i jego działaniu, wytłumaczą dokładnie czym jest to spowodowane.

Zaś osobom obawiającym się o całość oczu podpowiem tylko że wszystko zależy od czasu ekspozycji, ale zasadniczo, przy prawidłowej eksploatacji lamp, nie powinno być problemów.

Niefajnie może być jeśli ktoś sobie powiesi punktowe lampy, relatywnie wysoko - żeby objęły cały zbiornik, no i w związku z  wysokością walnie ile fabryka w ledach dała, dodatkowo żeby mieć efekt fluo, rozkręci aktynikę i UV na maksa. Wtedy dłuższe obserwacje mogą wpływać niekorzystnie na wzrok.

 

ps. filtr na komórki jest o tyle istotny, ze chodzi o odbiór obrazu, no i są ludzie którzy patrzą w telefon po kilka-kilkanascie godzin dziennie.

1 godzinę temu, jacek_kl napisał:

Na komórkach też mamy filtr światła zimnego gdyż jest szkodliwe i jest to już standard gdyż zimne światło niszczy oczy

Ale gdzie można o tym przeczytać coś więcej?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.