Skocz do zawartości
PawelM

Morska kostka 42l by Baweu

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór Państwu!

Otóż historia jest taka, że wiele lat temu może z 12 albo i więcej młody ja przeglądał to forum poszukując niezbędnych informacji o tym jak założyć swoje akwarium morskie. Niestety za 20zł kieszonkowego miesięcznie średnio mu się to widziało, więc zapomniał o sprawie. Dziś wracam by założyć tutaj dziennik mojemu akwarium ponieważ wczoraj zostało zalecane słoną wodą. No w życiu bym nie pomyślał, że jednak to wariactwo do mnie wróci i nie da spać póki nie będę w sypialni słyszał kolejnej brzęczącej maszyny tym razem mielącej słoną wodę. Dość lania wody! Do rzeczy!

Akwarium kostka ze szkła float 35x35x35 co daje nam 42l wody

Lampa to Fluval Nano Marine LED 3.0 mimo wszystko chciałem jej dać szanse i nie pchać się w pro turbo drogie lampy. Będzie dobrze ;>

Filtr to Seachem Tidal 55 a w środku to co fabrycznie + kilka kawałków ceramiki aqua ela bo miałem pod ręką i było miejsce (miałem też watę ale po 2h wyrzuciłem bo mnie denerwowała)

Grzałka 50W Aqua ela (Fix 2 coś takiego)

Falownik Fluval Sea CP1 i już mam wrażenie że kiepsko dmucha i brzęczy jak oszalały.

Sól to Aquaforest Sea Salt i zamierzam za kilka miesięcy zamienić na Probiotic Reef Salt - wodę produkuję sam poprzez filtr RODI z allegro i Aerometr Sera 

5kg suchej skały DD

Na dno żywy piasek z paczuszki i na start Bakterie Seachem Stabilitii które teraz co sobotę będę lać. 

Póki co nie chce wykonywać testów (pewnie to zmienię)

No i plan teraz czekać 2-3 tygodnie przed wpuszczeniem 2 korali miękkich jak xenia i briaerum + jeden ślimak Turbo. Docelowo mix korali, dwa błazenki i krewetka. Tak to widzę póki co.

No i dla przyjemności i pamiętnika nagrałem sobie film.
https://youtu.be/33idBmYlKEM

 

Zalane dzien 0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt myślę, że dobry. Zapowiada się ok ale... Dlaczego taka mała kostunia? :D Już lepsza by była 45x45x45. Dużo więcej by Cie to nie kosztowało 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulowałem różne rozmiary i finalnie ten wyszedł mi jako optymalny. Bo ta ilość światła jeszcze ma szanse w tym litrażu coś zdziałać i całość świetnie się komponuje z moim drugim akwarium. No i ogólnie jakoś mi się podobają takie litraże. W galeriach wolę oglądać małe akwaria niż duże, może na mój mały mózg w dużych za dużo do ogarnięcia :D

 

IMG_20220106_152635.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, PawelM napisał:

 

Zalane dzien 0.jpg

Jeśli to akwa z prawej strony, obok solniczki w całości jest tak ładnie zarośniete jak w widocznym na zdjęciu narożniku to z tym też Ci się uda:).

Przemyśl tylko jeszcze raz tę xenię i briareum na strat- jak im podpasuje to zajmą całą skałę I szyby. zamiast briareum proponuję anthelię....

Edit....

Pisząc posta nie widziałem drugiego zdjęcia:)

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, PawelM napisał:

Kalkulowałem różne rozmiary i finalnie ten wyszedł mi jako optymalny. Bo ta ilość światła jeszcze ma szanse w tym litrażu coś zdziałać i całość świetnie się komponuje z moim drugim akwarium. No i ogólnie jakoś mi się podobają takie litraże. W galeriach wolę oglądać małe akwaria niż duże, może na mój mały mózg w dużych za dużo do ogarnięcia :D

 

IMG_20220106_152635.jpg

Małe kostki też mi się podobają. Ale trzeba je z głową rozplanować :) Ale patrząc na Twoje słodkie akwa liczę, że słone będzie równie dobre :)

Możesz wrzucić zdjęcie z bliska słodkiego? Ciekawi mnie :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawej naprawdę ładnie , nawet bardzo bardzo ładnie :) . Lampa ogarnie ten mały baniaczek , cyrkulacja mam nadzieje , że na magnesie . Dolewka jest ? RO i takie tam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja nie jest niestety na magnesie i strasznie mnie wkurza bo brzęczy jak by wirnik o coś zahaczała o nic nie zahacza. 
RODI ogarnięte - wersja z aledrogo co można podpinać pod krany/prysznice i po skończonej akcji chować. Fajne rozwiązanie mam tylko nadzieję, że membrana mi nie wyschnie nigdy.

Kurde no te briarerum i xenia strasznie mnie kusiły, widziałem je na filmie u p. Przemysława Wilka w nano akwarium i super to wyglądało. Ale jeśli się rozpędzą to nie mam możliwości wyciągnięcia tej skały, jest klejona i taka operacja była by koszmarem w moim odczuciu. No i prostota tych korali - jak to było ,,posolisz wodę w kiblu, dasz żarówkę i będą rosły" :P no aleeee...

No i pytanie o słodkie. Wrzucę fotkę jaką mam pod ręką, mam nadzieję, że nie dostane bana za wrzucanie fotek słodkowodnych akwariów (jednorazowy występek).
To akwarium 54l założone zmodyfikowaną metodą Diany Walstad. Czyli akawrium low-tech na ziemi i trochę mniej niż potrzeba światła. Ma już 11 miesięcy w takiej formie. Pielęgnacja polega na karmieniu ryb. Wodę podmieniam raz na miesiąc przy okazji przycinki roślin bo tylko to mnie przekonuje do robienia podmiany. Na szczęście bo podmiana nawet jak by było idealnie jest jak otwarcie okna i wpuszczenie świeżego powietrza. Polecam, jest tak stabilne, że nie muszę czyścić szyb praktycznie : )

fotkaakwarium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz Svanur W-10. Cyrkulator na magnes i ze sterownikiem. Skręcisz na 30% i będzie cichutki. 

199zl na allegro chyba, że ktoś ma używke

Dodatkowo czujnik światła. Przechodzi w tryb dzień / noc 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień 8 istnienia akwarium i kompletnie nic się nie dzieje, ale ale. Trochę info dla potomnych bo sam widzę, jak wertuje Internet patrząc jak to u innych wyglądało.

Jak pisałem, 8 dzień od zalania. Brak oznak dojrzewania. 

Podałem bakterie, wrzuciłem trochę papu i czekam.

Dziś orędzie dla nowych przed założeniem. Nie lekceważcie tematu automatycznej dolewki wody bo to naprawdę nie żarty :P Litr wody dziennie musiałem dolewać bo tyle parowało (zimny pokój, suche powietrze) i oszaleć się dało ciągle paradując z buteleczką. A to ważne bo zasolenie jest niestabilne (albo mój aerometr Sera, ale chyba nie) i warto trzymać równy poziom wody.

Ja zdecydowałem się na automatyczną dolewkę Aqua Trend bo czytałem dużo że świetnie nadaje się do malutkich akwariów i wizualnie też dobrze się prezentuje. W załączeniu przesyłam dwie fotografie podglądowe jak to mam skonstruowane, a konstrukcja to nieskomplikowana :P .
 

No i trapią mnie przemyślenia. Co tam wpuścić na początek i żeby tego nie pozostawiać w 70% przypadkowi. Początkowo miało to być briareum i xenia ale coraz mniej mi się podoba ten temat. W sprzedaży po trójmieście dostępne są przeróżne piękne korale. Tu Duncanopsammia piękna, tam Euphyllia glabrescens o nieziemskim wręcz kosmicznym kolorze, a ja tu bez testów i z solą AF Sea Salt. No i zastanawiam się czy z tej okazji jednak nie zmienić strategii zaopatrzyć się w testy na NO3 NO4 bo kiepsko wrzucać takie korale w ciemno do świeżego akwarium i kupić paczuszkę soli AF Reef Salt (kurde a tamtej tyle zostało, że aż serce mi pęka bo nie cierpię marnotrawstwa, no ale tą bym zużywał chyba rok robiąc co tydzień podmiany w tym maleństwie (worek 7,5kg).
Na pewno wymaga to przemyśleń (i może jakiś rad, spostrzeżeń od kogoś od was? ;>) bo z tego co widzę, największy błąd początkujących tutaj to pośpiech, za duża ilość zwierząt na początku i podchodzenie do tematu na pół środkach, że jakoś to będzie a później jest smutno i nie zawsze robi się wesoło. 
Gorąco pozdrawiam z wietrznej nadmorskiej północy Polski :P 

271331858_1900031023719416_362904763564338794_n.jpg

270363835_459656572450862_8953711322771433905_n.jpg

Edytowane przez PawelM (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj się na spokój z inwazyjnymi miękkimi nad którymi nie zapanujesz. Zapraszam na zaspę po gratisową caulustre. Zobaczysz jak będzie się zachowywać w twoim zbiorniku. Znudzi się to wytniesz.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, PawelM napisał:

Co tam wpuścić na początek i żeby tego nie pozostawiać w 70% przypadkowi

 

15 minut temu, pawelchgdansk napisał:

Zapraszam na zaspę po gratisową caulustre.

Na początek proponuję wpuścić trochę mikrożycia I bakterii, tych naturalnych. Poproś kolegę, który oferuje Ci startową szczepkę, o trochę wody lub "syfku" z sumpa, albo małą garść piachu, czy odrobinę mediów filtracji biologicznej. Dodaj trochę wito lub kawałeczek mrożonki z drobnym pokarmem i obserwuj pierwsze ruszające się zwierzątka - mysys, wężowidła rurówki itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo się pozmieniało i niestety trochę problematycznie. Opiszę i pokażę jak unormuję sytuację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry w ten piękny sobotni dzień!

Mija pół roku od założenia mojego akwarium i melduje, że zbiornika nie wyrzuciłem przez okno. Nie było lekko, popełniłem błędy, akwarium doprowadzało mnie do szału, ale póki co od jakiegoś czasu chyba idzie w dobrą stronę. No ale po kolei bo należy się aktualizacja po przerwie. : )

Po miesiącu wrzuciłem pierwsze korale. Nie obyło się bez problemów bo Montipora chyba przez złą aklimatyzacje padła. Jednak po jakimś czasie stopniowo zaczęła się odradzać dostarczając mi mnóstwo radości z jej obserwacji. Trafiła wtedy też piękna Euphyllia glabrescens. Niestety na początku kwietnia padła. Trudno mi wskazać jednoznaczną przyczynę bo z początku było dobrze. Jedyne co wtedy się zmieniło to dorzuciłem 2 tygodnie prędzej kolejną lampę. Był i jest dalej to słynna owiana złą sławą lampa aqua ela ale uznałem, że trzeba dopalić trochę W i teraz jest 0.75W/l wody.  Jej trupa trzymam w tyle akwarium w nadziei że się odrodzi kiedyś jak to wyczytałem w kilku wątkach. Chwilowo nic nie wskazuje na to a jest cała porośnięta cyjano które trudno mi się wyciąga. Czekamy.

Była plaga dino, były brunatne bezbarwne glony, były zielone gluty, był zakwit bakteryjny który też miał swoje ofiary. Teraz zniknęło to w stopniu zadowalającym. Z tyłu gdzie cyrkulacja jest słabsza jest trochę cyjano (najwięcej na tej wspomnianej mogile euphylli).

Testów zaprzestałem wykonywania jakiś czas temu bo doprowadzało mnie to do szaleństwa.

Dobrze zaczęło się dziać od weekendu majowego gdy się wkurzyłem, wziąłem kartkę papieru i zapisałem sobie regulamin jak prowadzę akwarium i postanowiłem się tego trzymać.
Tak wyglądało wraz z końcem kwietnia:
278702107_403138648322394_914352286150817584_n.thumb.jpg.86a8bac9357eaca1ece051a96fdc919b.jpg

 

Zatem postanowiłem raz na tydzień podmieniać 10l wody. Prędzej było 5l ale to za mało i syf się zbierał.
Korale karmię w poniedziałki i czwartki. Poniedziałek produkty aquaforesta takie jak aminokwasy, vitaminy i Aquaforest Build i do tego fito od AF. Czwartek do tego dodaję ręczne karmienie pipetą do dzioba różnymi produktami do tego przeznaczonymi.

Co każdą podmianę, staram się szczoteczką do zębów czyścić co się da z syfu (skałę tylko delikatnie + przedmuchiwanie jej).

No i teraz wygląda to tak:

akwarium.thumb.jpg.736d01744a16b9d46ddccef6dc874c33.jpg

No i kilka fotek korali:

290665949_1836597480004819_457160822970347096_n.thumb.jpg.aca434dbdbc2e30d33d208dabef8b73f.jpg

290994432_1416667245484501_2325177480328808303_n.thumb.jpg.5146b170ab85cd1ca072a5a10b506a13.jpg

290697162_533678788438378_8986861471576006560_n.thumb.jpg.bc4549c53d80163785f96406b4047cec.jpg

 

I teraz pytanie. Capnella taki koral co mam w akwarium. Rośnie super szybko, ale już ociera się zwycięsko o Montipore któa z tej strony traci polipy. Można wziąć po prostu nożyczki i ucichać nadmiarowe kawałki w akwarium tak by ją trzymać w ryzach?  Ucięty kawałek pipetą wyłowić i żegnam?

Pozdrawiam

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, PawelM napisał:

Capnella taki koral co mam w akwarium. Rośnie super szybko, ale już ociera się zwycięsko o Montipore któa z tej strony traci polipy. Można wziąć po prostu nożyczki i ucichać nadmiarowe kawałki w akwarium tak by ją trzymać w ryzach?  Ucięty kawałek pipetą wyłowić i żegnam?

Tak, generalnie wszystkie miękkie tak można traktować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl, czy tę Capnellę nie przestawić niżej....a w to miejsce wstawić jakiegoś LPSa czy prostego SPSa....np. milkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Tak, generalnie wszystkie miękkie tak można traktować.

A nie ma czegoś takiego, że ona wypuści jakieś toksyny czy coś? Albo dramatycznie się rozsieje?

 

Godzinę temu, Arek77 napisał:

Przemyśl, czy tę Capnellę nie przestawić niżej....a w to miejsce wstawić jakiegoś LPSa czy prostego SPSa....np. milkę

No to też jest jakiś pomysł, muszę tylko pomyśleć gdzie ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PawelM napisał:

A nie ma czegoś takiego, że ona wypuści jakieś toksyny czy coś? Albo dramatycznie się rozsieje?

Ponoć miekkie cały czas wypuszczają coś do wody ale raczej szkodzi to koralom twardym. Potrafi się rozsiać po zbiorniku samoistnie i bez przycinania, ale jak wyłapiesz odcięte kawałki to nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W życiu każdego akwarysty musi przyjść taki dzień.
Dzień ciachania korala.
Moja Capnella na tyle dobrze rosła, że była duża i piękna. Niestety rozkładała się w swym majestacie już na inne korale bo akurat tak jej pasowało. Poszły w ruch nożyczki i musiałem zdać jej ból by jeszcze długo oglądać jak leży smutna w boleściach.
No ale cóż - z tyłu widać resztki mojej Montipory. Zabiłem ją na samym początku nie zbyt dobrą aklimatyzacją lecz ona wybaczyła mi to i powoli polipy odradzały się ponownie kolonizując i ożywiając swój martwy szkielet co dawało mi ogrom radości. Capnella już spowodowała, że część jej polipów obumierała ocierając się o nią. Nie było wyboru. 

291706344_914703653258195_4972796099404997182_n.thumb.jpg.3556937becbfaef0d6e274c1ccdc7e27.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry!
Mam pytanie - dziś w moje ręce wpadła litrowa butelka produktu Aquaforest Power Elixir i nim się zorientowałem to kupiłem. Na opakowaniu pisze (co odkryłem już po otwarciu), że butelka musi być po 30 dniach od otwarcia zużyta. No cóż, nie możliwe jest bym w tym malutkim akwarium dał radę to zużyć w tym czasie. Czy coś się stanie temu poważnego mimo, że będzie cały czas stać w lodówce? (ręcznie dozować będę)
Kolejne pytanie również tyczy się suplementacji, bo nie wiem czy nie wpadłem w magię ładnych opakowań i buteleczek. Dwa razy w tygodniu dozuje preparaty od Aquaforest Build, Amino i Vitaliti i czy to można łączyć z tym Power Elixir? (do tego co podmianę Jod i Strond bo czytałem, ze tego deficyt jest (oba też z aquaforest, dla przypomnienia sól to też reef sald od tego producenta).
Nie przeginam? Korale rosną wolno dość, ale fakt jest, że akwarium dopiero co niedawno zdaje się złapało trochę stabilności i wyszło jako tako na prostą (brak plag, względny spokój, korale rosną, ale wolno, moje SPS odradzają się z bólu który im zadałem)
1.jpg.23bd3ffb01baf67c05be0c9337ac7710.jpg

 

Fotka dla uwagi :P

No i dwie fotki korali z dziś w ramach dziennika:

2.thumb.jpg.2cbe9a5541f41624aefa41dfbed687ae.jpg

3.thumb.jpg.5f97a961bb99c5cb11d5b5a38103d788.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, PawelM napisał:

Kolejne pytanie również tyczy się suplementacji, bo nie wiem czy nie wpadłem w magię ładnych opakowań i buteleczek. Dwa razy w tygodniu dozuje preparaty od Aquaforest Build, Amino i Vitaliti i czy to można łączyć z tym Power Elixir? (do tego co podmianę Jod i Strond bo czytałem, ze tego deficyt jest (oba też z aquaforest, dla przypomnienia sól to też reef sald od tego producenta).
Nie przeginam? Korale rosną wolno dość, ale fakt jest, że akwarium dopiero co niedawno zdaje się złapało trochę stabilności i wyszło jako tako na prostą (brak plag, względny spokój, korale rosną, ale wolno, moje SPS odradzają się z bólu który im zadałem)

Moim zdaniem trochę za wcześnie ale kto wie - obserwuj, jak zacznie Ci mocniej pylić na szybach to odstaw lub zmniejsz dawkę. Power Elixir zastępuje Amino i Vitality z tą różnicą, że można go stosować z pompy dozującej. Te 30 dni na zużycie to chyba dodali od niedawna bo zdarzają się przypadki, że ludziom preparat skisł. Jeżeli robisz cotygodniowe podmiany to proponuję dozowanie jodu w środku tygodnia - świeża solanka zawiera jod. Stront chyba bym odpuścił dopóki nie będziesz miał porządnego poboru Ca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 miesięcy i 2 dni życia mojej kostki. 

 

Trochę cyjano, trochę glonów, w sumie nic specjalnego. Akwarium żyje ^^ 
No dość wolno korale rosną to fakt.

akwarium.thumb.jpg.a243fba70d076e149cd7c8458ba16e24.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.07.2022 o 13:10, PawelM napisał:

No i teraz wygląda to tak:

akwarium.thumb.jpg.736d01744a16b9d46ddccef6dc874c33.jpg

 

 

 

2 godziny temu, PawelM napisał:

 

akwarium.thumb.jpg.a243fba70d076e149cd7c8458ba16e24.jpg

 

2 godziny temu, PawelM napisał:

No dość wolno korale rosną to fakt.

Porównując te dwie fotki zrobione na przestrzeni 2 miesięcy, jak na kilkumiesięczne akwa, to uważam, że nie jest to powolny wzrost:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to wygląda, korale to nie rośliny, tak szybko nie rosną. 
Jak tam tidal 55? Nie jest głośny? Zastanawiałem się nad 110 ale odczytałem się dużo o jego głośności i chyba do przyszłego będę kleił panel 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Arek77 napisał:

Porównując te dwie fotki zrobione na przestrzeni 2 miesięcy, jak na kilkumiesięczne akwa, to uważam, że nie jest to powolny wzrost:)

Na pewno konsekwentnie do przodu ^^ No i też było trochę błędów na przestrzeni marca i kwietnia przez co część korali mocno dostała po d*pie i powoli mi to wybaczają.

 

 

7 minut temu, mazmaciek napisał:

Bardzo fajnie to wygląda, korale to nie rośliny, tak szybko nie rosną. 
Jak tam tidal 55? Nie jest głośny? Zastanawiałem się nad 110 ale odczytałem się dużo o jego głośności i chyba do przyszłego będę kleił panel 

W zasadzie to jest niesłyszalny kompletnie dla mnie. Mam akwarium w sypialni i jedyne co słyszę to jak ślimak wejdzie na wylot z filtra i woda chlupocze. Po za tym tylko falownik który brzmi jak podmuch wiatru zza grubej ściany. Zdecydowanie fajny filtr. Mając porównanie z kaskadami aqua ela to ten jest naprawdę mega chociaż tamte tylko troszkę gorsze ale też tańsze : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.