Skocz do zawartości
PawelM

Morska kostka 42l by Baweu

Rekomendowane odpowiedzi

Jest takie pytanie co do tego zoaska na zdjęciu. Co zrobić jeśli wejdzie mi na część skały gdzie jest niepożądany? W jaki sposób go w takiej sytuacji nadmiernego wzrostu przytemperować? Dodam, że główną część skały nie dało by się wyciągnąć z akwarium bez katastrofy ekologicznej bo to klejona wielka bryła.IMG_20220910_140704.thumb.jpg.b3d673629c41a013d3b2afbbdf19cc9a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, PawelM napisał:

Jest takie pytanie co do tego zoaska na zdjęciu. Co zrobić jeśli wejdzie mi na część skały gdzie jest niepożądany? W jaki sposób go w takiej sytuacji nadmiernego wzrostu przytemperować? Dodam, że główną część skały nie dało by się wyciągnąć z akwarium bez katastrofy ekologicznej bo to klejona wielka bryła.

Pozostaje zwalczać pojedyncze polipy środkiem na Aipasie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie udaje mi się nic wygooglować wiec pozwolę sobie opisać to tutaj w swoim wątku:

Czy ktoś miał taki problem, że ślimak wszedł mu w oko automatycznej dolewki Aqua Trend i ta zaczęła bez końca lać wodę? 
Niestety wczoraj wieczorem taki widok miałem. 5l wody na podłodze bo przelewało się z akwarium. Opanowałem sytuację, zasolenie spadło do 1.020, korale pofochowane... Dramat ogólnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, PawelM napisał:

Czy ktoś miał taki problem, że ślimak wszedł mu w oko automatycznej dolewki Aqua Trend i ta zaczęła bez końca lać wodę? 
Niestety wczoraj wieczorem taki widok miałem. 5l wody na podłodze bo przelewało się z akwarium. Opanowałem sytuację, zasolenie spadło do 1.020, korale pofochowane... Dramat ogólnie...

Nie mam doświadczenia z optycznymi dolewkami (mam grawitacyjną), ale ilość wody w dolewce powinna być na tyle "mała" aby nie przelało  akwarium I w razie awarii zasolenie nie spadło do niebezpiecznego poziomu. Dolewka powinna mieć objętość max 8% pojemności akwarium. W przypadku większej objętości lub automatycznej dolewki bezpośrednio z filtra RO powinny być co najmniej dwa zabezpieczenia, aby na wypadek awarii jednej, zadziałała druga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to Automatic Eye to ona ma zabezpieczenie przed wlaniem zbyt dużej ilości wody - sprawdź w instrukcji. U mnie w oczku bardzo często widuje ślimaka i nie miałem sytuacji żeby przez to źle działała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Arek77 napisał:

 Dolewka powinna mieć objętość max 8% pojemności akwarium. 

No i tak chyba uczynnie chociaż to w moim przypadku zbiornik max 3l będzie.

17 godzin temu, chris_ek napisał:

ma zabezpieczenie przed wlaniem zbyt dużej ilości wody

No to kompletnie to nie zadziałało.

Jednak, że dziś już korale wróciły do normy. Acanastrea nieco jeszcze skurczona, ale wygląda jak by szło ku lepszemu więc to formalność.
Więc finalnie katastrofa nie była aż tak straszna, a korale wytrzymały tak gwałtowny spadek i wzrost zasolenia <3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupio pytać ale chyba mam problem i nie udaje mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :<

Na przestrzeni istnienia akwarium miałem wiele różnych plag które zgodnie z oczekiwaniami przychodziły intensywnie i odchodziły. Ponoć tak wygląda proces dojrzewania akwarium.

No ale aż do teraz. Valonia. Te zielone bombelki ostatnio przyśpieszył ekspansje a przy ostatniej podmianie odkryłem, że całkiem ciężko je od skały oderwać, już nie mówiąc od korala.

Nie ma opcji bym wrzucił jakieś stworzenia jedzące valonie bo z tego co wiem to mam za małe akwarium i one też nie dają gwarancji. Czytałem że świetne rezultaty dale preparat vibrant. No i faktycznie dostałem na próbę 5ml i ostatnio 0,5 ml wlałem do akwarium (przedawkowałem kiedyś bakterie i temu tak ostrożnie bo to były długie smutne dni gdy patrzałem jak korale marnieją od mlecznej wody). Używam bakterii special blend i nie wiem czy to można łączyć czy też nie...
No i fotka jakie eleganckie kolonie glonów mi się pojawiły.

308840299_1299883284116063_6241311599835530169_n.thumb.jpg.77a14560c72405cf1b4747362a68990e.jpg

Edytowane przez PawelM (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja :3

Ogólnie to akwarium przyjemnie się prowadzi, korale rosną, rybki zdrowe chociaż upodobały sobie jeden róg akwarium i tam najchętniej przebywają :P

No właśnie było by idealnie gdyby nie ta cholerna valonia która jest wszędzie, nawet ślimaki z nią podróżują....

nanoreef.thumb.jpg.e01da4295d61d4e040b96c734dd9ffb5.jpg

Edytowane przez PawelM (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego kraba tam nie mam. Owszem, są tam też inne glony które dokuczają :<

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długie nitkowane to pewnie łatwo odchodzą. Lepiej wyrwać od razu :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to nie jest takie proste bo trudno to palcami chwycić a jak się chwyta to miejscami razem ze skałą się wyciąga :D 
Obecnie walczę z tą valonią poprzez vibrant. Leje dawki zgodnie z wytycznymi producenta czyli 1ml na 40l wody raz w tygodniu. No ale chyba to będzie trzeba zmienić i jakiś czas 2x w tygodniu po 1ml bo to nic nie daje prócz tego że szyby nie musze czyścić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie schodzi to może bryopsis. Mi pomogło odstawienie podmian wody na 1,5 miesiąca i flux RX 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świąteczna wersja bagna ze słoną wodą ^^agfarium.thumb.jpg.1f74ba68b3de692113169f912efd77cc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej musisz zacząć jakoś walczyć z glonami. Mi pomogły uderzeniowe dawki różnych bakterii. Wiem , że będzie to długa walka jest do wygrania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to walczę już jakiś czas i co nie usunę to pojawiają się na nowo a valonia to dziadostwo trudne do usunięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi na wszystko poza valonią pomógł flux RX. bez żadnej większej szkody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi valonię wyczyścił Mitrax. Chociaż miałem, góra kilkanaście kulek

A głonów by się pozbyć to trzeba usunąć przyczynę.

Jakie masz parametry? Azotany i fosforany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.12.2022 o 20:01, Nalesnick napisał:

Jakie masz parametry? Azotany i fosforany?

Mierzę azotany i test zabarwia się tylko minimalnie na fioletowo nie osiągając żadnej wartości praktycznie (test aquaforesta).
No a to nie jest tak, że póki nie jest tragicznie  to czasem się po prostu trafi taka plaga? usuwać na bieżąco co się da i dać temu czas? Właśnie jak to usuwacie? bo o ile główna skała to luzik palcami wyrywam, ale mniejsze kawałki na dnie to całe się podnoszą i mnie to irytuje :P

A po za tym...

W kwietniu miałem zakwit bakteryjny co kosztowało mnie sporo korali i w tym też piękną seriatopore. Jak odpadła tkanka całkiem a szkielet pokrył się valonią to urządziłem pogrzeb. Po drodze rozpadła się w moich palcach. Pozbierałem z dna i wyrzuciłem. Natomiast ostatnio znalazłem spory fragment w szczelinie skały na któym była żywa tkanka tego korala. Poleciała na podstawkę i spróbuję ją uratować! Jest naprawdę tycie!

322077266_706532844200311_4348074213295182031_n.thumb.jpg.dcab4b997f6ad040ca5e55d0c72ef764.jpg

Edytowane przez PawelM (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam kochani! Jest jakiś przyrząd którym można ciąć bez wyciągania z akwarium korale SPS? Moja zielona montipora rośnie jak szalona, a że akwarium malusie to muszę ją krótko trzymać. No i nie chce robić bajzlu w akwarium i spowodować awarii. Jakieś szczypce eleganckie precyzyjne którymi mógłbym w akwarium zrobić ciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Danonek napisał:

Piękny masz zbiornik, powiedz mi używasz jakiejś automatycznej dolewki? 

Czy piękny to nie wiem, ale może jest na dobrej drodze ^^ Tak, dalej jest Aqua Trend Levelautomatic EYE jednak miałem kilka razy dziwne awarie, że lało bez końca zalewając mi parkiet wiec teraz odpalam to raz dziennie ręcznie co równie dobrze mógłbym robić z butelki ręcznie... ale nie zaufam temu więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, PawelM napisał:

Czy piękny to nie wiem, ale może jest na dobrej drodze ^^ Tak, dalej jest Aqua Trend Levelautomatic EYE jednak miałem kilka razy dziwne awarie, że lało bez końca zalewając mi parkiet wiec teraz odpalam to raz dziennie ręcznie co równie dobrze mógłbym robić z butelki ręcznie... ale nie zaufam temu więcej

Ok, bo ja się zastanawiam żeby sobie kupić. Mam akwarium od tygodnia ale codziennie muszę dolewać wodę i myślałem że to nie będzie duszy problem, ale szczerze to chciałbym nie musieć się o to martwić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe... miałem sobie krabika Clibanarius rutilus i przez pół roku go nie widziałem. Myślałem, że Clibanarius tricolor go wykończył tak jak drugiego kolegę swojego gatunku. A tu ciach, wracam sobie z biegania, wbijam do pokoju i na samym froncie akwarium biega sobie mój mały misiek za którym tęskniłem i biłem się z myślami czy to nie był zły pomysł wrzucić 3 kraby do takiego akwarium ʕ•ᴥ•ʔ

325258288_507827518116281_3304948686676111709_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, PawelM napisał:

Jak to możliwe... miałem sobie krabika Clibanarius rutilus i przez pół roku go nie widziałem. Myślałem, że Clibanarius tricolor go wykończył tak jak drugiego kolegę swojego gatunku. A tu ciach, wracam sobie z biegania, wbijam do pokoju i na samym froncie akwarium biega sobie mój mały misiek za którym tęskniłem i biłem się z myślami czy to nie był zły pomysł wrzucić 3 kraby do takiego akwarium ʕ•ᴥ•ʔ

325258288_507827518116281_3304948686676111709_n.jpg

Też mam tego kraba i widzę go raz na 2 tygodnie. Rzadko kiedy wyłazi. Przeważnie w nocy. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.