Skocz do zawartości
Sagerrak1

Dysproporcja w konsumpcji dkH do Ca

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Taki temat pod dyskusję: 

Czy ktoś zna uzasadniony od strony chemicznej/biologicznej proces, który zachodząc w akwarium powodowałby większą konsumpcję wapnia od węglanów? 

Powodów dlaczego balling powinien być dozowany w równych dawkach jest kilka, m.in. stosunek molowy CaCO3 będącego podstawowym budulcem szkieletów koralowców, skorup ślimaków, glonów wapiennych,  proporcja Na do Cl etc.. Dlatego wydaje mi się, że konsumpcja powinna być stała w relacji kH:Ca czyli mniej więcej 18-20ppm Ca na każde 2,8dKH. Czemu może być inaczej ? A konkretnie co może szybciej "wsysać" wapń, bo na zbicie wodoroweglanow jest kilka procesów bez wapnia.

@Tester może Ty masz jakieś uzasadnienie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz algi wapienie w akwa ? 

Z tego co widać na foto to masz chyba że po walce z co tam było widać w temacie coś się rozjechało ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od zawsze lejęwięcej Ca niż KH. około 10% różnicy jest

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, AnT napisał:

Masz algi wapienie w akwa ? 

Z tego co widać na foto to masz chyba że po walce z co tam było widać w temacie coś się rozjechało ? 

 

Dzięki że podejmujecie rękawice. 

@AnT to nie mój przypadek a kolegi, i wiele poprzednich, teraz jeszcze @katani.

U mnie jest wprost proporcjonalnie i nie może być inaczej wg mnie, od zawsze, niemal w każdym stadium akwarium bo co miałoby zużywać sam wapń lub z czym go łączy.

@AnT ale czy algi są wapienne? Bo jeśli tak to używają węglan wapnia, węglan i wapń w równych molowych proporcjach... jak koralowce. Czy się mylę i jest artykuł, który rozwinie ten temat.? I tak, mam w ciul alg wapiennych, i konsumpcję wprost proporcjonalną kH do Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to komuś serwisujesz akwa że on zapytać nie może ?

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, AnT napisał:

A to komuś serwisujesz akwa że on zapytać nie może ?

Pewnie, że może. To mój przypadek. Z kolegą tak sobie rozmawialiśmy i wrzucił temat na forum.

Dziś w nocy miałem sporo czasu na przemyślenia z czego to wynika i jak zwykle pojawił się błąd człowieka.

Przy przekładce z mniejszego akwarium do większego na kilka dni odłączyłem część światła i spadła mi konsumpcja płynów. Wartość kH w zbiorniku mniejszym wzrosła.

Przed przełożeniem korali do większego zbiornika postanowiłem podpić kH w większym zbiorniku żeby korale miały mniejszą różnicę.

Mój brak wiedzy na czas przesiadki skutkował tym, że do podbicia kH w większym akwarium użyłem ATI PRO z pierwszej butelki.

Wlałem go dość sporo (ilości nie pamiętam) i za 24h dokonałem pomiaru kH wartość okazała się niewystarczająca więc znów dolałem płynu z butelki nr 1. O ile dobrze pamiętam to kH nie wyrównało się ale różnica była mniejsza.

Zrobiłem przesiadkę i pozbyłem się starych płynów. Otworzyłem nowe butelki żeby wszystko było równo.....

Po jakiś czasie pojawiło się ATI Plus i na stronach ATI informacja, że kH w ATI Pro jest w formie organicznej. Nie wiedziałem tego wcześniej. No i problem prawdopodobnie z tego wynika.

Nie jestem w stanie ustalić ile dokładnie podbiłem kH skoro jest w formie organicznej i kh uwalnia się po jakimś czasie. Testów na Ca nie robiłem przez pierwsze dwa miesiące od uruchomienia większego zbiornika zakładając nierozważnie, że wszystko jest ok. Problem wyszedł dwa miesiące po uruchomieniu większego akwarium po zrobieniu pierwszego ICP. A informacja od ATI, że ATI Pro ma organiczne formy węgla pojawiła się jeszcze później. Dziś nad ranem powiązałem te fakty.

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 hours ago, Sagerrak1 said:

@Tester może Ty masz jakieś uzasadnienie ?

Mam...

Źródłem węglanów do Kalcyfikacji nie jest tylko płyn KH, a również dwutlenek węgla rozpuszczający się w wodzie i dysocjujacy według wzoru poniżej. Taka sytuacja często zachodzi w przerybionych zbiornikach lub słabo wentylowanych pomieszczeniach (czyli często zimą)

CO2 +H20 <> H2CO3 <> 2H+ + CO3 2-

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Tester napisał:

Mam...

Źródłem węglanów do Kalcyfikacji nie jest tylko płyn KH, a również dwutlenek węgla rozpuszczający się w wodzie i dysocjujacy według wzoru poniżej. Taka sytuacja często zachodzi w przerybionych zbiornikach lub słabo wentylowanych pomieszczeniach (czyli często zimą)

CO2 +H20 <> H2CO3 <> 2H+ + CO3 2-

 

a to może również powodować wysyp alg wapiennych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz na dziś parametry ? 

Ca , Mg Kh ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, AnT napisał:

Jaki masz na dziś parametry ? 

Ca , Mg Kh ? 

Kogo pytasz?

Jeśli mnie to KH 7

Ca 410 (startowałem z 380).

Mg muszę zmierzyć.

Ca podbijalem proszkiem przez kilka dni.

Moje pierwsze icp jest dostępne na forum. Akwarium 434 Brutto plus sump.

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu się ustawiło ? 

Ca - 410 + Mg - ?   =   ?   

Sumę ca/mg   podziel  265 

Ile masz Kh ? 

 

 

Tutaj też fajnie napisane

https://aqua-reef.pl/topic/2640-rownowaga-parametrow/?do=findComment&comment=30447

W dniu 2.12.2010 o 08:54, tomajk napisał:

Sól bez NaCl ma za zadanie "uzdatnić" nadwyżkę parametrów do wartości akceptowalnych przez zwierzęta żyjące w słonej wodzie.

Gęstość wzrasta wraz z dodawaniem chlorku wapnia (proszek pierwszy Ca) i wodorowęglanu sodu(proszek drugi KH) poprzez reakcję wzrasta poziom wodorowęglanu wapnia i niejako produktem "ubocznym"tej reakcji jest chlorek sodu, czyli sól.

Sama sól jednak nie wystarczy by mieć prawdziwą wodę morską więc uzupełniamy ten niedobór poprzez dodawanie właśnie soli bez NaCl (soli).

Kto tego nie robi we właściwy sposób uzyskuje częściowo zwykłą posoloną wodę z dużą zawartością wapnia, co nie jest dla zwierząt odpowiednie.

Gęstość właściwą w przypadku Ballinga regulujemy dolewaniem RODI. Niestosowanie na dłuższą metę soli bez NaCl rozwala równowagę jonową czyli pierwiastków rozpuszczonych w wodzie a potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania życia.

Napisałem tak na chłopski rozum by łatwo było przyswoić, proszę się więc nie czepiać jakiś nieścisłości. :ermm:

;) 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, piotrs said:

a to może również powodować wysyp alg wapiennych?

Nie... Algi wapienne zużywają Ca i KH stechiometrycznie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, AnT napisał:

Ile masz Kh ?

KH równe 7

17 minut temu, AnT napisał:

Tutaj też fajnie napisane

Dzięki za link. Człowiek musi się całe życie uczyć w tym hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec ? w czym problem - jak się ustawiło samo 

 

A tu masz by wszystko by  zaburzyć w głowie ;) 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, AnT napisał:

- jak się ustawiło samo 

Samo się nie ustawiło. Podbijalem proszkiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W fauna marin producent określa zużycie w stosunku około 1:4 Ca/Kh , jeśli dobrze rozumiem opis, czyli nie po równo .

Edytowane przez dark75 (wyświetl historię edycji)

140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dark75 napisał:

W fauna marin producent określa zużycie w stosunku około 1:4 Ca/Kh , jeśli dobrze rozumiem opis, czyli nie po równo .

I co ma jedno do drugiego ??? 

A ile razy zmolowane ? 

Hmmm ,  piszcie jaki balling ? 

Sami sobie mieszacie 

 

p.s

@Tester wytłumacz im to :D 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, AnT napisał:

Hmmm ,  piszcie jaki balling ? 

Balling Light System; die Dosierung richtet sich nach dem individuellen Verbrauch des Aquariums. Ausschlaggebend hierfür ist die Messung des KH-Werts sowie des Calcium-Werts. Der übliche Verbrauch von Calcium und Karbonaten liegt in einer Relation von ca. 1:4 Ca/KH beim Erreichen der chemischen Stabilität des Aquariums.


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie ,  i czego nie rozumiesz bo nie wiem ? 

 

 

Stężone x 4  - może tak będzie prościej   :vava:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, chodzi mi tylko o to że nie zawsze po równo lejemy...ale masz rację, w tym opisie coś mi się pomyliło , tzn. zapotrzebowanie z podawaniem.

Edytowane przez dark75 (wyświetl historię edycji)

140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2022 o 12:18, Tester napisał:

Mam...

Źródłem węglanów do Kalcyfikacji nie jest tylko płyn KH, a również dwutlenek węgla rozpuszczający się w wodzie i dysocjujacy według wzoru poniżej. Taka sytuacja często zachodzi w przerybionych zbiornikach lub słabo wentylowanych pomieszczeniach (czyli często zimą)

CO2 +H20 <> H2CO3 <> 2H+ + CO3 2-

 

Dziękuję @Tester człowiek głupi umiera. Nie brałem tego pod uwagę że względu na to, że ja dozując NaOH korzystam tylko z wzrostu kH poprzez wiązanie dwutlenku węgla.

 

W dniu 7.01.2022 o 13:14, AnT napisał:

Może po prostu się ustawiło ? 

Ca - 410 + Mg - ?   =   ?   

Sumę ca/mg   podziel  265 

Ile masz Kh ? 

 

 

Tutaj też fajnie napisane

https://aqua-reef.pl/topic/2640-rownowaga-parametrow/?do=findComment&comment=30447

;) 

 

Nie do końca wiem jak to miało naprowadzić kogokolwiek na właściwy trop. Temat jest o dysproporcji w poborze kH do Ca a nie o konsekwencjach braku kontroli nad Na+ i Cl-. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Sagerrak1 napisał:
W dniu 7.01.2022 o 12:18, Tester napisał:

CO2 +H20 <> H2CO3 <> 2H+ + CO3 2-

 

Dziękuję @Tester człowiek głupi umiera. Nie brałem tego pod uwagę

A nie zapominacie czasem o jonach H+, które tam też powstają? Bo jak dla mnie rozpuszczanie CO2 w wodzie żadnego kh nie dostarcza.

2H+ + 2 CO3 2- -> 2HCO3-, i jakby cała teoria się sypie, bo chyba jesteśmy z kh na zero

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A nie zapominacie czasem o jonach H+, które tam też powstają? Bo jak dla mnie rozpuszczanie CO2 w wodzie żadnego kh nie dostarcza.

2H+ + 2 CO3 2- -> 2HCO3-, i jakby cała teoria się sypie, bo chyba jesteśmy z kh na zero

OH- potrzebne. Ale w sumie to rzeczywiście, czy ktoś obserwuje wzrost kH przy niskim pH towarzyszącym wysokiemu stężeniu CO2? No chyba nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.