Skocz do zawartości
volf

jaki zamiennik balinga do 49L

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie stosowałem żadnych specyfików dlatego zapytam bardziej doświadczonych w temacie.

Zbiornik zarośnięty miękasami chyba do granic możliwości i widzę stagnacje w dalszym wzroście korali, podmiany wody już chyba nie wystarczają.  Ze względu na małą pojemność 49L nie chcę się bawić w dozowanie balinga z kilku flaszek dlatego pytam czy jest jakaś odżywka ala baling, która dostarczy odpowiednie elementy dla korali i którą mogę stosować z jednej butelki.

20210330_105104.jpg

20191229_141709.thumb.jpg.62f857052fd6fdefff1f822b88ad30e8.jpg

20210330_105141.jpg

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, volf napisał:

Nigdy nie stosowałem żadnych specyfików dlatego zapytam bardziej doświadczonych w temacie.

Zbiornik zarośnięty miękasami chyba do granic możliwości i widzę stagnacje w dalszym wzroście korali, podmiany wody już chyba nie wystarczają.  Ze względu na małą pojemność 49L nie chcę się bawić w dozowanie balinga z kilku flaszek dlatego pytam czy jest jakaś odżywka ala baling, która dostarczy odpowiednie elementy dla korali i którą mogę stosować z jednej butelki.

Najpierw musisz zastanowić się co chcesz dozować i po co. Masz miękkie korale, które nie budują szkieletu i nie potrzebują wapnia, a balling uzupełnia właśnie to co pobierane jest przez budujące się szkielety korali (powstaje koralowa skała).

Masz ładne małe  kolorowe szkiełko z koralami, które nie potrzebują ballinga I same podmiany powinny wystarczyć. Ewentualnie może brakować mikroelementów, ale jakich.... to dopiero dowiedział byś się na podstawie wyników ICP I to na jego podstawie  można dobrać odpowiednie specyfiki uzupełnaijące konkretne pierwiastki.

A jeśli chodzi o "widoczną stagnację" we wzroście korali.... może faktycznie brakuje jakiegoś pierwiastka (stawiałbym na jod, potas lub siarka) lub po prostu masa koralowa jest tak duża, że wytwarzane przez koralowce substancje powodują zahamowanie ich wzrostu (tzw wojna chemiczna).

Czas na przesiadkę na większe akwa;)  

A i jeszcze jedno.... lanie w ciemno czegokolwiek, przy takim małym akwarium, wg nie, jest bardziej ryzykowne niż zdanie się na uzupełnianie braków samymi podmianami. Niedobory zazwyczaj przyhamują wzrost korali, będą ewentualne zmiany barwy korali a nadmiar niektórych pierwiastków może  spowodować ich zatrucie i zamieranie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra... Ale czemu miało by to służyć? Wzrostowi koralowców? Już nie masz i tak miejsca. Tak jak Arek napisał - w takim małym zbiorniku powstanie zahamowanie wzrostu. 

Dlatego przesiadaj się na coś większego. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt, trochę dżungla i korale stykają się ze sobą ale lubię te klimaty i miałem nadzieję na większą. Przesiadka na większe akwarium nie wchodzi w grę bo z braku czasu już dwa razy zmniejszałem 160/60/49. W takim razie najlepszym wyjściem będzie zwiększenie podmian z 10 do 20 litrow żeby składników do życia nie zabrakło. Dzięki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, volf napisał:

No fakt, trochę dżungla i korale stykają się ze sobą ale lubię te klimaty i miałem nadzieję na większą. Przesiadka na większe akwarium nie wchodzi w grę bo z braku czasu już dwa razy zmniejszałem 160/60/49. W takim razie najlepszym wyjściem będzie zwiększenie podmian z 10 do 20 litrow żeby składników do życia nie zabrakło. Dzięki. 

Mi się właśnie wydaje, że im większy zbiornik tym bardziej stabilny. W małym ciągle jakieś wahania.

Masz w ogóle w tym zbiorniku jakąś skałę ? Bo ja tam nic nie widzę :P Piasku też na pewno nie masz.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały nie widać pod koralami bo gęsto, piasku nie używam. Żeby była jasność, z akwa nie mam  żadnych problemów, wszystko ok. Jedyne co to od pewnego czasu nie widzę wzrostu, ale pewnie przez to ze korale wchodzą na siebie i się drażnią, jak już wspomnieliscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, volf napisał:

Skały nie widać pod koralami bo gęsto, piasku nie używam. Żeby była jasność, z akwa nie mam  żadnych problemów, wszystko ok. Jedyne co to od pewnego czasu nie widzę wzrostu, ale pewnie przez to ze korale wchodzą na siebie i się drażnią, jak już wspomnieliscie.

Niech się wypowie ktoś bardziej doświadczony.. Ale Ja na Twoim miejscu wywaliłbym coś. Za dużoooo tego...
Wstaw jeszcze jakąś fotę z daleka żeby było wszystko widoczne. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sory ale mimo szczerych chęci nie zrobię, od pół roku jadę znowu na samym niebieskim i ni chu zdjęcia moim sprzętem nie wyjdą. Mam tylko te zdjęcia sprzed pół roku bo robione przy białym  ale wtedy wszystko było o połowę mniejsze. Specjalnie dla ciebie wygrzebalem film trochę starszy. Teraz wszystko w akwa jest x2

 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie to akwarium

 

Można jeszcze twoje przerobić na bardziej minimalistyczne. Ładnie ułożyć skałę na środku i na niej małe szczepki koralowców. Te swoje poucinaj i sprzedaj :D Jeszcze jakiś Grosz wpadnie 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnych zmian nie planuje, teraz jest idealnie i niech tak zostanie. Małe szczepki i łyse akwarium jakoś mi nie leży. Oczywiście bez lekkiej przycinki się nie obejdzie, ale delikatnie co by się ogonkami nie stykały, a jak odradzacie lanie czegokolwiek to podwajam ilość podmian i niech rośnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosujesz węgiel aktywny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Arek77 napisał:

Stosujesz węgiel aktywny?

Niczego nie stosuje, nigdy nie było takiej potrzeby. Pewnie jestem w czepku urodzony bo nigdy nie miałem większego  problemu w akwarium, po jakiś drobnych przygodach z np.okrzemkami wszystko szybko wychodzi na prostą. Węgiel oczywiście zakupię bo w sobotę robie podmianke i biorę się za przycinke. 

edyta. zapytam jeszcze w aquario co polecają dla korali miękkich, jakaś odżywka po cięciu pewnie się przyda.

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wydaje mi się że nic więcej z tego nie wyciśniesz .Poza tym korale wyglądają dobrze,są zdrowe i polipują.Serio chciałbyś aby rosły Ci jak trawa po deszczu?;)Za chwilę nie będzie miejsca na wodę w tym szkle:).Albo redukcja obsady albo cięcie i lekka zmiana aranżacji 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy miałem morskie stosowałem zamiast ballinga Tropic Marin All-For-Reef i super to działało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniosło mnie dziś trochę, nudziłem się  i wymyśliłem sobie skrobanie tylnej szyby z kilkuletniego nalotu. Rozrobiłem sobie 15L solanki I brakło żeby te wszystkie syfy odessać, musiałem na szybko dorobić jeszcze 10 litrów. Dobrze ze aqua medic się dobrze rozpuszcza. Czyli słuszna podmiana 50% wody. Zobaczymy jutro co na to korale .

 Marek Gr

Dzięki zapoznałem się i pewnie wypróbuję 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.