Skocz do zawartości
Jakuś

Skała AF, a wysokie KH

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ktoś może spotkał się z problemem wysokiego KH przy skale syntetycznej od Aquaforestu.
Mam akwarium 125 litrów, zalane w październiku 2021.
Skała AF, piasek Acitve Live Samoa Pink

Sól: instant ocean, zasolenie 1,024, refraktometr skalibrowany z odczynnikiem

Do tej pory nic nie dozowałem

Test KH salifert na normalnej skali się nie mieści, po zrobieniu testu z połową odczynnika, KH wyszło 18

Woda osmotyczna sprawdzona, nie ma w niej KH, przy użyciu tego samego testu.

Z mojego punktu widzenia jedynym winowajcą może być skała, tylko co teraz z tym robić ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

surowa solanka jest co prawda daleka od tego co jest napisane na opakowaniu od soli, tzn wychodzi 11, ale to w dalszym ciągu dużo mniej niż to co jest w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przychodzą mi do głowy dwie rzeczy:

- czy wymieszałeś dobrze całą sól przed otwarciem worka - czasami jak długo leży to sedymentuje

- czy sprawdziłeś czy test nie przekłamuje - sprawdź inną wodę o znanym KH lub swoją innym testem

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tak samo u siebie i znajomego. Tak jak piszesz, wysokie KH na tej skale przy starcie. 

 U mnie było 11 o ile dobrze pamiętam. 

Ewentualnie klej może podbił jak dużo go dałes ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na innej soli, mam jeszcze wiaderko Red Sea Coral Pro i tam się wszystko zgadza.

Kleju nie używałem dużo, mam dosłownie dwie skałki ze sobą sklejone.
Mam nadzieje że po podmianach wody zacznie to spadać i skała w nieskończoność oddawać do wody nie będzie. Chociaż od startu już parę podmian było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też startowałem nie dawno na tej skale. Ti samo KH podniesione. U mnie akurat 9.9

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam do grona kolegów startujących na skale AF(tej różowej) i potwierdzam wysokie Kh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, THORGAL napisał:

Dołączam do grona kolegów startujących na skale AF(tej różowej) i potwierdzam wysokie Kh.

Możesz przytoczyć ile to Kh jest ? Ciekawi mnie ta sprawa…przy jakim zasoleniu ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy akwarium pracowało bez odpieniacza to zabrakło skali na Salifercie podczas mierzenia.Po dwóch tygodniach pracy odpieniacza wynik 14.

Robiłem przesiadkę na większe szkło i skała kręciła się dobry miesiąc w starej wodzie w beczce Piasek również. System startował w 75% na wodzie z podmianek .

Zobaczymy za tydzień jak będzie.bo widać tendencje spadkową.

Zasolenie 35 ppt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.