Skocz do zawartości
Aquaman

Elektryka w szafce

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem z elektryką. Chciałbym zrobić sobie kontakty i jakąś skrzynkę z 3-4 bezpiecznikami jak na zdjęciu poniżej. Nie pamiętam już kogo to był projekt.
Mieszkam w starym bloku i mam jeszcze wkręcane liczniki a cała elektryka w mieszkaniu to aluminium. Wynajmuję ten metraż więc nie chcę zbytnio ingerować w wymianę licznika itp.
Ogólnie w moim planie jest rozkręcenie jednego gniazdka w ścianie i pociągnięcie kablem miedzianym 2 metry dalej do akwarium. Widziałem, że można łączyć miedź z aluminium złączkami WAGO wypełnionymi pastą ALU-PLUS. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne ? 8-9 gniazdek będzie wykorzystanych. Wszystko na jednej lini. Wspomnę, że w liczniku głównym mam tylko 3 korki. Jeden światło, drugi i trzeci gniazdka. Spotkał się ktoś z podobnym problemem ? 
 

imageproxy.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Chrusciik napisał:

Ogólnie w moim planie jest rozkręcenie jednego gniazdka w ścianie i pociągnięcie kablem miedzianym 2 metry dalej do akwarium. Widziałem, że można łączyć miedź z aluminium złączkami WAGO wypełnionymi pastą ALU-PLUS. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne ?

Masz gniazdko... dokup sobie wtyczkę albo przewód gumowany z wtyczką doprowadź nim prąd do szafki akwariowej tam zamontuj sobie rozdzielnie. Niestety ale najprawdopodobniej nie masz uziemienia więc raczej montaż zabezpieczenia różnicowoprądowego odpada. W takim układzie jak będziesz miał sprzęt 230V i uszkodzi się w nim izolacja to czeka Cię niemiła niespodzianka. Ale spokojnie nie jesteś jedyną osobą działającą w podwyższonym ryzyku porażenia prądem.
Niektórzy mają zmostkowane zero z uziomem i nadal żyją.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczniki i tak w końcu wymienią na nowe, mi zmienili 1,5 roku temu i z tego co się orientuje to wszystkich to czeka.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

Ale spokojnie nie jesteś jedyną osobą działającą w podwyższonym ryzyku porażenia prądem.
Niektórzy mają zmostkowane zero z uziomem i nadal żyją.

Potwierdzam :)  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było wiedzieć ile urządzeń już masz na tej lini i ile te urządzenia mogą obciążyć tą linię w przypadku kiedy wszystkie działają w tym samym czasie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Bouli napisał:

Fajnie by było wiedzieć ile urządzeń już masz na tej lini i ile te urządzenia mogą obciążyć tą linię w przypadku kiedy wszystkie działają w tym samym czasie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Lampa giesemann matrixx 8x39W (lampa ma 3 wtyczki + zasilacz wentylatorów) , grzałka 300W, pompa 30W ale skręcona do połowy, cyrkulator 23W. Jeszcze nie mam dokupionej automatycznej dolewki i odpieniacza. Razem będzie jakieś 20 W. 

Więc łącznie będę miał zajętych 9 gniazdek i jakieś jedno w zapasie. Planuję też wyjąć dwie świetlówki. Łączna pobierana moc na tej lini to jakieś 600W. Oczywiście jeśli chodzą wszystkie bo wiadomo, że grzałką na przykład nie chodzi co chwilę. 

 

10 godzin temu, chwialek napisał:

Niektórzy mają zmostkowane zero z uziomem i nadal żyją.

No uziemienie raczej będę musiał zmostkowac z "minusem". Bo faktycznie kable dwu żyłowe idą. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.