Skocz do zawartości
0rzech

kostka nano 49l by orzech

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
wystartowałem tydzień temu swoją pierwszą kostkę. Aquael 35x35x40.

filtr: Aquael FZN-3, AF Life Bio Fil
grzałka: Aquael Ultra Heater 75W
cyrkulator:y Jebao SLW-10 & Jebao MLW-10
lampa: Maxspect RSX R5-50
sól: AF Reef Salt
skała: Arka my-reef rocks
pasek: AF Bio Sand

Pierwszego dnia wlałem 5ml Seachem Stability oraz każdego kolejnego dnia dolewałem po 2.5ml.
Robiłem testy wody z wynikami jak niżej - wszystko od Colombo, refraktometr Red Sea.

Przy pustym akwarium mocno spadło KH w ciągu tygodnia.
Dlaczego ?

15.01.2022
CA 440, MG 1440, No3 2, Po4 0.03, KH 8.4, PH 8.2, sól 1.023
23.01.2022
CA 440, MG 1425, No3 2, Po4 0.03, KH 6.2, PH 7.8, sól 1.023, NH3 0.5

IMG_3690.jpeg

IMG_3715.jpeg

IMG_3717.jpeg

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co planujesz tam trzymać? Na miękko czy bardziej LPS/SPS? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego na moj gust to narazie daj sobie spokoj z testami ,  niech Ci to dojrzewa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, Arek77 said:

Co planujesz tam trzymać? Na miękko czy bardziej LPS/SPS? 

 

Wyjdzie w praniu, ale z morskim dopiero zaczynam, także miękkie i LPSy na dzień dobry.
Budując dom zaplanowałem w salonie miejsce długie na 2m z dedykowanymi gniazdkami pod akwarium, ale najpierw trzeba nabrać doświadczenia, tak więc zaczynam z tą kostką i wyszło pierwsze pytanie o KH.
 

3 hours ago, kokomag said:

Kolego na moj gust to narazie daj sobie spokoj z testami ,  niech Ci to dojrzewa

Niech dojrzewa, ale jak nie sprawdzę i nie spytam to się nie nauczę.

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolgo jeszcze raz Ci powiem to samo daj spokoj narazie, niech Ci sie to chociaz ze 3 tygodnie przemieli i wtedy zacznij testowac, teraz nikt Ci nie powie po tygodniu od zalania kostki dlaczego spadlo kh, zreszta narazie to jest malo wazne, moze poprostu test zle zrobiles? Poza tym pomierzyles wszystko oprocz jednego z podstawowych na dzien dobry no2. Martwic sie bedziesz jak zaczniesz zasiedlac akwa i beda Ci parametry skakac. Sam widzisz że nikt nawet  nie chce sie wypowiadac. Wszystko bylo tutaj wałkowane pierdylion razy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem w innym wątku, że może to być kwestia kwaśnej skały.
Niech dojrzewa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwila minęła, wystartowałem na dobre.
Po 5 tygodniach z samą skałą, bakteriami i "szczyptą" mrożonki, NH3 oraz NO2 spadły do zera. NO3 było w okolicach 20.
CA/MG bez zmian, natomiast KH podbiłem poprzez lekkie dolewanie AF KH Plus.

Wpuściłem więc pierwsze życie:
2x bardzo małe błazenki, hodowlane
2x ślimak
3x zoa
1x capnella
1x sarco
1x briareum

Wszystko żyje i póki co, wygląda, że ma się dobrze, więc dzisiaj po kolejnych 2 tygodniach dorzuciłem jeszcze caulastrae i krewetkę szkarłatną. Niestety skubana narazie schowała się za skałą, więc zdjęcie dorzucę w kolejnych dniach

Od kilku dni zbiera mi się brązowy nalot na piasku, także okrzemki czy inne dino + trochę glonów włosowatych.
Odessałem rano, leję bakterie Microbe Lift Special Blend i dorzuciłem drugi cyrkulator, tym razem MLW-10. Chyba niczym to się nie różni od SLW-10 poza fioletowym śmigiełkiem i trochę fajniejszym sterownikiem z LCD.
Odczekam teraz kolejne tygodnie i zobaczę co się będzie działo.


Zdjęcia narazie z niebieskim, filtry z aliexpress lecą/płyną :) 
 

IMG_4035.jpeg

IMG_4029.jpeg

IMG_4039.jpeg

IMG_4040.jpeg

IMG_4041.jpeg

IMG_4042.jpeg

IMG_4043.jpeg

IMG_4044.jpeg

IMG_4052.jpeg

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie już zaczyna wyglądać. Dodawałeś coś z działającego zbiornika czy samo wszytko się ustabilizowało? Mam tą samą skałę i NH3 w 3 tygodniu cały czas wykrywalne. Ale widzę, że Tobie też trochę zajął cykl. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zalania do pierwszego życia chyba dokładnie 37 dni. Do stabilizacji to jeszcze daleko... narazie robię testy 2x w tygodniu żeby czegoś koncertowo nie zawalić. Dopiero zaczynam, to raz, a dwa, to mały zbiornik :) 
Teraz powoli walka z tym dino czy okrzemkami, jak to zejdzie to pewnie będzie już stabilniej. Kupiłem dzisiaj test na krzemiany, rano zrobię z ciekawości.

Nic nie miałem z zewnątrz. Start od zera na suchej skale. Pierwsze 3 tygodnie lałem Seachem Stability, a potem przeszedłem na ten Special Blend ufając @Tester który kilka razy na forum napisał, że robił posiewy i uznaje te bakterie za jedne z lepszych na rynku. Do tego były jeszcze bakterie w piasku od AF - robiłem to uczciwie tj. te 24h wcześniej zalałem wodą, dodałem 2 buteleczki bakterii i trzymałem na ciepłej podłodze (podłogówka w domu).

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, 0rzech napisał:

Od zalania do pierwszego życia chyba dokładnie 37 dni. Do stabilizacji to jeszcze daleko... narazie robię testy 2x w tygodniu żeby czegoś koncertowo nie zawalić. Dopiero zaczynam, to raz, a dwa, to mały zbiornik :) 
Teraz powoli walka z tym dino czy okrzemkami, jak to zejdzie to pewnie będzie już stabilniej. Kupiłem dzisiaj test na krzemiany, rano zrobię z ciekawości.

Nic nie miałem z zewnątrz. Start od zera na suchej skale. Pierwsze 3 tygodnie lałem Seachem Stability, a potem przeszedłem na ten Special Blend ufając @Tester

Ja wlałem Seachem stability, Prodobio i jeszcze teraz butelkę ATM Colony :D Trochę amoniak spadł więc poczekam jeszcze z tydzień dwa. Naczytałem trochę tematów i na suchej skale wszystko dłużej trwa. Ale dojrzewanie podobno delikatne. Nie wiem jak u Ciebie wyglądało z glonami? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony właśnie są w ofensywie. Na pewno jest trochę glona włosowatego, bo mam miejscami zielone kępki nitek no i chyba to dino, które odessałem.... lub okrzemki, jak pisałem wyżej. Piję poranną kawę, czekam aż dzieciaki wstaną bo się wkręcają w hobby i zrobię test na krzemiany :)

Generalnie przyjmuję, że narazie jest to dojrzewanie więc tak musi być i tyle :) Będę robił testy, lał bakterie i ewentualnie dodam trochę więcej phosguarda lub purigenu, żeby zejść z NO3 poniżej 5 a PO4 utrzymać na 0,03 jakie mam w tej chwili. Czy to coś da to się okaże jak odezwę się tutaj z updatem za parę tygodni :laughing:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzemiany poniżej 0,1.
Swoją drogą to moje jedyne testy JBL-a, reszte mam Colombo i Salifert. Jestem zaskoczony, bo jak patrzę na jakość wykonania całego zestawu to Salifert i Colombo wyglądają jak tania chińszczyzna przy tym JBL. No ale ponoć dokładność testów JBL jest niby gorsza, ciekawe... :dry:

Krewetka wylazła zza skał to wrzucam fotke :)
 

 

IMG_4071.jpeg

IMG_4079.jpeg

IMG_4082.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam testy Zoolek. Tam odczytać wynik to jest sztuka heh :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedzielne okno serwisowe. Podmieniłem 10l wody na tej samej soli tj. AF reef salt.

Parametry po podmiance:
NH3 - salifert 0, colombo 0,25 :huh:
NO2 - 0,25 colombo
NO3 - sailfert 5-10 (konia z rzędem dla tego kto dokładnie odczytuje te różowe....), colombo >4 (zakres konczy sie na 4)
PO4 - sailfert 0,02, 0,03 a moze i 0,05... Jak wyżej, te niebieskie różnią sie tyle od siebie, że można sobie czytać co sie chce....:rtfm:
CA - colombo 465, AF 450
MG - colombo 1650 :shock:
KH - salifert i colombo tak samo pokazują tj. 7,2. Tu są jaja, KH caly czas mi spada, było już na 6 jakiś tydzien temu. Dolewam od kilku dni AF KH Plus, 5ml rano i 5ml wieczorem.
PH - colombo 8,2
zasolenie - 1,024. To jest stałe od dluzszego czasu. Mierzone refraktometrem red sea.
SiO2 - JBL 0,2 a nawet można by się doszukiwać w tym zielonym kolorze czegoś więcej, także podskoczyło.

W związku z SiO2 dołożyłem dzisiaj do kaskady Seachem Phosguard.
Jest też tam od dłuższego czasu spory woreczek Seachem Purigen.

Krewetka miała wczoraj wieczorem wylinkę. Uskuteczniła ten manewr blisko cyrkulatora, więc połowę pancerza wciągnęło i zmieliło. Zbierałem po całym zbiorniku, szczypce, nogi, wąsy itp. :wallbash:

Dino dalej jest, ale nie nazwałbym tego plagą. Przy podmianie wessałem ten nalot z piasku, trochę przedmuchałem i w zasadzie wygląda jakby go prawie nie było. Jest lekki nalot na skałach, ale nie specjalnie rzuca się to w oczy. Przy podmianie dodałem tak jak ostatnimi razy 5ml Microbelift Special Blend, a w ciagu tygodnia dodalem dosłownie trochę Seachem Stability. No i mam sporą cyrkulację, SLW-10 i MLW-10 lecą teraz na 70%, a do tego jest kaskada.

Jutro po pracy skoczę na małe zakupy. Mam zamiar przywieźć z 2 slimaki babylonie, żeby kopały w piachu i może 1-2 jakieś inne na skały/szyby tak żeby łącznie było te 5-6 ślimaków.
Pewnie dojdą też jakieś korale, żeby powoli zwiększać "masę koralową". Wszystkie miękkie jakie mam rosną, zoa mają nowe polipy, a jedyny LPS czyli caulastrea też na moje laickie oko wygląda dobrze.

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, 0rzech napisał:

PO4 - sailfert 0,02, 0,03 a moze i 0,05... Jak wyżej, te niebieskie różnią sie tyle od siebie, że można sobie czytać co sie chce....:rtfm:

Weź drugą fiolkę (np od testu NO3) I nalej 10 ml czystej solanki, porównaj z tym testowym. Jest ciut łatwiej odczytać nasycenie niebieskiego ale i tak nie jest to miarodajne jak ma moje oczy

Ja, do czasu zakupu hanki, miałem dwa testy na PO4 Salifert i zoolek I tak je interpretiwałem:

Brak odbarwienia próbki na salifercie wynik < 0,1

Odbarwienie próbki na Salifercie, brak odbarwienia na zooleku-wynik w przedziale 0,1-0,25

Odbarwienia na salifercie i zooleku -wynik pow. 0,25 czyli trzeba  działać :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hah dobry patent :D
Ja z tego powodu kupiłem właśnie drugi test na KH, żeby porównać z colombo te moje spadki, ale tutaj sie potwierdziło.
No nic, będzie chyba trzeba zainwestować w Hanna :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep odwiedzony, dorzuciłem 2 ślimaki babylonie, narazie się zakopały i nie raczą się ruszyć <_<
Do tego kolejne zoa, 2x caulastrea, discosoma i pierwsza euphyllia paraancora. Jedna główka, zobaczymy jak sobie poradzi. Jeżeli będzie ok to za miesiąc dorzucę jakieś kolejne euphyllie. Ma tylko trochę wysoką "nogę" w sensie szkielet, można to skrócić od dołu ?
 

IMG_4169.jpeg

IMG_4172.jpeg

IMG_4173.jpeg

IMG_4174.jpeg

IMG_4165.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, 0rzech napisał:

Sklep odwiedzony, dorzuciłem 2 ślimaki babylonie, narazie się zakopały i nie raczą się ruszyć

Bo one tak mają, wyłażą tylko jak poczują żarcie. Szkoda bo to bardzo ładny ślimak.

55 minut temu, 0rzech napisał:

Ma tylko trochę wysoką "nogę" w sensie szkielet, można to skrócić od dołu

Ma też jakieś "włoski" i coś odstaje z prawej trony - dipowałeś i czyściłeś przed włożeniem do akwa? Twardy, martwy szkielet możesz skrócić abyś tylko nie naruszył żywej tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, chris_ek said:

Bo one tak mają, wyłażą tylko jak poczują żarcie. Szkoda bo to bardzo ładny ślimak.

Ma też jakieś "włoski" i coś odstaje z prawej trony - dipowałeś i czyściłeś przed włożeniem do akwa? Twardy, martwy szkielet możesz skrócić abyś tylko nie naruszył żywej tkanki.

Nie. Mówisz o odkażaniu czymś w rodzaju Coral Rx Dip ? Należy to robić z każdym nowym koralem ?
Te odstające wypustki są nawet dwie, ale to wygląda jako "integralna" część :)
 

IMG_4177.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 0rzech napisał:

IMG_4177.jpeg

Mnie to trochę przypomina ślimaki osiadłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 0rzech napisał:

Nie. Mówisz o odkażaniu czymś w rodzaju Coral Rx Dip ? Należy to robić z każdym nowym koralem ?
Te odstające wypustki są nawet dwie, ale to wygląda jako "integralna" część :)
 

IMG_4177.jpeg

Obserwuj to i zobacz czy nie wychodzą z tego czasami takie jakby długie białe cienkie nitki. Jeśli tak to oznacza ,że są to ślimaki osiadłe. W takim przypadku będzie trzeba się ich jak najszybciej pozbyć zanim się to rozpleni. 


2d26edfcf56369c01c9522ae13ff3219u2051a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, 0rzech napisał:

Mówisz o odkażaniu czymś w rodzaju Coral Rx Dip ? Należy to robić z każdym nowym koralem ?

Ja tak zawsze z nowym koralem robię, nie zabezpieczyło mnie przed wszelkiego typu niepowołanymi gośćmi ale pewnie mogło być gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, będę obserwował, dzięki za rady !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niedziela, podmienione 10l wody, dolane 5ml special blend, wszystko żyje :) Zacząłem też podwać trochę microbe lift coralline algae żeby szybciej zrobiło się fioletowo na skale, ale nie wiem ile w tym prawdy, a ile prawdy marketingowej :)
Aaa i chyba nie napisałem, że od poniedziałku zacząłem lać trochę żywego fitoplanktonu, 5ml co 3 dni.


CA 450, MG 1620, NH3 0, NO2 0,25, NO3 10, PO4 0,03, KH 7, PH 8, SiO2 0,1-0,2, zasolenie 1,025

Wczoraj wieczorem miałem KH 7,7. Dzisiaj po podmianie niby wyszło mi 7. Może AF reef salt coś kłamie na opakowaniu ? Rozrobie chyba sobie 1l czystej solanki i zrobie jej testy na KH.
Cały tydzień lałem po trochu AF KH plus.

Wczoraj prawie zszedłem na zawał, euphyllia wyglądała jakby dostała granatem odłamkowym i się wykrwawiała.
Ostatecznie wyczytałem, że się chyba po prostu nażarła i w taki sposób wygląda jak się czyści :o
Dzisiaj podczas czyszczenia akwarium skróciłem jej od dołu szkielet i osadziłem na kawałku odłupanej skałki w piasku, wygląda o wiele lepiej.

 

Screenshot 2022-03-20 at 15.34.44.png

IMG_4249.jpeg

Edytowane przez 0rzech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.