Skocz do zawartości
Wojtasik17

Akwa20l same korale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad założeniem takiej małej kostki 20l z kawałkiem żywej skały i samymi koralami nie wiem czy to dobry pomysł bo jeszcze nie słyszałem żeby ktoś założył 20l co o tym myślicie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba były takie próby z miękkimi +lps. Ale nie wiem jak z powodzeniem tych przedsięwzięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze może by się to mogło udać chociaż tez nie wiem czy wsadzić żywa skalę czy sucha 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wiadomo zamówiłem dziś sucha skale i we wtorek prawdopodobnie będę zalewał kostkę pytanie czy zastosować żywy piasek czy piasek kwarcowy czy wogule zastosować piasek

Edytowane przez Wojtasik17 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wojtasik17 napisał:

To wiadomo zamówiłem dziś sucha skale i we wtorek prawdopodobnie będę zalewał kostkę pytanie czy zastosować żywy piasek czy piasek kwarcowy czy wogule zastosować piasek

Na pewno nie kwarcowy. Musi to być piasek koralowy (z pokruszonych szkieletów korali). Z tą "żywotnością" piachu to jest różnie.... jak piszą, że opakowanie zawiera kilka czy kilkadziesiąt milionów bakterii w worku..... taka ilość powinna być na jednej szczypcie piachu. Ja do swojego kupiłem 30 kilowy worek piasku aragonitowego suchego. U Ciebie będzie dużo mniej potrzebne. A na ożywienie piasku i akwarium polecam garść piachu z działającego dojrzałego akwarium. 

A to czy wogóle piach stosować....rzecz gustu, ja tam jestem zwolennikiem jego stosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle żeby zastosować piach bo doda to takiej kosteczce wyglądu przy okazji nie będzie się zbierał syf pod skałą tak jak w moim poprzednim akwa ciężko to wyeliminować gnijące odpady wiec będzie kostka 20l filterek Kaskada sucha skala 2kg (jak będzie mało to się dokupi z czasem) i żywy piasek zobaczymy jakie będą efekty przy końcowym etapie 

Edytowane przez Wojtasik17 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2022 o 20:02, Wojtasik17 napisał:

To wiadomo zamówiłem dziś sucha skale i we wtorek prawdopodobnie będę zalewał kostkę pytanie czy zastosować żywy piasek czy piasek kwarcowy czy wogule zastosować piasek

Ja mam 30 litrów, to tak naprawdę niewiele więcej. Zastosowałem aragonit (warstwa ok. 1,5 cm), żywą skałę z różnych źródeł (ok. 3 kg koralowa + syntetyczna) i wodę z działającego akwarium. Akwa wygląda ładniej z podłożem. Do takiego akwa korale miękkie na pewno się sprawdzą. Z LPS i twardymi mam małe doświadczenie. Polecam Sarcophyton, Rhodactisy, Ricordee, Capnella no i coś małego poza koralami np. krewetki Thor amboinensis, ślimaki np. Nassariusy i będziesz miał z takiej obsady fun. Zrezygnuj z Tectusów i Trochusów, jeżowców i raczej z ryb (ewentualnie jakiś gobiodon, ale nie więcej).

A no i główna ozdoba takiego małego akwarium to oczywiście mały Quadricolor. Jeśli krewetki Thor ambmoinensis Ci nie odpowiadają to możesz pokusić się na kraba porcelanowego, który w nim chętnie zamieszka.

Edytowane przez witko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, witko napisał:

Ja mam 30 litrów, to tak naprawdę niewiele więcej. Zastosowałem aragonit (warstwa ok. 1,5 cm), żywą skałę z różnych źródeł (ok. 3 kg koralowa + syntetyczna) i wodę z działającego akwarium. Akwa wygląda ładniej z podłożem. Do takiego akwa korale miękkie na pewno się sprawdzą. Z LPS i twardymi mam małe doświadczenie. Polecam Sarcophyton, Rhodactisy, Ricordee, Capnella no i coś małego poza koralami np. krewetki Thor amboinensis, ślimaki np. Nassariusy i będziesz miał z takiej obsady fun. Zrezygnuj z Tectusów i Trochusów, jeżowców i raczej z ryb (ewentualnie jakiś gobiodon, ale nie więcej).

A no i główna ozdoba takiego małego akwarium to oczywiście mały Quadricolor. Jeśli krewetki Thor ambmoinensis Ci nie odpowiadają to możesz pokusić się na kraba porcelanowego, który w nim chętnie zamieszka.

A ja ukwiala nie polecam do tak małego zbiornika,choćby ze względu  na to że one lubią stałe parametry  A w takiej kostce ciezko o to,wczoraj  zlikwidowałem moja kostke 30l z ukwialami nie chciałem ich w głównym zbiorniku więc zalałem kostke wiesz jak się skończyło  ze quadri co drugi dzień chodził aż w końcu wychodził wsyslo go w zabezpieczony siatka wlot kadkady  reszty nie muszę chyba pisać ja nie polecam ukwialow do tak małego akwarium,chyba że kolega chce same ukwialy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 2,5 roku temu postawiłem kostkę 30l. Użyłem żywego piachu, żywej skały i wody z działającego zbiornika. Akwarium miało swoje wzloty i upadki, bo uczę się na nim akwarystyki morskiej i popełniłem masę błędów, ale działa. Obecnie mam w nim korale miękkie, LPSy i SPSy. Większość rośnie ładnie. Ukwiały też mam - tapetum mini i crucifer. Mój start na "żywych" materiałach się sprawdził więc do tak małego zbiornika polecam tę metodę. Dojrzewanie było prawie niezauważalne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie bakterie stosujecie do tak małego zbiornika bo powiem ze ja leje AF pro bio S ale piszą za etykiecie ze 1kropla na 100l to ja dozuje tak jakby krople ale nie całą narazie kostka prezentuje się w ten sposób 

72A65707-9F1C-4D77-8520-BA24664E5414.jpeg

Zastosowałem suchą skalę z tego powodu bo chciałem rozkręcić kostkę od zera bez żadnego życia żadnych niechcianych gości co tez miałem w swoim poprzednim baniaku z żywa skałą

Edytowane przez Wojtasik17 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No witam akwarium chodzi już około 3-4 tygodni i zauważam oznaki życia mianowicie zaczyna wyskakiwać Dino te dwie małe brązowe plamki na piasku na skale tez sie tam coś pojawiło nie wiem coś działać z tym czy zostawić to wiadomo ze jak tak obojętnie koło tego przejdę to plaga będzie rosła 

DFB46BBE-BB35-4B2A-8A77-D0D0863BD95F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spokojnie zaczekał, aż się rozwiną, a potem zanikną, glony zielone. Czyli zapewne kolejne 3-4tyg.

Możesz to odsysać, jeśli Ci się chce. Ale wg mnie to bez znaczenia na tym etapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak myśle narazie dodaje same bakterie biodigest dolewam ro i podmiana co 2 tygodnie światło swieci się 10-11h nie wiem czasem czy nie za długo cieszę się ze coś się zaczyna dziać w kostce :clapping 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Wojtasik17 napisał:

i podmiana co 2 tygodnie 

Po co robisz teraz podmiany? Czego chcesz się pozbyć albo co uzupełnić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.