Skocz do zawartości
KrisNH

Akwarium większe niż stelaż - prośba o opinie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich Forumowiczów,

 

 mam ostatnio spory problem związany z koniecznością przeniesienia akwarium w drugi kąt mieszkania, a co za tym idzie wymianą głównego zbiornika na nowy.

Do sedna:

Stan obecny: Akwarium główne 125x75x55 + 15 cm komin zewnętrzny o głębokości 20cm, po prawej stronie na całej szerokości zbiornika, grubość szkła 10mm

Stelaż o wymiarze 125x75x80

Sump 110x65x35 i Uwaga wystający poza obrys stelaża, na równi z kończącym się kominem, tak aby rury <spływ, rewizja i powrót> trafiały w lini prostej w dół do sumpa.

 

Stan docelowy, który chciałbym osiągnąć:

Akwarium gówne chciałbym wydłużyć o obecny 15cm komin i wkleić go w środku <do połowy szerokości akwarium> dzięki temu zyskując finalny wymiar 140x75x55.

I tutaj pojawia się pytanie, czy jeśli wydłużę akwarium główne i te 15cm będzie ono wystawało poza obrys stelaża <oczywiście wraz z wymianą akwarium wymieniłbym sklejkę 25mm, tak żeby podpierała ona tą część akwarium>, czy akwarium wytrzyma i nie będzie niebezpieczeństwa związanego z rozszczelnieniem? Czy będzie to już za duże obciążenie? I do wydłużenia akwarium o te 15cm konieczna będzie wymiana stelaża?

 

Wszystkie uwagi będą bardzo pomocne i cenne. 

 

Pozdrawiam,

Kris.

 


Posolone akwa 100x50x60 i sump 94l z małym DSB

2 x RW8

Obiegówka Blaue 6000l

LED 220W + 3 x 39W T5 25k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem słodkie o podobnych wymiarach i dwa równoległe narożniki na długości 15 cm wisiały w powietrzu.
Jeśli postawisz akwarium w osi stelaża (po obu stronach będzie wystawało po 7,5 cm) to nic się nie wydarzy, przynajmniej przy zalewaniu, ale zgodnie ze sztuką i dla spokojnego snu przyspawałbym coś po obu stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Raff 2020 napisał:

Miałem słodkie o podobnych wymiarach i dwa równoległe narożniki na długości 15 cm wisiały w powietrzu.
Jeśli postawisz akwarium w osi stelaża (po obu stronach będzie wystawało po 7,5 cm) to nic się nie wydarzy, przynajmniej przy zalewaniu, ale zgodnie ze sztuką i dla spokojnego snu przyspawałbym coś po obu stronach

Raff to właśnie problem jest w tym, że muszę wysunąć akwarium tylko z jednej strony, bo inaczej nie zmieszczę zaworów i rur od obiegu :(


Posolone akwa 100x50x60 i sump 94l z małym DSB

2 x RW8

Obiegówka Blaue 6000l

LED 220W + 3 x 39W T5 25k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytę możesz podepszec na narożnikach drążkami rozporowymi. Zawsze pewne, że nic się nie ugnie. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, KrisNH napisał:

I tutaj pojawia się pytanie, czy jeśli wydłużę akwarium główne i te 15cm będzie ono wystawało poza obrys stelaża <oczywiście wraz z wymianą akwarium wymieniłbym sklejkę 25mm, tak żeby podpierała ona tą część akwarium>, czy akwarium wytrzyma i nie będzie niebezpieczeństwa związanego z rozszczelnieniem?

Pomijając stabilność szafki, bo pewnie nie wpłynie to na nią, to jeśli musiał bym robić taki strzał w kolano (komin wewnętrzny), to dał bym dwie warstwy sklejki 25 mm sklejone ze sobą. jedna też powinna wytrzymać, ale akwarium stawiamy na długi czas, różnie może być, może gdzieś wilgoć np. podejść i zacząć degradować sklejkę. Takie dwie warstwy by lepiej rozłożyły obciążenie.  Zrobił bym to choćby po to, by uspokoić swojego wewnętrznego panikarza :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, KrisNH napisał:

I tutaj pojawia się pytanie, czy jeśli wydłużę akwarium główne i te 15cm będzie ono wystawało poza obrys stelaża <oczywiście wraz z wymianą akwarium wymieniłbym sklejkę 25mm, tak żeby podpierała ona tą część akwarium>, czy akwarium wytrzyma i nie będzie niebezpieczeństwa związanego z rozszczelnieniem? Czy będzie to już za duże obciążenie? I do wydłużenia akwarium o te 15cm konieczna będzie wymiana stelaża?

Wydaje mi się, że nie powinno być problemu, jednak z punktu estetycznego punktu widzenia będzie to słabo wyglądać. Zawsze można rozważyć modyfikację obecnego stelaża i dospawać te 15 cm.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie rozumiem, chcesz wydłużyć akwarium 15 cm, czyli zyskujesz powierzchnię 15x75cm z czego chcesz połowę zabrać na komin wewnętrzny, czyli zyskujesz 15x37,5 cm. czyli wymiana akwarium na nowe, żeby zyskać jakieś 30l wody lub mniej, jeśli dobrze zrozumiałem to co rozpisałeś to ja bym nic nie zmieniał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja trochę nie rozumiem, chcesz wydłużyć akwarium 15 cm, czyli zyskujesz powierzchnię 15x75cm z czego chcesz połowę zabrać na komin wewnętrzny, czyli zyskujesz 15x37,5 cm. czyli wymiana akwarium na nowe, żeby zyskać jakieś 30l wody lub mniej, jeśli dobrze zrozumiałem to co rozpisałeś to ja bym nic nie zmieniał :)

Konrad, chyba nie doczytałeś wszystkiego, muszę przenieść całe akwarium w drugi kąt mieszkania , co za tym muszę wymienić akwarium bo obecne się nie nadaje. Stąd mój pomysł :)

1 godzinę temu, dale napisał:

Pomijając stabilność szafki, bo pewnie nie wpłynie to na nią, to jeśli musiał bym robić taki strzał w kolano (komin wewnętrzny), to dał bym dwie warstwy sklejki 25 mm sklejone ze sobą. jedna też powinna wytrzymać, ale akwarium stawiamy na długi czas, różnie może być, może gdzieś wilgoć np. podejść i zacząć degradować sklejkę. Takie dwie warstwy by lepiej rozłożyły obciążenie.  Zrobił bym to choćby po to, by uspokoić swojego wewnętrznego panikarza :)

Jest to jakieś rozwiązanie :) dzięki za podpowiedź. 

Co do wewnętrznego komina, to wszystko ma swoje za i przeciw. Ja widzę za i mam pomysł na niego, dlatego chciałbym go wykonać w taki sposób. 

 


Posolone akwa 100x50x60 i sump 94l z małym DSB

2 x RW8

Obiegówka Blaue 6000l

LED 220W + 3 x 39W T5 25k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KrisNH napisał:

Konrad, chyba nie doczytałeś wszystkiego, muszę przenieść całe akwarium w drugi kąt mieszkania , co za tym muszę wymienić akwarium bo obecne się nie nadaje. Stąd mój pomysł :)

Jest to jakieś rozwiązanie :) dzięki za podpowiedź. 

Co do wewnętrznego komina, to wszystko ma swoje za i przeciw. Ja widzę za i mam pomysł na niego, dlatego chciałbym go wykonać w taki sposób. 

 

W takim razie nie doczytałem:) jak mus to mus. Osobiście nie bawiłbym się w półśrodki, sprzedałbym stare akwarium ze stelażem z zaznaczeniem, że wymaga przeklejenia/jest uszkodzone i zrobiłbym nowy stelaż

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, KrisNH napisał:

widzę za

A skośny w narożniku zbiornika... widziałem same plusy. Zwłaszcza w kwestii cichej pracy podczas falowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, KrisNH napisał:

Co do wewnętrznego komina, to wszystko ma swoje za i przeciw. Ja widzę za i mam pomysł na niego, dlatego chciałbym go wykonać w taki sposób. 

Spoko, nie krytykuję. Po prostu nie jestem w stanie dostrzec żadnych plusów tego rozwiązania, za to sporo minusów które dyskredytują dla mnie to rozwiązanie.

Ale jeśli Tobie pasuje, dla mnie OK :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.