Skocz do zawartości
Wojdl

Pożyteczne rybcie do 105 l

Rekomendowane odpowiedzi

Heja,

Mam pytanko jakie znacie pożyteczne ryby do 105 l chodzi głównie o przeczesywanie piachu, zjadanie glonów, generalnie jakaś pomoc by mi się przydała w prowadzeniu -_-.

Coś więcej o akwarium (zostanę na 100 % zjechany:vava:): akwarium 105l zalane 09.12.2021, FZN 3 z ceramiką, AF liefe bio fil'em i watą, cyrkulator SunSun Jvp_110, grzałka 100W, skała to wapien filipiński :wallbash:, piach arganitowy, 2x aquael leddy slim duo, obsada: parka błazenków briareum, zoa RPE, anthellia, discosomy, parazoanthus żółty, narazie wszystko ma się świetni, pompuje się i rośnie w oczach:blink:, dodatkowo mikrożycie: kiełże, spaghetti worms, gąbka, spirobis  testy: pH-8     kH-6     No3-5      Nh4-<0,05     zasolenie: 1.023.   Generalnie przeszedłem już wszystkie plagi oprócz obecnej cyjano :unsure: Proszę o pomoc dodatkowo przydałby się jakiś kontakt (najlepiej messenger) do osoby, która pomoże mi poprowadzić zbiornik i odpowiadać na pytanie świeżaka

272221168_1112474499550315_3843227372068171073_n.jpg

Edytowane przez Wojdl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babki tzn. "piaskowe" aktywnie przeczeszą piasek, parka może być. (Valencinea czy jakoś tak...)

6 minut temu, Wojdl napisał:

generalnie jakaś pomoc by mi się przydała w prowadzeniu -_-.

Spróbuj pokombinować ze skałą, dobierz jeszcze trochę (Salarias.pl lub jadwigamorska.pl) suchej skały, tak żeby zrobić z tego dwie wysepki po bokach, jedna z jaskinią na ukwiał - quadri, drugą na korale. Na skale z quadri możesz posadzić, jak się ukwiał usadowi w jaskini, briareumu czy anthelie, na drugiej jakieś zoasy, calustreę czy eufilię. Jak masz możliwości pomyśl o jakimś małym sumpie i choćby pudełku przelewowym, jak nie ma opcji, pomyśl o drugim FZN-3 z kulkami maxpecta.

Jak nie ma opcji na odpieniacz, trzeba będzie zadbać o podmiany i dobry ruch wody.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dale napisał:

Jak nie ma opcji na odpieniacz, trzeba będzie zadbać o podmiany i dobry ruch wody

a taki DIY z kostki lipowej (czy co to jest) wystarczy ? Mógłbym usiąść nawet na 5h żeby go stworzyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, lepszy taki niż żaden, tylko zrób go sobie do kaskady, żeby nie zawalić akwa sprzętem. No i wtedy druga kaskada by sie przydała, może jakaś używka się trafi?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dale napisał:

Wystarczy, lepszy taki niż żaden, tylko zrób go sobie do kaskady, żeby nie zawalić akwa sprzętem. No i wtedy druga kaskada by sie przydała, może jakaś używka się trafi?

Dzięki za pomoc !

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Wojdl napisał:

zostanę na 100 % zjechany:vava:): akwarium 105l zalane 09.12.2021, FZN 3 z ceramiką

Każdy prowadzi tak jak chce i nie patrzy się na opinie innych :)
Jedynie można się posiłkować komentarzami innych.

Osobiście bym dał Tidala 110. Chyba więcej ceramiki wchodzi... Przynajmniej jakoś mi się tak wydawało :P
Kulki maxspecta to dobry pomysł jak ktoś wyżej wspomniał. Nie potrzebujesz kupować całego opakowania jak nie chcesz wydawać kasy na początek. Są na olx na sztuki. 

Ile masz tego piasku ? Dużo się wydaje :D 

 

Aaaa... pytałeś się o rybki :D 
 

Cryptocentrus cinctus, Salarias fasciatus, Synchiropus Splendidus, może jakieś garbiki dla estetyki ? ;D 

Edytowane przez Chrusciik (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Chrusciik napisał:

może jakieś garbiki dla estetyki

Z chęcią bym jakiegoś tam wrzucił ale słyszałem o tym, że mogą być agresywne, prawda czy jakiś fejk z neta ?

a piasku mam (mierzę linijką) max 2 cm a tak to 1,5 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minutes ago, Chrusciik said:

Aaaa... pytałeś się o rybki :D 
 

Cryptocentrus cinctus, Salarias fasciatus, Synchiropus Splendidus, może jakieś garbiki dla estetyki ? ;D 

Pytanie było o pożyteczne rybki - z tego co podałes to jedynie salarias i to dopiero jak będzie dojrzewanie i pojawią się glony.

Mandaryn do świeżego akwarium ??? No świetna rada!!!! :banghead

Tak jak @dale napisał babka kopiąca ( parka może być za dużo na takie akwarium ). 

Do tego dałbym popularnego "doktorka".

Z "nie ryb" fajnie też dorzucić rozgwiazdę piaskową oraz krewetkę czyszczącą ( może być debelius ).


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, montymick napisał:

Pytanie było o pożyteczne rybki - z tego co podałes to jedynie salarias i to dopiero jak będzie dojrzewanie i pojawią się glony.

Mandaryn do świeżego akwarium ??? No świetna rada!!!! :banghead

Tak jak @dale napisał babka kopiąca ( parka może być za dużo na takie akwarium ). 

Do tego dałbym popularnego "doktorka".

Z "nie ryb" fajnie też dorzucić rozgwiazdę piaskową oraz krewetkę czyszczącą ( może być debelius ).

Pytał się o pożyteczne więc wymieniłem. Może mandaryn nie na start ale też się żywi glonami.
Cryptocentrus cinctus to też babka ;) Ładnie przekopuje i tak nie rozrzuca piachu po całym akwarium.

 

23 minuty temu, Wojdl napisał:

Powiem wam, że motywujecie ^_^ Już myślałem, że 2K poszło w błoto 

2k :D Matko też bym chciał tak mało wydać hehe :P 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na powierzchnię dna, wydawało się faktycznie większe, ale ok, jedną babkę. Mandaryny odpuść na razie, potem, jak nie będzie konkurencji pokarmowej. Doktorka i krewetki czyszczące (ze dwie, mogą być debeliusy - nawet mniejsze rosną wizualnie), Cinktus średnio kopie, bardziej siedzi w norce :)

Tidala możesz dołożyć, zobacz co Ci taniej wyjdzie. Kulki weź całe, najmniejsze opakowanie, wsadzisz do kaskady ile wejdzie, a resztę będziesz miał na przyszłość :)

Ja od olx trzymam się na dystans z takimi rzeczami, za dużo cwaniaków. Garbiki bywają agresywne, omijał bym. tak samo inne wargatki poza doktorkiem, będą robiły konkurencję mandarynom.

3 minuty temu, Chrusciik napisał:

Może mandaryn nie na start ale też się żywi glonami.

Ciekawe, ciekawe... człowiek jednak uczy się całe życie.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dale napisał:

Ciekawe, ciekawe... człowiek jednak uczy się całe życie.

Cytat

Mandaryn wspaniały (Synchiropus splendidus) - niewielka (długość ciała do 6 cm), kolorowa ryba z rodziny lirowatych zamieszkująca tropikalne laguny Indopacyfiku. Żyje w niewielkich grupach, na głębokości 1-18 m. Żywi się skorupiakami, glonami, wieloszczetami. Charakterystyczny, pomarańczowo-niebieski wzór na ciele stanowi kamuflaż, ukrywający rybę wśród barwnej rafy koralowej

To, że w akwarium jest dokarmiany nie znaczy, że nie żywi się glonami :D

 

13 minut temu, Wojdl napisał:

@Chrusciikjak jest z tym garbikiem, jest agresja czy jej nie ma ?

 

O jakie pytasz ^^ 
Chrysiptera hemicyanea ponoć spokojny. 

Edytowane przez Chrusciik (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, pisałem to już gdzieś kiedyś... @Wojdl - przemyśl wymianę oświetlenia. Piszę to jako były użytkownik lamp aquaela, pod nimi przyrosty są liche nawet u miękkich (za to glony rosną wyśmienicie), do tego światło jest, w porównaniu z innymi lampami, wizualnie brzydkie i nienaturalne.

Z "pożytecznych rybek" z czystym sumieniem mogę polecić salariasa/doktorka. Wyjątkowo pocieszne stworzenia ;).

6 minut temu, Wojdl napisał:

@Chrusciikjak jest z tym garbikiem, jest agresja czy jej nie ma ?

 

Pozwolę sobie odpowiedzieć ;). Zależy od gatunku i osobnika - moją pierwszą rybką w morskim była chrysiptera parasema, w moim przypadku totalnie bezkonfliktowa. Ludzie jednak często piszą o garbikach ganiających współmieszkańców, więc to chyba zależy od szczęścia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@antak a może dorzucić oświetlenie zamiast całe wymieniać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, antak napisał:

Wiem, pisałem to już gdzieś kiedyś... @Wojdl - przemyśl wymianę oświetlenia. Piszę to jako były użytkownik lamp aquaela, pod nimi przyrosty są liche nawet u miękkich (za to glony rosną wyśmienicie), do tego światło jest, w porównaniu z innymi lampami, wizualnie brzydkie i nienaturalne.

Z "pożytecznych rybek" z czystym sumieniem mogę polecić salariasa/doktorka. Wyjątkowo pocieszne stworzenia ;).

Pozwolę sobie odpowiedzieć ;). Zależy od gatunku i osobnika - moją pierwszą rybką w morskim była chrysiptera parasema, w moim przypadku totalnie bezkonfliktowa. Ludzie jednak często piszą o garbikach ganiających współmieszkańców, więc to chyba zależy od szczęścia. 

Kiedyś o garbikach czytałem i pojedynczy osobnik przeważnie jest spokojny. Więcej rybek z tej samej rodziny utrzymują agresję wobec siebie.
Do takiego malego akwa jeden garbik wystarczy.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Chrusciik napisał:

To, że w akwarium jest dokarmiany nie znaczy, że nie żywi się glonami :D

To że ktoś w sieci napisał głupotę, nie znaczy że należy ja powielać. Człowiek też statystycznie zjada w życiu kilka pająków, nie znaczy to że się nimi odżywia.

Bez mikrożycia w baniaku, na samym dokarmianiu mandaryny mają średnie szanse na przeżycie, natomiast bez dokarmiania, z ubogim mikrożyciem i glonami - zerowe.

@Wojdl - widzę że masz już prowadzącego :) pomoże Ci skompletować obsadę. Ja za stary jestem na kopanie się z koniem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wojdl napisał:

@antak a może dorzucić oświetlenie zamiast całe wymieniać ?

 

W tej kwestii niech podpowie ci ktoś bardziej doświadczony, ja tylko ostrzegam że przez to oświetlenie mogą być później najróżniejsze kłopoty. Zakładam że tak, ale istnieją lampy których jedna sztuka oświetli to akwarium lepiej niż nawet trzy aquaele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, antak napisał:

W tej kwestii niech podpowie ci ktoś bardziej doświadczony, ja tylko ostrzegam że przez to oświetlenie mogą być później najróżniejsze kłopoty. Zakładam że tak, ale istnieją lampy których jedna sztuka oświetli to akwarium lepiej niż nawet trzy aquaele.

Na pewno @dale Ci podpowie. On wie wszystko ;) 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej celowałbym w babkę. Może Signigobius biocellatus. 

Jadwiga morska i erybka to chyba najczęściej wybierane sklepy. Możesz też szukać u prywatnych osób. 

Jest jeszcze aplikacja BAND. Tam znajdziesz sporo ofert ryb i nie tylko. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj i pooglądaj filmiki z tą rybką: Discordipinna greissinggeri.

Może nie jest za specjalnie pożyteczna, ale ciekawa do obserwacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wojdl napisał:

@Arek77 Panie czemu ona taka tania ? :clowning

No I to jest jej wada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chrusciik wysłałbyś zdjęcie aplikacji albo ją podlinkował ?  Nmg znaleźć (mam androida)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.