Skocz do zawartości
Luca197

Glony do Reaktora

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie małe pytanie czy oprócz spaghetti jeszcze jakieś glony nadają się do reaktora glonowego jeżeli tak to jakie ?? Starałem się znaleźć jakieś informacje na ten temat, ale jakoś bezskutecznie.

Edytowane przez Luca197 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi ci o reaktor a la filtr przepływowy to spaghetti jest najlepsze, i inne glony nie bardzo się nadają.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, katani napisał:

Jeśli chodzi ci o reaktor a la filtr przepływowy to spaghetti jest najlepsze, i inne glony nie bardzo się nadają.

No właśnie, o taki mi chodzi kupiłem ostatnio Tunze 3181 i zastanawiam się czy właśnie oprócz spaghetti można tam coś innego wsadzić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie. NIe  wiem jak caulerpy by się sprawdziły. Ale ogólnie spaghetti jest używane, bo szybko rośnie i jest łatwe w obsłudze. Nie bardzo wyobrażam sobie wyrywanie starszych listków z caulerpy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Luca197 napisał:

No właśnie, o taki mi chodzi kupiłem ostatnio Tunze 3181 i zastanawiam się czy właśnie oprócz spaghetti można tam coś innego wsadzić.

 

Możesz dać , nie patrz na ogólne tylko przestawiane . Ale glony będą rosły w innej szybkości . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Luca197 napisał:

No właśnie, o taki mi chodzi kupiłem ostatnio Tunze 3181 i zastanawiam się czy właśnie oprócz spaghetti można tam coś innego wsadzić.

 

Ja swojego czasu miałem do  kostki 64 litry podłączonynreaktor glonowy. Włożyłem garść glonów spaghetti a po kilku miesiącach wyjąłem garść caulerpy:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Ja swojego czasu miałem do  kostki 64 litry podłączonynreaktor glonowy. Włożyłem garść glonów spaghetti a po kilku miesiącach wyjąłem garść caulerpy:D

Czyściłeś  w tym czasie ? 

 

33 minuty temu, katani napisał:

Raczej nie. NIe  wiem jak caulerpy by się sprawdziły. Ale ogólnie spaghetti jest używane, bo szybko rośnie i jest łatwe w obsłudze. Nie bardzo wyobrażam sobie wyrywanie starszych listków z caulerpy.

Katani , przerabiałem i przerabiam różne glony , uwielbiam wszystkie. .

Spagetti jest najłatwiejsze w kontrolowaniu , fajnie się zbija i nie wymaga zbytnio opieki . Ale to nie znaczy , że nie mam tygodni , że wszystko inne rośnie a spagetti nie . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja swojego czasu miałem do  kostki 64 litry podłączonynreaktor glonowy. Włożyłem garść glonów spaghetti a po kilku miesiącach wyjąłem garść caulerpy

To znaczy, że trzymanie tego reaktora w obiegu było bez sensu. Ja obecnie wywalam wiadro glonów co miesiąc.

48 minut temu, Ariel napisał:

Katani , przerabiałem i przerabiam różne glony , uwielbiam wszystkie. .

Ja też miałem i caulerpy i spaghetti. W systemie mieszanym nic nie wytrzymuje tempa wzrostu spaghetti. U mnie po zmianie światła w refugium spaghetti w 2 miesiące odrosło z kilku nitek leżących gdzieś bezładnie i zadusiło kompletnie caulerpę taxifolia i proliferę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam caulerpę, tylko dlatego, że pokolce lubią ją zajadać. A jak jest ze spaghetti? Karmicie nią ryby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ariel napisał:

Czyściłeś  w tym czasie ? 

 

2 godziny temu, katani napisał:

To znaczy, że trzymanie tego reaktora w obiegu było bez sensu. Ja obecnie wywalam wiadro glonów co miesiąc.

Reaktor miałem przez ok 6 m-cy. Co ok 3 tyg. robił się pełny i wywalałem nadmiar spaghetti. Pod koniec działania akwarium nutrieny były b.   niskie i prawdopodobnie brakowało żelaza. Spaghetti zaczęło wolno rosnąć, a rozwinęła się kaulerpa, której małe szczepki widziałem wcześniej pomiędzy nitkami spaghetti.

Przy przesiadce na większy w garstce wyciągniętych glonów przeważała caulerpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, katani napisał:

To znaczy, że trzymanie tego reaktora w obiegu było bez sensu. Ja obecnie wywalam wiadro glonów co miesiąc.

Ja też miałem i caulerpy i spaghetti. W systemie mieszanym nic nie wytrzymuje tempa wzrostu spaghetti. U mnie po zmianie światła w refugium spaghetti w 2 miesiące odrosło z kilku nitek leżących gdzieś bezładnie i zadusiło kompletnie caulerpę taxifolia i proliferę.

A u mnie jest odwrotny problem coś to spaghetti słabo się kręci. Minęły już prawie 2 tygodnie od kiedy je wsadziłem do reaktora, a wzrost jest raczej słaby. I zastanawiam się czy coś źle zrobiłem, a może za mało świece, a może za szybki przepływ, na razie ustawiłem najmniejszy przepływ i 10 h światło zobaczymy czy to coś pomoże. I jeszcze takie pytanie czy ten Reactor trzeba szyscic, bo zauważyłem, że ma ściankach robią się glony.

 

Edytowane przez Luca197 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Luca197 napisał:

A u mnie jest odwrotny problem coś to spaghetti słabo się kręci. Minęły już prawie 2 tygodnie od kiedy je wsadziłem do reaktora, a wzrost jest raczej słaby. I zastanawiam się czy coś źle zrobiłem, a może za mało świece, a może za szybki przepływ, na razie ustawiłem najmniejszy przepływ i 10 h światło zobaczymy czy to coś pomoże. I jeszcze takie pytanie czy ten Reactor trzeba szyscic, bo zauważyłem, że ma ściankach robią się glony.

Daj światło 12h, przepływ im większy tym lepszy. Jaki masz poziom PO4 i NO3? Glony zjadają dużo żelaza i innych mikro, trzeba je dozować.

 

Jeśli glony osadzają siętam, gdzie jest źródło światłą to tak. Bo zarosną ściankę i odetną światło od spaghetti.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamietam czasy gdzie ludzie masowo likwidowali refugia bo nie dzialaly. Oczekiwano ze mala komora albo cos zawieszanego na sumpie ze swiatelkiem ""zaopiekuje"" sie niechcianymi parametrami.

ALE wystatczylo zrobic wynalazek, zeby glony wrocily do lask. I fajnie tylko ze wystatczylo zmienic podejscie. Wielkosc refugium dopasowac do zbiornika I zastosowac przynajmniej 10W -20W oswietlenia.

Co kto lubi, ale reaktor glonowy trzeba obslugiwac, pomijam fakt ze trzeba go kupic I dodatkow zasilac pompe. Nie daje nam kontroli I mozliwosci obserwacji jak komora refugium.

Nadaja sie do niego moze ze 2-3 rodzajow glonow gdzie ograniczamy sie do spaghetti. I trzeba dozowac mikro przy innych nie koniecznie lub mniej. 

PLUS taki ze jak nie mamy sumpa i koniecznie chcemy glony to mozemy.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.