Skocz do zawartości
Aquaman

Dziwny zapach skały

Rekomendowane odpowiedzi

IMG_20220210_195941.thumb.jpg.b7668bbce915aa98e93cd97305d9f031.jpgMam problem ze skałą. Kupiłem trochę suchej skały od osoby prywatnej. Niby wszystko ładnie wyglądało. Jedna była tylko lekko zagloniona. Moczyłem ją kilka dni i już wyciągam żeby przełożyć do zbiornika a tu smród... Istne szambo :D Nie capi tak mocno ale jak się przyłoży do nosa to czuć szczynami. Na jednym kawałku znalazłem jakąś glistę 4-5 cm i wyglądała jakby się rozkładała. Kilka skał zarosło lekko glonami i był też miejscami brązowy nalot. Wyczyściłem go szczoteczką. Czy to może być przyczyna tego stworzenia? Wszystkie skały tym capią. I jak sobie z tym poradzić? Słyszałem, że jest na to jakiś środek.

 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Aquaman napisał:

IMG_20220210_195941.thumb.jpg.b7668bbce915aa98e93cd97305d9f031.jpgMam problem ze skałą. Kupiłem trochę suchej skały od osoby prywatnej. Niby wszystko ładnie wyglądało. Jedna była tylko lekko zagloniona. Moczyłem ją kilka dni i już wyciągam żeby przełożyć do zbiornika a tu smród... Istne szambo :D Nie capi tak mocno ale jak się przyłoży do nosa to czuć szczynami. Na jednym kawałku znalazłem jakąś glistę 4-5 cm i wyglądała jakby się rozkładała. Kilka skał zarosło lekko glonami i był też miejscami brązowy nalot. Wyczyściłem go szczoteczką. Czy to może być przyczyna tego stworzenia? Wszystkie skały tym capią. I jak sobie z tym poradzić? Słyszałem, że jest na to jakiś środek.

 

Pewnie była to żywa skała i..... zdechła więc się w niej rozkłada organika i śmierdzi.

Proponuję namoczyć skałę albo w podchlorynie sodu (np wybielacz ACZE) albo w roztworze perchydrolu na kilka- kilkanaście dni. Potem wypłukać i wysuszyć.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arek77 napisał:

Pewnie była to żywa skała i..... zdechła więc się w niej rozkłada organika i śmierdzi.

Proponuję namoczyć skałę albo w podchlorynie sodu (np wybielacz ACZE) albo w roztworze perchydrolu na kilka- kilkanaście dni. Potem wypłukać i wysuszyć.

Ale zrobić tak z całą skałą? Będzie z 16 kg. Nie wszystkie tak wyglądają. 

IMG_20220210_202456.thumb.jpg.3eeac17c6081284a178890d9a8a6917a.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Aquaman napisał:

Ale zrobić tak z całą skałą? Będzie z 16 kg. Nie wszystkie tak wyglądają. 

IMG_20220210_202456.thumb.jpg.3eeac17c6081284a178890d9a8a6917a.jpg

Kup dużą kastę budowlaną, 5-6 szt. Litrowych ACZE bezzapachowego. Umieść skałę w tej kaście i zalej ok 20 litrów wody. Dolej do tego wybielacz i odstaw na .... ok 10 dni. Co dziennie mieszczaj i obracaj kamienie. Po 10-14 dniach wylej to wszystko i zalej czystą wodą (zwykła kranówka) I zostaw na 24 godz. Powtarzaj to przez 5-6 dni. Potem wysusz skałę (ja to robiłem w lecia więc szybko wyschła na słońcu) I niech postoi, aż chlor wyparuje. Dla pewności, przed umieszczeniem w akwa, zalej ją jeszcze raz wodą i zrób test wody na zawartość chloru (są takie papierki do kupienia). I masz w miarę czystą, sterylną,  skałę. 

Aha.... jeszcze na samym początku możesz ją przepłukać myjką ciśnieniową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Kup dużą kastę budowlaną, 5-6 szt. Litrowych ACZE bezzapachowego. Umieść skałę w tej kaście i zalej ok 20 litrów wody. Dolej do tego wybielacz i odstaw na .... ok 10 dni. Co dziennie mieszczaj i obracaj kamienie. Po 10-14 dniach wylej to wszystko i zalej czystą wodą (zwykła kranówka) I zostaw na 24 godz. Powtarzaj to przez 5-6 dni. Potem wysusz skałę (ja to robiłem w lecia więc szybko wyschła na słońcu) I niech postoi, aż chlor wyparuje. Dla pewności, przed umieszczeniem w akwa, zalej ją jeszcze raz wodą i zrób test wody na zawartość chloru (są takie papierki do kupienia). I masz w miarę czystą, sterylną,  skałę. 

Aha.... jeszcze na samym początku możesz ją przepłukać myjką ciśnieniową.

Dzięki wielkie. Tak zrobię 

A jeszcze pytanko. Bo nowe akwa zalewam właśnie wodą. Jeśli nie dodam soli i bakterii to ile taka woda może stać? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Aquaman napisał:

A jeszcze pytanko. Bo nowe akwa zalewam właśnie wodą. Jeśli nie dodam soli i bakterii to ile taka woda może stać? 

Jeśli to woda xzysta woda z osmozy i akwarium było czyste to te 3 tyg. wytrzyma. Tylko nakryj czymś akwarium aby kurz nie osiadał na powierzchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda akwarium na taką skałę jeśli mam być szczery 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, MayFly napisał:

szkoda akwarium na taką skałę jeśli mam być szczery 

 

Dzisiaj trochę przemyślałem i chyba dokupię z 10 kg skały z erybka. Tą najbardziej brudną wywalę. 3-4 kg wygląda spoko więc tylko te skałki zamoczę w wybielaczu dla pewności (możliwe że właściciel nie miał wszystkiego w akwarium). 

Tylko jak będzie wyglądało dojrzewanie? Jak teraz wrzucę 10kg a przykładowo za 2-3 tygodnie 4kg?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Aquaman napisał:

Dzisiaj trochę przemyślałem i chyba dokupię z 10 kg skały z erybka. Tą najbardziej brudną wywalę. 3-4 kg wygląda spoko więc tylko te skałki zamoczę w wybielaczu dla pewności (możliwe że właściciel nie miał wszystkiego w akwarium). 

Tylko jak będzie wyglądało dojrzewanie? Jak teraz wrzucę 10kg a przykładowo za 2-3 tygodnie 4kg?

jak masz moczyć w wybielaczu to wrzuć też tą zarośniętą, po to jest wybielacz aby pozbyć się organiki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Konrad_Wwa napisał:

jak masz moczyć w wybielaczu to wrzuć też tą zarośniętą, po to jest wybielacz aby pozbyć się organiki

W sumie racja :) Będzie do sumpa


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwasy z wybielacza wsiąkną w strukturę skały i nigdy tego nie wymoczysz, będziesz pisał na forum że masz wiecznie problem z akwa. Wymocz dokładnie w solance z cyrkulatorem i będzie ok. Glony przy dojrzewaniu wyciągną resztę organiki ze skały i zanikną, i będziesz zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, volf napisał:

Kwasy z wybielacza wsiąkną w strukturę skały i nigdy tego nie wymoczysz, będziesz pisał na forum że masz wiecznie problem z akwa. Wymocz dokładnie w solance z cyrkulatorem i będzie ok. Glony przy dojrzewaniu wyciągną resztę organiki ze skały i zanikną, i będziesz zadowolony. 

Dzięki za rady :) 
 

Dzisiaj będę zamawiał skałę (jednak od JadwigaMorska) 20kg Indonezja. Czy taką skałę można od razu wrzucić do baniaka ?  Tzn przeczyściłbym pod prysznicem szczoteczką z lekka. Czy trzeba ją moczyć w RO ? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Aquaman napisał:

Dzisiaj będę zamawiał skałę (jednak od JadwigaMorska) 20kg Indonezja

Szczerze mówiąc ta skała nie powala, jak koszt nie jest bardzo problemem to weź fiji pukani albo przynajmniej fiji shelfs.

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, chris_ek napisał:

Szczerze mówiąc ta skała nie powala, jak koszt nie jest bardzo problemem to weź fiji pukani albo przynajmniej fiji shelfs.

No szczerze mówiąc trochę droga ^^ A może Marco Rocks ? Będzie lepsza ?


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chris_ek napisał:

Tej nie miałem w rękach więc nie podpowiem, natomiast wystrzegałbym się Real Reef Rock Shelf.

A to jest ta skała ręcznie wytwarzana ? :D Droga też

Już sam nie wiem. Mam takie nerwa dzisiaj.... 
Chciałem kupić taniej skałę i mam "taniej"... Kasa w błoto i muszę kupić nową (kobita mi już głowę suszy bo budżet przekroczyłem dwukrotnie heh :D )


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam arka my reef rocks. Mam ją i zero problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mati21 napisał:

Ja polecam arka my reef rocks. Mam ją i zero problemów. 

ooo właśnie ją oglądam i miałem się o nią pytać
20 kg za 360zł - wydaje mi się, że taniej wychodzi jak biorę dużą pakę
użyłeś jej od razu ? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, volf napisał:

Kwasy z wybielacza wsiąkną w strukturę skały i nigdy tego nie wymoczysz, będziesz pisał na forum że masz wiecznie problem z akwa. Wymocz dokładnie w solance z cyrkulatorem i będzie ok. Glony przy dojrzewaniu wyciągną resztę organiki ze skały i zanikną, i będziesz zadowolony. 

Cześć, o jakich kwasach mówisz przy wybielaczu chlorowym?

Teraz, Aquaman napisał:

ooo właśnie ją oglądam i miałem się o nią pytać
20 kg za 360zł - wydaje mi się, że taniej wychodzi jak biorę dużą pakę
użyłeś jej od razu ? 

pamiętaj, że jednej skały 20kg to będzie jej tyle samo objętościowo co innej 15kg:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Konrad_Wwa napisał:

pamiętaj, że jednej skały 20kg to będzie jej tyle samo objętościowo co innej 15kg:)

tzn. to jest jakiś MIX 9-40cm

więc zakładam, że kilka kawałków :D chyba... :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Aquaman napisał:

ooo właśnie ją oglądam i miałem się o nią pytać
20 kg za 360zł - wydaje mi się, że taniej wychodzi jak biorę dużą pakę
użyłeś jej od razu ? 

Przepłukałem pod prysznicem z kurzu i odrazu do akwarium. Przy starcie było trochę okrzemkow, ale żadnych glonów czy innych przygód brak. Mi 20 kg mix starczyło na akwarium 90x60x60, choć i tak cześć wylądowała w sumpie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, mati21 napisał:

Przepłukałem pod prysznicem z kurzu i odrazu do akwarium. Przy starcie było trochę okrzemkow, ale żadnych glonów czy innych przygód brak. Mi 20 kg mix starczyło na akwarium 90x60x60, choć i tak cześć wylądowała w sumpie. 

A ile kawałków miałeś w opakowaniu ? Bo widzę róźne paczki M, L, XL i Mix :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mix było 2 szt duże ok 30 X 20-25 z 10szt 20x20 różne kształty, i wiele mniejszych. Nie licząc najmniejszych to ok 20 kawałków było 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam moje akwarium na Marco rock. Polecam. u mnie zero problemów. Jakbym stawiał nowe, to szukałbym używanej naturalnej pukani, lub znów na marco.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myjka pod ciśnieniem i załatwi sprawę, czysto często tak jest..zdechlo wszystko w skale, ale nie jest do wyrzucenia. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.