Skocz do zawartości
sebus86

Akwarium Łódź w obiegu 300L

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć nazywam się Sebastian i postanowiłem założyć akwarium. Docelowo pierwsze miało być z panelem tak ok 100 l ale jako że czytam już trochę to forum i łatwiej podobno w większych zbiornikach utrzymać parametry postanowiłem zrobić docelowe akwarium. Tym sposobem wychodzi mi w obiegu ok 300L wody. Niestety jako młody adept mam spory mętlik w głowie i dlatego prosiłbym o pomoc. Wszelkie pytania zawarłem na końcu w punktach

 

Akwarium ma mieć wymiary 110x60x40 miało być 35 w wysokości bo podobają mi się akwaria Shallow Reef ale stanęło na 40 początkowo ma być w małym pokoju więc widok z 2 stron ale jak już pozarasta :) to docelowo będę chciał je przenieść do dużego by móc się cieszyć z 3 stron. Dlatego też komin na krótszym boku 

Sump wymiary 75x45x40

Zbiornik na dolewkę 15x45x40

Na chwilę obecną mam 20 kg skały Arka oraz filtr Odwróconej Osmozy i jedzie do mnie TDS podpinany na stałe

 

Sprzęt

Oświetlenie tu na pewno LEDY myślałem początkowo iść w Hydry ale jako że zdzierają na maksa na uchwytach to ich odrzucam, myślę nad 2 szt RED SEA 90, Radionami(choć tutaj cena uchwytów też zabija)  lub Reef Flare 

Przy Red Sea90 wychodzi 0,6W/L  licząc dla 300l chociaż nie wiem czy to prawidłowe

Radion 0,7W/L

Reef Flarę 0,53W/L

 

Odpieniacz białem myślałem o RED SEA RSK 300, Twistmanie Integra 150, Redstarfisch n130, Nyos 120

Pompa obiegowa  Jebao map 6000

Cyrkulator 2 szt Jebao MLW 20\Grzałka Eheim Thermocontrol 300W choć tutaj nie wiem czy np 2 x 150 W nie były by lepsze

Pompy dozującej na chwilę obecną nie wybieram bo na to przyjdzie pora

Nad dolewką się zastanawiam myślałem o aqua trendzie

 

 

Akwarium miało być zamawiane w Akwarium Szczecin ale jak dziś dostałem odpowiedź jaki termin realizacji 3 miechy to postanowiłem poszukać u kogoś innego

Co do obsady koralowej chciałbym iść w LPS

Największy problem mam z sumpem bo nie wiem czy tak ustawione komory będą spełniać swoją role:

od lewej dolewka oddzielnie,

komora na zrzut i odpieniacz,

refugium,

komora na watę a pod nią kulki maxpectma

powrót. 

Zakładałem czarne scenariusze i tak jakby dolewka się popsuła to przeleje ok 24l wody do sumpa, a w przypadku braku zasilania z komina ok 10l i z rur zakładam też ok 10 ale tu mogę się mylić. Czyli w najgorszym wypadku mamy 44l które muszę zmieścić w sumpie. Jeżeli złe liczę to proszę o poprawę. Z moich kalkulacji wychodzi ze ok 52l powinno się zmieścić czyli mam jakieś 8l zapasu

as.thumb.jpg.dde7a234a2ad56babe3bd92c2e361742.jpg

 

1. Czy komin o tych wymiarach jest ok ?? ogólnie w sumie chciałbym jak najmniejszy by jak najbardziej przybliżyć się do ściany

2. Czy macie dosunięte akwaria do samej ściany czy jednak zostawiacie przestrzeń by np coś wytrzeć

3. Czy testy Saliferta są ok a jedynie na PO4 kupić Hankę

4. Jak to jest z tymi zaworami kulowymi idzie to ustawić czy jednak zainwestować w membranowy

5. Nie mam totalnie pomysłu jak poprowadzić rury by było to w miarę cicho i do końca nie wiem co potrzebuje z tych rurek na pewno zawór jakieś kolanka

6. W komorze spustowe myślałem tez o zainstalowaniu skarpet choć nie wiem czy w Polsce jest to popularne

 

 

Dawajcie znać co jeszcze można byłoby poprawić

as2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad.1. komin można zwężyć do 13cm

ad.2. jeśli nie przewidujesz np. magnesów od cyrkulatorów to dosunąć do ściany, przy tej wysokości zbiornika wszędzie dojdziesz od góry

ad.3. PO4 hanka , resztę polecam od AF ( w szczególności Ca, który w salifercie jest pogmatwany i daje rozbieżne wyniki

ad.4. przy nowych pompach DC z regulacją mocy/obrotów spokojnie wystarcza zwykły zawór kulowy

ad.5. rury: spływ i rewizja 32, powrót 25. zawór kulowy 32, do tego dobrze mieć dwuzłączki do rozkręcenia przy czyszczeniu,sitko spływu oraz grzebień i przeloty do kompletu.

Przepływ na pompie ustawiasz tak, aby woda delikatnie przelewała się rewizją - cisza i spokój gwarantowany

ad.6. od skarpet już się odchodzi ( odeszło ? ). W pierwszej komorze instalujemy odpieniacz lub rollermat.

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Komin robisz tak żeby wsadzić rękę i móc dokręcić/odkręcić zawór. 15 cm na "chłopską" rękę jest w sam raz. Ja bym nie zmniejszał.

2. Ja odsunąłem. Wiadomo. Woda zawsze gdzieś chlupnie jak się robi przy zbiorniku. Lepiej mieć tej wody jak najmniej na ścianie :D No i mam też trochę kabli za szafką żeby nie mieć za dużo "wiązek" w środku. Także jakaś wygoda jest.

3. AF

4. Jak wyżej... Kulowy wystarczy. Ja mam skręcony do połowy. Resztę sobie stopniowo regulujesz pompą.

5. Spływ i rewizja 32 mm. Powrót 25. Żeby obliczyć ile kolanek i ile rury potrzebujesz to najlepiej postawić akwarium pod nim sumpa i wtedy będziesz wiedział. Nie wiem czy będziesz miał spływ bezpośrednio do sumpa czy będziesz potrzebował kolanek. Na spływ zawór kulowy. No i oczywiście przeloty przez szybę :D 1x 25mm i 2x 32mm. Polecam skręcane VDL.

6. Jak będziesz miał od razu odpieniacz to nic bym nie zakładał. Na początek możesz zasypać komorę siporaxem, Woda będzie bezpośrednio w to wpadała.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za opinie Panowie pojawiaja sie kolejne pytanie

a. Czy ten sump jest dobrze skonstruowany i tak jak zauwazylew nie wiem w ktora strone go postawic jak bedzie lepiej czy pompa powrotna blizej komina czy moze byc dalej. 
b. Na jakiej wysokosci macie tafle wody i na jakiej zrobic grzebien 

c. Myslalem o szafce z mdf ale nie wiem czy to dobry pomysL i nie zrobic metalowego

d. Co do cyrkulatorow to myslalem o miejscu tam gdzie bedzie komin ale zycie pewnie zweryfikuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A. Ja mam podobny. Tylko bez tej środkowej szyby. 3 komory w zupełności starcza. Ja bym dał spływ i rewizję jak najkrótsza. Powrót zależy ile pompa podnosi wodę. U mnie jest to jakieś 1.8m a pompa podnosi do 3.5. Więc mam zapas. 

B. Mierzysz od środka akwarium wysokość. Przykładowo masz zbiornik wysoki 40 cm to od środka będzie 39 cm. Zostawiasz 1 cm od góry. Grzebień ma 3 cm. Czyli komin na wysokości 35 cm. Woda zaleje jakieś 2 cm grzebienia to masz tafle wody 2 cm niżej od górnej krawędzi akwarium. Ja tak mam. 

C. Ja mam szafkę bez stelaża. Wystarczy zamówić u dobrego stolarza. Tył normalnie płyty 1.8 blat z płyty 3.6 cm. Szafka wyjdzie z 500 zł. A sam stelaż czasami kosztuje 400 + jeszcze obicie płytami :D

D. Wszystko zależy jak skałę ułożysz. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, sebus86 napisał:

Akwarium ma mieć wymiary 110x60x40 miało być 35 w wysokości bo podobają mi się akwaria Shallow Reef ale stanęło na 40 początkowo ma być w małym pokoju więc widok z 2 stron ale jak już pozarasta :) to docelowo będę chciał je przenieść do dużego by móc się cieszyć z 3 stron. Dlatego też komin na krótszym boku 

Przenoszenie 300l akwarium między pokojami to będzie spora operacja. Spuszczanie wody, wyciąganie skały przewożenie na rolkach do mebli, szkoda destabilizować dojrzały działający zbiornik. Dawaj akwarium w docelowe miejsce.

 

15 godzin temu, sebus86 napisał:

Oświetlenie tu na pewno LEDY myślałem początkowo iść w Hydry ale jako że zdzierają na maksa na uchwytach to ich odrzucam, myślę nad 2 szt RED SEA 90, Radionami(choć tutaj cena uchwytów też zabija)  lub Reef Flare 

Radiony to masz na myśli XR 15? Dwa to będzie mało. Ja bym dał dwa XR30 lub po jednym 30 i 15. Pozostałe lampy to samo. Licz 1 wat na litr.

15 godzin temu, sebus86 napisał:

Odpieniacz białem myślałem o RED SEA RSK 300, Twistmanie Integra 150, Redstarfisch n130, Nyos 120

Pompa obiegowa  Jebao map 6000

Cyrkulator 2 szt Jebao MLW 20\Grzałka Eheim Thermocontrol 300W choć tutaj nie wiem czy np 2 x 150 W nie były by lepsze

Pompy dozującej na chwilę obecną nie wybieram bo na to przyjdzie pora

Nad dolewką się zastanawiam myślałem o aqua trendzie

Odpieniacza nie doradzę, bo nie mam. Pompa obiegowa 6000l będzie OK. Cyrkulacja od biedy wystarczy na początek. Grzałki nie podpowiem, bo również nie mam.

Pompa dozująca Jebao lub aquatrend. Warto kupić od razu, bo potem jest odkładanie... lanie z ręki... raz mnie, raz więcej... i destabilizacja zbiornika.

Jak dolewka aquatrend to może też pompa dozująca. Dokupisz jeszcze do zestawu AT1 za ok~~200zł elektrodę pH i masz 3 w jednym.

15 godzin temu, sebus86 napisał:

Największy problem mam z sumpem bo nie wiem czy tak ustawione komory będą spełniać swoją role:

jeśli chcesz robić dodatkową małą komorę, to przy komorze odpieniacza a nie pompy. Wata też będzie tam lepiej, bo będzie wyłapywać to, czego nie złapał odpieniacz. mniej syfu będzie się odkładać w refugium. A za refugium nie ma sensu wody filtrować. Popatrz swój projekt sumpa. Woda górą spada do refugium i górą dalej. Dołem będziesz stagnować. Lepiej, dać dodatkową szybkę za odpieniaczem, wtedy woda do refugium będzie wpadać dołem a wychodzić górą. Ogólnie sump prostszy = lepszy.

15 godzin temu, sebus86 napisał:

Zakładałem czarne scenariusze i tak jakby dolewka się popsuła to przeleje ok 24l wody do sumpa, a w przypadku braku zasilania z komina ok 10l i z rur zakładam też ok 10 ale tu mogę się mylić. Czyli w najgorszym wypadku mamy 44l które muszę zmieścić w sumpie. Jeżeli złe liczę to proszę o poprawę. Z moich kalkulacji wychodzi ze ok 52l powinno się zmieścić czyli mam jakieś 8l zapasu

Twoje obliczenia są prawidłowe. w Sumpie będzie max 22cm wody, czyli ok 75l brutto wody. sump ma 135l.

15 godzin temu, sebus86 napisał:

1. Czy komin o tych wymiarach jest ok ?? ogólnie w sumie chciałbym jak najmniejszy by jak najbardziej przybliżyć się do ściany

2. Czy macie dosunięte akwaria do samej ściany czy jednak zostawiacie przestrzeń by np coś wytrzeć

3. Czy testy Saliferta są ok a jedynie na PO4 kupić Hankę

4. Jak to jest z tymi zaworami kulowymi idzie to ustawić czy jednak zainwestować w membranowy

5. Nie mam totalnie pomysłu jak poprowadzić rury by było to w miarę cicho i do końca nie wiem co potrzebuje z tych rurek na pewno zawór jakieś kolanka

6. W komorze spustowe myślałem tez o zainstalowaniu skarpet choć nie wiem czy w Polsce jest to popularne

1. komin 40x20x15 jest OK.

2. ja zostawiłem. Żałuję że tak mało, bo łapę wsadzę tylko do połowy przedramienia. dwa cm więcej by się przydało.

3. Hankę PO4 obligatoryjnie. Warto również KH, aczkolwiek kropelkowe też dają radę.

4. Zależy od pompy. ta twoja pompa to MAP czy MDP? ona ma 10 trybów pracy. Ustawienie kulowego może być przy takiej pompie upierdliwe. Rozważ pompę DCP-6500. Ona ma sterowanie co 1% w zakresie 30-100. I wtedy jest to banalne.

5. rozrysuj sobie jak będą szły rury, jak będą wchodzić do sumpa. popatrz na odległości, zobacz ile potrzebujesz kolanek, mufek, łączników. itd.

 

 

6. Albo skarpety albo wata. Ja bym wolał watę. dotniesz kawałek, wyrzucisz jak się zabrudzi i z bani. A skarpet potrzebujesz kilka, bo dwóch nie będziesz prał. Śmierdzą, i są skomplikowane w obsłudze. Pomyśl o rollermacie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sebus86 napisał:

Czy ten sump jest dobrze skonstruowany i tak jak zauwazylew nie wiem w ktora strone go postawic jak bedzie lepiej czy pompa powrotna blizej komina czy moze byc dalej.

W sumpie są źle zaprojektowane przegrody. W komorze środkowej woda będzie płynąć tylko górą. Założenie jest takie, aby pompa miała jak najmniejszą odległość do przepychania wody, więc z reguły ustawia się sumpa tak, aby pompa była jak najbliżej komina.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zmieniłem sumpa według porad. Czy ok 40mm będzie wystarczająco na watę i kulki maxpecta, niestety nie wiem jakiej wielkości są. Odnośnie spadu to zrobię tak jak mówicie czyli w pierwszej komorze po lewo spad i odpieniacz następnie wata, refugium i powrót. Czy te wysokości są ok?? tak by nie chlupało

W dniu 17.02.2022 o 16:16, katani napisał:

2. ja zostawiłem. Żałuję że tak mało, bo łapę wsadzę tylko do połowy przedramienia. dwa cm więcej by się przydało.

To ile tego miejsca zostawić by miało to ręce i nogi 5 cm wystarczy??

W dniu 17.02.2022 o 16:16, katani napisał:

3. Hankę PO4 obligatoryjnie. Warto również KH, aczkolwiek kropelkowe też dają radę.

Masz na myśli tą 736 bo tam są dwie i jedna ta 736 ma chyba większy zakres

W dniu 17.02.2022 o 16:16, katani napisał:

4. Zależy od pompy. ta twoja pompa to MAP czy MDP? ona ma 10 trybów pracy. Ustawienie kulowego może być przy takiej pompie upierdliwe. Rozważ pompę DCP-6500. Ona ma sterowanie co 1% w zakresie 30-100. I wtedy jest to banalne.

Ta pompa też w tym samym zakresie ma sterowanie co 1% 

 

Na chwilę obecną próbuje ułożyć jakoś skalę na sucho ale średnio to idzie :( bądź może za bardzo kombinuję

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sebus86 napisał:

 

Na chwilę obecną próbuje ułożyć jakoś skalę na sucho ale średnio to idzie :( bądź może za bardzo kombinuję

 

Ja tam ułożyłem jak leci :D Nie chciało mi się zbytnio kombinować i też jakoś specjalnie jej nie kleiłem. Leży swoim ciężarem i nic się nie buja.

IMG_20220217_123515.thumb.jpg.806d1160ec7d2448524164563df9d6a8.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, sebus86 napisał:

niestety nie wiem jakiej wielkości są.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sebus86 napisał:

Na chwilę obecną próbuje ułożyć jakoś skalę na sucho ale średnio to idzie :( bądź może za bardzo kombinuję

Ze skałą to ci polecam tak, jak mi polecono. obklej kawałek podłogi taśmą na wielkość akwarium, i ułóż sobie konstrukcję. Możesz wtedy wrzucić fotki, obejrzeć z każdej strony itd.

20171210_172445

 

9 godzin temu, sebus86 napisał:

To ile tego miejsca zostawić by miało to ręce i nogi 5 cm wystarczy??

Ja mam 6-6.5, dołożyłbym z półtora.

9 godzin temu, sebus86 napisał:

Masz na myśli tą 736 bo tam są dwie i jedna ta 736 ma chyba większy zakres

I 736, i 713 są dobre.

9 godzin temu, sebus86 napisał:

Ta pompa też w tym samym zakresie ma sterowanie co 1% 

Tego nie wiem, sprawdziłem na kilku stronach wszędzie jest:

Dzięki pełnej kontroli za pomocą kontrolera Wi-Fi możesz kontrolować 10 różnych trybów prędkości i podawania pokarmu (10 minut). Dodatkowa ochrona silnika, jeśli wirnik jest zablokowany. Super cicha praca. Brak elementów miedzianych.

9 godzin temu, sebus86 napisał:

Czy te wysokości są ok?? tak by nie chlupało

Są OK. 1cm różnicy jest ok.

Pod szybą między komorą odpieniacza a komorą refugium zostaw taki sam prześwit jak między szybami (40mm).

W komorze pompy powrotu będziesz miał sporo miejsca. Szerokość komory odpieniacza dopasuj do wielkości odpieniacza.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, katani napisał:

Ja mam 6-6.5, dołożyłbym z półtora.

Niestety ale max może 5 cm wyjdzie albo muszę zwężać akwarium

 

11 godzin temu, katani napisał:

Pod szybą między komorą odpieniacza a komorą refugium zostaw taki sam prześwit jak między szybami (40mm).

 

Spoko a czy jak te kulki maxpectma maja 3 cm  i w tedy otwór też 3 cm to tyle zrobić czy zostawić te 4 cm. Myślałem też czy nie zrobić na 6cm czyli tyle co 2 kulki i w tedy nawet chyba watę będzie łatwiej ogarnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemasz Jak coś mam 375 l w obiegu i jestem z Łodzi jak coś to doradze i chętnie powymieniam się szczepkami.

Fajny projekt sumpa, jesli chodzi o testy to jak dla mnie tylko salifert i hanka na fosforany. Jeśli chodzi o odpieniek to lece na odpieniaczu Redstarfish.

Jesli mogę polecić to nie rób komina zewn. tylko wewn.  Jak coś to wiem jak zrobić hydraulikę aby była bezszelestna, ścinasz pod kątem rury na górze i ustawiasz aby woda była wysoko i tylko delikatnie się przelewała.  Ja mam zawory kulowe ale ewidentnie chętnie zmienie je na membranowe, trudno ustawić a pompa z czasem od czyszczenia do czyszczenia zmienia wydajność.  Polecam Jebao pompę około 5000 l/h do tego zestawu  są świetne i niesłyszalne. Dolewke z aquatrendu optyczną eye  jest super.  Takie tematy jak skarpeta czy wata to się wogóle tym nie przejmuj :)  To tyle pisze troche o wszystkim i o niczym. 

Ps. Życie od Michała będziesz brał ??  :) ?? 

Mój baniak wygląda tak:

akwarium_k.jpg


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra akwarium zamowione i padło na Przemka bo nie znalazlem nikogo w okolicy. Teraz mam pytanie jako ze zbiornik bedIe dopiero w czerwcu a sucha skale mam juz gotowa to w planie mam ja wymoczyc i tutaj pojawia sie pytanie czy jako ze tego czasu troche jest to czy moge po moczeniu ta skale wrzucic np do kastry badz innego zbiornika wrzucic jakas obiegowke grzalke  przygotowac solanke,  dolac bakteri i niech powoli zaczyna sie proces dojrzewania a pozniej jak juz wjedzie akwarium to tylko zrobic szybkie przezucenie ??

Ma to sens?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sebus86 napisał:

Dobra akwarium zamowione i padło na Przemka bo nie znalazlem nikogo w okolicy. Teraz mam pytanie jako ze zbiornik bedIe dopiero w czerwcu a sucha skale mam juz gotowa to w planie mam ja wymoczyc i tutaj pojawia sie pytanie czy jako ze tego czasu troche jest to czy moge po moczeniu ta skale wrzucic np do kastry badz innego zbiornika wrzucic jakas obiegowke grzalke  przygotowac solanke,  dolac bakteri i niech powoli zaczyna sie proces dojrzewania a pozniej jak juz wjedzie akwarium to tylko zrobic szybkie przezucenie ??

Ma to sens?!

Oczywiście ze ma sens i można tak robić

moczenie skały, przydałoby się mieć trochę wody z podmiany z chodzącego akwarium

mozna co jakiś czas dodać bakterii najlepsze smierdziuchy , musisz tez dodać cyrkulator woda musi mieć ruch, grzałka zbędna jeśli będzie to w temp pokojowej, raz za czas dodaj wody RO trzymaj +~ jakieś rozsądne zasolenie, życia tam nie ma wiec zasolenie nie jest tak bardzo istotne ale trzymać je można podobnie jak w akwarium.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Beti napisał:

Oczywiście ze ma sens i można tak robić

moczenie skały, przydałoby się mieć trochę wody z podmiany z chodzącego akwarium

mozna co jakiś czas dodać bakterii najlepsze smierdziuchy , musisz tez dodać cyrkulator woda musi mieć ruch, grzałka zbędna jeśli będzie to w temp pokojowej, raz za czas dodaj wody RO trzymaj +~ jakieś rozsądne zasolenie, życia tam nie ma wiec zasolenie nie jest tak bardzo istotne ale trzymać je można podobnie jak w akwarium.

 


Beti czyli co pomoczyc z miesiac w ro i tu nasuwa mi sie pytanie czy wymieniac co tydzien ta wode ro??

 

Troche wody tzn ile??

pozniej zrobic solanke, reflaktometr i tak musze kupic i tak  wiec przynajmniej naucze sie ja robic :) wiec odrazu niech bedzie tyle co ma byc 

smierdziuchy nie bardzo wiem o co chodzi Myslalem o microlife special blend

cxyli raczej tym sposobem sobie nie zaszkodze ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moczenia skały zawsze ma sens. Możesz przygotować konstrukcję jaką chcesz mieć w akwarium, jeżeli trzeba to ją pokleić. I taką konstrukcję zalać wodą, dobrze by było z innego dojrzałego akwarium. Jeżeli nie masz do takiej wody dostępu, to świeżą solanką plus bakterie. Oczywiście procedury będą różne w zależności od rodzaju skały. Zakładam, że nie będzie to pukani, to co jest napisane powyżej będzie wystarczające.

Ponadto założyłbym, że akwarium będzie raczej w lipcu niż w czerwcu. Te kilka miesięcy pozwoli trochę dojrzeć skale i ułatwić start zbiornika. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Oczywiście procedury będą różne w zależności od rodzaju skały. Zakładam, że nie będzie to pukani, to co jest napisane powyżej będzie wystarczające.

Tak mnie zaciekawiło - co należałoby zrobić w przypadku użycia skały pukani i czy chodzi tylko o pukani czy ogólnie o naturalne skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sebus86 napisał:


Beti czyli co pomoczyc z miesiac w ro i tu nasuwa mi sie pytanie czy wymieniac co tydzien ta wode ro??

 

Troche wody tzn ile??

pozniej zrobic solanke, reflaktometr i tak musze kupic i tak  wiec przynajmniej naucze sie ja robic :) wiec odrazu niech bedzie tyle co ma byc 

smierdziuchy nie bardzo wiem o co chodzi Myslalem o microlife special blend

cxyli raczej tym sposobem sobie nie zaszkodze ??

Ale jakie Ro

napisałam Tobie w solance Ro dolewasz tylko to co odparuje

tak smierdziuchy to te bakterie  


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Beti napisał:

Ale jakie Ro

napisałam Tobie w solance Ro dolewasz tylko to co odparuje

tak smierdziuchy to te bakterie  

Chodzilo mi ze pierw pomoczyc w zwyklej wodzie by caly syf wyplukac. Ogolnie wody z istniejacego zbiornika btroche bedzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, sebus86 napisał:

Chodzilo mi ze pierw pomoczyc w zwyklej wodzie by caly syf wyplukac. Ogolnie wody z istniejacego zbiornika btroche bedzie

Możesz tak zrobić, ale i można od razu ,jeśli to nowa skala za dużo w niej nie będzie 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że cały czas czekam na szkło a skała posklejana postanowiłem dzisiaj zalać konstrukcje solanką. Sól od Red Sea niebieska refraktometr ATC na Ro wskazywal troszke ponizej 0 a sol na gotowo wyszla 1023. Mozliwe ze trzeba go skalibrowac.

 

Ponizej zamieszczam zdjecia jak to bedzie wygladac w zbiorniku oraz jak to smiga juz w kastrach do ktorych wlalem MicroBacter 7 3,2 ml na 60l wody do kazdej kastry i wrzucilem po jednej krewetce do konsumpcji dla bakterii. Mam jeszcze specialblend  ale chyba zostawie go na pozniej jak te sie skoncza chyba ze myslicie by teraz troche dolac.

W chwili obecnej powiekszylem baniak o dodatkowe 10cm na dlugosci i 5 na wysokosci czyli bedzie 120x60x45.

Powoli musze ogarniac temat stelaza i tu zastanawiam sie nad stelazem z profili konstrukcyjnych ale cena aluminium poszybowala mocno w gore zreszta jak wszystko teraz albo nad drewnianym. Najchetniej zrobilbym z plyt meblowych bo do tego mam dostep ale troche sie obawiam. Zakupienie cyrkulatorow, pompy obiegowej oraz hydrauliki 

 

 

FC938FE1-1019-42D6-BEB9-E7602409670D.jpeg

928FC343-DB4B-4B31-A17D-BC32F89E4A0B.jpeg

Edytowane przez sebus86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dolać śmierdzieli bo to nowa solanka, nie zapomnij o falowniku woda musi się kręcić z czasem możesz dolewać RO nie musi być idealnie ale pamiętaj  ze woda odparowuje

fajnie te kawałki skały wyszły ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Beti napisał:

Proponuje dolać śmierdzieli bo to nowa solanka, nie zapomnij o falowniku woda musi się kręcić z czasem możesz dolewać RO nie musi być idealnie ale pamiętaj  ze woda odparowuje

fajnie te kawałki skały wyszły ;)

Czyli nie przejmowac sie ze bedzie ich za duzo i dolac tych drugich

 

No ze skala bylo troche zabawy 3 razy zmienialem koncepcje, pierwszy z tego wzgledu ze byla za slaba konstrukcja i jak podnioslem to sie pprozpadalo. Czlowiek uczy sie na bledach ta ogladalem kilkanascie razy i naprawde mi sie podoba wizualnie zobaczymy jak zarosnie zwierzakami

 

Ro na podmianke w beczce sobie czeka.

jedynie martwi mnie troche ze po lewo taka metna ta woda ale moj blad bo tu wsypalem sol bezposrednio do kastry a w w tym po prawo jwymieszalem pierw w beczce i jest klarowna. 
 

Cyrkulacja jest dorzucilem jeszcze 2 kg kulek maxpecta

 

czy jest sens kupowac np troche zywej skaly i dorzucic do srodka ??

52216CB5-D192-44A2-9A33-6F3343CE18EF.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dodawać bakterie na przemian, nie przejmuj się woda się wyklaruje sama.

Możesz dodać żywa skale ale bardziej było załatwić wodę z podmiany i tak moczyć skale, na nowej solance to proces dłuższy.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.