Skocz do zawartości
volf

grubość plexi na panel

Rekomendowane odpowiedzi

Czy grubość plexi na panel ma jakieś znaczenie ,czy nie ma znaczenia. Jeden panel  60x40x10 i drugi panel 40x 40x10 zastanawiam się jaką grubość  zamówić. Panele w kształcie pudełka. 

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz to montować/kleić ? Ja mam w lampie jako osłonę plexi chyba 3 mm i gnie się jak papier :D Więc jak chcesz mieć na sztywno to min 5mm. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamówić właśnie 3mm ale jak mówisz że liche to wezmę 5mm. panele mają być jako osobny element, ktore można wyciągnąć w razie potrzeby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... Nie wiem jak to będzie się sprawowało w takich małych kawałkach i po sklejeniu w pudełko. Ja mam jednak dużą powierzchnię, jakieś 90x40. Ale i tak dla pewności bym brał grubsze. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.02.2022 o 09:09, Aquaman napisał:

A jak chcesz to montować/kleić ? Ja mam w lampie jako osłonę plexi chyba 3 mm i gnie się jak papier :D Więc jak chcesz mieć na sztywno to min 5mm. 

Czym kleiłeś tą plexe , klejem jak do hydrauliki czy innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, volf napisał:

Czym kleiłeś tą plexe , klejem jak do hydrauliki czy innym.

Ja akurat nie kleiłem nic bo miałem w jednym kawałku osłonę. Ale będę robił koronę i zamierzam kleić gęstym klejem cyjanoakrylowym. Mała buteleczka chyba 20 zł. 

Możesz takim klejem do hydrauliki spróbować jak masz. Ale nie jestem przekonany, że to wytrzyma. Rurki jednak kleisz na ścisk. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czym kleiłeś tą plexe , klejem jak do hydrauliki czy innym.

Albo specjalny klej do plexy albo cyjanoakryl.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, SHARK_2 napisał:


Albo specjalny klej do plexy albo cyjanoakryl.

Tylko Acrifix 192 wolniej schnący albo Acrifix 116 szybko schnący .To sprawdzony klej właśnie do plexi, sam u siebie skleiłem pojemnik na ballinga, rolermat , i wiele innych div w miedzy czasie i nic się nie stało życiu w akwarium .

Pamiętaj ,że klej ten potrzebuje światła uv do wiązania,najlepiej w świetle dziennym.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też polecam Acrifix. To jest klej z przeznaczeniem do plexi. Nadtapia materiał klejony który trwale się łączy. Cyjanoakryl się nie nada. Może i łatwiejszy w użyciu ale po zaschnięciu jest twardy co przy elastycznej plexi spowoduje że będzie po czasie pękać. Klej do rur pcv też raczej odpada. Nie stosowałem do plexi, ale raczej nie nadtopi jej tak jak pcv do którego jest przeznaczony.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie.  Formatki zamówiłem w firmie flexistyle. Polecili mi dwa kleje, między innymi acrifiks. Do klejenia elementów, które nie będą narażone na działanie ciągłej pracy, zginanie, ściskanie, itp. można używać cjanoakrylu , ale dla pewności skleje acrifiksem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acrifix po sklejeniu można nałożyć dodatkowo jak spoinę sylikonową. Pomiędzy dwoma elementami złożonymi i sklejonymi pod kontem 90st przeciągnij dzióbkiem tubki z klejem żeby stworzyć coś w rodzaju fugi, nadlewki. Klej po zaschnięciu dodatkowo wzmocni łączenie. Pamiętaj że gdzie klej skapnie na plekse tam zostawi trwały ślad więc powierzchnie które będą widoczne i mają wyglądać zabezpiecz przed klejeniem.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acrifiks muszę zamówić bo w markecie niestety niedostępny wiec z klejeniem paneli muszę się wstrzymać, tu akurat nie ma  pośpiechu.  Bawiłem się dziś klejeniem pudełek na pompy cyrkulacyjne do akwarium z ukwiałami i użyłem kleju maxspekt, przyznam że trzyma dość mocno i trzeba użyć siły żeby rozerwać, zobaczymy jak długo wytrzyma.

edyt. kur... zamówiłem otwory 35mm a zrobili 40

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, volf napisał:

Acrifiks muszę zamówić bo w markecie niestety niedostępny wiec z klejeniem paneli muszę się wstrzymać, tu akurat nie ma  pośpiechu.  Bawiłem się dziś klejeniem pudełek na pompy cyrkulacyjne do akwarium z ukwiałami i użyłem kleju maxspekt, przyznam że trzyma dość mocno i trzeba użyć siły żeby rozerwać, zobaczymy jak długo wytrzyma.

edyt. kur... zamówiłem otwory 35mm a zrobili 40

Cześć, pokażesz te pudełka na cyrkulator, sam miałem taki problem ale nawałem siatkę (niestety nie zabezpieczało to w 100%)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Cześć, pokażesz te pudełka na cyrkulator, sam miałem taki problem ale nawałem siatkę (niestety nie zabezpieczało to w 100%)

Mam dużo ukwiałów wiec wymyśliłem sobie taki patent trzy w jednym. W pudełku cyrkulator i matrix a na kratce restrowej wata filtracyjna. Cyrkulator wciąga wodę z dużą siłą wiec w środku jest niezły wir, który wylapuje wszystkie śmieci z akwa i powierzchni wody. Może nie wygląda ale zdaje egzamin .Muszę jeszcze przykleić zielone briareum żeby ladnie zarosło pudło. 

Nudzi mi się więc wymyślam głupoty :D

20220304_090224.jpg

20220304_085801.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę też coś pokleić z kratki rastrowej albo plexi coś w stylu pudełka. Bo w sumpie nie pomyślałem i nie zrobiłem miejsca na watę a na razie nie mam odpieniacza. Watę trzymam w kominie ale nie za bardzo mi się to podoba. Nie mam pojęcia co wykombinować :D  A wydać 40zł na klej żeby zrobić parę "kleksów" i potem cały będzie leżał. Myślałem żeby właśnie spróbować cyjanoakrylem. Przy okazji podkleiłbym kawałek skały i do korali się nada :D

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w poprzednim zbiorniku szyłem skarpety z waty i zakładałem je na rurze spływu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Darek85 napisał:

Ja w poprzednim zbiorniku szyłem skarpety z waty i zakładałem je na rurze spływu.

Ja mam rurę spływu dość nisko. Więc zanim bym ją ściągnął to połowa syfu z waty by wyleciała z powrotem do wody heh :] 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Aquaman napisał:

Ja mam rurę spływu dość nisko. Więc zanim bym ją ściągnął to połowa syfu z waty by wyleciała z powrotem do wody heh :] 

To przerób rurę na krótko :). U mnie rura kończyła się kilka cm pod lustrem wody, więc zakładanie i ściąganie skarpety nie robiło problemu. Wstęga waty za 10zł wystarczała na 4 skarpety. Wymieniałem raz w tygodniu, czasem rzadziej.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Darek85 napisał:

To przerób rurę na krótko :). U mnie rura kończyła się kilka cm pod lustrem wody, więc zakładanie i ściąganie skarpety nie robiło problemu. Wstęga waty za 10zł wystarczała na 4 skarpety. Wymieniałem raz w tygodniu, czasem rzadziej.

No chyba tak będę musiał zrobić. Dzięki 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Aquaman napisał:

No chyba tak będę musiał zrobić. Dzięki 

Do mocowania skarpety używałem kompletu magnesów z padniętego cyrkulatora. Przygniatałem skarpetę magnesem do szyby sumpa. Najlepszy i najszybszy sposób.

Na zdjęciu przed odpieniaczem.

large.20191223_154558.jpg.9ebb57db8575a5184e2b3959831d0968.jpg


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Darek85 napisał:

Do mocowania skarpety używałem kompletu magnesów z padniętego cyrkulatora. Przygniatałem skarpetę magnesem do szyby sumpa. Najlepszy i najszybszy sposób.

Na zdjęciu przed odpieniaczem.

large.20191223_154558.jpg.9ebb57db8575a5184e2b3959831d0968.jpg

No ja mam spływ w lewym narożniku więc magnesy odpadają bo szyba sumpa dolega do płyty meblowej :P Zostają mi albo trytytki albo jakiś uchwyt zrobić 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Aquaman napisał:

No ja mam spływ w lewym narożniku więc magnesy odpadają bo szyba sumpa dolega do płyty meblowej :P Zostają mi albo trytytki albo jakiś uchwyt zrobić 

Ja mam skarpety zrobione z agrowłókniny, w górnej części jest zszyty taki kołnierzyk i przez niego przeciągnięty jest sznurek. Zakładam skarpetę na rurki spływu, zaciągam sznurek i rzewlekam przez haczyk. Trochę upierdliwe, ale w sumie wymiana zajmuje 30 sekund.

 

Resized_20220304_212352_114807633755474.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arek77 napisał:

Ja mam skarpety zrobione z agrowłókniny, w górnej części jest zszyty taki kołnierzyk i przez niego przeciągnięty jest sznurek. Zakładam skarpetę na rurki spływu, zaciągam sznurek i rzewlekam przez haczyk. Trochę upierdliwe, ale w sumie wymiana zajmuje 30 sekund.

 

Resized_20220304_212352_114807633755474.jpeg

Na ile Ci to starcza? Trochę czasu pewnie zajmuje to szycie skarpet :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Aquaman napisał:

Na ile Ci to starcza? Trochę czasu pewnie zajmuje to szycie skarpet :D

Skarpet mam chyba z 6 szt. Po użyciu  prane są razem z ubraniami. Z biegiem czasu (używam ich już co najmniej od pół roku, lekko się zmechaciły co jeszcze bardziej zwiększyło ich powierzchnię osadzania się syfku.  zmieniam je co ok 3-5 dni w zależności, czy w danym okresie przedmuchiwałem piach i skałę. Raz na dwa miesiące moczę je w wybielaczu. Przed włożeniem do akwarium płuczę kilka razy pod bieżącą wodą.

Zdjęcie zrobione po dwóch dniach od założenia, jak woda przelewa się górą to znaczy, że czas na wymianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Arek77 napisał:

Skarpet mam chyba z 6 szt. Po użyciu  prane są razem z ubraniami. Z biegiem czasu (używam ich już co najmniej od pół roku, lekko się zmechaciły co jeszcze bardziej zwiększyło ich powierzchnię osadzania się syfku.  zmieniam je co ok 3-5 dni w zależności, czy w danym okresie przedmuchiwałem piach i skałę. Raz na dwa miesiące moczę je w wybielaczu. Przed włożeniem do akwarium płuczę kilka razy pod bieżącą wodą.

Zdjęcie zrobione po dwóch dniach od założenia, jak woda przelewa się górą to znaczy, że czas na wymianę.

Super. Kolejny pomysł do zrealizowania :D Myślałem jeszcze robić skarpety z jakiegoś cienkiego materiału i wkładać do nich owate. Ale to chyba nie ma sensu. 

Możesz jeszcze powiedzieć jaką włókninę używasz? Bo widzę różne gramatury a niektóre są bardzo cienkie. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.