Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako, że choroba nieuleczalna to nie zamierzam się jej na siłę stawiać.

Za to myślę postawić tym razem malutką kosteczkę, tak dla oka i w razie czego szybką do likwidacji.

Małe, słodkie niby cieszy ale to nie to.

20220110_164912_Easy-Resize_com.jpg.1e96584222afe7547e3296ffdb73c351.jpg

Tutaj będę opisywał projekt i proszę o wszelkie uwagi.

1. Akwarium

z panelem filtracyjnym 40x40x40cm (5mm) 64l

2. Lampa

Aqua Illumination Prime 16 HD

3. Odpieniacz

Tunze DOC Skimmer 9001 - i tu pytanko czy on w ogóle wejdzie do panelu, o ile ktoś ma taki zestaw

4. Pompa obiegowa i ewentualny cyrkulator

Tunze Pompa Silence 1073.008

5. Dolewka

Aqua Trend Automatyczna dolewka ATO1

6. Wkład mini sumpa (panelu)

Maxspect Nano-Tech Bio-Sphere 2 kg - albo ile tylko wlezie ;) i jakaś wata albo skarpetka ;)

7. Skała i piasek

Myślałem o Marco Rock bo kiedyś miałem ale w pewnym znanym sklepie jest D-D Aquascape Natural Aquarium Rock wię może i to. Ma ktoś może porównanie albo jakieś opinie?

Piasek: Nature's Ocean Live Samoa Pink 4,5 kg

 

Reszta potem.  Grzałka jakaś jest, 50W. 

 

 

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nalesnick napisał:

i ewentualny cyrkulator

Albo i dwa - jeden sterowalny dla robienia fal (zmiennego ruchu wody), drugi mały za skały dla higieny;)

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że robotę zrobi trochę pompa obiegowa, a ewentualnie tylko jeden cyrkulator dodatkowo. No nic, zobaczymy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, że znowu wracasz!

A jakie plany jeśli chodzi o życie w środku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanów się nad ta pompą Tunze, mam ją od kilku tygodni i niestety buczy strasznie, niczego nie dotyka a i tak hałas jest spory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że miałem czas zwątpienia, bo koszty niemałe.

Ale jakie przyjemności w życiu tak na prawdę pozostały? Chyba jednak coś z tego będzie.

 

Konrad, a jaką pompę byś polecił? Albo ktoś, kto ma przy kosteczce w podobnym układzie?

No i podpowiedzcie, jakie połączenie od pompy do tego otworu w ściance panelu?

Wylot to rzeczywiście może coś w rodzaju locline, ale co od pompy do niego?

Podpowiedzcie też, jakie media tam wrzucacie, filtracyjne, do panelu.

Zaraz pomierzę, jaka tam pojemność jest.

Pomierzyłem:

Spływ  2,70 l - odpieniacz

Środek 3,20 l - media

Odpływ 2,40 l - pompa i media

 

Radek, jeszcze ciężko powiedzieć ale moja nieskrywana miłość to euphyllie. 

 

 

 

panel.jpg

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w takiej kostce miałem pompę fluwala 1000l/godz. Gdybym miał teraz wybierać to wybrał bym sterowalną 1200 l/ godz. ( np Jebao). Wylot miałem zrobionymz plastikowego karbowanego węża od odmulacza na pompkę (taki za kilkanaście zł.) był lekki i giętki przez co nie przenosił żadnych drgań.

Czy ten panel na zdjęciu ma dwa grzebienie - górny i dolny???

U mnie to tak wyglądało:

20191201_161819.thumb.jpeg.8df7829c9ac30b25882c92e9696bbdb0.jpeg

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ma dwa spływy. Stąd też pytanie jak ludzie mają to rozwiązane.

Mój pomysł na razie to jakichś kamyków albo skałkę tam położyć. Ale do końca to sam nie wiem.

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Nalesnick napisał:

Tak, ma dwa spływy. Stąd też pytanie jak ludzie mają to rozwiązane.

Trochę podobnie bo spływ ma na całej długości ma w swojej 150 @krzysiekob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, na całej to zupełnie co innego. Zresztą, nie ma tego opływu.

Myślicie, że grzebień na całości to dobre rozwiązanie?

Mi się jakoś to nie widzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nalesnick napisał:

Tak, ma dwa spływy. Stąd też pytanie jak ludzie mają to rozwiązane.

Mój pomysł na razie to jakichś kamyków albo skałkę tam położyć. Ale do końca to sam nie wiem.

 

Bo koledzy mają problem z interpretacją , to podpowiem . Pierwsza komora odpieniacz , druga wata i ceramika trzecia możesz dać ceramikę grzałkę pompę powrotu i dolewkę.  Ale ja bym dał tylko pompę,  grzałkę i dolewkę.  Miałem tak jak ty masz i to trochę lipne jest . Ale da się tylko obsada i systematyczność będzie wskazana na plus .

Panie i panowie co odpowiadają.  Forum  jest po to by podpowiadać i pomagać,  ale trzeba czytać ze zrozumieniem i w naszym przypadku jeszcze patrzeć na fotki i rysunki . Ale po kilku latach co tu jestem jest coraz gorzej .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nalesnick napisał:

Ale co jest lipne?

Podwójne zaciąganie wody do panelu . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej to dziwne to dolne, ale jak czymś zastawię to w sumie chyba nie jest aż taki problem.

Pewnie chodziło o to że na tak małej szerokości ten górny spływ byłby za mały jakby mocną pompe dać.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Nalesnick napisał:

Najbardziej to dziwne to dolne, ale jak czymś zastawię to w sumie chyba nie jest aż taki problem.

Pewnie chodziło o to że na tak małej szerokości ten górny spływ byłby za mały jakby mocną pompe dać.

 

Jak zastawisz to ten grzebień górny może nie wyrobić.

Ja mam teraz grzebień po całości i tylko 1 komorę - żadnych przegród w panelu. Na wnioski jeszcze za wcześnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Ariel napisał:

Pierwsza komora odpieniacz , druga wata i ceramika trzecia możesz dać ceramikę grzałkę pompę powrotu i dolewkę

No ja miałem trochę inaczej - pierwsza komora - wata, druga odpieniacz i media (nitryfikacyjne - duże pierścienie i kamyki - dbałem aby były czyste i aby woda obiegała je z każdej strony) trzecia komora to grzałka i dwie pompy - jedna typowo obiegowa, druga do zasilania filtra glonowego, z tym że nie były one przy samym dnie - pod pompami miałem ok 200 ml drobnego matrixa jako medium denitryfikacyjne- wolny przepływ wody. Dobry rok działało bez problemów z NO3.

Autor tematu sam musi przemyśleć co i gdzie chce mieć. Do takiej kostki polecam odpieniacz na kostkę lipową.

7 godzin temu, Nalesnick napisał:

Pewnie chodziło o to że na tak małej szerokości ten górny spływ byłby za mały jakby mocną pompe dać.

Spokojne wyrobi. Są różne grzebienie, jeśli będzie problem z przepływem to albo wyłamiesz kilka ząbkòw z grzebienia, albo wymienisz grzebień na taki z kolcami (cieńkie okrągłe ząbki) , a nie z płaskimi zębami. Dolny przepływ bym zasłonił całkowicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 4 akwaria tego typu. 34l , 52l i 123l i główny problem przy czyszczeniu pierwszej komory jak jest wata w pierwszej kolejności komorze to syf cofa się do baniaka :P

Ps: pompy miałem jbl 800 , które są naprawdę mocne i szybko nie słabną a w 123l AM 2000 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Ariel napisał:

Miałem 4 akwaria tego typu. 34l , 52l i 123l i główny problem przy czyszczeniu pierwszej komory jak jest wata w pierwszej kolejności komorze to syf cofa się do baniaka :P

No ale jak dałeś watę w drugiej komorze to tam woda idzie od dołu,  jak wyciągałeś watę to syf nie wpadał zpowrotem do wody?

Ja miałem docięty kawałek twardej gąbki z dużymi oczkami. Gąbka tak była dopasowana, że do pierwszej komory wchodziła lekko  na wcisk. Do miej docinałem kawałek waty (owata tapicerska) I mocowałem ją do tej gąbki. Gąbka z watą była ok 10 cm pod poziomem wody i nic nie miało prawa się cofać. Poziom wody w komorze spływu był ok 1 cm poniżej grzebienia, jak się wyrównywał z taflą wody w akwarium to oznaczało, że czas na wymianę waty  Oprócz tego ta "konstrukcja" całkowicie wyciszała spływ wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o spływ dolny to zastawię tak tylko, żeby tam piasku nie wciągnęło bo wtedy może się trochę przytkać.

Kamienie nie spowolnią praktycznie w ogóle przepływu.

Co to waty to praktycznie nigdy nie używałem. Nie wystarczy, że odpieniacz juz dużo wytrzepie? Jeszcze watą wyłapać

wszelkie żyjątka?

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Arek77 napisał:

No ale jak dałeś watę w drugiej komorze to tam woda idzie od dołu,  jak wyciągałeś watę to syf nie wpadał zpowrotem do wody?

Miałem jak na drugiej fotce z tej strony , czyli pierwsze zdjecie gdzie widac panel a tam woda idzie od góry . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ariel napisał:

Miałem jak na drugiej fotce z tej strony , czyli pierwsze zdjecie gdzie widac panel a tam woda idzie od góry . 

Nie mogę znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Arek77 napisał:

Nie mogę znaleźć.

Te zdjęcie 

W dniu 11.03.2022 o 16:01, Nalesnick napisał:

Przyznam, że miałem czas zwątpienia, bo koszty niemałe.

Ale jakie przyjemności w życiu tak na prawdę pozostały? Chyba jednak coś z tego będzie.

 

Konrad, a jaką pompę byś polecił? Albo ktoś, kto ma przy kosteczce w podobnym układzie?

No i podpowiedzcie, jakie połączenie od pompy do tego otworu w ściance panelu?

Wylot to rzeczywiście może coś w rodzaju locline, ale co od pompy do niego?

Podpowiedzcie też, jakie media tam wrzucacie, filtracyjne, do panelu.

Zaraz pomierzę, jaka tam pojemność jest.

Pomierzyłem:

Spływ  2,70 l - odpieniacz

Środek 3,20 l - media

Odpływ 2,40 l - pompa i media

 

Radek, jeszcze ciężko powiedzieć ale moja nieskrywana miłość to euphyllie. 

 

 

 

panel.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, to jeśli pompa obiegowa nie Tunze to jaka?

Zastanawiam się jeszcze nad lampą, czy AI Prime HD 16 czy możeMaxspect MJ-L165 BLUE 65W  czy wręcz ECOTECH MARINE RADION XR15W G5 PRO - ale to już troche inna półka.

Pojawiła się też Reef Factory Reef Flare Pro S 80W, no i trochę zdurniałem.

Pomoże ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampy to oczywiście najważniejsze jakie koralowce chcesz tam trzymać jednak żeby żeby nie było tylko tak ogólnikowo:

- AI prime HD 16 fajna lampka jednak ma dość punktowe świecenie przez co u mnie pojawiały się duże zacienienia

- Radion lub Reef Flare to trochę wyższa pólka cenowa, RF ma mniej mocy a wyższy PAR ale jest to nowość i do końca nie wiadomo jak z nią będzie, natomiast Radion to sprawdzony i bardzo dobry produkt - jeżeli cena Cię nie przeraża to wybierz któryś z tych dwóch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.