Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Długo zabierałem się do tego tematu więc pora coś zacząć drukować :coffee:
Akwarystyką morską zainteresowałem się jakieś pół roku temu. Od tamtego czasu "przewaliłem" setki różnych tematów. Nie zawsze znajdowałem odpowiedzi na trapiące mnie pytania ale już jakąś wiedzę nabyłem żeby wystartować ze swoim baniaczkiem. Także chciałbym w kilku zdaniach opisać mój początek z solanką oraz sprzęt jaki posiadam. 


Akwarium:

VIV 100x50x50  250L + sump 74L (komin wewnętrzny)

Lampa:

Giesemann Matrix II 8x39W

Szafka:

100x50x70 biały mat

Osprzęt:

Pompa Jebao DCP-3500
2x cyrkulacja JVP-132
Grzałka Aquael Heater 300W
Filtr RO4 100 DEMI
Lampa UV-C 11W

Skała + piasek:

22kg Arka Myreef Rocks
10kg Blue Treasure Live Sand

Media Filtracyjne:

4L Sera Siporax 15mm
1,2L AF Life Bio Fil

Bakterie + sól:

20kg Marine Power Reef Base Salt
Seachem Stability 500ml
ATM Colony Marine 473ml
kapsułki Prodibio BioDigest

Inne:

Testy do wody Zoolek
Odmulacz SunSun 20W

 

W miarę jak mi się coś jeszcze przypomni to zaktualizuję :) 
Zbiornik zalany 16.02.22. Wtedy też wlałem bakterie Seachem Stability według zaleceń producenta.
Parametry na dzień dzisiejszy niezbyt mnie zadowalają. Mija już prawie miesiąc a NH3 i NO2 dalej wykrywalne. Troszkę opiszę co robiłem. Wiadomo pierwszy dzień bakterie... Na 3 dzień wrzuciłem krewetkę żeby cykl ruszył. NH3 wzrosło więc zadziałało. Po kilku dniach ją wyciągnąłem i wrzuciłem 1 kapsułkę Prodibio. NO2 wykrywalne i NO3 też. Jednak gdy parametry przez tydzień stały w miejscu nie wiedząc co zrobić wrzuciłem kolejną odrobinkę krewetki (nie wiem po co :D ). NH3 wzrosło do 3.0. Po kolejnych kilku dniach spadło do 1.0. Kolejny tydzień i znowu wszystko stoi w miejscu. Więc wlałem całą butelkę ATM Colony. I co ? I nic :D Amoniak dalej wykrywalny a dojrzewania jak nie było tak nie ma (chodzi mi o glony itp). Skała czyściutka, piasek czyściutki. Co jedynie miałem chwilowy zakwit bakteryjny na początku. A tak to nic nie widać. Świecę na full jakieś 7-8h. Może w komentarzach doradzicie co może robię źle (wiadomo czekać). Mam już załatwiony kawałek żywej skały z działającego zbiornika więc jutro będzie wrzucony. Mam nadzieję, że pomoże.
Na koniec króciutki filmik z przebiegu akcji  :)

 

IMG_20220313_153154.thumb.jpg.82e2427f84121cf53df23b1e025a8636.jpg

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym większą pompę, ale rozumiem, że już taką masz, to będzie działać.

Czy te testy nadają się do morskiego?

Dałeś trochęwody z działającego akwarium? To najlepszy import drobnego życia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Dałbym większą pompę, ale rozumiem, że już taką masz, to będzie działać.

Czy te testy nadają się do morskiego?

Dałeś trochęwody z działającego akwarium? To najlepszy import drobnego życia.

Pompa daje radę. Mam skręcona do połowy więc duży zapas jeszcze jest. 

Te testy są do słonej wody i do słodkiej. W takiej walizeczce. Pytałem sprzedawcę przed kupnem. 

Wody nie dawałem. Wrzucę jutro tą skałę jak odbiorę i zobaczymy. Czytałem, że na suchej skale jest to wszystko bardzo powolne... Ale człowiek czuje się zrezygnowany jak po miesiącu nie widać zmian hehe :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wrzuciłem kilogram żywej skały. Dzisiaj rano patrzę, że coś się z nią dzieje nie tak. Może ktoś mi coś podpowie? Przez noc by tyle glonow wywaliło? Ciemno zielone... Czy to może znaczyć, że skała jest bardzo słabej jakości? 

IMG_20220315_051407.thumb.jpg.3a5254cb597601e438eb45a4a45de93e.jpg

Może ją wyciągnąć z wody i przelecieć porządnie szczotką? 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Wczoraj wrzuciłem kilogram żywej skały. Dzisiaj rano patrzę, że coś się z nią dzieje nie tak. Może ktoś mi coś podpowie? Przez noc by tyle glonow wywaliło? Ciemno zielone... Czy to może znaczyć, że skała jest bardzo słabej jakości? 

IMG_20220315_051407.thumb.jpg.3a5254cb597601e438eb45a4a45de93e.jpg

Może ją wyciągnąć z wody i przelecieć porządnie szczotką? 

A może to świadczy o tym, że skała jest "żywa", w wodzie masz dużo substancji odżywczych i życie zawarte w skale z tego korzysta.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Arek77 napisał:

A może to świadczy o tym, że skała jest "żywa", w wodzie masz dużo substancji odżywczych i życie zawarte w skale z tego korzysta.....

No mnie to nie dziwi, że są glony :D Tylko fakt, że przez noc tak wysypało. Zobaczymy za kilka dni co z tego wyjdzie :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update 

Minęło 5 dni od włożenia żywej skały. Czy coś ruszyło.? Być może tak. Ciężko stwierdzić. NH3 mierzyłem zoolekiem i cały czas pokazuje 1.0. Kupiłem dzisiaj Salifetra i po dwóch wykonanych testach pokazuje 0. Jak te wyniki interpretować nie wiem. Któryś okłamuje. NO2 wzrosło do 1,5 a NO3 do 10. Azotany wzrosły przez dwa dni prawie trzykrotnie. Mam nadzieję, że niedługo zobaczę glony :D

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch dni wysyp okrzemków. Zaatakowały z grubej rury. Są wszędzie nawet w cyrkulatorach :D Tak więc zabawa się zaczyna.

Myślałem żeby trochę je usunąć ale kilka tematów przeczytałem i raczej nie ma sensu ruszać. 

Teraz czekam na kolejne plagi :D

spacer.png

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry na dzisiaj NH3 - 0, NO2 - 0, NO3 - 2. Wychodzi na to, że po ponad miesiącu cykl się zamknął. 

Ale nadal mam okrzemki. Jest tego sporo. Co wyczyszczę trochę skałę to pojawia się na nowo. Muszę jeszcze poczekać... 

Czy mogę już myśleć nad jakimiś ślimakami / krewetka? Plus jakiś miękki? Czy czekać aż te okrzemki znikną? 

Na zdjęciu widać, że skała jest mocno brązowa. 

spacer.png

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Aquaman napisał:

Czy mogę już myśleć nad jakimiś ślimakami / krewetka? Plus jakiś miękki?

Nie myśleć tylko śmiało wprowadzać ślimaki, kraby no i oczywiście miękkie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Nie myśleć tylko śmiało wprowadzać ślimaki, kraby no i oczywiście miękkie. :)

Jakie byś polecił na początek? 

Ślimaki myślałem Nassariusy albo strombusy? Do tego krab pustelnik? 

Najlepiej coś co nie żywi się tylko zielonymi glonami... Bo ich nie mam hehe :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsadzaj życie. Ślimaki turbo, columbelle, trochusy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

wsadzaj życie. Ślimaki turbo, columbelle, trochusy.

Czy ja te ślimaki będę musiał jakoś dokarmiać? Bo raczej szybko mi padną z głodu :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Aquaman napisał:

Czy ja te ślimaki będę musiał jakoś dokarmiać? Bo raczej szybko mi padną z głodu :D

Zadowolą się okrzemkami, a nie długo i tak jakieś inne glony się pojawią.Możesz też wrzucić kawałeczek glonów nori (takie do sushi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzisiaj:

NO2-0

NO3-5

KH-7

PH-8

PO4-0

Sól - 1.025

Zielone glony nie odpuszczają. Trawnik się robi chyba coraz większy :P Trzeba będzie kupić jakiegoś krabika.

Doszło drobne życie. Kilka ślimaków i szczepki zoa, papaya oraz pseudogorgonia.

Pytanie odnośnie tych szczepek. Kilka jest otwartych tylko do połowy. Albo co chwilę się zamykają. Szukam co chwilę im innego miejsca ale brak efektów. Czy to wina właśnie źle dobranego miejsca czy po prostu szczepki są jeszcze młode i muszą się zaaklimatyzować? 

spacer.png

spacer.png

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zoa to u mnie zdecydowanie zależne jest to od tego jaka odmiana. Zoa Rasta są otwarte cały dzień od rana do wieczora i mało co jest w stanie zmusić je do zamknięcia się, a takie różowe (alien?) często mają tak 1/3 polipów zamkniętą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, 0rzech napisał:

Jeżeli chodzi o zoa to u mnie zdecydowanie zależne jest to od tego jaka odmiana. Zoa Rasta są otwarte cały dzień od rana do wieczora i mało co jest w stanie zmusić je do zamknięcia się, a takie różowe (alien?) często mają tak 1/3 polipów zamkniętą.

U mnie People Eater praktycznie cały dzień otwarty. Na noc się zamyka. Najgorzej Scrambled Eggs i Space Monster. Też tak do połowy. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe badyle :D 

spacer.png

spacer.png

HX6ZjiU55urbB658E_vUDrwfUWJnl1QFYE6UDT4G

 

Ogólnie planuję dokupić Jod I chyba Stront bo tak mi polecono. Jest może jakiś preparat który zawiera te pierwiastki i kilka innych (taki suplement) żeby nie musieć tego lać oddzielnie ? Widziałem coś z Seachem ale brak opinii. Do tego też Amino Mix. Dokarmiać raczej na tym etapie nie zamierzam. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Aquaman napisał:

Nowe badyle :D 

spacer.png

spacer.png

HX6ZjiU55urbB658E_vUDrwfUWJnl1QFYE6UDT4G

 

Zdjęcia się nie otwierają....przynajmniej u mnie.

Godzinę temu, Aquaman napisał:

Ogólnie planuję dokupić Jod I chyba Stront bo tak mi polecono. Jest może jakiś preparat który zawiera te pierwiastki i kilka innych (taki suplement) żeby nie musieć tego lać oddzielnie ? Widziałem coś z Seachem ale brak opinii. Do tego też Amino Mix. Dokarmiać raczej na tym etapie nie zamierzam. 

Może strongi od AF.

U mnie trzymają mikro na przyzwoitym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Arek77 napisał:

Zdjęcia się nie otwierają....przynajmniej u mnie.

Może strongi od AF.

U mnie trzymają mikro na przyzwoitym poziomie.

O właśnie. O coś takiego mi chodziło dzięki :)

 

Ktoś jeszcze nie widzi zdjęć? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1818559781_IMG_20220428_1653362.thumb.jp

663069804_IMG_20220428_1652552.thumb.jpg

IMG_20220428_165313.thumb.jpg.8dd7c6e77a

 

Jak teraz :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Aquaman napisał:

Jak teraz :D

Teraz ok:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stan na dzień dzisiejszy.

Parametry stabilne. Wszystko hula :)
Glony nadal są. Ale brązowieją więc mam nadzieję, że to jakiś "końcowy" etap tego cholerstwa :D
Dorzuciłem po 500ml węgla aktywnego i zeolitu.
 

Kupiłem też siatkę ochronną Red Sea Net Cover (ogólnie od początku w planach miała być korona :D )

Z obsady doszło kilka ślimaków trochus i tectus, 3 krewetki Lysmata Seticaudata, Salarias Faciatus i Escenius Midas. Wpuściłem je razem i pół dnia siedziały obok siebie. Na obecną chwilę mają rozejm :P
Salarias na razie pływa po całym zbiorniku i od razu zaczął kosić gloniska co mnie cieszy :D 
Midasik szybko znalazł sobie kryjówkę gdzieś z tył za skałą i za cholerę nie chce z niej wyjść.

I teraz pytanko jak go nakarmić ? Mam spirulinę w płatkach i jakiś pokarm w granulkach. Bezpośrednio mu podstawiać pod kryjówkę czy jak ?

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.