Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

18 minut temu, Aquaman napisał:

Dorzuciłem po 500ml węgla aktywnego i zeolitu.

Po co zeolit? Chcesz wyzerować azotany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Arek77 napisał:

Po co zeolit? Chcesz wyzerować azotany?

Nie wyzerować a obniżyć. Testy cały czas pokazują 5. I coś mi się wydaje, że wynik jest zakłamany przez te gloniska. Także włożyłem połowę zalecanej "dawki" i będę obserwował. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry na dzisiaj:

Zasolenie - 1.025

Ph - 7.6

KH - 6

NO3 - okolice zera 

PO4 - ciężko odczytać wynik. Według Zooleka 0.25 (być może niewiarygodny) 

 

Martwi mnie spadek KH. Czy może to być spowodowane nową obsadą? Doszło w ostatnim tygodniu kilka ryb i szczepek korali. 

Korale też jakby straciły leciutko kolory. 

Karmie raz dziennie. 

Zwiększyłem też długość świecenia lampą. 9h całkowite / 5h maks. 

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kH spada to dobrze bo korale coraz szybciej rosną. Podbijaj dozowanie na pompie i ciesz się zdrowym wzrostem :) Te 9h to ja bym świecił maksem, reszta to wschód-zachód. Uważaj z za niskimi azotanami, ja przy 0 NO3 nabawiłem się cyjano, teraz muszę dozować azot i powoli ustępują. Korale mogły stracić kolor bo zooksantelle umierają z głodu. Podbij delikatnie No3 albo zacznij lać fitoplankton, kolory powinny wrócić do normy. Ewentualnie spróbuj usunąć trochę zeolitu. pH też by się zdało podnieść bo 7,6 to już zdecydowanie mało.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, khazad93 napisał:

Jak kH spada to dobrze bo korale coraz szybciej rosną. Podbijaj dozowanie na pompie i ciesz się zdrowym wzrostem :) Te 9h to ja bym świecił maksem, reszta to wschód-zachód. Uważaj z za niskimi azotanami, ja przy 0 NO3 nabawiłem się cyjano, teraz muszę dozować azot i powoli ustępują. Korale mogły stracić kolor bo zooksantelle umierają z głodu. Podbij delikatnie No3 albo zacznij lać fitoplankton, kolory powinny wrócić do normy. Ewentualnie spróbuj usunąć trochę zeolitu. pH też by się zdało podnieść bo 7,6 to już zdecydowanie mało.

Dzięki za rady. Zeolit i węgiel usunąłem kilka dni temu właśnie. KH od wczoraj zacząłem podbijać sodą. Jakieś 8ml dziennie będę podawał i mierzył. 

PH też próbuje podnieść z mizernym skutkiem. Ale to może być chyba właśnie wina niskiego KH? 

Co do fito - nie za świeży baniak? Mam jeszcze kupiony AF Amino Mix, Red sea reef Energy plus AB i Jod. Ale nie zacząłem jeszcze nic suplementować. Może czas zacząć :D

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do podbijania kH soda nie wypowiem się bo nie stosowałem. kH działa jak bufor pH, im wyższe tym pH stabilniejsze. Fito można od początku dozować ważne żeby w małej dawce i obserwować zbiornik. Aminokwasy też pomogą tylko też w małych dawkach. Na początek jeżeli wyrzuciłeś węgiel i zeolit to bym się wstrzymał z tydzień  czy dwa i obserwował zbiornik jak zareaguje bo nie wiesz ile tego azotu absorbowalo. Jeżeli było tego sporo a zaczniesz dozować fito czy amino to możesz przedobrzyc w drugą stronę .Jod dozuj wtedy jak zauważysz braki, teraz powinny wystarczyć podmiany bo nie masz tam dużo korali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, khazad93 napisał:

Co do podbijania kH soda nie wypowiem się bo nie stosowałem. kH działa jak bufor pH, im wyższe tym pH stabilniejsze. Fito można od początku dozować ważne żeby w małej dawce i obserwować zbiornik. Aminokwasy też pomogą tylko też w małych dawkach. Na początek jeżeli wyrzuciłeś węgiel i zeolit to bym się wstrzymał z tydzień  czy dwa i obserwował zbiornik jak zareaguje bo nie wiesz ile tego azotu absorbowalo. Jeżeli było tego sporo a zaczniesz dozować fito czy amino to możesz przedobrzyc w drugą stronę .Jod dozuj wtedy jak zauważysz braki, teraz powinny wystarczyć podmiany bo nie masz tam dużo korali. 

No korali dużo nie mam. Ale ładnie się pompują więc chyba wszystko ok. Jedyne co caulastrea zaczęła grymasić. Główki w połowie zamknięte więc nie wiem co jej jest. Być może przez te rozjechane parametry. Poobserwuje jak piszesz i się zobaczy co dalej. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pozbywałeś się zeolitu, trzeba było rozłożyć to na 3 wymiany z czego każda następna z mniejszą ilością, nie wiem czemu pozbyłeś się węgla? I po co Tobie go było 500 ml? W sumie tak samo zeolitu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, wojtas350 napisał:

Jak pozbywałeś się zeolitu, trzeba było rozłożyć to na 3 wymiany z czego każda następna z mniejszą ilością, nie wiem czemu pozbyłeś się węgla? I po co Tobie go było 500 ml? W sumie tak samo zeolitu?

W sumie tego zeolitu było tak mało, że nie miałem co rozkładać na kilka dni :D Włożyłem sporo mniej niż zalecał producent na mój litraż. Węgiel i tak bym musiał za kilka dni wymienić bo miałem go już ponad dwa tygodnie.

W szafce mam jeszcze jakiś inny który też można trzymać max tydzień. 

Po prostu za dużo naczytałem się głupot w necie i myślałem że to wszystko pomoże na glony. Woda czysta sie zrobiła jedynie :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zeolit używałeś że 500 ml to sporo mniej niż zalecenia producenta:) ja mam z AF i na moje 300 l daje 300 gram:) ja wymieniam węgiel co 3 tyg. i tego akurat się trzymam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, wojtas350 napisał:

Jaki zeolit używałeś że 500 ml to sporo mniej niż zalecenia producenta:) ja mam z AF i na moje 300 l daje 300 gram:) ja wymieniam węgiel co 3 tyg. i tego akurat się trzymam:)

Sory pomyliłem z węglem :D Ale zeolit Aqua Nova. Z 300 miałem wsypane bo ponad połowa została w opakowaniu. Było minęło :D Na szczęście za długo tego nie miałem w sumpie. Odczekam może się ustabilizuje wszystko. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogłoszenia Parafialne 

Czas na większą aktualizację. Zbiornik ma się coraz lepiej. Jak wiadomo dość długo zmagałem się z glonami. Na obecną chwilę jest ich coraz mniej. Prawie w ogóle ich nie widać. Dokupiłem 15 ślimaków turbo i 2 kraby pustelniki żeby uporały się z resztkami. Dzisiaj też zrobiona pierwsza podmianka wody od prawie dwóch miesięcy !!! :o
Woda od razu wydaję się bardziej czysta :D No i w końcu korale odżyją. Co prawda na glony brak podmian pomogło bym powiedział bardzo ale korale w tym czasie zmizerniały. Discosoma Orange niestety poszła do kibla. Z 5 cm grzybka zostało milimetrowe ziarenko. Caulastrea straciła dwie główki. Myślałem, że też pójdzie do wywalenia ale zacząłem podawać Jod i troszkę ją dokarmiać. Teraz dochodzi do siebie co widać na zdjęciu :) Zastanawiam się tylko co zrobić z tymi główkami co padły ? Są całe białe. Odciąć ?

5c90f778cb660f0dgen.jpg

 

Nowe życie:

- 2 Błazenki
- 3 Chromis Virdis
- Magnifica
- Lysmata amboinensis
- Calcinus elegans  niebieskonogi
- Calcinus  czerwononogi
- Xenia umbellata 
- Capnella turkusowa 
- Anthelia
- Rhodactis howesii Ultra fluo
- Sarcophyton fluo zielony fiolet dlugopolipowy
- Rhodactis indosinensis Ultra Fluo
- Caulastrea Furcata Candy Cane

 

W akwarium zostały też wymienione wszystkie świetlówki. Teraz świecę 5 niebieskich i 1 biała. Dokupiłem też taśmę ledową żeby zrobić dodatkowe światło (zobaczymy kiedy mi się zachce :D ). Kilka dni temu doszło też "mini" refugium. Zrobiłem mały koszyk i wrzuciłem glony Spaghetti. Świecę w nocy 6h.
Innych plag nie zauważyłem. Widziałem ostatnio jedną zieloną kulkę. Na moje oko to była Valonia jednak szybko ją odessałem. Aiptasii też sporo było jednak JoesJuice świetnie się sprawuje :D Jedno psiknięcie i po problemie. 

Na koniec kilka zdjęć.

Było:

84c32316315f0e62gen.jpg

 

Jest:

3981b279b2aca927gen.jpg

7b4ceb4d3dcd9fbegen.jpg

1c9769aef001b654gen.jpg

405b936d73c17678gen.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Aquaman napisał:

Zastanawiam się tylko co zrobić z tymi główkami co padły ? Są całe białe. Odciąć ?

Nie wiem czy to światło tak się odbija ale mi się wydaje, że tam w środku coś z korala zostało.

Nie wiem czy to nowe życie dodawałeś w przeciągu miesiąca czy też jednego dnia - w drugim przypadku daj teraz czas biologi żeby nadgoniła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, chris_ek napisał:

Nie wiem czy to światło tak się odbija ale mi się wydaje, że tam w środku coś z korala zostało.

Nie wiem czy to nowe życie dodawałeś w przeciągu miesiąca czy też jednego dnia - w drugim przypadku daj teraz czas biologi żeby nadgoniła.

Życie dodawałem w ciągu tygodnia. Nie wszystko na raz. 

Chyba światło się tak odbija. Bo przyglądałem się z bliska i główka jest cała biała. Myślałem żeby ją rozdzielić na dwie szczepki. Ale czy to ma sens? Raczej nie powinno to zaszkodzić? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Aquaman napisał:

Myślałem żeby ją rozdzielić na dwie szczepki. Ale czy to ma sens? Raczej nie powinno to zaszkodzić?

W sumie czemu nie, i tak ta główka która jest skierowana w dół po pewnym czasie zostałaby mocno przesłonięta przez inne i przestała rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, chris_ek napisał:

W sumie czemu nie, i tak ta główka która jest skierowana w dół po pewnym czasie zostałaby mocno przesłonięta przez inne i przestała rosnąć.

Zrobiłem przed chwilą zdjęcie i w środku robi się czarne. Może gnije? 

a188e59c9fb7b83b02bccd9e60512549f691d5f8


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Aquaman napisał:

Zrobiłem przed chwilą zdjęcie i w środku robi się czarne. Może gnije? 

Może zostało tam trochę tkanki i obumarła, jakiś krab pewnie się tym zajmie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update

W piątek wywaliło mi Dino. Tylko na piasku. Szybko postanowiłem się tym zająć. Sobota zaciemnienie akwarium. Dzisiaj odkryłem. Prawie 80 godzin. Wszystko żyje. Jeden Chromis jest jakoś wystraszony i małe szczepki capnelli oklapnięte. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok. 

Odpukać - Dino na razie nie widać. Od jutra zacznę świecić po godzince. 

Co mnie martwi NO3. Wywaliło aż 20. Wie ktoś czym to może być spowodowane? Nic nie padło... 3 dni nawet nie karmiłem ryb. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, chris_ek napisał:

Nawet jeśli nie karmiłeś to nie znaczy, że nie wydalały. Dwa brak pobierania przez korale. Trzy dino też nie rozpadło się na wodę i tlen.

Głupi ja... :D Przecież Dino padło.

Ale czytałem gdzieś, że zaciemnienie nie zabija go tylko cofa? Wiarygodne to? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odważnie z tym zaciemnieniem, poczytaj o fotosyntezie i oddychaniu, jak nie masz odpieniacza, przy normalnie obsadzonym zbiorniku, jak jeszcze wyskoczy większa plaga dino/cyjano, a Ty zrobisz zaciemnienie, może dojść do sporej katastrofy, działającej na zasadzie reakcji łańcuchowej. Samo refugium nie dostarczy wystarczającej ilości tlenu do systemu (w cyklu oświetlonym), ruch wody pomijam tutaj (jak jesteś ciekawy dlaczego, policz sobie powierzchnię wymiany odkrytego lustra wody, nawet w funkcji do przepływu, z powierzchnią styku woda/powietrze w odpieniaczu, nawet opierając się na przybliżonych danych, uchwycisz rząd wielkości).

Jak byś rozważał zwiększanie obsady i dojdziesz do wniosku że masz jeszcze miejsce, to rozważ dokupienie jeszcze ze dwóch chromisów, bo to ryby stadne, ławicowe.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo co w oceanie, korale, plankton ... Poza tym, glony to nie tylko refugium.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bagatelizujesz ruch wody w wymianie gazowej, a piszesz o zooxanthellach i planktonie jako producentach tlenu. Koralowce przeżyją bez zooxanthelli co najmniej kilkadziesiąt dni (i nie mam na myśli głębinowych, któe ich w ogóle nie mają). Akwarium bez planktonu również, pewnie dłużej.

No to wykonaj prosty eksperyment: wyłącz pompy na 80 godzin. Zaciemnienie przez taki okres nie skończyło się katastrofą. Brak ruchu wody Ci ją gwarantuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Robin_PL napisał:

No to wykonaj prosty eksperyment:

Nie potrzebuję. Bo mam wystarczającą wiedzę.

Mylisz trochę pojęcia i mylnie przyjmujesz pewne rzeczy za pewnik. Zauważ przy tym, że bez ruchu wody w akwarium, nie masz dystrybucji gazów, zachodzi ona dużo wolniej.  W akwarium potrzebujesz ruchu wody aby był stały dopływ surowców i odpływ produktów przemiany materii.

Natlenianie przez ruch wody nigdy nie będzie konkurencyjne w stosunku do odpieniacza, mówimy tu o typowych konstrukcjach akwarium i odpieniacza, możesz to sobie sam wyliczyć (ja po raz kolejny nie będę). To raz. W tym akwarium jakaś wymiana gazowa była, to dwa. Po trzecie, zauważ jakie procesy zachodzą w akwarium i jak wpływają na równowagę gazową. Piszesz o planktonie i zooksantelach - w skali globalnej, planeta bez drzew by sobie poradziła, bez planktonu - byśmy się podusili. W skali akwarium, plankton po obumarciu (a zauważ że taki plankton powierzchniowy jak trafia do strefy wiecznego mroku, obumiera) rozkłada się, a to są procesy pochłaniające tlen - w pierwszej kolejności. prowadzi to do dalszych deficytów tlenowych. Oraz dalszego obumierania. Organizmy w pewnym stopniu mogą się chwilowo dostosować do niekorzystnych warunków środowiska, ale po przekroczeniu progu, wszystko zacznie się sypać.

Zauważ że dino, po zaciemnieniu, też obumarło, w efekcie czego skoczył azot i pewnie fosfor (polecam hankę, testy kropelkowe, zwłaszcza zooleka, są średnie w tym zakresie).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.