Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Aquaman napisał:

Przekopałem sporo starych tematów na forum i właśnie dużo osób polecało tą babeczkę. Niby najsłabiej kopiącą? :D No ale to oczywiście zależy na jaką się trafi. No i ma to w sobie jakiś urok :D Górki z piasku... Naturalnie hehe :P

Co do brzydala też nie byłem przekonany. Mam sporo małych korali a też nie wiadomo czy nie zacznie skubać. Wszystko wiąże się z jakimś ryzykiem. 

Jeśli

dobrze widzę to babeczka  Valenciennea puellaris 

jest fajna dużo kopie ale potrafi zasypywać korale te co są na dnie akwarium. Nie napisałam ze nie polecam, aczkolwiek ja jej więcej nie kupię, tez miałam.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Jeśli

dobrze widzę to babeczka  Valenciennea puellaris 

jest fajna dużo kopie ale potrafi zasypywać korale te co są na dnie akwarium. Nie napisałam ze nie polecam, aczkolwiek ja jej więcej nie kupię, tez miałam.

Dokładnie ta :)

Myślałem jeszcze nad Sexguttata albo Muralis. Strigata odpadła na pierwszym miejscu :D Ponoć ta jest zadymiara dopiero...No i pewnie zależy kto ile ma piachu w akwarium. Początkowo miałem jakieś 1.5-2cm warstwy. Zawsze mogę trochę odessać.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały remoncik w sumpie. Kupiłem jakiś zwykły odpieniacz za małe pieniądze mam nadzieję, że się przysłuży :D

1225ee9522d81.jpg

 

Męczyło mnie już trochę wymienianie waty i plukanie skarpet. A ile syfu w siporaxie. Hoo Hoo :DA przy tej ilości ryb wata prawie codziennie brudna. Muszę jeszcze go wyczuć z ustawieniem. 

Martwi mnie tylko jedna kwestia. Wyciągałem glony i było na nich pełno przezroczystej mazi. Jakby kisiel. Pierwsze co mi przyszło na myśl to że przez VSV. Ma ktoś jakąś tezę na ten temat? 

I druga sprawa. Jak nauczyć tego skubanego Brzydala do jedzenia aiptasi? :D Wyczaił kiedy karmie mrożonkami i cały dzień pływa przy szybie czekając. Głodówka jednodniowa go nie motywuje. 

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Aquaman napisał:

I druga sprawa. Jak nauczyć tego skubanego Brzydala do jedzenia aiptasi? :D Wyczaił kiedy karmie mrożonkami i cały dzień pływa przy szybie czekając. Głodówka jednodniowa go nie motywuje. 

U mnie na początku też w ogóle aiptasi nie tykał tylko zjadał mrożonki, aż pewnego dnia zerknąłem do akwarium, a tam nie było ani jednej główki tego dziadostwa. Do tej pory nic się już nie pojawiło. Tak więc może poczekaj chwile aż sam się nią zainteresuje.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, R3BEL napisał:

U mnie na początku też w ogóle aiptasi nie tykał tylko zjadał mrożonki, aż pewnego dnia zerknąłem do akwarium, a tam nie było ani jednej główki tego dziadostwa. Do tej pory nic się już nie pojawiło. Tak więc może poczekaj chwile aż sam się nią zainteresuje.

No czekam czekam hehe :D Bawi mnie jak pływa koło główek aiptasi patrzy się na nią i nic :D Nawet nie skubnie... Może jeszcze za młody osobnik mi się trafił.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odłowiłem jednego Chromisa. Panie świeć nad jej duszą :unsure: Kibel.... 

Coś jej dolegało od czasu kiedy zaciemniałem akwarium żeby Dino się pozbyć. Nic nie jadła i pływała w zakamarkach.

Czy to możliwe, że ryba "zmalała" :D? Dosłownie zrobiła się o połowę mniejsza od pozostałych. Oczy wielkie zostały :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W projekcie bez zmian...

Parametry stabilne. Jedynie KH co jakiś czas muszę podbić bo coś konsumuje.

Większych strat nie było w ostatnim czasie. Chromis, Dunka i niedawno Magnifica. Któraś ryba ją wykończyła. Lobophyton i Sinularia skurczyły się i nie reagują od dwóch tygodni. Reszta ładnie rośnie.

Dino cały czas atakuje. 3 miesiąc się z tym G. męczę. Odsysam z piaskiem to za dwa dni wyłazi ponownie. Spróbowałem walki z wodą ultlenioną choć podobno na ten rodzaj Dino i tak nie pomaga :D Brak podmian - nie pomaga. Nic nie dozuję, ryby karmię kostką dziennie. Nawet przestałem lać fito bo miałem wrażenie, że po tym jest więcej tego dziadostwa.

Druga sprawa to refugium. U mnie za cholerę nic nie chce rosnąć :/ Przez miesiąc tylko garstka spaghetti. Większe świało nie pomogło. 
Chcę zrezygnować z tego i zamontować filtr przepływowy z peletami. Ktoś coś doradzi czy to dobre rozwiązanie ?

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odniosę się tylko do Dino.

Miałem problem z niewykrywalnym PO4.

Woda utleniona u mnie pomagała ale kiedy Dino padało miałem straszne skoki PO4.

To wpływało bardzo źle na kondycję koralowców, który obumierały i dino powracało.

Zastosowałem DinoX od Fauna Marin i każdego dnia robiłem pomiary PO4 i NO3.

Skok PO4 w górę zbijałem absorberem, 50g na 100l, czyli na spokojnie.

W pewnym momencie musiałem dodawać NO3. 

Walka trwała około 30 dni i mam nadzieję, że Dino nie powrócą. Staszna plaga!!


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | Deltec 1000i | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.09.2022 o 02:32, Arcadio napisał:

Odniosę się tylko do Dino.

Miałem problem z niewykrywalnym PO4.

Woda utleniona u mnie pomagała ale kiedy Dino padało miałem straszne skoki PO4.

To wpływało bardzo źle na kondycję koralowców, który obumierały i dino powracało.

Zastosowałem DinoX od Fauna Marin i każdego dnia robiłem pomiary PO4 i NO3.

Skok PO4 w górę zbijałem absorberem, 50g na 100l, czyli na spokojnie.

W pewnym momencie musiałem dodawać NO3. 

Walka trwała około 30 dni i mam nadzieję, że Dino nie powrócą. Staszna plaga!!

Dzisiaj zrobiłem nowe testy. 

NO3-10

PO4-0.03

KH-7.8

CA-415

MG-1380

PH-7.6 (podnoszenie nie skutkuje) 

Także wydaje się być wszystko w porządku. Chciałem nawet podniesc trochę PO4. Od dłuższego czasu podaje nieplukane mrożonki. Brak efektów :D

Starałem się to zostawić w spokoju. Przez dwa tygodnie zrobił się taki kożuch, że nawet babka kopiącą nie ruszała tego piasku. Wystarczy jedna mała plamka na piachu i po dwóch dniach jest wszędzie. Rozmnaża się w ekspresowym tempie. Już chodzi mi na myśl usunięcie piasku :(

Rozmyślam też jeszcze kwestię światła. Czy kiepskiej jakości świetlówki mają na to jakiś wpływ? 

Kupiłem jakieś tańsze zamienniki kilka miesięcy temu i może straciły swoją "moc". 5 niebieskich 1 biała. Biała świeci tylko 2 godziny dziennie. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium pomału się rozrasta. W ostatnim czasie doszło sporo nowych korali i już planuję zakup kolejnych.
Parametry cały czas takie same. NO3 - 10, PO4 - 0.03. Próby zbicia azotanów nie przynosiły efektów także zostawiłem to w spokoju. Tej obsadzie raczej to pasuje :)


Zaczynam też zbijać zasolenie - unikajcie salimetrów spławikowych !!! :D Kupiłem refraktometr żeby mieć pewniejsze wyniki solanki. W sumie nie zdziwiło mnie to, że spławik okłamywał. Zdziwiła mnie ogromna rozbieżność. Na spławiku ledwie co 1.024, refraktometr 1.028. Dziennie odlewam pół litra z akwa a dolewka wyrównuje.

Usunąłem też refugium. Nic nie rosło a parametry jakby lepsze ? Może dlatego, że na spaghetti osadzał się jakiś syf. Dosłownie bagno. 

Faza usuwania piasku z podmianami nadal trwa. W szafce czeka już nowy z większą granulacją. Ten mnie irytował jak co chwilę cyrkulacja rozwiewała go po całym akwarium.
Co do cyrkulacji. Zostawiłem jeden cyrkulator zamiast dwóch. Być może są za silne bo nie mogłem sobie poradzić z pralką. Jeden dmucha teraz idealnie.

W dalszym etapie planuję włożenie jakiegoś węgla albo purigenu. Nie jestem zadowolony z przejrzystości wody. Nie wiem tylko jeszcze czy włożę go do komina tam gdzie mam największy przepływ czy po prostu kupić jakiś filtr przepływowy.

Na razie tyle :D Jeszcze pytanko. Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na wyciąganie ukwiałów ? Popełniłem błąd, że od razu go nie posadziłem na osobnej skałce i teraz mam problem. Powędrował za skałę i nogę ma w szczelinie między klejonymi mniejszymi kawałkami. Cyrkulator na "pysk" nie przyniósł efektu :D Ukwiał schował się w skale tak że nie było go widać w ogóle. Nie chciałbym rozbierać konstrukcji. Widać na zdjęciu jak wystawia polipy za skałą.

5d4c51e302315.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Aquaman napisał:

Jeszcze pytanko. Ma ktoś jakiś sprawdzony sposób na wyciąganie ukwiałów ?

Poczytaj o pływaniu Ukwiałów. Mile widziana pompa cyrkulacyjna podczas pływania.  

Nie zrozum mnie źle,  ale odpowiedzi jest dobra do Twojego pytania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby nie zaśmiecać koledze @akwa144  jego tematu będę kontynuował w Twoim.

jeśli nie stosujesz Ballinga to podawanie NaOH nie ma sensu - ten związek też podnośni Kh tak samo jak kH buffer, a pH podnosi " przy okazji".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Arek77 napisał:

Aby nie zaśmiecać koledze @akwa144  jego tematu będę kontynuował w Twoim.

jeśli nie stosujesz Ballinga to podawanie NaOH nie ma sensu - ten związek też podnośni Kh tak samo jak kH buffer, a pH podnosi " przy okazji".

No ballinga nie stosuję bo nie ma takiej potrzeby. Na razie wszystko trzymam stabilnie samymi podmiankami. Tylko to PH mnie martwi. Dlatego też wszystko odstawiłem co podbija KH.
Muszę szukać innego rozwiązania. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Aquaman napisał:

Muszę szukać innego rozwiązania. 

Jedyne co Ci pozostaje to podnieść kH do ok 9-9,5  i dostarczać do akwa powietrze z jak najmniejszą ilością CO2.

W dniu 20.08.2022 o 12:08, Aquaman napisał:

Mały remoncik w sumpie. Kupiłem jakiś zwykły odpieniacz za małe pieniądze mam nadzieję, że się przysłuży :D

1225ee9522d81.jpg

 

Też miałem odpieniacz tej firmy...boyu czy coś takiego, nówkę kupiłem za 100(zł) I powiem, że byłem pozytywnie zaskoczony jego działaniem. Konstrukcja fajna, tylko załączona pompa to lekka porażka - głośna jak traktor i prądożerna w porównaniu do wydajności. 

Czy ten woreczek, w którym jest siporax, nie ma przypadkiem metalowego zamka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

Jedyne co Ci pozostaje to podnieść kH do ok 9-9,5  i dostarczać do akwa powietrze z jak najmniejszą ilością CO2.

Też miałem odpieniacz tej firmy...boyu czy coś takiego, nówkę kupiłem za 100(zł) I powiem, że byłem pozytywnie zaskoczony jego działaniem. Konstrukcja fajna, tylko załączona pompa to lekka porażka - głośna jak traktor i prądożerna w porównaniu do wydajności. 

Czy ten woreczek, w którym jest siporax, nie ma przypadkiem metalowego zamka?

A czy takie KH nie będzie za wysokie? 

Jak miałem 10 to jakby miękkie mniej się pompowały. 

Co do odpieniacza to faktycznie chodzi jak traktor. Wszelkie próby wyciszenia z marnym skutkiem :D Daje radę ale raczej będę przymierzał się do zakupu czegoś innego.

Zamek teraz patrzę i chyba metalowy. Nawet nie zwracałem na to uwagi. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Aquaman napisał:

A czy takie KH nie będzie za wysokie? 

Przy kH nieraz trzeba iść na kompromis..... moim zdaniem lepsze jest kH na stałym wyższym poziomie (ok 10)  aby uzyskiwać pH na poziomie 7.8-8,0 niż kH na poziomie ok 7 i pH 7,5-7,7. Ale podkreślam....to jest moja opinia oparta wyłącznie na obserwacjach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

Przy kH nieraz trzeba iść na kompromis..... moim zdaniem lepsze jest kH na stałym wyższym poziomie (ok 10)  aby uzyskiwać pH na poziomie 7.8-8,0 niż kH na poziomie ok 7 i pH 7,5-7,7. Ale podkreślam....to jest moja opinia oparta wyłącznie na obserwacjach. 

Ok dzięki. Spróbuję zrobić tak jak piszesz i podniosę KH do wartości 9-10. Będę obserwował czy obsadzie to zbytnio nie będzie przeszkadzało. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Aquaman napisał:

Będę obserwował czy obsadzie to zbytnio nie będzie przeszkadzało. 

KH na poziomie ok 10 na pewno korali ne zabije ani nie uszkodzi. Jeśli podniesiesz powoli kH I dzięki temu pH też wzrośnie....(choć na wzrost powyżej 8,0 bym nie liczył) będziesz miał porównanie kiedy korale lepiej wyglądają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu postanowiłem zabrać się za wymianę piasku. Odkładałem to już miesiąc. Działo się :D Trochę się męczyłem z odessaniem starego ale godzinka i po sprawie. Większa granulacja jakoś bardziej mi się podoba niż ten drobniutki. No i w końcu cyrkulacja go nie rozwiewa po całym akwarium. Babka też tak go nie rozrzuca bo nie weźmie za dużo do pyska :D Zdjęcia dla porównania.

PXU63666E0AE4918.jpg

KRJ63666E0A4BF58.jpg

Teraz tylko czekać na rozjechanie parametrów - lub nie :D

Wymieniony jeden cyrkulator na AquaNova NWM-4000. Muszę dokupić jeszcze jeden taki bo poprzednie były zdecydowanie za silne. I nie miały regulacji żadnych - spory minus.

Chcę się też pozbyć Brzydala. Tak mi oskubał Anthielie, że prawie w ogóle się nie otwiera. Widać na drugim zdęciu. Papaya ma podobnie. 

Z większych wyzwań - czeka mnie jeszcze przeniesienia ukwiała. Nie ma do niego żadnego dojścia. Męczyłem się ostatnio pół godziny. Molestowanie szczoteczką nie pomogło :D 

To tyle... Parametry stabilne. Udało mi się jakimś cudem zbić NO3 do 5. Chyba miękasom to nie odpowiada :D natomiast LPS-y zdecydowanie lepiej się pompują.
KH podbiłem do 8.6 i PH wzrosło z 7.7 do 7.9. Spróbuję jeszcze podnieść.}
Zmieniłem też sól z Marine Power Reef Base Salt na Red Sea niebieską. Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Aquaman napisał:

Z większych wyzwań - czeka mnie jeszcze przeniesienia ukwiała. Nie ma do niego żadnego dojścia. Męczyłem się ostatnio pół godziny. Molestowanie szczoteczką nie pomogło :D 

Puść na niego ten cyrkulator z pierwszego zdjęcia, a ucieknie z kryjówki......może nie w ciągu godziny, ale dzień, dwa i będzie miał dość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Puść na niego ten cyrkulator z pierwszego zdjęcia, a ucieknie z kryjówki......może nie w ciągu godziny, ale dzień, dwa i będzie miał dość.

Bym musiał mieć słabszy cyrkulator. Tego miałem chwilę ustawionego na ukwiała to myślałem, że go rozerwie na kawałki hehe :D Przepływ 4000 i mniej nie idzie ustawić. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, jkk napisał:

A co to za piasek?

Screenshot_2022-11-06-08-12-30-773_pl.allegro.thumb.jpg.ec8121cf47cb36aa32ac8d7434e0d7b9.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próby podniesienia PH ciąg dalszy. 

Podniesienie KH do 9 nic nie daje. 

Kupiłem dzisiaj peszel 25 mm i podpiąłem do odpieniacza. Jakieś 3-4 metry. 

Edit. 

Niestety po kilku godzinach PH nawet nie drgnęło. 7.9 jak było tak jest. Obawiam się, że to może być też wina odpieniacza. Trochę słaby. 

Szukam dalej rozwiązania jak podnieść PH chociaż do 8.0-8.1.

Sprobuje zrobić scrubber. Jak nie pomoże to wymiana odpieniacza. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup puszkę jak do żywicy RO razem z wkładem zasyp wapnem sodowanym i po temacie mi wystarczy zasyp na około 3 tygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.