Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, wojtas350 napisał:

Kup puszkę jak do żywicy RO razem z wkładem zasyp wapnem sodowanym i po temacie mi wystarczy zasyp na około 3 tygodnie

Ok dzięki tak zrobię. Już wcześniej to planowałem ale dużo osób się wypowiadało, że zasyp starcza im na tydzień max dwa. A nie chciałbym ponosić kosmicznych kosztów przy podnoszeniu PH. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dniach czeka mnie wymiana świetlówek w lampie. I mam dylemat czy nie wymienić całej lampy. Świetlówki wyjdą mnie jakieś 400 zł. A używaną lampę ledową można już kupić za mniej niż tysiąc. W świetlówkach męczy mnie brak regulacji itp. Świecę z rana i pod koniec dwoma świetlówkami potem muszę 8h na maxa. Tzn 6x39. Moim zdaniem bez sensu skoro SPS ów nie planuję a miękkie rosną nawet przy słabszym świetle. 

Rozmyślałem nad Maxspect Razor r420r 160w. Czy taka lampa nie była by za słaba? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R420 to będą już przynajmniej kilkuletnie lampy. Ja niedawno kupiłem r5 150 za 1200 zł. 
taka 160 wat jak na miekasy powinna wystarczyć ja świece na razie na 60%, mam zamiar dojść do 80. 
nie wiem jak r420 160 ale r5 150 będzie za krótka na akwarium 100 cm. Musisz sprawdzić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mazmaciek napisał:

R420 to będą już przynajmniej kilkuletnie lampy. Ja niedawno kupiłem r5 150 za 1200 zł. 
taka 160 wat jak na miekasy powinna wystarczyć ja świece na razie na 60%, mam zamiar dojść do 80. 
nie wiem jak r420 160 ale r5 150 będzie za krótka na akwarium 100 cm. Musisz sprawdzić 

Myślałem też nad R5-200. Byłaby idealna. Ale cenowo trochę sporo :D

Muszę pomyśleć. Bo mam wrażenie, że aktualne światło mam za mocne. Korale jakby traciły kolory.

Mam pomysł jeszcze włożyć jedną przepaloną świetlówkę żeby zamiast 6 świeciło 5.

Albo pokombinować z kolorami. Mam 5 niebieskich i 1 białą. Może zamiast tej białej włożyć ATI Coral Plus. Ona jest chyba pół na pół.

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze trzeba się przyzwyczaić do „burdelowej” poświaty. 
kolorystyka red sea bardziej mi się podobała, ale tutaj same lampy przekroczyły by budżet całego akwarium 

Dlaczego nie można dodawać emotikonek na forum? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mazmaciek napisał:

No i jeszcze trzeba się przyzwyczaić do „burdelowej” poświaty. 
kolorystyka red sea bardziej mi się podobała, ale tutaj same lampy przekroczyły by budżet całego akwarium 

Dlaczego nie można dodawać emotikonek na forum? 

No to gdzieś czytałem, że niektóre świecą bardziej na różowo. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Aquaman napisał:

Na dniach czeka mnie wymiana świetlówek w lampie. I mam dylemat czy nie wymienić całej lampy. Świetlówki wyjdą mnie jakieś 400 zł. A używaną lampę ledową można już kupić za mniej niż tysiąc.

A  może rozważ zakup dwóch standardowych chinek..... używki kupisz za 200-300 stówki- sterowalne,  w miarę ładnie świecą, proste w budowie, w razie co to diody można samemu wymienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquaman napisał:

Mam pomysł jeszcze włożyć jedną przepaloną świetlówkę żeby zamiast 6 świeciło 5.

Pytanie, czy nie są sparowane, wtedy cała para nie będzie świecić.

21 minut temu, Arek77 napisał:

A  może rozważ zakup dwóch standardowych chinek..... używki kupisz za 200-300 stówki- sterowalne,  w miarę ładnie świecą, proste w budowie, w razie co to diody można samemu wymienić.

To do prostych korali opcja do rozważenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Arek77 napisał:

A  może rozważ zakup dwóch standardowych chinek..... używki kupisz za 200-300 stówki- sterowalne,  w miarę ładnie świecą, proste w budowie, w razie co to diody można samemu wymienić.

A jak z ich mocą? Bo czytałem, że bardzo zaniżona. 

9 minut temu, katani napisał:

Pytanie, czy nie są sparowane, wtedy cała para nie będzie świecić.

 

Sprawdzałem na kanale z dwoma świetlówkami i jak jedna się przepali to druga świeci. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Aquaman napisał:
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A  może rozważ zakup dwóch standardowych chinek..... używki kupisz za 200-300 stówki- sterowalne,  w miarę ładnie świecą, proste w budowie, w razie co to diody można samemu wymienić.

A jak z ich mocą? Bo czytałem, że bardzo zaniżona. 

Realna moc ok 110W .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wszystkim. Muszę pomyśleć. Patrzę na te Chinki na aliexpress i strasznie podrożały. A używek szukam i też lipa. Może jeszcze jakiś czas się przemęczę na tych świetlówkach. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

Parametry bym powiedział stabilne. NO3 10, PO4 0.03. Zaczęły się spadki Ca i KH więc proszki na ballinga już działają :)
W baniaku jest też nowa lampa. Zmieniłem ze świetlówek na ledy Zetlight Qmaven 6600 200w. Początkowo nie mogłem się przyzwyczaić. 
Na zdjęciach wychodzi tak bardziej różowo/fioletowo (na żywo lepiej). Ale jestem zadowolony. W końcu mogę sobie ustawić wschody/zachody i regulować kolory jakie mi się podobają.

Co2 Scrubber działa bez zarzutu. Okna prawie cały dzień zamknięte i PH rzadko kiedy spada poniżej 8.

Nowych koralowców na razie nie przybyło. Ryb też nie. Po nowym roku mam w planach pozbycie się części miękasów i dołożenie różnych gatunków euphylii. 
2-3 rybki też dojdą do obsady ale jeszcze mam dylemat co kupić :D 

Na okres zimowy musiałem też wrócić do grzałki. Po wymianie lampy okazało się, że temperatura spadła w akwarium o 2 stopnie. Więc coś za coś.

Przydałby się też jakieś soczewki do telefonu bo mi nie ogarnia zdjęć :D
Fotki robione przed pełnym napompowaniem koralowców. 

1671793977354.jpg

1671793977343.jpg

IMG-20221113-172751.jpg

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzi :D z początku go przyłapałem jak po piasku uciekał.

Codziennie łapie mrożonki jak karmie ryby więc lepiej mieć nie może :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.