Jump to content
Aquaman

Projekt Aquaman

Recommended Posts

4 godziny temu, wojtas350 napisał:

Kup puszkę jak do żywicy RO razem z wkładem zasyp wapnem sodowanym i po temacie mi wystarczy zasyp na około 3 tygodnie

Ok dzięki tak zrobię. Już wcześniej to planowałem ale dużo osób się wypowiadało, że zasyp starcza im na tydzień max dwa. A nie chciałbym ponosić kosmicznych kosztów przy podnoszeniu PH. 

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Giesemann Matrix II 8x39W  |  Pompa Jebao DCP 3500  2x JVP-132   Auael Heater 300W

Na dniach czeka mnie wymiana świetlówek w lampie. I mam dylemat czy nie wymienić całej lampy. Świetlówki wyjdą mnie jakieś 400 zł. A używaną lampę ledową można już kupić za mniej niż tysiąc. W świetlówkach męczy mnie brak regulacji itp. Świecę z rana i pod koniec dwoma świetlówkami potem muszę 8h na maxa. Tzn 6x39. Moim zdaniem bez sensu skoro SPS ów nie planuję a miękkie rosną nawet przy słabszym świetle. 

Rozmyślałem nad Maxspect Razor r420r 160w. Czy taka lampa nie była by za słaba? 

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Giesemann Matrix II 8x39W  |  Pompa Jebao DCP 3500  2x JVP-132   Auael Heater 300W

R420 to będą już przynajmniej kilkuletnie lampy. Ja niedawno kupiłem r5 150 za 1200 zł. 
taka 160 wat jak na miekasy powinna wystarczyć ja świece na razie na 60%, mam zamiar dojść do 80. 
nie wiem jak r420 160 ale r5 150 będzie za krótka na akwarium 100 cm. Musisz sprawdzić 

16 minut temu, mazmaciek napisał:

R420 to będą już przynajmniej kilkuletnie lampy. Ja niedawno kupiłem r5 150 za 1200 zł. 
taka 160 wat jak na miekasy powinna wystarczyć ja świece na razie na 60%, mam zamiar dojść do 80. 
nie wiem jak r420 160 ale r5 150 będzie za krótka na akwarium 100 cm. Musisz sprawdzić 

Myślałem też nad R5-200. Byłaby idealna. Ale cenowo trochę sporo :D

Muszę pomyśleć. Bo mam wrażenie, że aktualne światło mam za mocne. Korale jakby traciły kolory.

Mam pomysł jeszcze włożyć jedną przepaloną świetlówkę żeby zamiast 6 świeciło 5.

Albo pokombinować z kolorami. Mam 5 niebieskich i 1 białą. Może zamiast tej białej włożyć ATI Coral Plus. Ona jest chyba pół na pół.

Edited by Aquaman (see edit history)

No i jeszcze trzeba się przyzwyczaić do „burdelowej” poświaty. 
kolorystyka red sea bardziej mi się podobała, ale tutaj same lampy przekroczyły by budżet całego akwarium 

Dlaczego nie można dodawać emotikonek na forum? 

3 minuty temu, mazmaciek napisał:

No i jeszcze trzeba się przyzwyczaić do „burdelowej” poświaty. 
kolorystyka red sea bardziej mi się podobała, ale tutaj same lampy przekroczyły by budżet całego akwarium 

Dlaczego nie można dodawać emotikonek na forum? 

No to gdzieś czytałem, że niektóre świecą bardziej na różowo. 

3 godziny temu, Aquaman napisał:

Na dniach czeka mnie wymiana świetlówek w lampie. I mam dylemat czy nie wymienić całej lampy. Świetlówki wyjdą mnie jakieś 400 zł. A używaną lampę ledową można już kupić za mniej niż tysiąc.

A  może rozważ zakup dwóch standardowych chinek..... używki kupisz za 200-300 stówki- sterowalne,  w miarę ładnie świecą, proste w budowie, w razie co to diody można samemu wymienić.

2 godziny temu, Aquaman napisał:

Mam pomysł jeszcze włożyć jedną przepaloną świetlówkę żeby zamiast 6 świeciło 5.

Pytanie, czy nie są sparowane, wtedy cała para nie będzie świecić.

21 minut temu, Arek77 napisał:

A  może rozważ zakup dwóch standardowych chinek..... używki kupisz za 200-300 stówki- sterowalne,  w miarę ładnie świecą, proste w budowie, w razie co to diody można samemu wymienić.

To do prostych korali opcja do rozważenia.

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + ceramika+refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, 12kg piasku aragonit KZ.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Centropyge bispinosa, Zebrasoma flavescens, para Synchiropus splendidus, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Saron marmoratus, 1x Neopetrolisthes oshimai, 3 kraby pustelniki Clibanarius africanus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

28 minut temu, Arek77 napisał:

A jak z ich mocą? Bo czytałem, że bardzo zaniżona. 

9 minut temu, katani napisał:

Pytanie, czy nie są sparowane, wtedy cała para nie będzie świecić.

Sprawdzałem na kanale z dwoma świetlówkami i jak jedna się przepali to druga świeci. 

31 minut temu, Aquaman napisał:
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A jak z ich mocą? Bo czytałem, że bardzo zaniżona. 

Realna moc ok 110W .

Ok dzięki wszystkim. Muszę pomyśleć. Patrzę na te Chinki na aliexpress i strasznie podrożały. A używek szukam i też lipa. Może jeszcze jakiś czas się przemęczę na tych świetlówkach.