Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem tutaj nowy i chciałbym Was prosić o opinie/pomoc z moim problemem w akwarium, które zalane zostało 18.01 - z czego 20l wody ze zbiornika już działającego, reszta świeżyna. Obecnie woda jest mętna wchodzi w kolor zieleni oraz ma wysokie NO3, test w dniu 10.03 firmy RedSea, które wykazał powyżej 64ppm, zostało zrobiona podmiana 20l wody i obecne parametry zrobione 15.03 wynoszą:

PH firmy Milwaukee - 8.6

NO3 firmy RedSea - 16ppm

PO4 firmy RedSea - 0

NO2 firmy Salifert - 0

NH3 firmy Colombo - 0,25 mg/l

Mg firmy RedSea - 1600ppm

KH firmy RedSea - 3.0 Meq/L // 8.4dKH

Ca firmy RedSea- 370ppm

Zasolenie - 1.0261

temp wody - 24,4

W akwarium jest zakwit dino - brązowe nitkowate glony, oraz pęcherzyki powietrza pod piaskiem, ryby karmione mrożoną artemią (dzielę 1 kostkę na 4 dni), korale dokarmiam raz w tygodniu 4ml Cotral Nutrition AB+ firmy RedSea

obraz.png.7d2489463f078ce52321e98f86b367f0.png

 

obraz.png.69d7395219204462b8794ea6a4df086e.png

 

Poniżej opis zbiornika:

Red Sea Max Nano - 74l w obiegu, zbiornik 62l

Filtr - 950 l / h

Odpieniacz - MAX NANO Skimmer białkowy

Cyrkulator VorTech MP10 - ustawione na 40% mocy (większa moc zrzuca korale ze skał)

Oświetlenie Red Sea ReefLed 50 - ustawione na BLUE 60%, WHITE 50%, świeci się od 8 do 20

Zamiast węgla (3) jest ok 400ml Matrixa, gąbka przecięta w połowie (5) i pomiędzy włożyłem 100ml PhosGuard, 100ml purigenu oraz 2 woreczki chemi pure nano.

Lane były bakterie Sachem STABILITY

żywy piasek Nature's Ocean Live Samoa Pink 4,5kg

sól firmy Tropic Marin (na start na zalanie), przy podmianie zmiana na Instant Ocean

 

MAX-NANO_FILTRATION-1.png

ŻYCIE:

- 2 błazny

- 1 Pterapogon kaudern

- caluastrea fluo - 2 główki, trzecia się wyodrębnia

- cavularia papaya - było 5, jest 7 główek

- rhodactis green fluo - 3 główki - bardzo mocno się pompują

- ZOA Sunny Delight - nie otwiera się w pełni, mniej więcej  90% - 4 główki -  wnętrze nie jest pomarańczowe fluo, bardziej mdłe

- pseudogorgonia - 1 szt

- ukwiał cribrinopsis crassa - 1 szt

 

Niestety te zwierzęta nie przyjęły się (były zakupione razem u tego samego sprzedawcy): sarcophyton i pachyclavularia violacea

 

 

 

 

 

Edytowane przez Peterson86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd te NH3? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Peterson86 napisał:

obraz.png.7ac55a4093f6a4c0d9597f39449043ac.png

Chodziło mi dlaczego jest wykrywalne :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Aquaman napisał:

Chodziło mi dlaczego jest wykrywalne :D

właśnie nie mam pojęcia, problem z filtracji? Może coś z wodą RODI? A może to wynik tego, że 2 korale nie przyjeły się i leżały kilka dni w wodzie? Zrobiłem właśnie test wody RODI i ma 0

Edytowane przez Peterson86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Peterson86 napisał:

pomiędzy włożyłem 100ml PhosGuard, 100ml purigenu oraz 2 woreczki chemi pure nano.

Trochę dużo tych "pochłaniaczy" jak na tak młode akwarium. Powyciągaj to i daj trochę podziałać biologii. Tym co wydalą ryby i korale niech zajmą się bakterie. 

16 mg/l dla NO3 to nie jest dużo, a kolor wody to prawdopodobnie objaw dojrzewania.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te testy na NH3 z Colombo są jakieś trefne w.g. mnie...

U mnie Colombo pokazuje 0,25, a Salifert 0. Po drodze nic mi w akwarium nie umarło, karmie mało, NO2 jest na zero, NO3 cały czas spada w dół, więc na mój chłopski rozum nie ma prawa tam być NH3. Stąd taki, a nie inny wniosek co do testow Colombo na NH3... :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Arek77 napisał:

Trochę dużo tych "pochłaniaczy" jak na tak młode akwarium. Powyciągaj to i daj trochę podziałać biologii. Tym co wydalą ryby i korale niech zajmą się bakterie. 

16 mg/l dla NO3 to nie jest dużo, a kolor wody to prawdopodobnie objaw dojrzewania.   

Usunąłem phosguarda, purigen i i chemi pure, zostawilem tylko matrix. Czy odpieniacz też wyłączyć? Na nowo lać bakterie STABILITY?

 

Po podmianie wody NO3 spadlo, podmienić znowu czy czekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Peterson86 napisał:

Czy odpieniacz też wyłączyć?

Niech działa.

4 godziny temu, Peterson86 napisał:

podmienić znowu czy czekać?

Na razie nie. Głównym celem podmian jest to aby uzupełnić mikro I makroelementy, które zostały "pochłonięte" przez żywe organizmy oraz usunięcie nadmiaru związków przemiany materii (M.in. PO4 I NO3). Korale na razie są małe więc mało z wody konsumują, PO4 masz  niewykrywalne, a NO3 na niskim poziomie to po co podmieniać wodę? 

Daj zbiornikowi trochę podziałać samodzielnie..... o podmianach pomyślisz jak korale zaczną widocznie rosnąć lub jak NO3 będzie się zbliżało do 30-50 mg/l i/lub PO4 wyraźnie przekroczy 0,15.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mazmaciek napisał:

A jak u Ciebie z głośnością tego zestawu? 
korzystasz z oryginalnej dolewki? 

Jak dla mnie dolewka to nieporozumienie, w planach jest wymiana, bo wg mnie obecna nie spełnia swojej funkcji, przy jej działaniu wody jest zbyt mało i slychać wyraźne "chlupanie" wody. 

 

Co do głośności odpieniacza i pompy nie narzekam, słyszalny jest lekki szum ale jak dla mnie do zniesienia - pod warunkiem oczywiście większej ilości wody, gdy jej zbyt mało "chlupanie" jest dla mnie nieakceptowalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podniosłem dolewkę przez co trzyma wyższy poziom wody. 
pompa powoli się uspokaja ale jest dośćgłośna, odpieniacz to słychać w pokoju obok, będę jeszcze pracował nad uciszenie układu, możliwe że pompa dotyka szkła i się o nie obija w czasie pracy i przez to chałasuje. 
przyzwyczajony jestem do akwarium słodkiego gdzie ani szmeru nie słychać i to mnie irytuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi pompa też tłukła, bo opierała się o szybę, niestety w komorze jest ciasno i późniejsze kombinowanie sprawia, że pompa się przesuwa. Niestety mi też brakuje tej ciszy co przy słodkim, ale życie uczy kompromisów :-) Jak żona wygania mnie do salonu, to wyłączam odpieniacz ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to co Wam hałasuje? pompa obiegowa czy poziom wody. Odpieniacz ten z zestawu trzeba dobrze wyregulować zasuwą , a poziom wody utrzymać prawie na równo z przegrodą w części panelu gdzie zabudowana jest obiegowa pompa. Ostatecznie poszukajcie dodatkowej przegrody którą montuje się przy grzebieniu, ona skutecznie ogranicza hałas i zmienia przepływ tak że nic nie chlupie

https://www.thingiverse.com/thing:3465272

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz udało się uspokoić do akceptowalnych głośności. 
a z pompą obiegową to jest tak że jak ją wrzucę do zbiornika luźno to jest prawie nie słyszalna, a jak włożę do panela to hałasuje . 
zauważyłem że czym bliżej wlot pompy do szyby tym głośniej. Szukałem nowej ale w naszym kraju nie osiągalna. Chyba że można spróbować wymienić sam wirnik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mazmaciek napisał:

zauważyłem że czym bliżej wlot pompy do szyby tym głośniej

Jeśli to możliwe to zrób kolanko i obróć pompę tak aby wlot wody był od góry...może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na przewodzie, i zawieszona jest jakieś 6cm nad dnem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak mam, Pompka nie musi dotykać szyby aby chrobotała. 
wykorzystam chyba patent kolegi Arka i pompę obrócę tylko najpierw spróbuje wlotem do dołu aby zbierała jeśli coś tam będzie się odkładało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety takie standardowe kolanko tam się nie zmieści. 
Nawet to kolanko zmodernizowałem. 
trzeba się przyzwyczaić, w salonie nikt nie śpi a idzie lato więc trzeba korzystać z dobrej pogody i nie siedzieć w domu. 
a na kolejną zimę nowe większe akwarium odpalić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Peterson86 napisał:

Panowie, czy wg Was to aiptasia czy jakiś rodzaj zoa?

Screenshot_20220618-130750_Gallery.jpg

To nie jest aipasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, mazmaciek napisał:

Nawet to ładne. 
A jak masz ustawioną lampę 

100% niebieski, 70% biały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.