Skocz do zawartości
Przemia

Żywica DEMI

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Chciałbym zapytać czy żywicę DEMI na ostatnim etapie filtracji RODI koniecznie musimy zasypać do puszki/cartridge'a pasującej do standardowego korpusu 10", tak aby wymusić prawidłowy przepływ wody przez korpus? A może jest możliwość zasypiania korpusu luzem bez tej dodatkowej puszki? Ostatnie pytanie, to czy zasypujemy żywicę na ścisk, czy powinien być zostawiony luz (powiedzmy 4/5 całości).

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zostaw trochę luzu. Ja zostawiam ok.3cm. Jak chciałbyś wymusić przepływ wody przez żywicę bez tej wewnętrznej części? Woda przepłynie drogą najmniejszego oporu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz używać tej wewnętrznej puszki bo wymusza ona obieg wody od dołu do góry. Jak zasypiesz sam filtr to woda popłynie nad żywicą i nie będzie żadnej filtracji.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za podpowiedzi. Puszka na żywicę już zamówiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o jej napełnianie to ja zasypuje do pełna. Jak już jest pełna to uderzam puszką o kolano trzymając ją dłonią za dno, czyli tak naprawdę uderzam dłonią w której trzymam puszkę o kolano (siedząc oczywiście). Żywica ubija się wtedy i można jej jeszcze dołożyć. W źle ubitej żywicy mogą tworzyć się kanaliki i woda może nie być dobrze filtrowana.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.03.2022 o 07:46, Przemia napisał:

Ostatnie pytanie, to czy zasypujemy żywicę na ścisk, czy powinien być zostawiony luz (powiedzmy 4/5 całości).

To czy masz luz czy nie to mniejsze znaczenie. Żywica ma krążyćw puszcze więc nieco luzu trzeba. Istanowczo nie ubijać, bo wtedy w żywicy się robią kanały i nie spełnia swego zadania.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się uruchomić filtr RODI, jednak wyniki TDS są bardzo zastanawiające. Posiadam dwa mierniki, jeden to prosty TDS-3 oraz  Aqua Trend (Sakura) 3in1. 

TDS-3 pokazuje po żywicy 0 ppm, natomiast Aqua Trend 24 ppm. TDS-3 nie był kalibrowany (tylko fabrycznie), nie mam do niego płynu, natomiast AT kalibrowałem płynem z zestawu (tylko ten płyn jest bardziej pod kątem zasolenia 35 ppt). 

Co tu może być nie tak? Od czego byście zaczęli sprawdzanie? 

Filtr dosyć mocno rozbudowałem, to konstrukcja na korpusach 10" (sedymentacyjny 5 mikronów, węgiel aktywny, sedymentacyjny 1 mikron, pompa podnosząca ciśnienie, membrana 100 GPD, następnie kolejna membrana 100 GPD, ogranicznik przepływu 550 i na końcu jeden korpus z żywicą od Aquaforestu). Zainwestowałem w RO niemało, a parametry uzyskiwanej wody rozczarowują.

Czy problemu upatrywać w kalibracji mierników? TDS-3 to urządzenie mocno budżetowe i na forum znalazłem niepochlebne opinie, także co do jego kalibracji. Miernik Aqua Trend to głównie salimetr z opcją pomiaru TDS więc nie wiem czy pomiar twardości jest wiarygodny nawet jeśli urządzenie skalibrowałem. 

Może membrany nie są wystarczająco wypłukane i stąd trudność w uzyskaniu 0 ppm? Przyznam bez bicia, że zgapiłem i nowy węgiel aktywny nie był płukany bez puszczania na membranę. Jednak za węglem a przed membraną jest jeszcze filtr 1 mikron więc chyba pory membrany nie powinny ulec zatkaniu.

Ostatnie co przychodzi mi do głowy, to może słaba jakość żywicy, albo za dużo jej zasypałem (do filtra z gąbki zostawiłem w puszce luz na grubość palca). Być może błędem było puszczenie części wody po membranach w trakcie ich płukania na żywicę (przy pierwszej próbie nie miałem jeszcze zrobionego bypassu żeby ominąć żywicę).

Masa punktów, w których mogłem coś zrobić nie tak, albo sprzęt może być wadliwy czy nieskalibrowany.

Mam nadzieję, że może dacie jakąś podpowiedź co dalej zrobić. Czy szukać sklepu bądź akwarysty z rzetelnym miernikiem tds aby przebadać moją wodę po żywicy albo dać szansę membranom i żywicy się bardziej przepłukać. Może po prostu próbować skalibrować miernik TDS-3 ( to ten model że śrubką do kalibracji).

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

 

Edytowane przez Przemia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Przemia napisał:

natomiast AT kalibrowałem płynem z zestawu (tylko ten płyn jest bardziej pod kątem zasolenia 35 ppt). 

I tu może być problem. Kalibrowałeś urządzenie na płynie o bardzo dużej przewodności elektrycznej a chcesz mierzyć wodę o prawie zerowym przewodnictwie. Powinieneś sprawdzić oba mierniki na jakiejś pewnej wodzie demineralizowanej... np w najbliższym sklepie akwarystycznym, który posiada taki filtr

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naiwny, próbowałem pomierzyć wodę demineralizowaną kupioną w niemieckim markecie na literę K, to wynik mnie mocno zdziwił. Na TDS-3 ok. 270 ppm, a na AT było jeszcze więcej.

Ta niepewność pomiaru blokuje dalsze kroki w odpalaniu zbiornika. Nie mając pewności parametrów RODI, to boję się nawet wypłukać skałki przed klejeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Przemia napisał:

 

Filtr dosyć mocno rozbudowałem, to konstrukcja na korpusach 10" (sedymentacyjny 5 mikronów, węgiel aktywny, sedymentacyjny 1 mikron, pompa podnosząca ciśnienie, membrana 100 GPD, następnie kolejna membrana 100 GPD, ogranicznik przepływu 550 i na końcu jeden korpus z żywicą od Aquaforestu). 

 

 

 

 

A czemu masz dwie membrany podłączone szeregowo? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak, że odpad z pierwszej membrany idzie na zasilanie drugiej. Czyste RO z pierwszej membrany idzie dalej na trójnik-dwójnik (kształt Y), gdzie łączy się z czystym RO z drugiej membrany. Dalej za trójnikiem z obydwu membran idzie już na żywicę, a przed żywicą ostatnio dodałem obejście, żeby w razie płukania membran nie szło jednocześnie na DI. Ostateczny odpad zrobiony jest za drugą membraną, tam dałem flush bypass na ograniczniku przepływu 550 (teoretycznie dedykowany pod membrany 100 GPD).

Patent z połączeniem membran podejrzany chociażby z filmików na kanale Zenon Aqua czy Szpoen Shrimps na YT.

Czy taki układ ma wady? Brakuje zaworu czterodrożnego? Na wypływie RO z drugiej membrany zastosowałem kolanko z zaworem przeciwzwrotnym, także z trójnika-dwójnika nic nie powinno się wracać na drugą w szeregu membranę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Przemia napisał:

Zrobiłem tak, że odpad z pierwszej membrany idzie na zasilanie drugiej. Czyste RO z pierwszej membrany idzie dalej na trójnik-dwójnik (kształt Y), gdzie łączy się z czystym RO z drugiej membrany. Dalej za trójnikiem z obydwu membran idzie już na żywicę, a przed żywicą ostatnio dodałem obejście, żeby w razie płukania membran nie szło jednocześnie na DI. Ostateczny odpad zrobiony jest za drugą membraną, tam dałem flush bypass na ograniczniku przepływu 550 (teoretycznie dedykowany pod membrany 100 GPD).

Patent z połączeniem membran podejrzany chociażby z filmików na kanale Zenon Aqua czy Szpoen Shrimps na YT.

 

 

A, ok, myślałem, że masz dwie membrany podłączone szeregowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

A, ok, myślałem, że masz dwie membrany podłączone szeregowo.

dualro.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest połączone jak na schemacie. Tylko po prefiltrach jest jeszcze pompa podnosząca ciśnienie i potem pierwsza membrana.

Dzisiaj kupię litr RODI z akwarystycznego i spróbuję skalibrować mierniki. 

Ktoś mi też podpowiedział, że te mierniki TDS-3 są wiarygodne jeśli to jest spod marki HM Digital. Te bez loga HM to zakładam tania chińska imitacja sprzedawana na kilogramy. Chociaż znając życie wszystko wychodzi z tej samej fabryki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po modernizacji zestawu - druga membrana 75  wymiana żywicy dwu wkładów i od stycznia to używam

zrobiłem mały pomiar wczoraj i za membraną mam 10ppm, kranówka 280ppm

a za żywicą 3ppm gdzie na oryginalnym zestawie 0-2ppm pokazywało

w baniaku gdzie trzymam wodę po tygodniu pokazuje 15ppm

i teraz mam jakieś 10l w 50min

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.