Skocz do zawartości
paatryk22

Hydraulika - wielka zagwozdka

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, 

od pewnego czasu działam sobie z tematem przesiadki na większy zbiorniczek. Udało się ogarnąć stelaż wraz z zabudową, szkiełko, sumpa, ale przyszedł czas na hydraulikę. Nie ukrywam, że będzie to mój pierwszy kontakt z tego typu hydrauliką i po przeczesaniu internetu nigdzie nie znalazłem dokładnych wyjaśnień na ten temat. Pooglądałem fotki na google grafice, youtube i forum jak inni mają zrobioną hydraulikę i postarałem się wstępnie zrobić jakąś listę zakupową :) 

image.png.edd87bd9fb4078b30128822ea268885a.png

Wygląda to w ten sposób, aczkolwiek nie ukrywam, że robiłem to według uznania i z pewnością czegoś zapomniałem :D

Z podstawowych informacji na temat zbiornik to: 

- główny zbiornik 90x50x50 (komin z otworami pod średnice 2x32mm i 1x25mm)

- sump 68x42x45 wraz z przegrodą na dolewkę

Z pytań, które mnie męczą to:

1) Co potrzebuje do złożenia kompletnej hydrauliki? Czego brakuje w liście powyżej, ewentualnie co do wymiany

2) Ile metrów rur mniej więcej potrzebuję?

3) Rozumiem, że rura rewizji powinna znajdować się około 1cm poniżej krawędzi grzebienia?

4) Locline pojedynczy, podwójny czy może klasycznie kolanko? 

Pewnie w trakcie tematu nasuną mi się jeszcze inne pytania. Z góry dziękuje za odpowiedzi i pomoc, po prostu jestem dosyć dokładny i chciałbym mieć pewność, że będzie to dobrze złożone przeze mnie i nie będę musiał potem zakładać tematów, że cieknie albo nie działa tak jak powinno :D

Tutaj fotka kompletu :)

spacer.pngspacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno co mogę Ci podpowiedzieć to wymień zawór kulowy na bramowy (tak jest znacząco droższy ale to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze). Dzięki temu nie będziesz „walczył” z ustawianiem poziomu wody (na kulowym też się da ale jest to strasznie upierdliwe).


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SHARK_2 napisał:

 (na kulowym też się da ale jest to strasznie upierdliwe).

Przy pompie DCP nie ma problemu z regulacją. Przy innej faktyxznie trzeba trochę pokręcić. 

Zbiornik mam podobny bo 10cm dłuższy. 3 przeloty przez szkło skręcane e. Do tego zamiast kolanek dawałem łuki 90 stopni. 

Loklaina podwójnego też przerabiałem. Obecnie mam rozgałęzione na prawo i lewo i założone kolanka. 

Rurkę od rewizji ścieta pod delikatnym skosem. Jeśli dasz za nisko bedzie słychać komin. Ja obecnie podnosiłem ją na rowno z grzebieniem + cisza totalna i wyzszy poziom wody w zbiorniku. 

Ogolnie fajny zbiornik ale komin na środku to wedlug mnie w jakimś stopniu porażka. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że przy sterowalnej pompie zakup zaworu bramowego jest niepotrzebnym wydatkiem. W takiej sytuacji ustawienie poziomu wody w kominie nawet przy kulowym zaworze to kilka minut. Nie wiem jaką pompę chcesz użyć (jej moc), ale zasada jest prosta. Otwierasz zawór na 3/4 jego przepustowości, a pozostałe ustawienia robisz na pompie. W moim zbiorniku zawór jest rozkręcony maksymalnie i tylko samą wydajnością pompy ustawiam wysokość wody, na dobrą sprawę w ogóle nie potrzebuję zaworu. Uważam, że zakup lokline to też pomyłka, niepotrzebnie ogranicza przepływ. Możliwość kierowania strumienia wody można wykonać z normalnej hydrauliki. Wystarczy podzielić ją na dwa wyloty i końcówki nie wklejać. Działa i wygląda to znacznie lepiej niż lockline.

Trudno odpowiedzieć ile czego potrzebujesz. Najlepiej rozrysuj sobie hydraulikę jaką chcesz zrobić, przenieś wymiary ze zbiornika i będziesz wiedział czego i ile potrzebujesz. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że owszem przy masie kaoralowej takiej jak masz Ty Norbert to faktycznie można tak do tematu podejść, że zawór na 3/4 i reszta to zabawa pompą. A przy świeżym zbiorniku nie będzie przypadkiem robić za dużej pralki i zwalać korale z półek? Co do dosterowywania przepływu pompą to zgadzam się, że się da ale przerabiałem oba rodzaje zaworów i zdecydowanie uważam, że na bramowym jest to po prostu wygodniejsze/przyjemniejsze.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, SHARK_2 napisał:

A to nie jest tak, że owszem przy masie kaoralowej takiej jak masz Ty Norbert to faktycznie można tak do tematu podejść, że zawór na 3/4 i reszta to zabawa pompą. A przy świeżym zbiorniku nie będzie przypadkiem robić za dużej pralki i zwalać korale z półek? Co do dosterowywania przepływu pompą to zgadzam się, że się da ale przerabiałem oba rodzaje zaworów i zdecydowanie uważam, że na bramowym jest to po prostu wygodniejsze/przyjemniejsze.

Borys, zgadzam się, że na bramowym w początkowej fazie uczenia się jest łatwiej ustawić przepływ. Jednak moim zdaniem wydatek jest nieuzasadniony przy sterowalnej pompie z możliwością ustawienia wydajności co 1%. Jak użyje bardzo mocną pompę to może zwiewać, jednak przekrój rury fi 25 raczej nie wskazuje na użycie takiej pomy. Jeżeli nawet, to będzie ona dławiona. Ponadto po co rozkręcać pompę i dławić ją zaworem, nie widzę w tej sytuacji żadnego uzasadnienia. Jedynie widzę niepotrzebne straty energii elektrycznej i obciążenie pompy. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na powrocie zawór zbędny , ale zrzutu bez zaworu sobie nie wyobrażam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JerzyB napisał:

Witam

Na powrocie zawór zbędny , ale zrzutu bez zaworu sobie nie wyobrażam.

Pozdrawiam

Jeży, a kto pisał o nieużywaniu zaworu. Dyskusja się toczy o to, czy zasadne jest używanie zaworu bramowego, czy wystarczy kulowy. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, norbi2222 napisał:

Jeży, a kto pisał o nieużywaniu zaworu. Dyskusja się toczy o to, czy zasadne jest używanie zaworu bramowego, czy wystarczy kulowy. 

Wydawało mi się , że Ty pisałeś . No tak przy Twoim akwarium. A jeśli chodzi który lepszy to wiadomo , że bramowy .Każdy zawór czy kulowy czy bramowy spełni swoje zadanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się, pomierzyłem i wyszło coś takiego :)

 HYDRAULIKA.thumb.png.bd45fdf1df4849e61eb9169b2b4954b1.png

image.thumb.png.07c8cc9c214b82892158d5a3162f1e6f.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gitara :) Wszystko ok. Tylko przelot przez szkło bym dał inny. Skręcany :) 
spacer.png


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, paatryk22 napisał:

Pobawiłem się, pomierzyłem i wyszło coś takiego :)

 HYDRAULIKA.thumb.png.bd45fdf1df4849e61eb9169b2b4954b1.png

image.thumb.png.07c8cc9c214b82892158d5a3162f1e6f.png

 

Przy takim układzie można by było rozważyć połączenie pompy obiegowej z akwarium kolankami 45% ( jedna rura po skosie). Zmniejszy to opory i pompa będzie mogła działać na mniejszej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Arek77 napisał:

Zmniejszy to opory i pompa będzie mogła działać na mniejszej mocy.

Różnica w oporze jest pomijalna... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dadario napisał:

Różnica w oporze jest pomijalna... 

To nie jest prawda. Tu masz szczegóły:

http://rtarka.ing.uni.wroc.pl/dydaktyka/Hydraulika2b.pdf

Poszukaj "Straty miejscowe". W 5.3.2 masz tabelę wartości współczynnika strat miejscowych dla różnych kątów zmiany kierunku przepływu. 40 stopni to 0.14, 90 stopni to już 0.98 (kilkukrotnie więcej strat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dadario napisał:

Różnica w oporze jest pomijalna... 

Zgadzam się z @Arek77

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tym i chyba tak też zrobię :) Dziękuje za cenną uwagę :D

 

Jeszcze mam pytanie przy okazji dyskusji. Jaki przepływ pompy do tego zbiornika polecicie? 

Edytowane przez paatryk22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, paatryk22 napisał:

Jaki przepływ pompy do tego zbiornika polecicie? 

Ja bym dał ok 5000l/godz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to będzie uczciwe 5tys. l/h, to skręcisz pompę do połowy. Znacznie taniej i skuteczniej zadbasz o cyrkulację za pomocą pomp cyrkulacyjnych. Nie ma potrzeby przepompowywania 20 razy na godzinę zawartości zbiornika przez sump, chociaż zakazu też nie ma ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pompa ma wydajność 5000 na początku, a musi wynieść wodę na około 1,5 metra, więc wydajność spadnie :) 

00B49679-02ED-4585-AE1C-A1931E514856.jpegKwestia jeszcze czy Jebao DCP-5000 czy Aqua Nova N-RMC5000 

Edytowane przez paatryk22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, paatryk22 napisał:

Kwestia jeszcze czy Jebao DCP-5000 czy Aqua Nova N-RMC5000

Jak dla mnie to prawie to samo..... ja mam hsbao 6000 i jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik aqua nova bardziej wygląda jak sterownik od starszej Jebao czyli  dcs, niż wspomnianej dcp. Na ile jest to faktyczną różnica nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Arek77 napisał:

Jak dla mnie to prawie to samo..... ja mam hsbao 6000 i jestem zadowolony.

To nie jest to samo, jest to odpowiednik DCS pomp Jebao. DCP są znacznie cichsze i trwalsze od pomp DCS, a najważniejsze jest to, że ma możliwość sterowania od 30 do 100% o 1%. Pompy DCS mają możliwość sterowania  tylko w dziesięciostopniowej skali. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, norbi2222 napisał:

To nie jest to samo, jest to odpowiednik DCS pomp Jebao. DCP są znacznie cichsze i trwalsze od pomp DCS, a najważniejsze jest to, że ma możliwość sterowania od 30 do 100% o 1%. Pompy DCS mają możliwość sterowania  tylko w dziesięciostopniowej skali. 

Tak, masz rację. Mnie bardziej chodziło o samą klasę marki Jebao i Aqua Nowa niż o poszczególne modele pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod kątami 45 stopni wyszło coś takiego i myślę, że jestem bardziej skłonny tej wersji :)

Zastanawiam się czy pójdzie to w miarę sprawnie według grafiki czy będzie jednak zabawa i czegoś zapomnę zamówić i wyjdzie w praniu :D

image.thumb.png.75a813b4797e92d588a941a2c77d0634.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.