Skocz do zawartości
paatryk22

Hydraulika - wielka zagwozdka

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, paatryk22 napisał:

Zastanawiam się czy pójdzie to w miarę sprawnie według grafiki czy będzie jednak zabawa i czegoś zapomnę zamówić i wyjdzie w praniu

Jest to pomysł, jednak trudno będzie , szczególnie rury spływu i rewizji usztywnić, będą swobodnie zwisały. Rozumiem, że to przyłączenie pompy to tylko tak na rysunku, chyba, że chcesz wysysać wodę z akwarium:P.  Ponadto pompy DCP mają możliwość podłączenia sztywnego i nie ma potrzeby używania węża sylikonowego. Rozważył bym jeszcze rozdzielenie powrotu na dwa.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, wojtas350 napisał:

Rewizję bym dał do komory pompy:)

A po co?

28 minut temu, paatryk22 napisał:

Pod kątami 45 stopni wyszło coś takiego i myślę, że jestem bardziej skłonny tej wersji :)

Zastanawiam się czy pójdzie to w miarę sprawnie według grafiki czy będzie jednak zabawa i czegoś zapomnę zamówić i wyjdzie w praniu :D

image.thumb.png.75a813b4797e92d588a941a2c77d0634.png

Spływ i rewizja mogły by już być pod kątem prostym, łatwiej usztywnić konstrukcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, wojtas350 napisał:

Rewizję bym dał do komory pompy:)

Niby dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku spływu i rewizji nie martwiłbym się kolankami. Woda spłynie jednakowo dobrze z łukami, jak z kolankami. Łuki są droższe, ale przy tych rozmiarach i ilości to raczej kwestia estetyczna, niż ekonomiczna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wojtas350 napisał:

Rewizję bym dał do komory pompy:)

Aqua medic armatus tak ma i jak woda przelewa się choć trochę przez rewizje to w komorze pompy powstają bąble , po czym pompa je zasysa i robi się mleko w akwarium . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@paatryk22 Chyba się coś na rysunku sypnęło... Bo

- pompę wlotem masz podpiętą pod hydraulikę. Wylot tej pompy jest od góry i na domiar złego pompa podpięta jest do rewizji ;) tym samym wg grafiki nie pójdzie.
- końcówki (te od strony sumpa) rur spływu i rewizji zrób na elastycznych wężach ułatwi ci to użycie np skarpety czy też rollermata.
- na rysunku użyłeś przelotów AM - są fajne i tak się też da - ale obecnie używam skręcanych VDL
- króciec na wąż jaki wrysowałeś powyżej pompy - zbędna rzecz. Do połączenia go z hydrauliką potrzebna jest mufa - a równie dobrze wystarczy naciągnąć wąż silikonowy na rurę.
- wąż kup bez siatki zbrojącej, im bardziej elastyczny tym lepiej spełnia swoją funkcję oraz tym łatwiej wykonać pkt wyżej.

Jak będziesz kupował hydraulikę zamów dodatkowo jeden uchwyt PCV do rury 25mm 1 trójnik 25mm 1mb rury 25mm oraz jedno kolanko 25mm zrobisz sobie z tego patent na "oszukać grawitację" dolewki a przy okazji unikniesz efektu wodospadu. Jak nie będziesz wiedział po co oszukiwać grawitacje i o czym piszę to pytaj.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, chwialek napisał:

pompę wlotem masz podpiętą pod hydraulikę. Wylot tej pompy jest od góry

to tylko żeby zwizualizować :) 

18 minut temu, chwialek napisał:

na domiar złego pompa podpięta jest do rewizji ;) tym samym wg grafiki nie pójdzie.

już poprawione, faktycznie moje niedopatrzenie pomimo, że wszystko na liście zakupów się zgadza :D 

22 minuty temu, chwialek napisał:

użyłeś przelotów AM - są fajne i tak się też da - ale obecnie używam skręcanych VDL

w sumie to jedne i drugie mają spoko opinie, więc przemyślę temat i zobaczę jak to wyjdzie

22 minuty temu, chwialek napisał:

wystarczy naciągnąć wąż silikonowy na rurę

czyli kupić tylko wąż silikonowy 25 mm i naciągnąć na rurę? Przykładowo ten:  Wąż silikonowy

32 minuty temu, chwialek napisał:

patent na "oszukać grawitację" dolewki

nie do końca czaję :D Poproszę o informacje ;) 

Poprawione :) 

image.thumb.png.36e6be0fa042de2637e7dc1671a60f42.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, paatryk22 napisał:

w sumie to jedne i drugie mają spoko opinie

Tak obydwa się sprawdzają i są stosowane. Natomiast coś co mnie przekonało do przelotów skręcanych to możliwość rozmontowania całości... odkręcasz przelot wysuwasz rurę i masz gotowy demontaż. Przy AM i układzie jaki rozrysowałeś czyli śrubunki poniżej przelotów - ok rozkręcisz śrubunek ale wyjęcie przelotu do góry może stanowić już wyzwanie logistyczne...

 

8 minut temu, paatryk22 napisał:

nie do końca czaję

Mając dolewkę wyższą niż poziom wody w sumpie. Pomyśl co się stanie jeśli pompa dolewki popchnie wodę wężykiem do sumpa uzyska właściwy poziom w sumpie i odłączy zasilanie ?
Otóż jeśli dasz wężyk powyżej lustra wody zbiornika dolewki będzie ok - woda z wężyka cofnie się do dolewki tym samym przestanie płynąć w kierunku sumpa. Ale takie rozwiązanie daje chlupot bo woda spada z pewnej wysokości do sumpa.
Jeśli wężyk dolewki dasz bliżej lustra wody w sumpie a poniżej lustra wody w zbiorniku dolewki. To po zatrzymaniu pompy woda grawitacyjnie nadal będzie płynąć. Jak nie wierzysz sprawdź.
Rozwiązanie może być banalne.Szary kolor hydraulika trójnik, kolanko i dwa niewielkie odcinki rury. Zielony pompa dolewki oraz wąż dolewki. Czarny prostokąt jak łatwo się domyśleć sump. (komora pompy obiegowej lub dowolna komora sumpa). W ten sposób pomijasz "chlupot" i "oszukujesz" grawitację bo górny króciec trójnika jest otwarty. Aby uniknąć rozchlapania wody górą otwartego trójnika warto włożyć tam niewielki odcinek rury. Całość możesz zamontować na uchwycie do rury 25mm.
1960275626_Beztytuu.jpg.b9c5a89761788b0d936449f4069fa4c9.jpg
Co do węża - jeśli w CH mają dokładnie taki jak na zdjęciu czyli bez zbrojenia siatką czy też czymkolwiek to tak o takim rozwiązaniu wspomniałem. Naciągnąć bezpośrednio na rurę 25mm a drugi koniec na króciec pompy obiegowej. Przy problemach z naciąganiem węża na rurę warto go ogrzać w gorącej wodzie. PS 10cm to będzie za mało ... a właściwie może dosyć ale się namęczysz aby to naciągnąć. Dlatego zadzwoń pogadaj zapytaj czy wyślą ci np 20-30cm w jednym kawałku. Przy montażu pamiętaj najpierw naciągnąć wąż na rurę i na króciec pompy (z nakrętką) a dopiero później wklejać w przelot...

Dla zabezpieczenia węża na mocowaniach trytytka z PCV - nie wiem z czego to wynika ale te czarne wg obserwacji mają lepszą wytrzymałość w czasie. Lub "Zacisk do węża basenu" tylko czy znajdziesz taką na wąż 25mm...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, JerzyB napisał:
10 godzin temu, wojtas350 napisał:

Rewizję bym dał do komory pompy:)

Niby dlaczego

A dlatego że rewizja też syf idzie z akwarium i łatwiej go ogarnąć w komorze pompy,  zakładając że masz skarpetę lub rollera

 

8 godzin temu, Ariel napisał:
10 godzin temu, wojtas350 napisał:

Rewizję bym dał do komory pompy:)

Aqua medic armatus tak ma i jak woda przelewa się choć trochę przez rewizje to w komorze pompy powstają bąble , po czym pompa je zasysa i robi się mleko w akwarium

Ja zatopie rewizję i nie będzie bąbli

Edytowane przez wojtas350 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wojtas350 napisał:

Ja zatopie rewizję i nie będzie bąbli

Po przedłużeniu rurki dalej były mimo że była 5 cm pod wodą .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że woda spływa lekkim ciurkiem do rewizji nie ma szans na takie bąble co zrobią mleko w głównym, jedyne bąble jakie widziałem z hydrauliki to podczas podmiany bo zawsze leje wodę z wiadra do komina, poza tym nie rozmawiamy o jakimś gotowym zestawie tylko o akwarium autora, ja poprostu udzielam rady podpartej na własnym doswiadczeniu i tak zrobię jutro u siebie jak będę zalewać większy zbiornik, zresztą w mniejszym mam tak samo i tyle

Edytowane przez wojtas350 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, wojtas350 napisał:

Zakładając że woda spływa lekkim ciurkiem do rewizji nie ma szans na takie bąble co zrobią mleko w głównym

Mam AM armatus 300 XD i przy oryginalnym orurowaniu gdy tylko woda lekko przelewała się przez rewizje miałem pełno mini bąbelków w baniaku . Nawet jak przedłużyłem rurkę od rewizji by ją zatopić to nic mi to nie dało.  Potem obróciłem pompę by zasys wody był jak najdalej od rewizji , było trochę lepiej ale nadal miałem mikro bąbelki w akwarium . Jak woda w kominie była nisko i nie przelewało się przez rewizje nie miałem problemów. Nie pisze o teorii , tylko jak to działało w praktyce . Teraz mam całe orurowanie przerobione a oryginalne leży w szafie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem a w przerobionym gdzie masz spływ rewizji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, wojtas350 napisał:

Rozumiem a w przerobionym gdzie masz spływ rewizji?

Teraz spływ i rewizja są razem w komorze zrzutu ( ta komora jest mała i przez silny ruch wody nie osadza mi się tam detrytus , potem woda leci górą i przepływa przez watę , następnie idzie dołem do komory gdzie jest skała z refugium i ostatnia pompa obiegowa . Siporax mam w filtrach przepływowych podłączonych pod pompę obiegową i jest poza sumpem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że już nie bąbluje? A jeśli rewizję z obecnej hydrauliki dasz do komory pompy to zacznie bąblować znowu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wojtas350 napisał:

Rozumiem że już nie bąbluje? A jeśli rewizję z obecnej hydrauliki dasz do komory pompy to zacznie bąblować znowu?

Teraz bąble zostają w komorze zrzutu i nie przedostają się za pomocą pompy do akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W normalnej sytuacji, tj. kiedy spływ jest drożny, woda nie przelewa się rewizją i problem pęcherzyków powietrza jest czysto teoretyczny ;) Ale już tu się spotkałem z opinią, że woda powinna się ciągle sączyć rewizją. Nie widzę przeszkód, choć nie widzę też powodu, by tak było.

A pojawienie się pęcherzyków powietrza w akwarium to dobry sygnał, że coś się dzieje ze spływem (częściowo niedrożny np.) lub musimy skorzystać z zaworu (najlepiej bramowego, bo precyzyjny i trzyma nastawy) lub regulować moc pompy za pomocą jej sterownika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wojtas350 napisał:

Oki, ale ja i tak pozostanę przy swoim:)

Oczywiście decyzja należy do ciebie. 

 

Godzinę temu, Robin_PL napisał:

W normalnej sytuacji, tj. kiedy spływ jest drożny, woda nie przelewa się rewizją i problem pęcherzyków powietrza jest czysto teoretyczny ;) Ale już tu się spotkałem z opinią, że woda powinna się ciągle sączyć rewizją. Nie widzę przeszkód, choć nie widzę też powodu, by tak było.

A pojawienie się pęcherzyków powietrza w akwarium to dobry sygnał, że coś się dzieje ze spływem (częściowo niedrożny np.) lub musimy skorzystać z zaworu (najlepiej bramowego, bo precyzyjny i trzyma nastawy) lub regulować moc pompy za pomocą jej sterownika.

Nie bierzesz pod uwagę różnice w wydajności pompy obiegowej.  Co powoduje niestety zmiany poziomu wody w kominie . To również znajdziesz na forum.  I obojętne czy miałem zawór kulowy  , bramowy , czy ten wynalazek od Aqua Medic i jakiego producenta pompę miałem takie zjawisko niestety występuje.  A pompy miałem najróżniejsze. A co chodź o zawory to nawet w przypadku nowych akwari gdzie nie ma prawa być brudny i pompa również nie jest brudna są lekkie skoki poziomu wody w kominie . 

To co opisałem nie jest teorią , tylko tak jest . Temat uważam za wyczerpany , bynajmniej z mojej strony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim rozwiązaniu  zamieniłbym powrót z rewizją aby nie omijać rur.

Pompa przerbiałem aquanova 7000. Obecnie mam DCP 5000 spokojnie daje rade na takiej wysokości no i plus sterowanie co ułatwi ustawienie zrzutu.

17 godzin temu, Robin_PL napisał:

Łuki są droższe

parę złoty, łuk VDL koszt 8,75 sztuka. 

Zrzut i rewizja na łukach. Powrót z pompy wąż elastyczny u dołu dalej kolanka 45 stopni i w pionie do góry.

Podsyłam fotkę zejścia u mnie 

 

 

HYDRAULIKA.jpg

Edytowane przez rumik21 (wyświetl historię edycji)

ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanko, trochę czasu minęło, ale dzisiaj wziąłem się za klejenie hydrauliki. Prawie wszystko skończone poza tym, że przez pomyłkę nie zamówiłem jednego kolanka, więc robota zostanie skończona w 100% w poniedziałek :D Poszło w miarę sprawnie :)

Mam pytanko na temat przesiadki na większy zbiornik. Czy mogę już wrzucić skałę i zalać go solanką żeby się kręcił obieg i zaczął powoli dojrzewać, a za miesiąc dorzucić oświetlenie i przenieść obsadę po zakończeniu cyklu? Jakie macie rady na przesiadki na większe zbiorniki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz. Wielu tak robi. Dodaj jeszcze żywej wody z obecnego systemu lub z innego działającego zbiornika. Dodaj jakieś bakterie na start. Możesz dołożyć też trochę żywej skały. W dniu przesiadki wziąłbym jeszcze wodę ze starego akwarium. Piasek tylko nowy. Możesz go dodać teraz lub po przesiadce. Piasek też trochę dojrzewa.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Steron napisał:

Tak możesz. Wielu tak robi. Dodaj jeszcze żywej wody z obecnego systemu lub z innego działającego zbiornika. Dodaj jakieś bakterie na start. Możesz dołożyć też trochę żywej skały. W dniu przesiadki wziąłbym jeszcze wodę ze starego akwarium. Piasek tylko nowy. Możesz go dodać teraz lub po przesiadce. Piasek też trochę dojrzewa.

Dzięki za rade, chyba tak zrobię i będzie mi najwygodniej. Światło mogę sobie darować czy najlepiej jakby już było od razu?
 

Zastanawiam się nad ATI SunPower 6x39W + w późniejszym czasie docelowo jeszcze 2x belka ledowa, aby uzyskać efekt blików. Widze, że korzystasz z T5 i jesteś zadowolony? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.