Skocz do zawartości
JerzyB

Elektroda zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupiłem PH /Salinity Meter i mam pytanie , czy elektrodę zasolenia kalibrujemy w wodzie RO ?

Pozdrawiam

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj producent dobrego sprzętu podaje w czym kalibrować.  Jeśli to ten chińczyk onktorym myślę, ze śrubką potencjometru do kalibracji to zachowujemy Dobrą Praktykę Laboratoryjną i kalibrujemy najbliżej zakresu pomiarowego. Z racji ze ciężko o taki bufor do kalibracji na rynku to można np w multireference Fauny albo czymś takim 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urządzenia pomiarowe z reguły kalibruje się w zakresie w którym chcemy mierzyć także jak już ja bym kalibrowal na 35ppt ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  zamówiłem 

Fauna Marin Salinity Refference płyn do kalibracji zasolenia 35ppt 100ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Tester napisał:

Upewnij się że to nie jest płyn do kalibracji refraktometru, bo ma kompletnie inne dzialanie

Kiedyś to sprawdzałem pytając fauny, 35ppt pokrywa się we współczynniku refrakcji i w pomiarze przewodnosci, przy 35ppt ma przewodność 53mS w 25'C. 
@JerzyB - doprowadź ten multirefference do 25'C na wszeki wypadek... po prostu wrzuć zamkniętą butelkę do sumpa na 20 min. 

Edit: nie zwróciłem uwagi , że kupiłeś salinity refference zamiast multirefference. To jakiś stary produkt fauny , zwróć się do nich czy nadaje się do kalibrowania mierników opartych na elektroprzewodnosci bo nie ma tych danych w internetach. Albo jak już jedzie do Ciebie to sprawdź na butelce czy jest parametr podany w mS czy mS/cm bo możesz się pomylić. 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Kiedyś to sprawdzałem pytając fauny, 35ppt pokrywa się we współczynniku refrakcji i w pomiarze przewodnosci, przy 35ppt ma przewodność 53mS w 25'C. 
@JerzyB - doprowadź ten multirefference do 25'C na wszeki wypadek... po prostu wrzuć zamkniętą butelkę do sumpa na 20 min. 

Edit: nie zwróciłem uwagi , że kupiłeś salinity refference zamiast multirefference. To jakiś stary produkt fauny , zwróć się do nich czy nadaje się do kalibrowania mierników opartych na elektroprzewodnosci bo nie ma tych danych w internetach. Albo jak już jedzie do Ciebie to sprawdź na butelce czy jest parametr podany w mS czy mS/cm bo możesz się pomylić. 

Dziękuję sprawdzę , a co do moczenia buteleczki , to też tak myslałem.p

I jeszcze jedno czy 35 to to samo co 1,0233  przy  25' ? Może inaczej ile powinien pokazywać hydrometr precyzyjny przy zasoleniu 35g/L ?

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, JerzyB napisał:

Dziękuję sprawdzę , a co do moczenia buteleczki , to też tak myslałem.p

I jeszcze jedno czy 35 to to samo co 1,0233  przy  25' ? Może inaczej ile powinien pokazywać hydrometr precyzyjny przy zasoleniu 35g/L ?

 

nie możesz operować tymi parametrami jeśli nie określasz czy to specific gravity czy specific density. Ja się tego oduczyłem , mamy ppt pod refraktometr i mS/cm pod mierniki elektroprzewodności. Wywal te stare jednostki z głowy bo prócz ww różnicy jeszcze temperatura wpływa na pomiar. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Elektrodę skalibrowałem  tym . Fauna Marin Salinity Refference płyn do kalibracji zasolenia 35ppt 100ml.  Myślę , że jest oki.

Dla porównania kupię jeszcze to .Płyn referencyjny ICP-OES Reference 1000ml - ATI

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.03.2022 o 19:06, JerzyB napisał:

Elektrodę skalibrowałem  tym . Fauna Marin Salinity Refference płyn do kalibracji zasolenia 35ppt 100ml.  Myślę , że jest oki.

I jak sprawuje się miernik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę , że  zasolenie pokazuje  oki , ale pH to porażka  po skalibrowaniu płynami pH 4 i pH 7 mam w akwa solankę o pH powyżej 9. Nie wiem może cosik żle robię . 

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Myślę , że  zasolenie pokazuje  oki , ale pH to porażka  po skalibrowaniu płynaqmi pH 4 i p

Nie kalibruj  płynem 4. Ten miernik ma mierzyć pH w okolicach 8. Kup płyny 6,8 i 9 i na ich podstawie skalibruj - głównie śrubką dla pH 7. 

Jeśli chodzi o sondę zasolenia.... trzeba ją od czasu do czasu przeczyścić np wykałaczką - osad, jakieś rurówki, ślimaki w okolicy mogą zaniżać wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Arek77 napisał:

Nie kalibruj  płynem 4. Ten miernik ma mierzyć pH w okolicach 8. Kup płyny 6,8 i 9 i na ich podstawie skalibruj - głównie śrubką dla pH 7. 

Jeśli chodzi o sondę zasolenia.... trzeba ją od czasu do czasu przeczyścić np wykałaczką - osad, jakieś rurówki, ślimaki w okolicy mogą zaniżać wyniki.

 

 

8 minut temu, Arek77 napisał:

Nie kalibruj  płynem 4. Ten miernik ma mierzyć pH w okolicach 8. Kup płyny 6,8 i 9 i na ich podstawie skalibruj - głównie śrubką dla pH 7. 

Jeśli chodzi o sondę zasolenia.... trzeba ją od czasu do czasu przeczyścić np wykałaczką - osad, jakieś rurówki, ślimaki w okolicy mogą zaniżać wyniki.

Mam płyny pH 4  pH 7 i pH 9 . Czyli kalibrować 7ką i 9ką śrubką   od pH 7 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie masz się zmieścić w zakresie jak najbardziej zbliżonym wiec 7 i 9 wystarczy. Ważne żeby próbka badana nie była poza zakresem kalibracji

i pamiętaj żeby elektrodę przed kalibracja porządnie przepłukać w ro

my w laboratorium jeszcze dodatkowo suszylismy ręcznikiem papierowym (dobra praktyka laboratoryjna) oraz pamiętaj ze płyny szybko ulegają zanieczyszczeniu ;)

Edytowane przez Signarus (wyświetl historię edycji)

Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, JerzyB napisał:

Myślę , że  zasolenie pokazuje  oki , ale pH to porażka  po skalibrowaniu płynami pH 4 i pH 7 mam w akwa solankę o pH powyżej 9. Nie wiem może cosik żle robię . 

Jeżeli mamy ten sam miernik to u mnie była podobna sytuacja a może nawet gorzej. Zasolenie ciągle szło do góry, minimalnie ale jednak (fakt że nie miałem nic pod ręką więc skalibrowałem na RODI). Natomiast na drugi dzień po dokładnym skalibrowaniu pH (według instrukcji) miernik pokazywał pH 9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Signarus napisał:

Generalnie masz się zmieścić w zakresie jak najbardziej zbliżonym wiec 7 i 9 wystarczy. Ważne żeby próbka badana nie była poza zakresem kalibracji

i pamiętaj żeby elektrodę przed kalibracja porządnie przepłukać w ro

my w laboratorium jeszcze dodatkowo suszylismy ręcznikiem papierowym (dobra praktyka laboratoryjna) oraz pamiętaj ze płyny szybko ulegają zanieczyszczeniu ;)

 

Godzinę temu, Signarus napisał:

Generalnie masz się zmieścić w zakresie jak najbardziej zbliżonym wiec 7 i 9 wystarczy. Ważne żeby próbka badana nie była poza zakresem kalibracji

i pamiętaj żeby elektrodę przed kalibracja porządnie przepłukać w ro

my w laboratorium jeszcze dodatkowo suszylismy ręcznikiem papierowym (dobra praktyka laboratoryjna) oraz pamiętaj ze płyny szybko ulegają zanieczyszczeniu ;)

Płynu kalibracyjnego starczy na długo , mam 1l  opakowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Signarus napisał:

Ale dolewasz go do mniejszych fiolek?

Tak zawsze robię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.