Skocz do zawartości
atk

Czy tak wyglądają prześwietlone korale czy też bardziej problem z mikro i makro?

Rekomendowane odpowiedzi

Heeey... 

Ostatnimi czasy dziwnie korale zbielały czy to straciły kolor? 

Pytanie do doświadczonych akwarystów - czy to kwestia zbyt mocnego światła czy bardziej problemu z chemia i mikro/makro elementami? 

Icp wyślę w poniedziałek... Więc więcej będę wiedział tymczasem pytanie aktualne... 

Zbiornik 160x52x55 + komin i sump. 650L w obiegu. Oświetlenie 

160W T5 blue plus + 545W led 3x reef flare pro M + reef flare bar L. 

Wschody i zachody ale głównie światło funkcjonuje od 10:00 do 23:00.

Poniżej fotki i parametry... 

Wszelkie uwagi i spostrzeżenia mile widziane :)

large.IMG_20220331_212520.jpg.ff480c3f76f576694a349869fa174518.jpglarge.IMG_20220331_212513.jpg.04381264ebdcc75b060050ec67aaf95e.jpglarge.IMG_20220331_212419.jpg.b1e54983634cd8e474b050349094e162.jpglarge.IMG_20220331_212120.jpg.8f32b477a8c609ed0217989fd5b6350e.jpg

large.IMG_20220327_122440.jpg.1226ec6febe954903ac5960a93945e09.jpglarge.IMG_20220331_012119.jpg.c96b60a25007452ab460169af8e96b90.jpg

 

Screenshot_20220331_214721_com.reeffactory.smartreef.jpg

Chciałbym jeszcze dodać że korale polipuja jak głupie mimo że są białe... Millepora ma 1cm polipy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prześwietlone - za silny strumien za mocno skupiony.

Od kiedy świecisz w tej konfiguracji? 13 godzin - za długo jak dla mnie.

Czemu aż tyle lamp i światła nad tej wielkości akwarium? 2 lampy nie pokryją?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek - świece tak w sumie od początku... Fakt taki że ze względu na zakładana koronę lampy wiszą 15cm nad tafla wody.

Lubie jak do 24:00 jest światło w akwarium... A startuje od 09:00 z powolnym wschodem do 10:00 i potem już leci dalej zgodnie z konfiguracja... Zjechałem z białego bo wcześniej biały królował ale to chyba też nie było dobre :(

Szukam gdzie by tu sensownie pożyczyć miernik par lub też nawet zastanawiam się czy nie od żałować i kupić apogee mq-510 tylko czy faktycznie wskazanie par pomoże... 

Zawsze słyszałem że w oświetleniu im więcej tym lepiej, jak ludzie miewają 3W/L nawet... 

Tutaj jest 0.35W/L w T5 i 1,25W L w led... A lampy led nie pracują na 100% a dużo mniej... :(

Chyba że to jeszcze kwestia aklimatyzacji korali i odzyskają z biegiem czasu swoją barwę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prześwietlone, zgadzam się. Obawiam sie, że sps'y jak zbielały i wyrzuciły zooksantelle to już są nie do odratowania. Skręć ledy w znacznym stopniu. Pozdr, tomko

2 minuty temu, atk napisał:

@Przemek - świece tak w sumie od początku... Fakt taki że ze względu na zakładana koronę lampy wiszą 15cm nad tafla wody.

Lubie jak do 24:00 jest światło w akwarium... A startuje od 09:00 z powolnym wschodem do 10:00 i potem już leci dalej zgodnie z konfiguracja... Zjechałem z białego bo wcześniej biały królował ale to chyba też nie było dobre :(

Szukam gdzie by tu sensownie pożyczyć miernik par lub też nawet zastanawiam się czy nie od żałować i kupić apogee mq-510 tylko czy faktycznie wskazanie par pomoże... 

Zawsze słyszałem że w oświetleniu im więcej tym lepiej, jak ludzie miewają 3W/L nawet... 

Tutaj jest 0.35W/L w T5 i 1,25W L w led... A lampy led nie pracują na 100% a dużo mniej... :(

Chyba że to jeszcze kwestia aklimatyzacji korali i odzyskają z biegiem czasu swoją barwę... 

Ledy w zalezności od soczewek bardzo skupiaja swiatło i palą. Ja przy 70 cm zbiorniku mam ledy na 42%. Wcześniej paliło nawet korale na dnie - zalatwiłem tak m.in. piękną czerwoną gonioporę.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższą opinia, prześwietlone i to dość mocno :mellow: przykręć Ledy masz t5 czas świecenia zbiornika 9-11godz Max


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, tomko napisał:

Prześwietlone, zgadzam się. Obawiam sie, że sps'y jak zbielały i wyrzuciły zooksantelle to już są nie do odratowania. Skręć ledy w znacznym stopniu. Pozdr, tomko

Ledy w zalezności od soczewek bardzo skupiaja swiatło i palą. Ja przy 70 cm zbiorniku mam ledy na 42%. Wcześniej paliło nawet korale na dnie - zalatwiłem tak m.in. piękną czerwoną gonioporę.

Jaki jest sens kupowania lampy z soczewkami i używania jej na 40% lub wyłączając barwę białą aby to "wyglądało"?  Producent na papierze pisze "pokrywa Obszar X na X" - potem okazuje się że nie X na X tylko Y na Y i dodatkowo należy użyć ich dwa razy więcej (ponieważ wąsko świecą) a jeszcze na dodatek - skręcić poszczególne kanały gdyż na domyślnych wygląda to słabo(nie mówiąc o wzroście czy wybarwieniu)...?  Ciężko to zrozumieć.

 


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Przemek napisał:

Jaki jest sens kupowania lampy z soczewkami i używania jej na 40% lub wyłączając barwę białą aby to "wyglądało"?  Producent na papierze pisze "pokrywa Obszar X na X" - potem okazuje się że nie X na X tylko Y na Y i dodatkowo należy użyć ich dwa razy więcej (ponieważ wąsko świecą) a jeszcze na dodatek - skręcić poszczególne kanały gdyż na domyślnych wygląda to słabo(nie mówiąc o wzroście czy wybarwieniu)...?  Ciężko to zrozumieć.

 

Czekaj Przemek ale ja kupilem właśnie Waszą lampe dedykowaną na miarę do mojego zbiornika, wysokosć zawieszenia jak podaje instrukcja i piszę jak było. Czas swieceni led 8h. To jest raczej temat do przemysleń dla PS, dlaczego tak się dzieje. Zaznaczam, że był okres aklimatyzacji a potrafię rozpoznać spalone koralowce. Nie piszę złośliwie i w ramach antyreklamy.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zacytowało - chodziło mi o pierwszy post i odniesienie się do lamp z soczewkami. 

W lampach PS nie są używane żadne soczewki(tzw. secondary optics)  - ostatni raz używaliśmy ich w 2011 w lampach serii AE(Black Python). ;-)

Nie wiem jaką masz lampę, ale jeśli to panele serii Hyperion S 145W to porównać je można do HQI 500-600W(przy czym świecą porównywalnie szeroko) - panele te dedykowane są do koralowców twardych nie mają w ogóle kanału białego.

Co to za lampa i jaki wymiar akwarium?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Przemek napisał:

Źle mnie zacytowało - chodziło mi o pierwszy post i odniesienie się do lamp z soczewkami. 

W lampach PS nie są używane żadne soczewki(tzw. secondary optics)  - ostatni raz używaliśmy ich w 2011 w lampach serii AE(Black Python). ;-)

Nie wiem jaką masz lampę, ale jeśli to panele serii Hyperion S 145W to porównać je można do HQI 500-600W(przy czym świecą porównywalnie szeroko). 

Ok. Mam HYPERION R2 2x145W + 4x39 T5. Zbiornik 128 x 48 x 70 h. Pozdr., tomko

 

P.s. Jeśli jeden panel jest odpowiednikiem 600 w hqi to już przynajmniej wiem czemu paliło ;)

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bardziej się skłaniam do chemii wody. Podejrzewam, że mamy do czynienia z miedzią. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

A ja bardziej się skłaniam do chemii wody. Podejrzewam, że mamy do czynienia z miedzią. 

ICP wszystkiego może nie powiedzieć, ale również skłaniałbym się ku chemii. 
Co prawda światło nie pozostaje bez winy, bo akurat polityka tej firmy to do***ać PAR taki , żeby żadna firma tyle nie miała i robią to za pomocą soczewek... ale to temat na który nie chcę mi się podejmować dyskusji i polecam wystąpienia @Przemek na kanale Tropicala (trafiasz w punkt kolego).
Jednak wróćmy do chemii : Dunka - chyba centralnie pod lampą - w silnym strumieniu skraca polipy, wybiela się szybko i nie chce otwierać... nie widzę tu tego. Obok wybielonych acropor stoją goniopory - silne barwy, napompowanie - też nie wskazują na prześwietlenie.
A patrz - acropora  przy samej szybie pojaśniała...

Miedź, cyna, ołów, fluor... wszystko to w nadmiarze powoduje zrzucanie zoox najczęśniej właśnie najpierw u acropor. Równie dobrze co ostatnio przetestowałem... zjechanie z mikroelementami do zera też powoduje zrzucenie zooksantelli z jednoczesną utratą barw bo koral nie daje rady produkować chromatoforów i białek fluorescencji bez niektórych metali. 
Kolejne tropy to temperatura w skokach powyżej 28'C i nadmiar wolnych rodników - chociaż to ostatnie jest absurdalne w domowych warunkach jeśli ktoś nie używa ozonatora jak debil. 

Korale polipują bo są głodne. Bielejąca rafa w oceanie też najpierw ma piękne barwy, polipuje jak głupia aż zacznie całkowicie bieleć i tracić tkankę.

@atk co dozujesz do akwarium, jak w tym wszystkim podajesz mikroelementy ? Możesz dać fotkę obejmującą całe 160cm na raz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, atk napisał:

Tutaj jest 0.35W/L w T5 i 1,25W L w led... A lampy led nie pracują na 100% a dużo mniej...

Problemem nie jest ilość watów tylko dystrybucja. Te lampy świecą punktowo dość. prosto pod lampą możesz mieć 600 par pod lampą i 150 z boku. Jak byłem u kilku osób mierzyć PAR w akwarium to pod hydrami i kessilami właśnie tak było. 10cm w bok i z 400-600 robiło się 100-250. Ta sama głębokość, tylko kawałek w bok.

Skróć cykl świetlny, jak lubisz fluo wieczorem, to ustaw lampę same niebieskie 20%, tak aby tylko było trochę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Jak byłem u kilku osób mierzyć PAR

Czym mierzyłeś / jakim miernikiem? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seneye.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny przypadek bielenia Acropor. Moim zdaniem przyczyną były zbyt długo pracujące (nie wymienione na nowe po okresie zalecanym przez producenta) świetlówki T5. Mam wrazenie, że świetlówki "przepracowane" zmieniają widmo w kierunku niekorzystnym dla koralowców, które zaczynają bieleć. U mnie najbardziej ucierpiały Acry i Dunka. LPSy zostały poszkodowane w minimalnym stopniu. Od tego czasu pilnuję wymiany świetlówek co około 9 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co @atk gdzie wyniki icp ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłane pocztą polską... Czekam na dostarczenie do triton... :(

 

W końcu:

Wysłano z Polski 2022-04-07 20:07 WER Warszawa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/164227

Do tego zrobiłem pomiary par urządzeniem apogee mq-510...

Dane na full świecenia na głębokości:

5 cm 1400 par

10cm 1100 par

20cm 850 par

40cm 700 par

Na dnie (55cm) od 550 do 600 par

Okazuje się że najwięcej skupienia i mocy daje reef flare bar L... 

Różnica pomiędzy włączonym a wyłączonym 2xT5 80W blue plus = 150 par

Wychodzi na to że punktowo oraz normalnie prześwietlilem korale które nie były gotowe od razu na taką moc i zrzuciły zooksantele... 

Aktualnie skracam czas świecenia + zostawiam 3x reef flare pro M ustawione na 100% dla 3 kanałów: uv, fiolet oraz indygo... Czekam na odbudowę korali i zooksanteli, po czym będę robił powolna aklimatyzacji i zwiększenie świecenia. 

large.IMG_20220411_203946.jpg.e4a54a124e45fcaad905770e037f7263.jpglarge.IMG_20220411_203958.jpg.2556b1bab7aab99131928aa7a5cb69d0.jpglarge.IMG_20220411_204032.jpg.2ece4697785b55988f6d27ca7d377bf3.jpglarge.IMG_20220411_204038.jpg.31e713462d48ac396291b1d312961665.jpglarge.IMG_20220411_204124.jpg.b4c7117bde08d3613e51e2ce85218b99.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, jednak. Szkoda, bo z mojego doświadczenia czeka je powolny zgon. Może u Ciebie bedzie inaczej. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2022 o 09:53, tomko napisał:

A widzisz, jednak. Szkoda, bo z mojego doświadczenia czeka je powolny zgon. Może u Ciebie bedzie inaczej. Pozdr., tomko

Wszystko zależy jak zareagujemy da się spokojnie odwrócić ten proces wszystko zależy od stopnia prześwietlenia. Jakbym zajrzał glebiej w telefon to bym znalazł swoje wyczyny gdzie właśnie akropory centralnie pod lampą udało mi się przysmażyć ze millepora zielona stała się ecru z przebłyskami zielonego. Skręcenie lampy suplementacja amino. I powoli wracała. Ale faktycznie proces przypalenia 2 tyg powrót 2 miesiące...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.