Skocz do zawartości
jacekS

„Mój pierwszy raz” 52l.

Rekomendowane odpowiedzi

Ambicje były większe, ale po kilku latach czytania i obserwacji, startuję z niskiego poziomu. 
Trochę to zachowawcze bo jak się nie uda to straty będą mniejsze

Akwarium Fluval Sea EVO 52L na razie bez ulepszeń.

Czekam na skałę i sól. Filtr RO przygotowany i też czeka.

Zanim zaleję, mam czas na lekturę startu. 
Oglądałem filmiki Bartka, przeczytałem kilka starych wątków ale jestem ciekaw opinii aktualnych. Startuję na suchej skale MR i chyba dodam żywego piasku (widziałem taki w workach).

Moje pytanie to: jakie bakterie i co jeszcze dodać żeby to zastartowało? Czy żywy piasek wystarczy żeby bakterie miały co robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam od razu zacząłem na 250l :) W mniejszych zbiornikach z tego co wyczytałem jest trudniej utrzymać parametry.

Też startowałem na suchej skale i żywym piasku. Powiem tak... Załatwiaj już sobie jakiś kawałek żywej skały od kogoś albo drobny syf z jego sumpa. U mnie przez miesiąc się nic nie działo.. Tzn coś się kulało ale bardzo mozolnie. Dopiero po miesiącu wrzuciłem od gościa kawałek żywej skały i po kilku dniach było widać efekty. 

Co do bakterii. Ja kupiłem seachem stability. Potem jeszcze wlałem atm colony i kapsułki Prodibio BioDigest. Jeśli miałbym jeszcze raz startować wybrałbym jednak microbe lift special Blend i te Ci polece. Potem wystarczy wrzucić kawałek mrożonki lub krewetki z marketu jak Ja to zrobiłem i start masz z głowy. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos używał może: DrTim’s One & Only ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_2220.jpg.126b994f07e009500ccef3f0955475d0.jpg

No i wystartowało

Zasolone, wlane bakterie i czekam.

Będę wdzięczny za każdą uwagę bo jestem trochę zielony i zbiornik ten traktuję jako nauka

IMG_2225.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i super :) Ja jednak bym tą jedną skałę delikatnie odsunął od szyby.

Wrzucone coś żeby "gniło"? :)


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, natan2012 napisał:

A co to za lampeczka jest w zestawie???? 

Nic wielkiego nie piszą na pudełku. Tylko coś takiego „Powerful energy-efficient LED lighting is specifically designed to bring out strong coral growth and fish colors.
Convenient Touch-Start Day & Night Illumination.
Sleek, All-Aluminium Waterproof Casing.” 

No i że  daje 15000K

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Aquaman napisał:

No i super :) Ja jednak bym tą jedną skałę delikatnie odsunął od szyby.

Wrzucone coś żeby "gniło"? :)

Skałę przesunąłem no i wrzuciłem kawałeczek kostki artemii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija tydzień.. Dorzuciłem mały cyrkulator, trochę walczę z temperaturą bo waha mi się ok. 2 stopni no i z ciekawości  zrobiłem testy:

zasolenie - 35

NO2 -0,05

NO3 - 2

PO4 - 0,03

pH - 8,2

KH - 6,5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jacekS napisał:

Dorzuciłem mały cyrkulator, trochę walczę z temperaturą bo waha mi się ok. 2 stopni

Jakiej mocy masz grzałkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50W. Grzałka jest praktycznie cały dzień wyłączona ale to chyba światło  tak dobija temperaturę. Jest jeszcze opcja że termostat na grzałce ma lipny zakres. Póki nie ma jeszcze życia to mogę kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, jacekS napisał:

50W. Grzałka jest praktycznie cały dzień wyłączona ale to chyba światło  tak dobija temperaturę. Jest jeszcze opcja że termostat na grzałce ma lipny zakres. Póki nie ma jeszcze życia to mogę kombinować

Kup sobie termoregulator stc 1000 i podepnij grzałkę (zawsze to dodatkowe zabezpieczenie. I pomyśl nad chłodzeniem - wentylatorek skierowany na taflę wody. 

W/w termostat umożliwia podĺąxzenie grzałki i wentylatorka ktòre będzie załączać w zależności od temperatury - koszt ok 40 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro minie 2 tygodnie od zalania, Ostatnie testy nie wykazały zmian. Pojawiło się cos co wydaje mi się że to okrzemki.

IMG_2244b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po 16 dniach

Trochę jakby bardziej wysypało okrzemkami ale nie za wiele

Zrobiłem testy:

Ph -8,2

PO4 - 0

NH3 - 0,15

NO2 - 0

NO3 - 1

KH - 5,5

Własciwie nic się nie zmienia od 3 tygodni. Czy to normalne podczas dojrzewania?

KH trochę nisko, dlaczego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic nie widać... Cisza przed burzą :D Wszystko przebiega tak jak powinno.

Przy dojrzewaniu to chyba bym się na razie nie martwił KH. A  jakie masz testy? Spróbuj z dwa razy zrobić. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiłem już kilka razy i wychodzi to samo.

KH mierzę Red Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 tygodnie.

Ponieważ nic się nie dzieje a i parametry w normie, w sobotę dorzuciłem kawałek żywej skały i trochę życia:

- krab pustelnik niebieskonogi

-slimak turbo

Dzisiejsze testy bez zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Miesiąc

Parametry w normie,  Okrzemki odpuszczają za to pojawiają się glony. Nie jest to plaga ale są widoczne w każdym miejscu akwarium. 

Doszły dwa błazenki i dwa zoanthusy. Cos się powoli zaczyna dziać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gloniska stały się zmorą. Ale przecież o to chodziło żeby coś się działo. Martwi mnie ciągły spadek KH. W tej chwili osiągnął poziom 5 i zoa się pozamykały. Czy to może mieć wpływ? Pozostałe parametry utrzymują się w normach. Fosforany i azotany się wyzerowały (pewnie przez te glony) i myślę teraz o zjadaczu tych glonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, jacekS napisał:

Gloniska stały się zmorą. Ale przecież o to chodziło żeby coś się działo. Martwi mnie ciągły spadek KH. W tej chwili osiągnął poziom 5 i zoa się pozamykały. Czy to może mieć wpływ? Pozostałe parametry utrzymują się w normach. Fosforany i azotany się wyzerowały (pewnie przez te glony) i myślę teraz o zjadaczu tych glonów

U mnie taka sama sytuacja :D Glony już drugi miesiąc i nic nie pomaga. KH też mi spadało ale zacząłem sobie leciutko podbijać sodą oczyszczoną.
Korale trochę grymaszą przez to wszystko ale nic im nie będzie. Co do zjadaczy ;D Mam Salariasa który wcina jak kombajn. Ale to za mało. Ślimaków od groma... Też efektów nie widać. Jak już to może pomogłoby wprowadzenie dodatkowo jeżowca i jakiegoś kraba. Azotany i fosforany są zakłamane przez glony ;) A jak chcesz podbić to pomerdaj w dnie żeby syf się uniósł. Skałę też przedmuchuj . Ja teraz robię to codziennie. Masa syfu którym żywią się glony.

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem że Tuxedo Urchin ładnie kosi te gloniska więc będzie to najbliższy zakup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jacekS napisał:

Słyszałem że Tuxedo Urchin ładnie kosi te gloniska więc będzie to najbliższy zakup

Mam Mitraxa, jezowca o ktorym wspominasz, salariasa i ślimaki i cudów nie ma;) 

Szybciej one odpadną nim ekipa to zje, przynajmniej w moim baniaku.

Masz mozliwość wyciagniecia kilku skalek i przeczyszczenie szczoteczką? Albo przeczyszczenie w baniaku i odessanie syfu? Duzo efektywniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, jkk napisał:

Mam Mitraxa, jezowca o ktorym wspominasz, salariasa i ślimaki i cudów nie ma;) 

Szybciej one odpadną nim ekipa to zje, przynajmniej w moim baniaku.

Masz mozliwość wyciagniecia kilku skalek i przeczyszczenie szczoteczką? Albo przeczyszczenie w baniaku i odessanie syfu? Duzo efektywniejsze

Mi takie czyszczenie skały szczoteczką pomagało na kilka dni. Potem miałem wrażenie, że rosną jeszcze szybciej. Nawet wyrywanie sobie odpuściłem. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony bedą bo wyciągaja syf ze skaly i to nornalny proces:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.