Skocz do zawartości
jacekS

„Mój pierwszy raz” 52l.

Rekomendowane odpowiedzi

Posłuchałem dobrych rad i nie dokupuję niczego. Postanowiłem sobie na początku grzebac w akwarium tylko w ostatecznosci więc z tą  szczoteczką to tylko tak delikatnie. Wszystko się rozwija a mianowicie cyjano i jakies glony bo nie wiem co to jest. Wygląda jak kępki drobnego mchu. Glony włosowate powoli się rozpadły, zostały tylko małe niedobitki tam gdzie było najgorzej.. Korale które kupiłem raz się rozwijają potem znowu zamykają na kilka dni. Parametry zbliżone do 0 tylko KH ciągle spada. Dozuję KH Buffer. Teraz zaczyna spadać wapń ale magnez ciągle w normie. Kupię chyba Ca i Mg na wszelki wypadek

Edytowane przez jacekS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stara szkoła ballingu to dozowanie kompletu składników w równych ilościach.

Takie dodam kH, potem trochę Ca, powoduje rozchwianie równowagi.

Ja bym nic nie robił tylko czekał, ewentualnie podmiany tylko też nie wiem po co.

Daj mu jeszcze chwilę pożyć własnym życiem.

 

Edit. sorki dopiero przeczytałem, to już 2,5 miesiąca.

Ja bym próbował zasiedlać i spadek kH próbował wyrównać podmianami.

Nie lej żadnej chemii bo się rozchwieje system. Po tym czasie już powoli zasiedlaj i pilnuj nutrientów.

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile i jakie korale masz obecnie ale skoro spada KH i Ca to zaczęły rosnąć, jak dokupisz następne korale twarde konsumpcja wzrośnie jeszcze bardziej. Można to uzupełniać podmianami lub lać z ręki jednak uważam, że im szybciej kupisz pompę dozującą tym stabilniejsze parametry będziesz mógł utrzymać i tym szybciej korale zaczną rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Nalesnick napisał:

Edit. sorki dopiero przeczytałem, to już 2,5 miesiąca.

Ja bym próbował zasiedlać i spadek kH próbował wyrównać podmianami.

Nie lej żadnej chemii bo się rozchwieje system. Po tym czasie już powoli zasiedlaj i pilnuj nutrientów.

Raczej muszę bo mi KH spadło do 5 i podmianami nie dałem rady tego wyrównać. Zoa mi się pozamykały, więc musiałem ratować życie

9 godzin temu, chris_ek napisał:

Nie wiem ile i jakie korale masz obecnie ale skoro spada KH i Ca to zaczęły rosnąć, jak dokupisz następne korale twarde konsumpcja wzrośnie jeszcze bardziej. Można to uzupełniać podmianami lub lać z ręki jednak uważam, że im szybciej kupisz pompę dozującą tym stabilniejsze parametry będziesz mógł utrzymać i tym szybciej korale zaczną rosnąć.

Z obsady mam tylko kilka slimaków, krewetkę, kraba, 2 zoa, małego ukwiała i jakąs małą zieloną łączkę :). Jeżeli chodzi o twarde to w tym litrażu nie planuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, jacekS napisał:

Z obsady mam tylko kilka slimaków, krewetkę, kraba, 2 zoa, małego ukwiała i jakąs małą zieloną łączkę :). Jeżeli chodzi o twarde to w tym litrażu nie planuję

W takim razie jednak pompa nie będzie Ci potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zoasy czy ukwiał na pewno nie zjadają kH  :D

Kup sól bogatszą w kH - np Instant Ocean i podmianami wyrównasz z czasem.

Jeśli mówisz, że oglądałeś fimiki czy wpisy Testera na Reefhubie to obejrzyj jeszcze raz o ballingu i przemyśl.

Ja akwa mam podobne tylko że 2 tygodnie dłużej i nic nie leję, nic nie podmieniam, a życia już sporo.

Myślę o podmiankach ale na razie z lenistwa odpuszczam.

Ostatnio kH było koło 8,00 ale już dawno nie mierzyłem.

A sól IO ma chyba kH ponad 10,00, więc podmianami wyrównasz i zachowasz równowagę jonową.

Ja docelowo mam mieć kilka SPSów prostych, kilka LPSów więc planuję Red Sea, tę bogatą

i podmianami wyrównywać albo przejść na ATI Essentials Pro -  tylko wtedy dozownik potrzebny.

 

Edit

Zastanawia mnie jeszcze skąd u Ciebie ta zielona łączka? Sucha, praktycznie sztuczna skała, tylko "żywy" piasek.

Miałem podobnie i zero zakwitów.

Tylko u mnie spora filtracja i dodatkowo odpieniacz młóci.

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Nalesnick napisał:

Zastanawia mnie jeszcze skąd u Ciebie ta zielona łączka? Sucha, praktycznie sztuczna skała, tylko "żywy" piasek.

Miałem podobnie i zero zakwitów.

Tylko u mnie spora filtracja i dodatkowo odpieniacz młóci.

 

Przepraszam, wprowadziłem cię w błąd. Nie miałem na mysli glonów tylko  Green Star polypsNie wiedziałem jak on się nazywa po polsku więc tak strzeliłem. Z glonów powoli wychodzę chociaż po wczorajszej podmianie wody widzę jak się cyjano rozlazło

Co do soli to pewnie masz rację bo używam Sea Salt Aquaforest a to jest ta najuboższa. Przymierzałem się do tej bogatszej ale przemyslę to jeszcze.

Spada mi jeszcze wapń (320) a to już pewnie wina obsady bo mam 3 slimaki, krewetkę i kraba który już 3 razy wylinkę przeszedł

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja

2 miesiące i 27 dni

Może zacznę od teego że pojawiło mi się cyjano. Zarasta niektóre miejsca na skale. Pojawiła się opinia że to efekt zbyt sterylnego zbiornika. Pewnie to prawda bo doświadczenia 0 więc cieszyłem się że są zera a to nie tędy droga. Przy małej obsadzie nawaliłem MATRIXA, SIPORAXA i innych axa, lałem sowicie bakterie a zwierzaki karmiłem prawie doustnia, do tego wstawiłem odpieniacz no się wyzerowało. Na to wszystko zaczęły spadać KH i Ca. Korale się pozamykały no i pojawiła się plaga.

Zmieniłem sól na bogatszą, wrzucam jedzenie obficie i czekam. Narazie zwierzaki odżyły. Chce im się już otwierać pyszczki

Jeśli to nie pomoże to będę musiał dozować NO3 i PO4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie z foto jest problem bo jak robię komórką to mi nie wchodzi jako załącznik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_2343b.JPG

IMG_2341b.thumb.JPG.bce84610410747802b3bcb5a1adc6705.JPG

no i proszę tak tomwygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano.

Wg teorii za dużo fosforu względem azotanów,

Wg teorii coś musi zacząć wydalać azotany i jakieś inne bakterie musza zacząć rywalizować z cyjano.

Wg teorii, wprowadź jakieś zycie i dawaj dużo pożywki dla bakterii. 

Życie będzie oddawać azotany a bakterie zaczną pochłaniać azotany i fosforany więc będą konkurencja dla cyjano.

Tylko takie małe "ale" - niestety to wszystko teoria, ale czasem działa. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dwa błazny, 3 ślimaki, krab i krewetka, daję jedzenia full  a  azotany 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że z nadmiaru, niezjedzonego jedzenia, mięsnego, to są głównie fosforany właśnie.

Natomiast azotany to są produkty przemiany materii głównie wydalane przez zwierzęta (NH3, czy mocznik - ale nie odchody).

Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.

Czyli mniej jedzenia, albo jak to głównie mrożonki to jakąś metodą jest ich płukanie przed wrzuceniem. 

W tak małym zbiorniku jak nasze często decydują szczegóły.

U mnie np chyba gdzies przepadł escenius, pewnie coś go zeżarło albo padł i od razu widzę wysyp glonów, takiej brązowej mazi.

W małym zbiorniku wszystko ma znaczenie.

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na reefhubie jest artykuł, z którego wynika, że ilość fosforanów i azotanów zależy od rodzaju i jakości pokarmu.

Lej fito, dodawaj bakterie, odsysaj gdzie najwięcej i na spokojnie samo przejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, może nieistotne.

Skała porasta mi czymś co przypomina pleśń, slimaki to omijają a pod tym pojawiają się pęcherzyki  powietrza.

Czy ten opis komuś  coś przypomina?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Aquaman napisał:

Znam te artykuły. Może gdybys najpierw zobaczył apotem  odpisywał  zaoszczędzilibysmy sobie tych wpisów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyczyściłem pompkę I cyrkulator (było źle). Po tygodniu lania fito zauważam że pojawiło się mikro życie. 

Mam pytanko:

Czy to normalne że po tym jak odejdą okrzemki, znikną glony a zbiornik wydaje się normalizować, skały ciągle wyglądają jak by były brudno brązowe?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 5,5 miesiącach - aktualizacja

Własciwie powinienem zacząć od tego że zbliżał się urlop. Kupiłem tylko karmnik automatyczny dla ryb i automatyczną dolewkę.

W zbiorniku zostawiłem cyjano nie do pokonania, skały porosnięte jakąs plesnią, trochę glonów i slimaka który nie umiał przykleic się do czegokolwiek. Na domiar złego w połowie urlopu dowiedziałem się że różnicówka wywaliła i nie ma prądu. Dzieci włączyły prąd ale lampa straciła ustawienia i swiatło dociera tylko z okien.

wracam po 2 tygodniach a tam: piasek biay jak w pierwsy dzień, wszystko żyje, po cyjano nie ma sladu a na skałach mnustwo mikro życia. Ślimak jednak nie przeżył. NO3-10. reszta w normie.

Żona  twierdzi że nie było największego szkodnika. Myslicie  że moze mieć rację?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz myślę o zmianie światła

To w obudowie raczej nie jest wystarczające. Nie da się nim sterować a i koralom pod nim brakuje kolorów. Przyrosty też nie są wyraźne. 
W związku z tym mam pytanie. Jeżeli zdejmę obudowę i powieszę lampę przymocowaną do tylnej ścianki to czy mogę dać szybę zamiast siatki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jacekS napisał:

czy mogę dać szybę zamiast siatki?

Raczej nie, akwarium morskie nie powinno być szczelnie przykryte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.