Skocz do zawartości
AnT

Czym się kierujemy przy zakupie lampy w dzisiejszych czasach ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Mam pytanie ? 

Czym się kierujemy przy zakupie lampy w dzisiejszych czasach ? 

Planuje kupić lampę i mam zgryz . 

Czym się kierować  -  Jakością lampy czy serwisem do lampy ? 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, AnT napisał:

Witam 

Mam pytanie ? 

Czym się kierujemy przy zakupie lampy w dzisiejszych czasach ? 

Planuje kupić lampę i mam zgryz . 

Czym się kierować  -  Jakością lampy czy serwisem do lampy ? 

 

 

Jak bym chciał iść na całość, to jedno i drugie kryterium biorę pod uwagę. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Witam 

Mam pytanie ? 

Czym się kierujemy przy zakupie lampy w dzisiejszych czasach ? 

Planuje kupić lampę i mam zgryz . 

Czym się kierować  -  Jakością lampy czy serwisem do lampy ? 

 

 

Rzetelne opinie z zagranicznych źródeł nie towarzystwa wzajemnego robienia sobie "blow joba". Jak lampa ma w ciągu roku albo pół roku 3 edycje to coś jest nie halo ;)

Przykładowo o  Ati straton można cała baze wiedzy znaleźć w jednym czy drugim temacie na R2R czy ReefCentral ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał dzisiaj kupować nowe lampy brałbym pod uwagę tylko Philips Coral Care Gen2 w 1 kolejności, lub gdybym miał Apex to Neptune Sky. Ewentualnie ATi straton, ale tu musiałbym poszukać opinii po zagranicznych forach.

Brałbym kryteria w poniższej:

1. Głębokość akwarium: do 55cm, T5 lub LED, 55-65, Led lub hybryda, głębsze, tylko LED.

2. Na jak dużą powierzchnię lampa rozkłada swoją moc, więcej = lepiej, Nie chodzi mi tu o wielkość podawanąprzez producenta, tylko wielkość powierzchni świecącej lampy.

3. kultura pracy, ciszej = lepiej,

4. reputację producenta

5. Cena 1W, taniej = lepiej

6. Sterowanie, prościej i mniej opcji do kręcenia = lepiej

7. Serwis - najlepiej jeśli jest krajowy. Ten punkt dopiero na 7 miejscu, ze względu na umieszczenie reputacji na 4.

EDIT: Zapomniałem o Orphek. Tą też bym rozważał.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, AnT napisał:

Czym się kierować  -  Jakością lampy czy serwisem do lampy ? 

Szczerze - przeleciałem kilkadziesiąt wątków na Reef2Reef i mimo wszystko w większości pojawiają się same mocne marki, sam miałem dylemat między Radion / Orphek 

Padło na Orpheki ze względu na powierzchnię świecenia oraz osiągi akwarystów - mimo wszystko bardzo podobały mi się baniaki pod tymi lampami znacznie bardziej niż nad Radionami. Ale gdzieś w głowie również rozważałem ATI Straton / Philipsa.  Wcześniej miałem Hydry które świeciły na jakieś 80-90% i wszystko znośnie rosło i wyglądało. 

Myślę że pod wszystkim da się alee jak i jakim tempem będzie rosło to już inna bajka i trzeba się zastanowić czy chcemy dołożyć do tego interesu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wtrącę swoje trzy grosze.

Zaczynałem przygodę od LEDów . Najpierw ReefLed 50 nad kostką w displayu 64l, Później akwarium 270l najpierw dwie hydry 32HD. Wydawało się że jest ok. Nawet coś rosło i akwarium wyglądało. Później dołożyłem trzecią Hydrę 32HD nad 270l. To już jest chyba dużo.... I żyłbym w głębokiej nieświadomości gdybym nie miał awarii lamp.

Ponieważ w czasie kiedy lampy pojechały do serwisu za granice wybuchłą epidemia COVID pojawił się poważny problem z odesłaniem do mnie naprawionych lamp. Przedłużało się to w nieskończoność. 

Wtedy postanowiło zrobić tymczasowe oświetlenie zastępcze z 4x39w t5. Zbudowałem je z najtańszych elementów. Jakie było moje zdziwienie, kiedy podczas serwisu lamp na t5 akwarium eksplodowało życiem i wzrostem.

Oczywiście pod t5 ciężko o super kolory i fluorescencję jak pod ledami ale efekty były takie, że szybko nie wrócę do LED.

Co do kryteriów kolegi @katani

Ogromna powierzchnia,

najlepsza relacja 1w/PLN

genialna prostota obsługi (włączasz i zapominasz)

prosty i szybki serwis na miejscu

Czuwaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, PiotrMi napisał:

kiedy podczas serwisu lamp na t5 akwarium eksplodowało życiem i wzrostem.

Ja miałem dokładnie to samo po przejściu na LED. 2 miesiące i podwojone dawkowanie, korale rosnące jak porąbane. Wszystkie, a nie tylko niektóre.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.

Kupując oświetlenie, czy ktoś zakłada, "przez jaki okres czas/jak długo w czasie zamierza się/chciałoby się korzystać z tego zestawu ? (Najlepiej bezawaryjnie)"

 

 

 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, luft napisał:

Ciekawy temat.

(Najlepiej bezawaryjnie)

 A co jeśli jednak nie będzie to bezawaryjne...  Pytanie jest dobre bo sam obecnie nie podał bym jednoznacznej odpowiedzi.

Lampy T5 -  niby najprostsze, niby serwisowane w Polsce - ale czegoś w tym pędzie za fluo jednak brakuje. Drugim dylematem jest dostępność świetlówek... jak długo jeszcze... do czego dążę wie każdy kto używał HQI, później OSRAM67, Narva blue2.
Hybrydy - niby połączenie pomiędzy chęcią serca, pragnieniem kolorowania i upierdliwością wymiany świetlówek :) lampy ważą swoje.
LED - w wieczność nie wierzę, serwis samodzielny cóż coś tam da się wydłubać przelutować podmienić, ale nie wszystko. Serwis gwarancyjny - różnie z tym bywa, kilku dystrybytorów ma dostęp do części,  kilku je montuje z klocków w kraju, są też tacy co montują je od "podstaw". Ale te marki sugerowane przez fora zza oceanu mają jakikolwiek dostęp do części serwisowych w kraju a może na kontynencie ? Czy ten serwis potrwa dni czy raczej tygodnie ?

Jak widzicie nie podchodzę już czy ale co zrobić gdy się spierdzieli. Bo tak się stanie prędzej lub później ale zapewne w najmniej odpowiednim momencie.

Ostatnie przemyślenie tyczy się. Nowości a raczej mody czyli sterowalne w chmurze...
co jeśli firmie zdarzy się wpadka wizerunkowa i lampy zaczną po czyjejś niezależnej od nas interwencji... świrować np dając 10% mocy światła w godzinach 10-15. Lub "pomysłowy dobromir" z wpadnie na przebłysk geniuszu z pomysłem zróbmy update a tu coś nie zagra i po powrocie z urlopu ujrzymy ciemność choć apki pokazywać będą światłość... 
Aż tak odważny to chyba nie jestem.

Sklepy piorą się między sobą bo ten ma to, tamten tamto, ten temu nie sprzeda, a tamten ugryzie drugiego kontrolą... Kto wie na jaki pomysł wpadną producenci aby udowodnić niższość technologiczną konkurencji.

A może lampy powinniśmy traktować już jak sprzęt AGD... nienaprawaialne, nierozbieralne do pierwszej awarii a później kup pan następny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz celne pytanie. U mnie odpowiedź ukryta pod pkt 4. Jeśli producent jest na rynku od dawna, robi dobre rzeczy, które się rzadko psują, służą latami, można je nawet po kilku latach odsprzedać bez problemu i trzymają cenę, to wtedy reputacja ma znaczenie. Radiony nawet G3 ciągle trzymają cenę, nie ma problemu z ich sprzedażą, i ciągle rosnąpod nimi korale, i nie słychać, żeby się psuły. Orpheki są modularne, można je naprawić w domu w razie czego, serwisu nie ma lokalnie ale kurierem wysyłają części. Neptune Systems w światło wszedł dopiero teraz, ale sądząc po bezawaryjności Apexa raczej będzie podobnie. Philips robi turbo solidny sprzęt, mam trochę różnego sprzętu philipsa, Czajnik w końcu wywaliliśmy, bo zżółkł, nie dało się go doczyścić ale przez 21 lat działał jak złoto. Radiomagnetofon boombox ma 20 lat, ciągle działa bez zarzutu.

ale... wiem do czego zmierzasz. Nikt nie wymienił Maxspecta. Ja np do siebie potrzebowałbym 2 RSX R5 300, przy czym ciężko byłoby zmieścić dwa nad akwarium. Jeden by świecił przód, drugi tył a środek, gdzie jest główna masa koralowa średnio. Albo 5-6 Ethereali... i 5-6 wiatraków (patrz pkt 3). Z powodu pkt 3 nie kupiłem Radionów, ponieważ było wiele opinii, że niestety ustawione na większą moc hałasują.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, katani napisał:

Mariusz celne pytanie. U mnie odpowiedź ukryta pod pkt 4. Jeśli producent jest na rynku od dawna, robi dobre rzeczy, które się rzadko psują, służą latami, można je nawet po kilku latach odsprzedać bez problemu i trzymają cenę, to wtedy reputacja ma znaczenie. Radiony nawet G3 ciągle trzymają cenę, nie ma problemu z ich sprzedażą, i ciągle rosnąpod nimi korale, i nie słychać, żeby się psuły. Orpheki są modularne, można je naprawić w domu w razie czego, serwisu nie ma lokalnie ale kurierem wysyłają części. Neptune Systems w światło wszedł dopiero teraz, ale sądząc po bezawaryjności Apexa raczej będzie podobnie. Philips robi turbo solidny sprzęt, mam trochę różnego sprzętu philipsa, Czajnik w końcu wywaliliśmy, bo zżółkł, nie dało się go doczyścić ale przez 21 lat działał jak złoto. Radiomagnetofon boombox ma 20 lat, ciągle działa bez zarzutu.

ale... wiem do czego zmierzasz. Nikt nie wymienił Maxspecta. Ja np do siebie potrzebowałbym 2 RSX R5 300, przy czym ciężko byłoby zmieścić dwa nad akwarium. Jeden by świecił przód, drugi tył a środek, gdzie jest główna masa koralowa średnio. Albo 5-6 Ethereali... i 5-6 wiatraków (patrz pkt 3). Z powodu pkt 3 nie kupiłem Radionów, ponieważ było wiele opinii, że niestety ustawione na większą moc hałasują.

Maxpect ma serwis w Polsce

ATI straton w Niemczech

A jak jest z Phillips coral care ? Jak przestanie świecić albo przepali się dioda  ? @katani wiesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

23 godziny temu, katani napisał:

Mariusz celne pytanie. 

Dzięki. 

Nie mam za złe nikomu, że jeszcze nikt nic nie napisał o Maxspect. Temat jest świeży, więc statystycznie ma szansę się jeszcze pojawić :) A tak to temat ciekawy, tak samo jak czasy w jakich przyszło nam żyć. I obecnie pod tym kątem patrzę na ile moja praca i obrany 10lat temu kurs na "mocny serwis" ma znaczenie obecnie. Jestem pełen podziwu, że mamy tak duża różnorodność w wyborze oświetlenia i że jest miejsce zarówno na nowe marki jak i wciąż na wykonywana przeze mnie pracę. Życzę każdemu z osobna żeby było go stać na hobby, a to czym je oświetli to ma to już dalsze znaczenie. 

Pozdro!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , ja sobie wymyśliłem ,

Pacific Sun Althea hybrid .

Jakoś dalej ciągnie do T5 .

Ktoś ma ? Jakieś wrażenia ? 

Polski rynek więc serwis na miejscu . 

Sama lampa też ciekawie wygląda. 

 

Co do Maxspect (Frey/ Luft ) jak dla mnie serwis sto procent zadowolenia . 

 

 

Acha , szkoda troszkę że Maxspect nie ma Hybryd w ofercie . To by było ciekawe . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Altheę zwykłą, 8x54W. W przypadku mojej lampy serwis na miejscu to była jej największa zaleta.

Co do serwisu Maxspect korzystałem raz, tip top.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie. 

Co do serwisu ( piszemy o lampach) to widzę Mariuszu  i Przemek .

Reszta wysyłanie lub oczekiwanie . A komu to potrzebne , bo mnie nie.A akwarium dostaje po d*pie i tylko użytkownik danej lampy się tym przejmuje. 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, AnT napisał:

Właśnie. 

Co do serwisu ( piszemy o lampach) to widzę Mariuszu  i Przemek .

Reszta wysyłanie lub oczekiwanie . A komu to potrzebne , bo mnie nie.A akwarium dostaje po d*pie i tylko użytkownik danej lampy się tym przejmuje. 

Tu się zgodzę.  Lipa jak nic nie świeci nad baniakiem , bo lampa w naprawie . Ja to częściowo rozwiązałem bo mam 2 osobne lampy t5 i Led.  Ale nie jest to idealne rozwiązanie,  choć by na cenę. 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.04.2022 o 18:38, luft napisał:

Ciekawy temat.

Kupując oświetlenie, czy ktoś zakłada, "przez jaki okres czas/jak długo w czasie zamierza się/chciałoby się korzystać z tego zestawu ? (Najlepiej bezawaryjnie)"

 

 

 

Doświadczony użytkownik wie mniej więcej jak długo dioda świeci pełnią swoich parametrów, w jakich warunkach powinna pracować by zachować jak najdłużej sprawność. Natomiast widzę że wiele osób wciąż kieruje się zasadą "żeby tylko nie stracić", w efekcie kupują lampy na które w danym momencie jest moda "bo sa profesjonalne, korale rosną i można dostać kawę w sklepie...", oczywiście najtaniej jak się da - znaczy często za małą... świecą nią pełnią mocy, a po trzech latach, tak wypaloną lampę wciskają kolejnemu człowiekowi, jako "full nówka nie śmigana- sprzęt zapasowy - leżak szafowy". Oczywiście taki sprzedawca przez te trzy lata zdążył sprzedać kilka szczepek (kasa musi się zgadzać), jest mniej więcej rozpoznawalny na wszelkiego rodzaju badziewiu typu fejsbuk, ba czasem nawet na forum coś napisze (może znajdzie się klient na szczepkę ze zdjęcia?), więc nowy kupiec, jako osoba nowa w środowisku, ma małą szansę na walkę o swoje, jak uświadomi sobie że kupiła szrota.

Lampa ma spełniać swoje zadanie (od cudów są szpitale i kościoły), ilość światła i zakres musi być dopasowana do zbiornika. Jego moc przewyższać potrzeby - odbije się to na zwiększonym czasie eksploatacji i jakości światła. Serwis też jest ważny. Ale przede wszystkim, ważniejsza jest przemyślana konstrukcja - ot choćby przykład jednego z producentów (nie wskazuję palcem, ale myślę że zainteresowani wiedzą o jaką lampę chodzi) - wypuścił nowy model dużo lepszy od poprzednich, bo diody rozłożone w kilku punktach na lampie (powierzchnia lepiej doświetlona), barwa wymieszana bardzo dobrze, zakres kolorów też robi wrażenie, korale wyglądają pod białym światłem, jak w innych lampach, pod aktyniką - powalają. Ale oczywiście nasz producent nie był by sobą, gdyby zawiódł swojego wiernego wielbiciela i nie strzelił sobie w kolano...

Lampa ma pasywne chłodzenie. Fakt że radiator grubością i powierzchnią przebija kilkukrotnie np. lekkie konstrukcie maxspecta (choćby wspomnianego wcześniej), ale za to osiąga taką temperaturę (w okolicach maksimum swojej mocy), że można na niej jajka smażyć... (dotykałem, można eksperyment powtórzyć bo lampy wiszą w jednym z bardziej znanych sklepów). Nie trzeba mieć super wiedzy, żeby domyślać się jak praca w takiej temperaturze wpłynie na diody.

Na szczęście, każdy użytkownik może sobie założyć, we własnym zakresie wentylator chłodzący radiator, powinno to pomóc zbić temperaturę zauważalnie. Dziwię się, bo wystarczyło zrobić gniazdo na wentylator i osłonę od góry.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, AnT napisał:

Reszta wysyłanie lub oczekiwanie . A komu to potrzebne , bo mnie nie.A akwarium dostaje po d*pie i tylko użytkownik danej lampy się tym przejmuje. 

No chyba, że wysyłasz lampę do serwisu 4 razy w ciągu roku...

1 godzinę temu, dale napisał:

Lampa ma pasywne chłodzenie. Fakt że radiator grubością i powierzchnią przebija kilkukrotnie np. lekkie konstrukcie maxspecta (choćby wspomnianego wcześniej), ale za to osiąga taką temperaturę (w okolicach maksimum swojej mocy), że można na niej jajka smażyć... (dotykałem, można eksperyment powtórzyć bo lampy wiszą w jednym z bardziej znanych sklepów). Nie trzeba mieć super wiedzy, żeby domyślać się jak praca w takiej temperaturze wpłynie na diody.

A się zastanawiałem, jak ta lampa działa w praktyce. Ja nad Philipsami rok temu zastanawiałem się, jak to będzie latem. I czy nie będzie trzeba jakiegoś wentylatora zamontować. Okazało się, że nawet przy upałach 35+ lampy były dobrze ciepłe, ale nie gorące. Do smażenia jajek było bardzo daleko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

A się zastanawiałem, jak ta lampa działa w praktyce

Która? Ta o której pisze, czy philips? ta o której pisze, świeci bardzo ładnie, grzeje równie mocno jak świeci, więc jak długo - niech kazdy, kto zna specyfike diód sobie odpowie.

2 godziny temu, katani napisał:

Ja nad Philipsami rok temu zastanawiałem się, jak to będzie latem. I czy nie będzie trzeba jakiegoś wentylatora zamontować. Okazało się, że nawet przy upałach 35+ lampy były dobrze ciepłe, ale nie gorące. Do smażenia jajek było bardzo daleko

Dziwisz się? Przecież one mają relatywnie niewielką moc - w porównaniu do pola rozłożenia diód. Opisywano kiedyś ich pierwsze wersje, nawet BRS ich promowali bardzo mocno, do chwili obecnej, z tego co widziałem w sieci, zrobili kosmetyczne zmiany w diodach i sterowaniu. Owszem, do płytszych zbiorników mogą byc, ale przy naszych, normalnej wielkości, użytkownicy stwierdzali że o ile wzrost w górę był zauważalny, o tyle korale nie tworzyły tzw. sukienek.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, AnT napisał:

Właśnie. 

Co do serwisu ( piszemy o lampach) to widzę Mariuszu  i Przemek .

Reszta wysyłanie lub oczekiwanie . A komu to potrzebne , bo mnie nie.A akwarium dostaje po d*pie i tylko użytkownik danej lampy się tym przejmuje. 

 

17 godzin temu, Ariel napisał:

Tu się zgodzę.  Lipa jak nic nie świeci nad baniakiem , bo lampa w naprawie . Ja to częściowo rozwiązałem bo mam 2 osobne lampy t5 i Led.  Ale nie jest to idealne rozwiązanie,  choć by na cenę. 

Jak pisz Ariel, rozwiązaniem jest użycie kilku lamp. Co zwiększa szansę na utrzymanie zbiornika w dobrej kondycji nawet jak któraś padnie. Ja przy przejściu na ledy, brałem pod uwagę najlepsze z możliwych pokrycie światłem  i ograniczenie zacieniania. Kolejnym istotnym kryterium było mieć możliwość utrzymania zbiornika w razie awarii którejś z lamp. Stąd użyłem  osiem słabszych lamp zamiast 4 mocniejszych.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Mógłbyś podać jaka to lampa? Jestem świeży w temacie i sam szukam czegoś dla siebie. 

Pozwolę sobie zapytać w tym temacie: jaka lampę polecacie na 100cm długości? Najlepiej na nóżkach i z radiatorem. Pod miękkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dale napisał:

Która? Ta o której pisze,

Ta o której pisałeś, zakładam, że miałeś na myśli nowy produkt PS.

6 godzin temu, dale napisał:

o tyle korale nie tworzyły tzw. sukienek.

Masz na myśli oblewanie skały? U mnie bez problemu oblewają skałę. Oczywiście nie wszystkie, bo nie wszystkie acry równo leją po skale.

Na przykład euphylia leżąca na piasku z tyłu akwarium, centralnie pod talerzem echinopory rośnie i wybarwia się lepiej, niż ta w pełnym świetle (gdzie jest nieco przypalana, mam wrażenie).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, norbi2222 napisał:

Jak pisz Ariel, rozwiązaniem jest użycie kilku lamp. Co zwiększa szansę na utrzymanie zbiornika w dobrej kondycji nawet jak któraś padnie. Ja przy przejściu na ledy, brałem pod uwagę najlepsze z możliwych pokrycie światłem  i ograniczenie zacieniania. Kolejnym istotnym kryterium było mieć możliwość utrzymania zbiornika w razie awarii którejś z lamp. Stąd użyłem  osiem słabszych lamp zamiast 4 mocniejszych.

Mam zbiornik AM armatus 300XD oświetlenie to giesemann vervve 185W czyli wystarczy na mój baniak  , dodatkowo jednak mam giesemann stelar 4x24W by było lepsze pokrycie światłem dna . Led wysterowany na jakieś 40% mocy i to starczy z t5 . Ale jak któraś padnie to nic się nie stanie przez kilka dni , serwis i dostępny i nie muszę wysyłać do innego kraju . Jak miał bym ATI , to mam serwis w tym samym mieście. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

Ta o której pisałeś, zakładam, że miałeś na myśli nowy produkt PS.

Tak. Dokładnie. Brak aktywnego chłodzenia i temperatura lampy to ewidentny minus, no i trudno go obronić. Ale kolory pod nią, oraz fakt że co najmniej jeden znany mi osobiście akwarysta, posiadający zbiornik z koralami najwyższej światowej klasy, przesiadł się z dnia na dzień na te lampy wskazuje że lampa jest warta uwagi.

12 godzin temu, katani napisał:

Masz na myśli oblewanie skały? U mnie bez problemu oblewają skałę. Oczywiście nie wszystkie, bo nie wszystkie acry równo leją po skale.

Tak. na wstępie zapoznałem się z materiałami wskazanymi u nas, w starym wątku o tych lampach, następnie przejrzałem dostępne opisy budowy, a potem kilka wpisów na forach anglojezycznych, które mi google podsunęło. Ogólnie konkluzja była taka że lampa nie ma tej siły przebicia co punktowe źródła światła, co w większości sytuacji jest jednak plusem, bo jeśli mamy zbiornik nie wymagający głębokiego doświetlenia, uzyskamy jednolita, dużą powierzchnię światła.

12 godzin temu, katani napisał:

Na przykład euphylia leżąca na piasku z tyłu akwarium, centralnie pod talerzem echinopory rośnie i wybarwia się lepiej, niż ta w pełnym świetle (gdzie jest nieco przypalana, mam wrażenie).

Wybarwienie u korali zależy od ilości komórek fotosyntetyzujących, gdzie ich kolor jest pochodną wrażliwości na dany rodzaj światła, zaś stopień nasycenia zależny od wydajności procesu pozyskiwania energii, dlatego korale które dostają proporcjonalnie mniej światła, mogą być lepiej wybarwione, bo potrzebują więcej komórek do pozyskania energii. Koral na szczycie nie musi być wcale przepalony, po prostu się dostosował do łatwiejszego dostępu do światła, co też samo w sobie jest ciekawym zjawiskiem. Zauważ proszę, że są nawet metody (np. najpopularniejsza z nich - zeowit) gdzie celowo ogranicza się nutrienty aby regulować barwę korali.

 

13 godzin temu, Jarzy2001 napisał:

Pozwolę sobie zapytać w tym temacie: jaka lampę polecacie na 100cm długości? Najlepiej na nóżkach i z radiatorem. Pod miękkie.

To zależy od środków przeznaczonych na to, głębokości zbiornika i potrzeby "bajerów" w sterowaniu. Bez tego trudno coś polecać.

Owszem, fajnie by wyglądało to pod dwoma etheralami czy jakimś recurvem maxspecta, bądź dwoma lampami PS - nowymi (przy założeniu że założysz wentylatory  - chwila roboty i koszty pomijalne przy zakupie lampy, a stosując element termoaktywny można nawet zrobić proste sterowanie).

Unikał bym wszelkich punktowych, skupiał się na powierzchniowych.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale Zbiornik 100x60x40 + korona. Chciałbym zmieścić się do 3tys. Najlepiej jedna belka na nóżkach. LED. Fajnie jakby jednak był radiator-boje się że wentylatory będą głośne. Sterowanie jakieś proste. Nie zamierzam robić w tym zbiorniku cudów-miekkie i proste LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.