Skocz do zawartości
Radek-sl

Zaniedbałem mocno baniak 1240l

Rekomendowane odpowiedzi

możesz wodę do badania wysłać, będziesz wiedział, co tam w ogóle masz, chyba, że planujesz spore podmianki, wtedy bez sensu. Po drugie jak zbiornik był zapuszczony to węgiel by się przydał, szczególnie teraz, jak zacząłeś czyszczenie i sporo chemii organicznej pójdzie do wody.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, katani napisał:

możesz wodę do badania wysłać,

Tak zamierzałem, ale najpierw przez miesiąć codzienne podmianki, po miesiącu przejde na podmianki cotygodniowe, tak gdzieś za 2 miesiące wyślę wodę na badanie.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Radek-sl napisał:

Tak zamierzałem, ale najpierw przez miesiąć codzienne podmianki, po miesiącu przejde na podmianki cotygodniowe, tak gdzieś za 2 miesiące wyślę wodę na badanie.

Jak miałbym robić to raczej bym zrobił ze 3 podmianki takie po 20%. Ale tu ktoś inny mógłby się wypowiedzieć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codzienne podmianki po 20 l (2% ilości ) przez 2 tygodnie, takie coś kiedyś robiłem jak mi PO4 wywaliło w kosmos i bardzo pomogło, bez sensu podmieniac 20% naraz podmianki robię wysysając syf z sumpa, po dobie przy aktualnej cyrkulacji i zamiataniu sump codziennie jest do ogarnięcia.

 

A jak myślicie, piasek wymienić? Czy przemieszać? Możedorzucić nieco nowego "żywego piochu" prosto ze sklepu?

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz grubość tej warstwy piasku ale wszystko tylko nie przemieszanie (no chyba że masz bardzo cieniutką warstwę), przysypanie nowym to jak zamiatanie brudów pod dywan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, chris_ek napisał:

Nie wiem jaką masz grubość tej warstwy piasku ale wszystko tylko nie przemieszanie (no chyba że masz bardzo cieniutką warstwę), przysypanie nowym to jak zamiatanie brudów pod dywan.

Rozwiń proszę informację dlaczego uważasz mieszanie piasku za najgorszy z pomysłow? , nie ma grubej warstwy w najgrubszym miejscu jest może ze 4 cm bo wiadomo cyrkulacja robi swoje i przerzuca piasek do jednego boku, na części akwarium mam grys koralowy korci mnie aby go wy.... i zasypać to piaskiem. W grysie jest naprawde masakryczna ilość detrytusu.

 

 

Jerszcze jedno, czy nie powinienem aby zasiedlic mocno baniak tzw. Ekipą czyszczącą? przyznam że skała i podłoże jest "wolne od zycia"

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Radek-sl napisał:

Rozwiń proszę informację dlaczego uważasz mieszanie piasku za najgorszy z pomysłow? , nie ma grubej warstwy w najgrubszym miejscu jest może ze 4 cm bo wiadomo cyrkulacja robi swoje i przerzuca piasek do jednego boku, na części akwarium mam grys koralowy korci mnie aby go wy.... i zasypać to piaskiem. W grysie jest naprawde masakryczna ilość detrytusu.

Przy grubszej warstwie często dochodzi do powstania stref beztlenowych, nie pamiętam teraz dokładnie jakie związki tam wtedy powstają (gdzieś @Tester o nich wspominał) ale żadne dobre - jak wymieszasz to wszytko uwolni się do słupa wody.

Ja bym wszystko odessał i nasypał nowego, świeżego, bialutkiego :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, chris_ek napisał:

Ja bym wszystko odessał i nasypał nowego, świeżego, bialutkiego :D

Boje sie ze zasypanie nowego piasku skonczy sie dojrzewaniem, a jak mi sie cos do wody uwolni to jesli nie zaszkodzi rybom to nikomu innemu tez nie.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Radek-sl napisał:

Boje sie ze zasypanie nowego piasku skonczy sie dojrzewaniem, a jak mi sie cos do wody uwolni to jesli nie zaszkodzi rybom to nikomu innemu tez nie.

Ja myślę, że przy takiej zadymie w akwarium, to i tak mogą się tymczasowo plagi pojawić, Jak w piasku jest totalny syf, to można spróbować i odessać, wypłukać i z powrotem. Ja kiedyś piasek regularnie przesiewałem, przeczesywałem i odsysałem, teraz rzadko go ruszam. Za dużo dobrego w nim żyje, żeby się tego pozbywać, a trochę detrytusu niczemu nie szkodzi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu kupiłem dwa spore wezowidla , wczoraj ku memu zdumieniu razem z corka namierzylismy kilka małych. Wiec szkoda wywalic je razem z piaskiem 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minął tydzień odkąd zwiększyłem cyrkulację i częściej omiatam skałe, więc ie będę sie za bardzo rozpisywał nawet nie robię testów bo to bez sensu, aktualnie mam cały czas pełno syfu ale i odpieniacz czyszczę co 2 - 3 dni, masakra do czego doprowdziłem, ale będzie może fajny wątek odnośnie wyjścia z d.... Nie zawsze restart jest rozwiązaniem.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki. odsysaj syfek, omiataj skałę, za jakiś czas zacznie być lepiej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie odsysam, wyprowadzam do sumpa, tam robote robi odpieniacz, odsysanie mi nie wychodzi;), zrobie zaraz film i wrzucę, zobaczycie jaka tragedia.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.04.2022 o 17:37, katani napisał:

Ja myślę, że przy takiej zadymie w akwarium, to i tak mogą się tymczasowo plagi pojawić, Jak w piasku jest totalny syf, to można spróbować i odessać, wypłukać i z powrotem. Ja kiedyś piasek regularnie przesiewałem, przeczesywałem i odsysałem, teraz rzadko go ruszam. Za dużo dobrego w nim żyje, żeby się tego pozbywać, a trochę detrytusu niczemu nie szkodzi.

Mam odmulacz taki jak się stosuje w słodkich, jak zakładałem baniak, handlowcy nowicjuszowi wciskali co popadnie , a ja łykałem jak należy. Nigdy go nie uzyłem ale może czas najwyższy;)


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam butelki po żywcu 0.75l, takiej z dziubkiem, uciąłem na pół, ściąłem dziubek, żeby pasował pod wąż ;)

Jak się co niektórzy pytają dlaczego mi fosforany rosną to wtedy traktuję tym odmulaczem prawy tył akwarium, gdzie u mnie zbiera się detrytus.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, katani napisał:

gdzie u mnie zbiera się detrytus.

Też mam jedno takie miejsce, przy najbliższej poodmiance possam;)

 

Zrobiłem dzis rano testy, niestety nie ma się czym chwalić, ale opublikuję bedę również systematycznie zamieszczał zdjęcie wykresu parametrów, niestety nie wiem czemu ale nie dziala u mnie strona reefstats.net więc nie mogę tam zarzucać.

 

Temp - 25 stopni C

kH - 5,1  pps coś jednak konsumuje skoro takie niskie , ale nie będe dolewał sody podmianami spróbuję wyrównać.

Ca - ponad 500 

Mg - ponad 1500

No3 - ponad 100  

i teraz HIT Po4 - 0,3

przy takim No3 i Po4 - dziwne że miękkie żyją, zobaczymy jaki efekt będzie za tydzień;)

 

Planuję codzienną podmianę 26 litrów (około 2% calości) oraz za tydzień w sobotę 130 litrów (10% całości) i tak przez miesiąc, w międzyczasie odmulanko i wywale grys koralowy, wczoraj nieco go ruszyłem, po prostu masakra !!!! 


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Radek-sl napisał:

Zrobiłem dzis rano testy, niestety nie ma się czym chwalić, ale opublikuję bedę również systematycznie zamieszczał zdjęcie wykresu parametrów, niestety nie wiem czemu ale nie dziala u mnie strona reefstats.net więc nie mogę tam zarzucać

Od jakiegoś czasu przestała się wyświetlać ale to samo możesz mieć w zwykłym excelu.

2 godziny temu, Radek-sl napisał:

kH - 5,1  pps coś jednak konsumuje skoro takie niskie , ale nie będe dolewał sody podmianami spróbuję wyrównać.

Ca - ponad 500 

Mg - ponad 1500

Nie chcę Cię zniechęcać ale wątpię, że to z powodu konsumpcji bo Ca i Mg masz zawyżone.

2 godziny temu, Radek-sl napisał:

No3 - ponad 100  

i teraz HIT Po4 - 0,3

przy takim No3 i Po4 - dziwne że miękkie żyją, zobaczymy jaki efekt będzie za tydzień;)

O ile dobrze pamiętam to @katani (w razie czego mnie poprawi) miewał NO3 od 0 do 100 i bez wielkiego wpływu na korale. Poziom PO4 jak na zapuszczony zbiornik to całkiem spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chris_ek napisał:

Nie chcę Cię zniechęcać ale wątpię, że to z powodu konsumpcji bo Ca i Mg masz zawyżone.

Bardo dawno nie było podmian i słaba cyrkulacja, dam sobie 2 - 3 miesiace na doprowadzenie parametrów do stanu prawidłowego, jeśłi się nie uda - restart :(, ale myślę że się uda nie wierzę że nie da się usunąć syfu z baniaka, po prostu ciężka i mozolna praca przede mną.

2 godziny temu, chris_ek napisał:

O ile dobrze pamiętam to @katani (w razie czego mnie poprawi) miewał NO3 od 0 do 100 i bez wielkiego wpływu na korale. Poziom PO4 jak na zapuszczony zbiornik to całkiem spoko.

NIe dziwię się ze mam takie NO3, nie lałem długo żadych bakterii a wszystko w znbiorniku pokryte jest gów.... nie ma co płakać trzeba działać.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez wreszcie pokaż to swoje bagienko, a nie pitu pitu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jar2789 napisał:

Wez wreszcie pokaż to swoje bagienko, a nie pitu pitu.

Toć to straszny wstyd


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Radek-sl napisał:

przy takim No3 i Po4 - dziwne że miękkie żyją, zobaczymy jaki efekt będzie za tydzień;)

 

Mnie to nie dziwi, a dlaczego nie ?

 

10 godzin temu, Radek-sl napisał:

Planuję codzienną podmianę 26 litrów (około 2% calości) oraz za tydzień w sobotę 130 litrów (10% całości) i tak przez miesiąc, w międzyczasie odmulanko i wywale grys koralowy, wczoraj nieco go ruszyłem, po prostu masakra !!!! 

Ja myślę że lepszym rozwiązaniem będzie co trzeci dzień 20% przez parę podmian potem zejść do 10% ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Beti napisał:

Ja myślę że lepszym rozwiązaniem będzie co trzeci dzień 20% przez parę podmian potem zejść do 10% ;)

Tak, ale to nie usunie detrytusu a jest go naprawde masakrycznie dużo, wymienię wodę, a syf jak jest tak będzie. Myślę że musze namnożyć bakterii niech rozkładają syfek, a ja będę robić dym żeby syfek wyprowadzić do sumpa, stamtąd będę go odsysał w czasie podmianek. To chyba też dobry plan.

Edytowane przez Radek-sl (wyświetl historię edycji)

ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Radek-sl napisał:

Tak, ale to nie usunie detrytusu a jest go naprawde masakrycznie dużo, wymienię wodę, a syf jak jest tak będzie. Myślę że musze namnożyć bakterii niech rozkładają syfek, a ja będę robić dym żeby syfek wyprowadzić do sumpa, stamtąd będę go odsysał w czasie podmianek. To chyba też dobry plan.

Durszlak w sumpa bierz pomocnika w durszlak dajesz watę i przepuszczając wodę przez wate cały syf na niej zostaje bez podmianki ;) Takim sposobem jesteś w stanie szybko odessać duże ilości zalegającej materii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będzie córka po południu, zrobimy sztuczke z durszlaczkiem, tylko muszę w dzień zakupić wąż bo nie posiadam takiego fajnego, a co do zdjęć baniaczka musicie mi wybaczyć, mój telefon ma zbitą szybkę;) na aparaciku i robi jakieś zdjęcia jak z kalejdoskopu, a jedyna karta dzialąca w Gopro gdzięs się schowała, takze jutro due zakupy, karta wąż i będzie ssio ;)


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak, wygrywam nierówna walkę z parametrami, jest coraz lepiej, dołożyłem cyrkulację, mysle że za około miesiąc zacznę obsadzać baniak koralami, nastawiam się raczej na miękkasyt i LPS, może w przyszłości dorzucę jakieś spsy, jednak moim marzeniem jest zrobić w jednej części dużą ilośc ukwiałów różnokolorowych niestety nie znalazłem nigdzie informacji jakie trzymac dla nich parametry, czy wyprać wodę z NO3 i PO4 jak pod SPS?


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.