Skocz do zawartości
Yboocs

Pierwsze akwarium - ocena projektu i dobór sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Od pewnego czasu przymierzam się do założenia pierwszego akwarium morskiego. Mimo iż akwarystyka od dłuższego czasu jest moją pasją to w kwestii akwarystyki morskiej jestem kompletnym nowicjuszem i im więcej czytam tym mniej wiem... Mimo wszystko chcę wreszcie przestać rozmyślać i zabrać się do praktyki aby na własnej skórze przekonać się jak to jest mieć własną solniczkę w domu.

Od razu powiem, że nie wiem co chcę docelowo mieć w akwa - mógłbym powiedzieć to co większość początkujących - kilka korali miękkich, proste lps i parę błazenków ale znając swoje doświadczenia z akwarystki słodkowodnej będę chciał więcej i więcej i zanim korale zdążą podrosnąć to zmieniałbym akwa na większe...

W związku z tym chciałbym aby akwarium było w miarę "rozwojowe" - proste na początek ale z możliwością "podniesienia poziomu trudności", nie tracąc przy tym pieniędzy na kolejne wymiany sprzętu. Z racji wolnego miejsca w rachubę wchodzi akwarium o szerokości 50cm i wysokości 50cm z kominem wewnętrznym, długość natomiast to 100 albo 120 cm - aczkolwiek raczej skłaniam się ku 100 cm.

Z rzeczy "drogich", których potrzebuje na początek, a chciałbym kupić raz a dobrze nie wydając fortuny wybrałem:

  • Oświetlenie: Maxspect RSX R5-200
  • Odpieniacz: Bubble Magus Curve A8
  • Pompa: Jebao DCP 6500
  • Cyrkulator: 2 x Jebao SOW-8 lub coś o podobnej mocy

Co do sumpa, jego projekt poniżej - gorąca prośba o uwagi:

371420054_Projektsumpa.thumb.jpg.cf9f9e48c39e7bb261019e8fe6dcad3a.jpg


Start akwarium zaplanowałem na skale Marco Rocks 25kg, a jako że znam akwarystę mającego akwa o wielkości ponad 1500l myślę czy by mu nie zakosić trochę życia z sumpa i wody z  podmiany, aczkolwiek jeszcze z nim na ten temat nie rozmawiałem i nie wiem co mógłby mi z tego akwa podarować na start.

Z listy zakupowej pozostaje jeszcze:

  • Dolewka
  • DEMI
  • Miernik TDS
  • Refraktometr
  • Sól
  • Piasek
  • Testy

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem ;)

Mam prośbę o Wasze uwagi dotyczące powyższych planów - czy ma to ręce i nogi? Czy coś zmienić, ulepszyć lub wyrzucić do kosza?


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Yboocs napisał:
  •  

Co do sumpa, jego projekt poniżej - gorąca prośba o uwagi:

Komora spływu to ta po lewej? 

Wg mnie komora na dolewkę będzie za mała. U mnie w akwa 120x56 schodzi ok 20 litrów ba tydzień. (Mam dolewkę grawitacyjne z butli 20l poza zbiornikiem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Komora spływu to ta po lewej? 

Tak.

Godzinę temu, Arek77 napisał:

Wg mnie komora na dolewkę będzie za mała. U mnie w akwa 120x56 schodzi ok 20 litrów ba tydzień. (Mam dolewkę grawitacyjne z butli 20l poza zbiornikiem).

Na szkicu brakuje ważnego wymiaru - długość sumpa to 80cm. Zatem komora na dolewkę ma 55x15x45cm czyli około 37l.


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Yboocs napisał:

Zatem komora na dolewkę ma 55x15x45cm czyli około 37l.

A... to spoko, nie wiem jak to liczyłem, ale mnie wychodziło koło 7l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby zwrócić uwagę na przegrody... gdzie ma pracować odpieniacz. Większość odpieniaczy prawidłowo pracuje w zanurzeniu 15-25 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Flasher napisał:

Wypadałoby zwrócić uwagę na przegrody... gdzie ma pracować odpieniacz. Większość odpieniaczy prawidłowo pracuje w zanurzeniu 15-25 cm.

Odpieniacz zawsze można umieścić na podwyższeniu..... byle by było dość miejsca pod szafką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się coraz bardziej ku 120cm długości według projektu poniżej - problem tylko że ściana ma 80cm, w związku z czym akwa mogłoby ciut odstawać :) Kusi mnie jednak jedna wizja: za odstającymi 40cm stoi moje biurko. Gdyby mi się udało zaaranżować tak wnętrze, żeby płynnie przechodziło w akwarium dwustronne mógłbym cieszyć oko również podczas pracy :)

730733463_projekt120.thumb.jpg.0562d3ed0cf568e48e8edfb8858404f3.jpg

 

Co do sumpa - musiałem nieco zrewidować jego wymiary tak, aby zmieścił się pomiędzy profilami. Za 120cm długości przemawia także fakt, że spływ i rewizja wpadałyby do sumpa prosto bez żadnych kolanek, a i więcej miejsca miałbym w szafce. Także chyba zostanę przy tej koncepcji - może moje ładniejsza połowa jakoś to przeboleje ;)

1073843926_projekt120-wymiary.thumb.jpg.9fdb13fe2d03b535e48b8a6012efe77b.jpg


aquarium55184.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obniżył bym ściankę dolewki o kilka milimetrów - w przypadku przepełnienia podczas nalewania, woda przeleje się do sumpa a nie na zewnątrz.


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kb9 napisał:

Obniżył bym ściankę dolewki o kilka milimetrów - w przypadku przepełnienia podczas nalewania, woda przeleje się do sumpa a nie na zewnątrz.

Genialne rozwiązanie, to wyeliminuje te ciągłe przepełnianie zbiornika i związane z tym małe powodzie. Chyba,ze macie jakiś inny patent na zautomatyzowanie dolewania wody do zbiornika na dolewkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za sumpem mam kanalizację zbiornik dolewki podpięty jest do syfonu rozwiązanie niezawodne...

Ale najprostszym patentem jest zastosowanie dolewki grawitacyjnej na końcu wężyka RODI

500_500_productGfx_b3551f6ce3a1761ca20d1
Źródło obrazu : reefshop.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie :)
Pierwsze uruchomienie filtra to 80-100us  jeśli pozostawił bym to jako ciągły samograj to szybko wykańczał bym żywicę.

Tak otwieram zawór 1 raz w tygodniu i nakapie sobie do zbiornika dolewki gdy widzę że jest pełno to zamykam ręcznie zawór przed osmozą. Często dopełnienie zbiornika dolewki łączę z podmianą wody, wówczas obok akwarium ląduje na kilka godzin beczka do mieszania solanki. Na nakapanie wody do beczki nie czekam - wykorzystuję tę co już nakapała do dolewki. (zbiornika dolewki nie wykorzystuję do mieszania solanki).
Wadą filtra RODI za akwarium czy też sumpem jest fakt skroplin na wężykach.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, chwialek napisał:

Wadą filtra RODI za akwarium czy też sumpem jest fakt skroplin na wężykach.

A nie pomogło by owinięcie takiego wężyka jakimś grubszym materiałem w ramach izolacji.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.