Skocz do zawartości
MarcinH

Pomoc w wyborze oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o pomoc w doborze lampy. Najbardziej proszę o opinię i radę osoby posiadające, użytkujące n/w lampy. Zależy mi na bardziej błękitnej barwie światła. Barwy lamp widziałem tylko w necie na zdjęciach i filmikach na YT dlatego wybór na podstawie parametrów i zdjęć nie jest łatwy, stąd moja prośba o pomoc. Planuję akwarium z niewielką ilością skały na środku, kilka małych rybek, plus korale miękkie, lpsy i kilka spsów. Szukamy lampy pojedynczej, która będzie „rosła” wraz z akwarium tzn., jak dojdzie mi więcej korali albo powiększę akwarium to nie chcę zmieniać lampy na większą, tylko chcę dokupić drugą, taką samą lampę i w ten sposób będę mieć więcej światła i większą oświetloną powierzchnię. Akwarium na początek będzie nie szersze niż 60 cm i nie wyższe niż 50 cm. Długość na początek pomiędzy 80 do 100 cm (jestem w trakcie ustalania rozmiaru). Wiem, że jedna lampa nie oświetli takiej powierzchni ale jak pisałem skała ma być tylko na środku reszta wokół pusta. Na początek starczy a jak będzie za ciemno dokupię drugą lampę.

Myślę nad następującymi lampami (oczywiście z pieniędzmi również się liczę :) ):


1) Aqua Illumination Prime 16HD Reef (podobno bardzo głośna, przepalają się diody i soczewki) – 55 wat,

2) Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE – trochę „słaby” wygląd przez świecące podobno 24 godzin na dobę logo – 65 wat

3) Aqua Illumination Twenty Six HD – 90 wat

4) Reef flare Pro S – 80 wat

5) Aqua Illumination Hydra 32HD, brak mocowania w zestawie, które kosztuje dodatkowe kilka stówek i robi się spora kwota – 90 wat

6) LAMPA LED DO THOR – 60 wat

7) Red Sea ReefLED 90 wat –Lampa ma tylko 3 kanały/ 3kolory diod czy nie lepiej by lampa miała więcej kolorów w celu uzyskania lepszych kolorów życia, ryb, itd.?

8) LAMPA LED MAXSPECT ETHEREAL E5-130 W – z tego co wiem do lampy trzeba dokupić kontroler wifi więc robi się z tego już całkiem spora kwota.

Fotki bardzo mile widziane :)

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam prime 16hd. Fajna lampa wiele możliwości jeżeli chodzi o ustawienie światła. Marka renomowana. Moim zdaniem za słaba jak na taki zbiornik pokręcisz kanałami i moc lampy spada. Chyba ze tak ja piszesz bedziesz dokupował kolejne. Albo idz obrazu w hydre. Co do przepalonych - stopionych soczewek to niestety muszę potwierdzić dwie się nad topiły. Glosnosc jak kupiłem to była akceptowalna na chwile obecna po 3 latach wentylator jest do wymian. Co do sterowania lampami wydaje mi się ze im prostrze tym lepsze bo nie zawsze to co nam się podoba wizualnie jest dobre dla akwarium.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem tego maxspecta 165 ale zwyklego nad 30 litrami, swiecilo bardzo fajnie, generalnie warta polecenia, mam nad 90 litrami reef flare pro m i nad drugim takim samym zbiornikiem radiona xr30. Obie bardzo dobre. Osobiscie z tych trzech najbardziej odpowiada mi RF, swiatlo, moc i sama aplikacja. Do Twojego zbiornika S bedzie za mała, wiem że chcesz narazie tylko skałe na środku, ale jak za dwa miesiące zmienisz zdanie? Może warto pomyśleć nad większą lampą? Chyba że później w razie w dorzucisz drugą? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po analizie zawężyłem listę lamp do

1)     Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE – do tej się skłaniam najbardziej, patrząc na opinie krajowe i zagranicznie, do tego fajna cena i uchwyt w zestawie.

2)     Red Sea ReefLED 90 wat – trochę droga, brak uchwytu i nie wiem czy nie za niebiesko świeci.

3)     MAXSPECT ETHEREAL E5-130 W, fajna lampa, 130 wat mocy, tylko słyszałem, że to stara wersja i lepiej wziąć nowszą, mniej awaryjną Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE. Czy faktycznie tak jest?

Jeśli ostatecznie zdecyduję się na Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE i okaże się, że światła jest za mało to dokupię drugą taką samą.

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, MarcinH napisał:

3)     MAXSPECT ETHEREAL E5-130 W, fajna lampa, 130 wat mocy, tylko słyszałem, że to stara wersja i lepiej wziąć nowszą, mniej awaryjną Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE. Czy faktycznie tak jest?

Nieprawda. Ethereale nie są awaryjne, a mogę z doświadczenia nawet napisać że mój wytrzymał 10 sekund w wodzie, oczywiście włączony. uratowało go to, ze zanurzył się połowicznie, to znaczy, wentylator był ponad wodą. Natomiast serja jump, jest serią budżetową - w porównaniu do innych produktów. W porónaniu z etherealem jump jest nieco mniejszy i nie wiem jak wersja blue, ale zwykła ma nieco mniejszy zakres temperaturowy barw - w ustawieniach predefiniowanych. mam jumpa zwykłego przy konikach (zależało mi na cieplejszym świetle) i 3 ethereale nad głównym. Jump ma też własną aplikację do sterowania światłem, nie wymaga sterownika ICV.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, MarcinH napisał:

Po analizie zawężyłem listę lamp do

1)     Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE – do tej się skłaniam najbardziej, patrząc na opinie krajowe i zagranicznie, do tego fajna cena i uchwyt w zestawie.

2)     Red Sea ReefLED 90 wat – trochę droga, brak uchwytu i nie wiem czy nie za niebiesko świeci.

3)     MAXSPECT ETHEREAL E5-130 W, fajna lampa, 130 wat mocy, tylko słyszałem, że to stara wersja i lepiej wziąć nowszą, mniej awaryjną Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE. Czy faktycznie tak jest?

Jeśli ostatecznie zdecyduję się na Maxspect Jump Light LED MJ-L165 BLUE i okaże się, że światła jest za mało to dokupię drugą taką samą.

Ethereal jest na rynku od jakichś 7 lat (części zamiennych mamy do nich na jakieś 10 lat do przodu :D ). To bardzo małoawaryjny sprzęt, wyprzedzający swoje czasy więc nadal się podoba. Od strony serwisowej czasami w pierwszych miesiącach wyskakiwał zimny lut na kablu łączącym z płytką, ale od 2-3 lat temu nie bylo takowego problemu. Ethereal eliminuje efekt dyskoteki barwowej bo bardzo dobrze miesza swiatło w reflektorze lampy. Ma też mniejsze bliki niz MJL Blue. Jesli nie straszne jest Ci środowisko smartfonów, wifi, aplikacji... to intuicja podpowiada mi dla Ciebie MJL 165 Blue. Do póki nie powstał ten model to Ethereal był moim ulubionym (korale lubią to światło). Natomiast przy obecnej wersji MJL Blue, którego kolorystyka bardziej do mnie przemawia (nieznacznie, o jakieś 10%) to nie mam juz jednoznacznego faworyta. Patrząc jednak na twoje wymiary zbiornika i to co podałeś szedłbym bardziej w 2 x MJL Blue.

mam nadzieje, że pomogłem

pozdro

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 100 cm ja bym dał dwa razy ethereal i miał bym efekt powalający. Wart każdej wydanej złotówki. U mnie przy 120 cm dwa były mocno na styk. Działało, świeciło, korale sobie rosły, ale jak dołożyłem trzecią, efekt wymiata - dla mnie. Od razu zaznaczam że ja lubię kiedy dominanta zimna (niebieska) służy wyłącznie podkreśleniu i wydobyciu koloru, ale nie powoduje sztucznej zmiany kolorów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci Kolego ze zależy jaki faktycznie zbiornik wybierzesz czy 80 czy 100cm, ale tak czy inaczej znając życie za chwile i tak stwierdzisz ze z jedna lampa masz za mało światła:) kompromis cena/jakość napewno mjl165 ale tu odrazu w ciemno musisz zakładać ze będziesz musiał kupić dwie, dwa etherale napewno zrobiły elegancka robotę ale i inna cena. 

Jeśli jednak zależy Ci na razie na jednej lampie, pomysl może jednak nad jedna z Twoich opcji wcześniejszych czyli RF PRO S, tam jest naprawdę duzooo świata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.