Skocz do zawartości
Sagerrak1

Kalkwasser preparat uzupełniający

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, może ktoś się zetknął z preparatem, którego celem byłoby uzupełnianie Makro (poza wapniem i kH oczywiście) mezo (potas, siarka, stront etc) I mikroelementów przy stosowaniu kalkwasser ? 

Wyobrażam to sobie jako takie ati essentials bez wapnia i magnezu bo te całkiem nieźle radzą sobie z ubytkiem większości mikroelementów. Oczywiście wiem, że z czasem zawsze wystąpi jakiś niedobór, ale skoro KW używane jest od wieków... to może jest i metoda uzupełniania kompleksowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten produkt https://korale.pl/red-sea-coral-colors-abcd-4x100ml.html

Jezeli chciał byś dozować same metale to to jest dobre 

https://aquaforest.eu/pl/product/micro-e/

Stront musisz dozować osobno te preparaty go nie zawierają 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zwykłe SBS??? 

Skoro w KW dozujemy Ca i kH to tak jak przy ballingu trzecim płynem powinna być sól bez soli... Chociaż przy ballingu dodaje się jony Na, w KW tego nie ma... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dadario napisał:

A zwykłe SBS??? 

Skoro w KW dozujemy Ca i kH to tak jak przy ballingu trzecim płynem powinna być sól bez soli... Chociaż przy ballingu dodaje się jony Na, w KW tego nie ma... 

Myślę Szymon, że przy KW nie ma potrzeby dodawania SBS, na pewno nie jako uzupełnienie mikro. SBS służy do  utrzymanie równowagi jonowej wody w akwarium. Nie koniecznie do uzupełniania mikro.  Samo KW ma raczej mały potencjał uzupełniania makro i to tylko kwestia czasu, gdy będzie to niewystarczająca metoda uzupełniania. Stąd uważam, że jest to ogólnie słaby pomysł i mało efektywny. Ponadto z jakiegoś powodu metoda została wiele lat temu porzucona i to w czasach gdy głownie królowały miękasy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222 myślę że w ostatnim czasie KW przeżywa mały renesans. Kilka osób zaczęło stosować, w tym ja od prawie roku stosuję. 

SBS to "sól akwarystyczna bez Ca, kH bez NaCl". Więc w przypadku podawania znacznej ilości KW może się okazać dobrym źródłem podstawowych mikro w zbiorniku. Czy wystarczy aby zrównoważyć niedobory, nie wiem... Spróbować rozgryźć temat na pewno nie zaszkodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

SBS to "sól akwarystyczna bez Ca (...)

Czy aby na pewno SBS nie zawiera wapnia? 

Z ciekawości sprawdzę testem próbkę roztworu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

@norbi2222 myślę że w ostatnim czasie KW przeżywa mały renesans. Kilka osób zaczęło stosować, w tym ja od prawie roku stosuję. 

SBS to "sól akwarystyczna bez Ca, kH bez NaCl". Więc w przypadku podawania znacznej ilości KW może się okazać dobrym źródłem podstawowych mikro w zbiorniku. Czy wystarczy aby zrównoważyć niedobory, nie wiem... Spróbować rozgryźć temat na pewno nie zaszkodzi. 

Myślałem o Tym ale zadaniem SBS jest dostarczenie mikro Mezo i części makroelementów proporcjonalnie do dostarczanego NaCl celem utrzymania proporcji z NSW . To czego szukam ma podążać za zużyciem mikroelementów bo NaCl nie dostarczam, SBS nie spełni tej funkcji. 

Red sea colors służy uzupełnieniu "z grubsza pełnego" ballinga od red sea, poza strontem.

@Arek daj znać bo moim zdaniem trochę będzie wapnia, tyle, by pasowało do rosnącego zasolenia 

5 godzin temu, norbi2222 napisał:

Myślę Szymon, że przy KW nie ma potrzeby dodawania SBS, na pewno nie jako uzupełnienie mikro. SBS służy do  utrzymanie równowagi jonowej wody w akwarium. Nie koniecznie do uzupełniania mikro.  Samo KW ma raczej mały potencjał uzupełniania makro i to tylko kwestia czasu, gdy będzie to niewystarczająca metoda uzupełniania. Stąd uważam, że jest to ogólnie słaby pomysł i mało efektywny. Ponadto z jakiegoś powodu metoda została wiele lat temu porzucona i to w czasach gdy głownie królowały miękasy.

@norbi2222 podszywam się tu pod KW a de'facto chce korzystać z NaOH i CaCl2 ... tylko to trudniej wyjaśnić ;). Wtedy już nie mamy słabego potencjału. Sbs musi być użyte w takiej metodzie swoją drogą, ale chciałbym jeszcze uzupełniać to co jest zużywane. 

Co prawda mógłbym zaufać którejkolwiek metodzie ballinga i podmienić węglany na NaOH , ale mam problemy z zaufaniem do obecnych "ballingow" albo problemy z ich kosztem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem - roztwór 25 g SBS od AF w 1 litrze wody nie zawiera, wykrywalnych testem kropelkowym, ilości Ca. 

W dniu 24.04.2022 o 11:58, Sagerrak1 napisał:

Hej, może ktoś się zetknął z preparatem, którego celem byłoby uzupełnianie Makro (poza wapniem i kH oczywiście) mezo (potas, siarka, stront etc) I mikroelementów przy stosowaniu kalkwasser ? 

Tak na dobrą sprawę to Ca(OH)2 suplementuje wyłącznie wapń I pośrednio wpływa na kH więc potrzebna była by pełna Suplementacja mikro I makro.... np pełny balling ze strongami bez kH buffer I chlorku wapnia.

Ewentualnie trzeba by zrezygnować z chlorku magnezu bo nie miało by co uzupełniać jonów Na dla dostarczanych z magnezem jonów chloru.

Czyli zostaję SBS plus ewentualnie coś a'la strongi od AF.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Arek77 napisał:

Sprawdziłem - roztwór 25 g SBS od AF w 1 litrze wody nie zawiera, wykrywalnych testem kropelkowym, ilości Ca. 

Tak na dobrą sprawę to Ca(OH)2 suplementuje wyłącznie wapń I pośrednio wpływa na kH więc potrzebna była by pełna Suplementacja mikro I makro.... np pełny balling ze strongami bez kH buffer I chlorku wapnia.

Ewentualnie trzeba by zrezygnować z chlorku magnezu bo nie miało by co uzupełniać jonów Na dla dostarczanych z magnezem jonów chloru.

Czyli zostaję SBS plus ewentualnie coś a'la strongi od AF.

Przykre ale chyba tak będzie,  renesans dla KW nie jest widocznie wart inwestycji w suplement wg producentów. Na reef2reef też nie znalazłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.