Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio trochę myślałem na glonami do sumpa. Poczytałem na ten temat i trochę żałuję, że nie zrobiłem więcej komór pod refugium. Mam sumpa 3 komorowego. W pierwszej mam spływ wody i siporax. W drugiej skałę i grzałkę. W trzeciej pompa. Czy jakbym w środkowej komorze do tej skały przyczepił makroglony to nie będzie za mały przepływ wody ? 

121212.thumb.jpg.681347d6b7b66d309b30bc060c4bb9fd.jpg


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie ok tylko przy takich przegrodach z czasem mogą Ci się glony rozrastać do komory spływu. lecz w Twoim przypadku nie będzie to miało większego znaczenia.


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem , od strony pompy i po bokach miałem kratkę restrową by glony zatrzymywała.  Co jakiś czas odmuliłem sumpa i po krzyku .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki. Chciałem jeszcze zrobić taki koszyczek z kratki ale raczej nie będę miał miejsca. 

Jeszcze co do światła. Świecicie cały dzień? Czy przykładowo tylko na noc? 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja świecę godzinę w nocy godzinę przed i godzinę po zgaszeniu światła głównego


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Aquaman napisał:

Jeszcze co do światła. Świecicie cały dzień? Czy przykładowo tylko na noc? 

Ja świecę 14 godzin - od 22 do 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, glony w środkowej części ok i w to miejsce możesz kupić sobie kotnik dla ryb duży z siatki i tam trzymać glony co jakiś czas wyciągniesz cały kotnik z glonem przepłukasz w wodzie z podmianki i tyle, ja tak mam i jest ok glony rosną i wygoda bo nic ci nie pływa samopas. To taka moja propozycja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Niko235 napisał:

Witam, glony w środkowej części ok i w to miejsce możesz kupić sobie kotnik dla ryb duży z siatki i tam trzymać glony co jakiś czas wyciągniesz cały kotnik z glonem przepłukasz w wodzie z podmianki i tyle, ja tak mam i jest ok glony rosną i wygoda bo nic ci nie pływa samopas. To taka moja propozycja.

Też właśnie gdzieś czytałem o tym kotniku. Dzięki :) Już mam jakieś rozwiązanie. 

Dałeś mi też pomysł na miejsce na watę :D Taki kotnik pod spływem i tam bym watę umieszczał. Nic nie mogłem wykombinować :D

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz mało komór to zawsze możesz zrobić refugium w wiadrze i postawić je obok sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Bocian napisał:

Jak masz mało komór to zawsze możesz zrobić refugium w wiadrze i postawić je obok sumpa.

Właśnie myślałem np nad reaktorem glonowym. Ale nie mam miejsca ani w szafce ani obok szafki :D Także wszystko inne odpada. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób samemu koszyk z kratki rest.tam umieść glony.

Będzie idealne i sprawdzi się jako Sump w sumpie ( czyli refugium )


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o refugium, to pamiętać trzeba o jak najlepszym zaciemnieniu światła, każdy promyk to glony do czyszczenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dale napisał:

Jeśli chodzi o refugium, to pamiętać trzeba o jak najlepszym zaciemnieniu światła, każdy promyk to glony do czyszczenia.

Chodzi Ci o sump w szafce ? Tam ciemnota ;D 

 

8 godzin temu, Beti napisał:

Zrób samemu koszyk z kratki rest.tam umieść glony.

Będzie idealne i sprawdzi się jako Sump w sumpie ( czyli refugium )

A Spaghetti nie przejdzie przez tą kratkę ? Czytałem, że ten makroglon lubi się sypać :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Aquaman napisał:

A Spaghetti nie przejdzie przez tą kratkę ?

No jak ? Jeśli są zbite to nic nie przeleci .. spokojnie 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti ;)

U mnie przy każdym odsysaniu jest pełno kawałeczków spaghetti na dnie sumpa. Spaghetti niestety lubi się łamać przy wyciąganiu, wzroście itd. Zawsze coś z koszyczka wyleci. I czasem teżtrafi do obiegówki i do akwarium, czym mój żółtek jest wielce ukontentowany.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka restrowa starczy w zupełności.  Spaghetti nie jest glonem ekspansywnym , który wszędzie przyrasta i nie da się usunąć.  Łamie się łatwo i przy usuwaniu nadmiaru z sumpa często coś popłynie do głównego,  ale nie jest to jakiś problem . W dodatku , bynajmniej u mnie już w trzecim baniaku valonia nie chce rosnąć.  Pojawia się i znika , nie zarasta wszystkiego tak jak zazwyczaj się dzieje ze względu na konkurencję.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Aquaman napisał:

Chodzi Ci o sump w szafce ? Tam ciemnota ;D 

Chodzi mi o okolice refugium. jeśli oczywiście znajduje się w sumpie lub w szafce koło sumpa.

U mnie glony "spaghetti" były bardzo sprężyste, trudno się łamały i tworzyły zbity kłąb. Nie były ekspansywne, ale jak wpadły do komina, potrafiły się nieźle rozrosnąć.

Ja miałem na dnie (odpływ dołem, przez przegrodę) kratkę rastrową, a w przegrodzie najpierw ceramikę, potem kulki maxspecta i to blokowało całkowicie wszelkie śmiecie.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, dale napisał:

U mnie glony "spaghetti" były bardzo sprężyste, trudno się łamały i tworzyły zbity kłąb. Nie były ekspansywne, ale jak wpadły do komina, potrafiły się nieźle rozrosnąć.

Masz oświetlony komin?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie do końca, mówię tu o kominie w konikarium, z tyłu zbiornika, jedyne światło jakie tam wpadało, to dzienne i odbite od lampy. Komin co prawda tylko do połowy zbiornika, więc nie za głęboki (zewnętrzny), ale światła było na tyle, ze glon sobie rósł i był zielony. Mimo braku oświetlenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko. Od prawie miesiąca mam Spaghetti w sumpie i nawet nie drgnęły. Zero przyrostów. Świecę zwykłym halogenem 10W barwa zimna 6k. Od 21:00 do 3:00.
Halogen-Lampa-Naswietlacz-LED-10W-IP65-P


Nutrienty wysoko więc pokarm jest. Czytałem, że może magnez wysoki blokować wzrost - u mnie 1350. Nie wiem czy to wina oświetlenia ?
Na allegro widziałem jeszcze Ledy Spectrum. Jest tam pożądana barwa czerwona. Jakieś porady ?
Swietlowka-LED-FULL-SPECTRUM-30cm-akwari


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Mi też słabo glony rosły, dopiero jak zmieniłem oświetlenie to ruszyły. 

Teraz świecę tym. 

Aqua ILLumination Prime Fuge Refugium

24373_0_copy_800x800.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Aquaman napisał:

Pytanko. Od prawie miesiąca mam Spaghetti w sumpie i nawet nie drgnęły. Zero przyrostów. Świecę zwykłym halogenem 10W barwa zimna 6k. Od 21:00 do 3:00.
Halogen-Lampa-Naswietlacz-LED-10W-IP65-P


Nutrienty wysoko więc pokarm jest. Czytałem, że może magnez wysoki blokować wzrost - u mnie 1350. Nie wiem czy to wina oświetlenia ?
Na allegro widziałem jeszcze Ledy Spectrum. Jest tam pożądana barwa czerwona. Jakieś porady ?
Swietlowka-LED-FULL-SPECTRUM-30cm-akwari

Jak nie masz co z kasą zrobić to kup z górnej półki , a jak ma rosnąć to ja miałem w sumpie fluval nano rosło ale lampę sprzedałem i kupiłem tetra wave tuby i rosło bardzo dobrze . Pod lampami dennerle również bardzo dobrze rosły makroglony  i pod lampkami amtra u znajomego również super rośnie.  Kup w zoologu lampę do słodkiego 6500/8500 tak by ladnie oświetlały glony i problem oświetlenia się skończy.  Tylko ja nie miałem jednego rodzaju makroglonów tylko 10 , teraz mam 20 odmian w głównym i hybrydę t5 ati blue plus i led maxspect jump blue i też rośnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wydam 1000 zł na lampę do refugium :D Bardziej chodzi mi o jakieś lepsze światło w granicach 50-80 zł.

A lampa do wzrostu roślin doniczkowych? Nada się coś takiego? 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Krzysztof80 napisał:

Możliwe że te 10w to za mało, spróbuj taki sam halogen ale 20-30w.

Ok dzięki. Poszperam w necie może znajdę jakąś używke tanią. Bo jakoś nie jestem przekonany do tych halogenów :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.