Skocz do zawartości
lol12345678903

Odpieniacz do akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

juz trochę czasu minęło odkąd miałem akwarium morskie w domu i trochę wyleciałem z tematu a być może trochę się pozmieniało od 2013 tak wiec moje pytanie brzmi czy do akwarium morskiego typu nanoreef potrzebuje odpieniacza ?

Byłem ostatnio w sklepie z morszczakami i zapytałem o odpieniacz do takiego akwarium to sprzedawca stwierdził ze nie koniecznie potrzebuje go do akwarium .

 

akwarium ma na wyposażeniu z tego co zauważyłem typowo pod ryby słodkowodne tj:  filtr z pompka wbudowany , grzałkę i chyba termometr ,No i komory podobne do takich jak są w sumpie do poszczególnych procesów filtrujących z tym ze filtrami jest jak zauważyłem węgiel aktywny , ceramika i gąbka .

 

i w sumie sprzedawca twierdzi ze  po za tym potrzebuje jeszcze tylko testy do wody i w sumie mam wszystko . 
 

tylko jak w takim wypadku poradzić sobie ze wzrostem amoniaku itd w akwarium ?

Litraż o który pytałem to między 30 a 112 l .

 

tak dla lepszego obrazu podaje linki do akwariów o których mowie z tym ze ja zawsze używałem odpieniacza w swoich starych zbiornikach stad to akurat jest dla mnie pewna nowość stad to pytanie .

 

https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-60-aquarium


https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-40-aquarium


https://www.fishkeeper.co.uk/aquamanta-nano-60l-aquarium

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odpieniacz w małych akwariach nie jest konieczny (nutrienòw można się pozbyć przez regularne podmiany wody) ale bardzo przydatny. Przede wszystkim natlenia wodę i stabilizuje pH. Niekoniecznie musi działać przez 24 godz./dobę - można włączać np tylko na noc.  Do akwa < 100 litròw fajnie sprawdza się odpieniacz na kostkę lipową. Jeśli masz panel pow. 12 cm to i da się dobrać odpieniacz na pompie.

4 godziny temu, lol12345678903 napisał:

Litraż o który pytałem to między 30 a 112 l .

Wow.... niezły przedział - bierz ten 112 l;)

Jednym z najważniejszych elementów w akwa to dobra lampa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ze chciałbym wziąść większy zbiornik do 112l ale problemem na ten moment jest niestety miejsce w pokoju docelowym z tym właśnie ze liczę się z tym ze do mniejszego akwarium nie wrzucę nie wiadomo jakiej obsady niestety . Tak jak właśnie mam świadomość ze sklep w którym byłem bardzo upraszcza pewne rzeczy w tym i pomniejsza wzrost ryb w opisie stad właśnie chciałem zapytac jak to wyglada obecnie co do tych wymogów związanych z odpieniaczem a tak jak mowie trochę z tematu wypadłem . Druga sprawa czy jest  na rynku dostępny filtr RO który mogę podłączyć pod kran bez ingerencji w rury kanalizacyjne typu wiercenie w rurę w celu podłączenie napływu wody do filtra RO i podłączenie odpływu ? Czy w tej kwestii nie wiele się zmnieniło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można i bez odpieniacza przy takim litrażu na  podmianach

choć pewnie do panelu w tych akwariach zmieścił by się Resun SK-300

Tak filtry RO są dostępne w różnej konfiguracji np.: z podłączeniem do prysznica i nie trzeba nic wiercić.

Edytowane przez Alddo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, lol12345678903 napisał:

Druga sprawa czy jest  na rynku dostępny filtr RO który mogę podłączyć pod kran bez ingerencji w rury kanalizacyjne typu wiercenie w rurę w celu podłączenie napływu wody do filtra RO i podłączenie odpływu ? Czy w tej kwestii nie wiele się zmnieniło 

Ja mam zwykły filtr RO z końcówką podłączaną do prysznica. Odkręcam słuchawkę przykręcam filtr a woda spływa do kanalizacji przez odpływ w kabinie.

Można też dobrać końcówkę tak aby przykręcić do kranu zamiast sitka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, lol12345678903 napisał:

a tak jak mowie trochę z tematu wypadłem

Chyba trochę bardziej niż trochę...  No chyba że już zapomniałeś że im mniejszy zbiornik, tym trudniej utrzymać stabilność, przy jakiejkolwiek obsadzie, a nie "nie wiadomo jakiej" - mówię tutaj o tym mniejszym zbiorniku. Dodatkowo, idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o brak stabilności jest pozbycie się z systemu odpieniacza, albo włączanie go okresowo. 

Jedynym zdaniem, pod którym mógłbym się podpisać, to pod sugestią odpieniacza na kostkę zamiast resuna.

Jeśli chcesz bez odpieniacza - bo musisz np. z uwagi na hałas, to musisz nadrabiać obsadą, która to zniesie i podmianami. Ale, zasadniczo, jeśli tylko masz możliwość (środki), zaprojektuj własny zbiornik, my pomożemy, a będzie lepiej dopasowany niż ten gotowiec.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na forum jest wiele przykładów zbiorników prowadzonych bez odpieniacza więc to raczej kwestia wyboru niż konieczność stosowania. Linki które podałeś to akwaria z panelem, które moim zdaniem też są bardzo dobrym wyborem jeżeli nie masz możliwości lub nie chcesz sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, chris_ek napisał:

Na forum jest wiele przykładów zbiorników prowadzonych bez odpieniacza więc to raczej kwestia wyboru niż konieczność stosowania.

Na forum jest też dużo więcej przykładów zbiorników prowadzonych z odpieniaczami. Śmiem twierdzić nawet że gdyby policzyć, to zbiorników bez odpieniaczy jest poniżej 10%. A zbiorników referencyjnych (no, przynajmniej bez plag i z ładnymi zwierzętami), poniżej 5%. owszem, jest to kwestia wyboru - nikt, nikogo nie zmusza, ale nie sądzę żeby autor miał wiedzę i doświadczenie na prowadzenie takiego zbiornika bez odpieniacza.

8 godzin temu, chris_ek napisał:

Linki które podałeś to akwaria z panelem, które moim zdaniem też są bardzo dobrym wyborem jeżeli nie masz możliwości lub nie chcesz sumpa.

https://www.fishkeeper.co.uk/aquamanta-nano-60l-aquarium

A co tu jest takiego bardzo dobrego? Lampka która ledwo doświetli słodkie - przy założeniu że nie ma tam wymagających roślin? Mikropompka i wylot nie generujące wymaganego ruchu wody?

https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-40-aquarium

https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-60-aquarium

Przy tych akwariach, poza marketingowym bełkotem nie ma żadnej konkretnej informacji. Nawet o pojemności zbiornika. Więc nie wiem na jakiej podstawie to oceniłeś. Dodatkowo, zdjęcia i informacje z innych stron jasno wskazują że lampa z zestawu jest typowym świecidełkiem do słodkiego - z zestawu "jak zrazić człowieka do akwarystyki"....

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

Na forum jest też dużo więcej przykładów zbiorników prowadzonych z odpieniaczami. Śmiem twierdzić nawet że gdyby policzyć, to zbiorników bez odpieniaczy jest poniżej 10%. A zbiorników referencyjnych (no, przynajmniej bez plag i z ładnymi zwierzętami), poniżej 5%. owszem, jest to kwestia wyboru - nikt, nikogo nie zmusza, ale nie sądzę żeby autor miał wiedzę i doświadczenie na prowadzenie takiego zbiornika bez odpieniacza.

Nie liczyłem, ale wszedłem na zakładkę akwaria 60-250L i z pierwszych kilku zbiorników tylko jeden miał odpieniacz, w zakładce do 60L pewnie znakomita większość nie ma odpieniacza. Zauważ, że autor planuje akwarium między 30 a 112l. A co do wiedzy i doświadczenia to sorry ale większość osób startujących z tak małym zbiornikiem tego nie ma bo właśnie chcą się nauczyć, spróbować zanim ewentualnie pójdą w większe zbiorniki.

3 godziny temu, dale napisał:

Przy tych akwariach, poza marketingowym bełkotem nie ma żadnej konkretnej informacji. Nawet o pojemności zbiornika. Więc nie wiem na jakiej podstawie to oceniłeś. Dodatkowo, zdjęcia i informacje z innych stron jasno wskazują że lampa z zestawu jest typowym świecidełkiem do słodkiego - z zestawu "jak zrazić człowieka do akwarystyki"....

Bardziej chodziło mi o rozwiązanie jako akwarium z panelem a nie dokładnie te przykłady.

Podsumowując można tak i można tak, i moim zdaniem żadna z dróg nie jest tą jedyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, chris_ek napisał:

Bardziej chodziło mi o rozwiązanie jako akwarium z panelem a nie dokładnie te przykłady.

Dlatego napisałem że lepiej zaprojektować własne, bo ludzie podpowiedzą jakich błędów uniknąć. Co się sprawdza, a co nie.

Co do opinii i wątków o zbiornikach, jako wykładni, to bardziej miarodajne są te wątki zaczynające się od słów "Pomocy, nie wiem co się dzieje..." Też pewna część takich zbiorników po kilku miesiącach przestaje być aktualizowana... I nie pojawiają się nowe zbiorniki.

Praw natury nie przeskoczysz, zwierzakom musisz zapewnić optymalne parametry, im mniejsze akwarium, tym mniejsza stabilność. Począwszy od temperatury, poprzez osmotykę (zasolenie i stężenie), skończywszy na składzie mikro i makro. A do tego masz jeszcze wymianę gazową. Taki odpieniacz poprzez przepływ powietrza utrzymuje właściwe natlenienie i stabilizuje pH. Od razu odniosę się do argumentu o CO2 w powietrzu wydychanym przez domowników - sprawdź proszę jaki jest jego poziom w wydychanym powietrzu, jakie poziomy są zauważalne - wpływają na ludzi i przeanalizuj jaki faktyczny wpływ na stabilność zbiornika, w jakim zakresie pH, takie CO2 ma.

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Prawda jest ze nie miałem styczności z prowadzeniem mniejszego zbiornika a tym bardziej bez odpieniacza osobiście.

 

Mój poprzedni zbiornik miał 240 l a drugi ok 150l i oba hulały z odpieniaczami bez skrótów takich o jakich ostatnio się dowiedziałem . 
 

czy zapomniałem raczej więcej ? 
no właśnie nie bo doskonale pamietam ze im mniejszy zbiornik tym trudniej parametry wody utrzymać stad właśnie pojawiło się to pytanie o brak odpieniacza .

Co do przykładu akwariów których linki zapodałem to wydają się być dobre na mniejszy zbiornik 

W dniu 10.05.2022 o 06:21, dale napisał:

A co tu jest takiego bardzo dobrego? Lampka która ledwo doświetli słodkie - przy założeniu że nie ma tam wymagających roślin? Mikropompka i wylot nie generujące wymaganego ruchu wody?

https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-40-aquarium

https://www.thegoldfishbowl.co.uk/buy-online/aquariums/aqua-one-aquariums/aqua-one-aquanano-60-aquarium

Przy tych akwariach, poza marketingowym bełkotem nie ma żadnej konkretnej informacji. Nawet o pojemności zbiornika. Więc nie wiem na jakiej podstawie to oceniłeś. Dodatkowo, zdjęcia i informacje z innych stron jasno wskazują że lampa z zestawu jest typowym świecidełkiem do słodkiego - z zestawu "jak zrazić człowieka do akwarystyki"....

Niby lampa jest typowo pod słodkowodne akwarium ale przy morszczakach tez dobrze dawała sobie radę z tego co widziałem za równo obsadzie rybnej i tych mniej wymagających koralowcach (tak jak napisałeś)  .

Woda niby tez miała cyrkulację dość widoczna  z tym ze to chyba tez zależy od ułożenia żywej skały w tak małym  akwarium 

 

Zbiorniki działające w sklepie wyglądały na działające już dosc długi czas ( właśnie te podane z linków akwaria) stad zastanawiam się nad którymś z nich z tym ze właśnie preferował bym zbiornik z  odnieniaczem na kostkę bukowa .

 

Dzięki  za rady i informacje , w weekend zastanowię się czy iść w mniejsze akwarium czy może jednak zdecydować cie na litraż 100+ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wszystko co potrzebne. Działaj. Myliłem się. masz rację.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.