Skocz do zawartości
Krzysztof80

Restart akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panowie 

Co się lepiej opłaca zrobić restart czy sprzedać życie i zalać od nowa. 

Boję się zrobić restart bo szkoda ryb i korali prawdopodobnie 70% by ucierpiała. 

Za 2 miesiące mam urlop i coś muszę wymyślć bo już nie mogę patrzeć na te akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki system, jaki sprzęt, jak wygląda zbiornik i co mu dolega...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum rozrosło się na potęgę, już mnie nudzi co tydzień wyrywanie zaklejanie zarasta wszystko w ciągu tygodnia potrafi zalać skałę 10 na 10 cm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki zbiornik, jak duży i sporo wody w obiegu, sump itp, to można pokusić się o zmianę skały na jakąś sterylną, natomiast jak mała kostka na kaskadzie, a do tego zbiornik pełen życia, to może być różnie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 300l,sump 80x40x40,odpieniacz deltec 600i.

Akwarium ma 3 lata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na tyle ceramiki w sumpie żeby bakterie miały gdzie funkcjonować, to ja bym zaryzykował, tylko zależy jaką skałę byś chciał wsadzić....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpe mam 4kg kulki maxpecta, 2kg siporaks i żywa skała. 

Jaka skała dobre pytanie na rynku jest tego ogrom a jak wybrać to nie wiem, teraz w akwarium jest Marco Rock i już jej nie kupię nie polecam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdj akwarium

można kupić syntetyczna skale wrzucić do sumpa (jak masz miejsce) i systematycznie wymieniać po części 

ja z powodu braku miejsca w sumie wsadziłem nowa skale do beczki zalałem świeża solanka i woda z podmiany w stosunku 50/50 i tak się kręciła niecały miesiąc i wymieniłem polowe (a i dodawałem co tydzień bakterie)

po 2ch mc 2ga polowe  praktycznie brak dojrzewania (w akwwa miałem 2 konstrukcje wiec mogłem sobie na to pozwolić)


Start 1.03.2012 250L + 96L sump, LR 18kg, LS 18kg, NJ3000, Schuran Jetskim 120, ATI 6x39w, Tunze 6045 i 6095 probiotyka z AF

http://nano-reef.pl/...us/page__st__60

4718_4730.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną konstrukcje muszę wyjąć w całości odłamać koralowce. 

Na pewno będę moczył skałę w beczce w wodzie z podmian. 

To zielsko rośnie do okoła konstrukcji przez nią już kilka lps-ów musiałem sprzedać tak szybko zarastała nawet jak NO3 i PO4 było zerowe nic nie pomagało. 

IMG_20220510_134932_copy_600x800_1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił tak... Jeśli innych niż braerium i xenia plag nie masz, to po kolei:

1. korale, które żyją i nie są obrośnięte zostaw.

2. skałę z braerium i xenią wystaw na sprzedaż. Są ludzie, którzy to chętnie kupią.

3. Jeśli są kawałki skały nieobrośnięte, na przykład w środku lub od spodu konstrukcji to je zostaw,

4. Zostaw sobie maksymalnie dużo wody,

5. zostaw to co jest w sumpie.

6. kup nową skałę i posadź na niej czyste korale. jeśli chcesz zostawić kawałek xenii lub braerium to tylko na osobnej skałce.; Możesz też nową skałę wrzucić na kilka tygodni do sumpa, niech się zasiedli bakteriami.

7. Wyczyść przy okazji zalegający syf, możesz wymienić piasek itd.

Ryby i pozostałe korale bez problemu zniosą taką operację. Masz proste korale, milkę, blastomussę, chyba dunkę. To są korale trudne do zabicia i sobie poradzą. Może będziesz miał chwilowo wahnięcie parametrów, może jakieś plagi tymczasowo ale to samo przyjdzie i samo pójdzie.

Skałę to nie wiem, ze skał nienaturalnych ja mam marco rocks, widziałem nowszą wersję marco rocks i bym ją wziął jeszcze raz.

Przy całym zzamieszaniu przełóż jeżowca do sumpa, żeby do siebei nie przyczepił kawałka braerium i nie przeniósł na nową skałę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony są jeszcze gonoiopory i 4x bubble coral. 

Ok dzięki za podpowiedzi, będziemy działać, jak temat nie zostanie zamknięty to będę pisał o postępach i zmianach w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Krzysztof80 napisał:

Z drugiej strony są jeszcze gonoiopory i 4x bubble coral. 

Ok dzięki za podpowiedzi, będziemy działać, jak temat nie zostanie zamknięty to będę pisał o postępach i zmianach w akwarium. 

Nie ma powodu do zamykania tematu. Dawaj znać, jak idzie. Gonioppory są delikatniejsze, ale też powinny dać radę. Jeśli zostawisz sporo wody, skałę i media w sumpie to powinno być OK.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, briareum to właśnie jeden z nielicznych korali, które nie chcą rosnąć u mnie w systemie :( I nie wiem czemu. Dlatego patrzę z pewną zazdrością na te falujące łąki. Przepis Kataniego powinien zadziałać. Możesz przed restartem dorzucić jeszcze z opakowanie kulek maxspecta do sumpa, lub nawet komina, zwiększy to populację bakterii i da większy margines bezpieczeństwa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Krzysztof80 napisał:

jak temat nie zostanie zamknięty to będę pisał o postępach i zmianach w akwarium.

Ja mam pytanie… skąd takie wnioski i myśli ze temat miałby być zamknięty, jeśli autor tematu nie poprosi o zamknięcie oficjalnie lub na PW nie mam powodu by zamykać temat, wiec nic się nie martw pracuj dziel się z nami postępami z prac, od tego jest forum.

katani ci opisał co można zrobić tego bym się trzymała, powodzenia :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jadę kupić skałę,tak zwany żywy piasek i jeszcze 3kg kulek. 

Prawdopodobnie będzie nowy projekt z rafą podwieszaną, ta oto pleksa będzie przyklejona do komina o będzie oblepiona skałą. 

Myślę że się uda i będzie fajnie wyglądać 

IMG-20220511-WA0001_copy_800x800.jpg

Ostatni luk na boisko

IMG_20220511_103122_copy_600x800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Braerium powinno być w każdym poradniku wymieniane jako koral, którego należy za wszelką cenę unikać, chyba, że naprawdę wie się, co się robi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz tak patrzę na te zdjęcia i chyba dobrze zrobiłem, że nie kupiłem tego krzaka ;D 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem jaka skałę wybrać u nas w sklepie mają tylko D-D, RRR i MR. 

Ja teraz mam w akwarium MR i do 2 lat był ok. 

Maja w basenach ożywioną ale jak testowałem wodę z basenu to PO4 kosmos. 

Czytałem na forum o D-D i RRR i opinie są podzielone. 

I teraz jak skałę kupić żeby za parę tygodni nie żałowac i zakładać nowy temat plagi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Krzysztof80 napisał:

I teraz jak skałę kupić żeby za parę tygodni nie żałowac i zakładać nowy temat plagi. 

Myślę, że nowa i czysta skała, jakakolwiek by nie była, nie będzie przyczyną plag przy dobrze zorganizowanej filtracji, przy rozsądnie zaplanowanej obsadzie zwierząt itp. 

No chyba, że się na pecha i trafi się na zanieczyszczoną partię....ale to może się zdarzyć przy każdym rodzaju skały...

Tak więc ja bym się kierował widokiem zewnętrznym i wybrał tę, która mi się wizualnie podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arek77 napisał:

Myślę, że nowa i czysta skała, jakakolwiek by nie była, nie będzie przyczyną plag przy dobrze zorganizowanej filtracji, przy rozsądnie zaplanowanej obsadzie zwierząt itp. 

No chyba, że się na pecha i trafi się na zanieczyszczoną partię....ale to może się zdarzyć przy każdym rodzaju skały...

Tak więc ja bym się kierował widokiem zewnętrznym i wybrał tę, która mi się wizualnie podoba.

Arek to jeszcze ja coś dodam . 

starty tylko moje :

żywa skała bardzo dużo bo 50% baniaka zero plag i dojrzewania na nowej solance .

sucha z odzysku nie przygotowana 6 miesięcy glony na 30-40cm , ale olałem to i zostawiłem baniak samopas , wszystko samo znikło. 

Start na mieszanej sucha i żywa zero problemów mimo nowej solanki .

Żywa skała 3-3,5 kg na 123l brutto plus ceramika w panelu . Na start dałem glony wyższe i zero plag . 

Przesiadka na większe cześć starej wody , skała , ceramika i glony i zero problemów .

Przeniesienie skały do sumpa i danie ceramiki A. P. glony na ceramice aż miło. 

wymiana ceramiki / skały na inną i tylko małe dojrzewanie.  Czyli trochę zielonego glona na konstrukcji skalnej . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała przywieziona w takich boksach, teraz czyszczenie a potem do beczki z wodą z podmianek. 

IMG_20220513_192610_copy_600x800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. 

Będzie nowe szkło

100x100 wysokie na 30

Czy lepiej

100x100 wysokość 40.

I jak myślicie gdzie lepiej umieścić komin na środku czy w rogu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że 40...50.....60...itd itp:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że lepsze a naj lepsze to 

100x100x100,ale chcę zamówić akwarium pod sprzęt jaki mam. 

I tak żonę przekupiłem żeby kupić nowe szkło. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzysztof80 napisał:

Ja wiem że lepsze a naj lepsze to 

100x100x100,ale chcę zamówić akwarium pod sprzęt jaki mam. 

I tak żonę przekupiłem żeby kupić nowe szkło. 

 

Jeśli 40 to max to bież 40 . Widziałem niskie akwaria i świetnie wyglądały,  od tych 40 odejmij 5 cm dla poziomu wody . Sam zastanawiałem się nad 300x80x40 bo było na sprzedaż.  Weź pod uwagę jeszcze oświetlenie,  bo tu t5 sprawdzą się świetnie,  lub led ale słabsze lampy tylko bardziej rozłożone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.