Skocz do zawartości
__Alien__

Brak prądu - niezbędne urządzenia w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Posiadam akwarium 300L plus około 60 litrów sump.

W kwietniu po zamieciach miałem awarię prądu ponad 24 godziny, oczywiście nie byłem na to przygotowany, bo nigdy takich przerw nie było. Mimo nie robienia z akwarium nic, żadna z obsady mi nie padła, żaden koral nie ucierpiał. Chciałbym jednak być przygotowany w przyszłości na krótkotrwałe awarie prądu, do paru godzin.

Przeszukałem forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, a mianowicie czy podłączenie tylko pompy obiegowej rozwiązało by problem z napowietrzaniem? Pompy cyrkulacyjne byłyby wyłączone, chodziła by tylko obiegowa, przelewając wodę w dół sumpa i pompując ją w górę. Dyszę wylotową można by ustawić tak, żeby wlatując z powrotem do baniaka ruszała taflą wody. Przelatując przez komory sumpa i obieg woda się nie napowietrza? Czy jednak muszą być to pompy cyrkulacyjne?

Pytanie jeszcze o brzęczyk na baterię, jak rozumiem mógłby działać awaryjnie w zastąpieniu cyrkulacji w baniaku? Ale znalazłem czasem wpisy o tym, że może być uruchomiony w sumpie. Co by to dało?

UPS bez pełnej sinusoidy są tańsze, a pompa obiegowa Jebao ma i tak swój sterownik który zmienia jej napięcie na DC, w przeciwnym wypadku trzeba kupić do cyrkulacji pełną sinusoidę co jest oczywiście droższe.

Są jakieś przeciwwskazania do uruchamiania obiegu podczas braku prądu?

Czy w ogóle nie ma sensu bawić się w UPS i do paru godzin kupić napowietrzacz na baterie, i wrzucić go do baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie prądu nie było ok 16 godz. (Akwa ok 400 l w obiegu) - co ok pół godziny przelewałem kilka litrów wody z sumpa do akwa - też obyło się bez strat. Myślę, że do 24 godzin wystarczyłby UPS podczymujący tylko pompę obiegową  nawet na najniższych obrotach. 

Mały brzęczyk na baterię w akwa powyżej 100 l nic nie zdziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam UPSa, do którego aktualnie mam podłączona tylko pompę obiegową (wcześniej była jeszcze cyrkulacja) i przy ostatnim braku zasilania przez ponad pół dnia spokojnie to wystarczyło.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Znalazłem jeszcze takie napowietrzanie, które ładuje się jak jest prąd a używa baterii jak prąd zanikł, przykładowo model Resun Napowietrzacz awaryjny na baterie DC-120. Używał ktoś podobnego urządzenia? Czy w razie podtrzymania obiegu taki napowietrzacz jest zbędny?

@R3BEL jakie parametry ma Twój ups? Myślę nad :

  • Moc pozorna: 1000 VA
  • Moc skuteczna: 600 W
Edytowane przez __Alien__ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też u siebie mam sinus volta i akumulator. Podczas lipcowych wichur-  wytrzymał z podpietą pompą obiegową, cyrkulacją oraz pompą ballinga 24h - to wszystko zależy od pojemności akumulatora. Wtedy prądu nie miałem 3 dni tak wiec pozostał agregat. Dwa dni małża narzekała że w domu prąd ma tylko akwarium a reszta przy świeczkach :) . Napowietrzacz  na baterie sprawdzi się tylko jak w trakcie awarii będziesz w domu, jak Cię nie ma bo jesteś na wyjeździe to kaplica. Ja polecam Ups i akumulator, trochę trzeba wydać ale masz spokojną duszę.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej wybrać taki UPS który ma baterie 9AH ale trochę mniejszą moc pozorną i skuteczną, od UPS który ma wyższe moce ale baterię na przykład 7AH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie jak kolega benua, czyli inverter Volta (Inverter 12V/230V 800W Volt SinusPRO 800E) plus akumulator żeloway 100Ah. Koszt może nie jest niski, ale porównując do tego co się ma w akwarium to zakup jest wart swojej ceny.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli konkluzja taka, że podpięcie samej pompy obiegowej i nie włączanie cyrkulacji daje radę? Co do włączenia samej cyrkulacji bez obiegu, to nie jest tak, że w sumpie robi się zupa i w przypadku powrotu zasilania wpompowana jest ona do baniaka? Pytam się ponieważ zdecydowana większość wpisów jest o cyrkulacji i nie wiem czy coś jednak pomijam w rozumowaniu albo cos mi umyka :) 

Edytowane przez __Alien__
oprecyzowanie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wszystko zależy od tego co masz w sumpie, w jaki sposób prowadzisz swój zbiornik. Ja np. mam sumpie w zasadzie całą filtrację biologiczną i w przypadku dłuższego braku zasilania nie mogę sobie pozwolić na to żeby woda w sumpie nie była natleniona i żeby nie było przepływu przez złoże. Dlatego zdecydowałem się na pompę, a nie na cyrkulację. Generalnie, żeby woda była dobrze natleniona, to powinienem jeszcze poza pompą podłączyć do UPSa odpieniacz, ale ze względu na to, że mam mocną pompę to sama jej praca wymusza dość spory ruch wody, no i bez odpieniacza dłużej jestem w stanie podtrzymać bez prądu akwarium.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał montować UPS to bym podłączył do niego obiegówkę, część cyrkulacji i pompę do ballinga. Bez reszty akwarium przeżyje kilka dni.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dodam jeszcze, że jestem ograniczony przez miejsce, ponieważ gniazdo zasilające akwarium nie jest na osobnym obwodzie, więc miejsce do postawienia UPS jest tylko w szafce pod akwarium, także wejdzie tam tylko małe urządzenie, bez dodatkowego akumulatora. Dlatego myślę, czy jest sens taki mały UPS z 9AH,  pompa obiegowa ciągnie 30W więc  pochodzi jakieś 3 godziny. napowietrzacz na baterię jednak dłużej. Jak rozwiązaliście problem z miejscem na UPS w Waszych zbiornikach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, __Alien__ napisał:

Dlatego myślę, czy jest sens taki mały UPS z 9AH,  pompa obiegowa ciągnie 30W więc  pochodzi jakieś 3 godziny. napowietrzacz na baterię jednak dłużej. Jak rozwiązaliście problem z miejscem na UPS w Waszych zbiornikach? 

Tylko co osiągniesz napowietrzaczem na baterie? Obiegu nie załatwisz. Puszczając bąbelki w akwarium podrażnisz korale. No ewentualnie dostarczysz tlenu do sumpa, ale będzie on dostępny tylko dla powierzchniowych warstw mediów biologicznych. W głębszych warstwach zacznie się obumieranie bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli skupić się na obiegu. Jeszcze pytanie, czy trzymacie swoje UPS w szafce pod akwarium? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPSa, tak jak większość innej elektroniki, nie powinno trzymać się w szafce ze względu na panującą w szafce dużą wilgotność. Jeśli nie masz miejsca obok szafki to umieść go dalej od szafki (u mnie UPS stoi 3m od szafki). Akumulator 9Ah moim zdaniem nie ma sensu, jak Ci się trafi dłuższy zanik prądu to na nic Ci się zda tak mała pojemność.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle ile to prądu bierze? 

Bo przecież cały czas pod zasilaniem to jest. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Aquaman napisał:

A tak w ogóle ile to prądu bierze? 

Bo przecież cały czas pod zasilaniem to jest. 

UPS? Pewnie tyle co telewizor na czuwaniu...... Po naładowaniu akumulatorów, na czuwaniu, nie powinien pobierać więcej jak 3 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, wiele się wyjaśniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

 

Do falownika Volty mam podłączone aku 24V 120 Ah i z tego zasilam: obieg, odpieniacz i dolewkę. Myślę o reaktorze, ale jak stoi lampa to wapnia idzie sporo mniej ?

W obiegu 500 l.

Liczę na niecałe dwa dni pracy na aku. Moc na czuwaniu (muszę zmierzyć) raczej więcej niż 3W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.