Skocz do zawartości
Badylexus

600Lnetto w ścianie po 9mc od startu

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium wbudowane w ścianę 600l +200l sump netto wody, 9mc temu i obecnie

Filtracja  ceramika/skala/kulki /glony/zywa skala

Reaktor, mikser, odpieniacz, roler -deltecowe, wavebox wlasny buja na ok 1cm fali, jedna pompa w srodku i obieg

dodaje mikro +NO3, +karmienie 2kostki,płatki

PH 8.2 temp-25c, NO3 ok 5mg, PO4-0,03

 

IMG_5635.jpg

IMG_7052.jpg

IMG_7057.jpg


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow!! Niesamowicie zarosło. Aż miło pooglądać.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki :-) po 4-5mc jak Po4 spadło do zera ruszyło z kopa


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzięki :-) po 4-5mc jak Po4 spadło do zera ruszyło z kopa

To jeszcze jeśli można i będziesz miał chwilę podeślij zdjęcie „zaplecza” i listę korali :D

Niestety z braku doświadczenia często widuję jakieś korale ale nie mam pojęcia jak się nazywają i nie da się wtedy poszukać w sprzedaży.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna różnorodność! W 9mcy tak zarosło ? Mega szybko, jak duże korale wkładałeś? Skała tylko ta co na pierwszym zdjęciu czy doszły konstrukcje? Ceramika w kominie fajny pomysł, robisz coś z nią, czyścisz jakoś, ruszasz? 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co na zdjeciu to beton ktory odlalem na zasadzie formy z styropianu ( zwyjatkiem obudowy pompy ceramika Tunze) 

tzn bloczek styropianu wydłubałem nożem na kształty które chciałem i zalałem, jak zastygło oskrobałem karcherem ;-) z resztek i dlatego jest taki bardzo chropowaty imitujący ceramikę kształt, polecam ten patent :-) a pozniej przykleiłem sylikonem 

w dalszych etapach dodalem ceramike i troche skaly jednak cal filtracja to komin i sump

"maszynownia wyglada" jak na zdjeciach :-)

IMG_7073.jpg

IMG_7074.jpg

IMG_7056.jpg

Ceramiki w kominie (20l siporaxu malego) nie ruszam i nie zauważyłem jakiegoś szczególnego zanieczyszczenia, poziom wody jest z 15 cm wiec to glownie złoze "powietrzne"

oplukiwane falami  (wevbox + pompa Tunze pionowo z dolu przy kominie robi maly wulkan) wyplyz z komina na Rollermat

a w sampie z 10-kg kulek maxpekty "ciemna komora a w niej "cegły" i matrix pozniej znow kulki glony siporax duzy , dodatkowy powrot czesci na poczatek sumpa i tam tez odpieniacz

czyli wszystko przewymiarowane i roznorodne, moze dlatego dobrze sie "kreci"

całość konstrukcji widać na zdjeci z października

IMG_5930.jpg


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Badylexus napisał:

Ceramiki w kominie (20l siporaxu malego) nie ruszam i nie zauważyłem jakiegoś szczególnego zanieczyszczenia, poziom wody jest z 15 cm wiec to glownie złoze "powietrzne"

oplukiwane falami  (wevbox + pompa Tunze pionowo z dolu przy kominie robi maly wulkan)

Słychać chlupot, czy siporax go wycisza?

 

1 godzinę temu, Badylexus napisał:

maszynownia wyglada" jak na zdjeciach :-)

IMG_7073.jpg

 

Piękne, zdrowe refugium .

Jakie mikro podajesz? 

Robiłeś ICP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Red Sea Coral Colors po 1ml dzienie kazdego (ale zamiast B daje KNO3w dawce 0,5mg/l NO3) +10% podmiana wody tygodniowo na soli Read Sea

glony przycinam od gory nozyczkami :-) Caulerpa zagluszyła spagetii co ciekawe nie rozpuszczają sie pomimo zaciemnienia, no i przestalem płukać mrozonki popniewaz PO4 spadlo do zera ( mierzone mała Hanka)

no juz sie zabieram za te ICP od 3mc i nie zrobilem ;-) a test stoi na polce

Co do hałasu :

siporaks wycisza splyw wody i nie słychać chlupnięć, nie slychac tez wavboxa poniewaz pompy nie sa zamocowane na standardowych uchwytach i nie maja kontaktu z sciana przez ktora pompują wodę nie ma tego charakterystycznego stukania, sa ustawione na jakies 15-20% i bujaja bardzo mocno wavebox to komin z dwiema pompami po 1 na kazdym boku, widac go na pierwszym zdjeciu.

Jestem absolutnym fanem wszelkich waveboxow chyba nie ma bardziej ekonomicznej metody rozbujania takiej masy wody jak rezonans

wszystko co napisalem o hałasie bylo przed dodatkowym wyciszeniem

Obecnie cale akwa jest dodatkowo wyciszene -wklejone w sciany pianką i sylikonem , nie słychać absolutnie nic kompletna cisza ponieważ caly sprzet jest za scianą

Jak ktos nie wierzy to zapraszam :-) cisza grobowa

to +- wyglada teraz tak

IMG_6910.jpg

Edytowane przez Badylexus (wyświetl historię edycji)

Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Badylexus napisał:

Red Sea Coral Colors po 1ml dzienie kazdego (ale zamiast B daje KNO3w dawce 0,5mg/l NO3) +10% podmiana wody tygodniowo na soli Read Sea

glony przycinam od gory nozyczkami :-) Caulerpa zagluszyła spagetii co ciekawe nie rozpuszczają sie pomimo zaciemnienia, no i przestalem płukać mrozonki popniewaz PO4 spadlo do zera ( mierzone mała Hanka)

no juz sie zabieram za te ICP od 3mc i nie zrobilem ;-) a test stoi na polce

Co do hałasu :

siporaks wycisza splyw wody i nie słychać chlupnięć, nie slychac tez wavboxa poniewaz pompy nie sa zamocowane na standardowych uchwytach i nie maja kontaktu z sciana przez ktora pompują wodę nie ma tego charakterystycznego stukania, sa ustawione na jakies 15-20% i bujaja bardzo mocno wavebox to komin z dwiema pompami po 1 na kazdym boku, widac go na pierwszym zdjeciu.

Jestem absolutnym fanem wszelkich waveboxow chyba nie ma bardziej ekonomicznej metody rozbujania takiej masy wody jak rezonans

wszystko co napisalem o hałasie bylo przed dodatkowym wyciszeniem

Obecnie cale akwa jest dodatkowo wyciszene -wklejone w sciany pianką i sylikonem , nie słychać absolutnie nic kompletna cisza ponieważ caly sprzet jest za scianą

Jak ktos nie wierzy to zapraszam :-) cisza grobowa

to +- wyglada teraz tak

IMG_6910.jpg

Witam

Cisza grobowa piszesz , ale to tylko dlatego  , że maszynownia jest za ścianą . Różnica poziomu wody w sumpie jest ogromna i tam masz Niagarę , no chyba , że obiegówka jest mało wydajna .

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Red Sea Coral Colors po 1ml dzienie kazdego (ale zamiast B daje KNO3w dawce 0,5mg/l NO3) +10% podmiana wody tygodniowo na soli Read Sea glony przycinam od gory nozyczkami :-) Caulerpa zagluszyła spagetii co ciekawe nie rozpuszczają sie pomimo zaciemnienia, no i przestalem płukać mrozonki popniewaz PO4 spadlo do zera ( mierzone mała Hanka)

no juz sie zabieram za te ICP od 3mc i nie zrobilem ;-) a test stoi na polce

Co do hałasu :

siporaks wycisza splyw wody i nie słychać chlupnięć, nie slychac tez wavboxa poniewaz pompy nie sa zamocowane na standardowych uchwytach i nie maja kontaktu z sciana przez ktora pompują wodę nie ma tego charakterystycznego stukania, sa ustawione na jakies 15-20% i bujaja bardzo mocno wavebox to komin z dwiema pompami po 1 na kazdym boku, widac go na pierwszym zdjeciu.

Jestem absolutnym fanem wszelkich waveboxow chyba nie ma bardziej ekonomicznej metody rozbujania takiej masy wody jak rezonans

wszystko co napisalem o hałasie bylo przed dodatkowym wyciszeniem

Obecnie cale akwa jest dodatkowo wyciszene -wklejone w sciany pianką i sylikonem , nie słychać absolutnie nic kompletna cisza ponieważ caly sprzet jest za scianą

Jak ktos nie wierzy to zapraszam :-) cisza grobowa

to +- wyglada teraz tak

IMG_6910.jpg.52bbe8d3ec387a81198248939ce0eaf7.jpg

 

Akwarium w tej ścianie wygląda kapitalnie. Mam jeszcze pytanie o tego wavebox’a. Jeśli dobrze widzę dolna pompa „buja” po tylnej szybie a ta która jest w połowie wysokości po bocznej. Którędy woda się „uzupełnia” w tym kominie? Jakich przelotów użyłeś do podłączenia tych pomp? I drugie pytanie bo piszesz, że pompy są jakoś inaczej zamontowane - zdradzisz jak? I trzecie pytanie czym świecisz? I jeszcze jedno co to za magnesy na kominie z siporaxem (one są cały czas w wodzie)?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Badylexus napisał:

dzięki :-) po 4-5mc jak Po4 spadło do zera ruszyło z kopa

Jak myślisz...- PO4 spadło bo korale zaczęły rosnąć, czy korale zaczęły rosnąć BO PO4 spadło? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JerzyB -tak to prawda cisza jesp poniewaz maszynownia jest za sciana + wyciszenia pianką

nie ma co czarowac splyw w kominie trudno wyciszyc do zera i zawsze coś go słychać w "maszynowni". Chodziło mi bardziej o to ze porownujac taki sam komin ( na dwie kratki aquamedic i +- ta sama wysokość) wypelniony kulkami aquamedic i siporaxem jest znacznie ciszej  z siporaxem, nie wiem jak to opisać ale dzwiek jest inny taki łagodniejszy nie ma agresywnych chlupnięć, siporaxu jest prawie pod korek a w drugim kominie ( inne akwa) dodatkowo mam wyłamany co drugi ząbek co tez ma znaczenie jest glosniej slychac wyraznie chlupniecia

Siporax dalem w celu filtracyjnym i mile mnie zaskoczyl jesli choidzi o hałas , przepływ jest jakies 2-3tysL roznie miałem ustawione natomiast w sumpie to jest lekka wirowka z 6tys 

najglosniejszy okazal sie reaktor a dokladniej mowiac mielenie CO2, jest cicho do momentu gdy bąbel CO2 trafia do pompy slychac było taki trzask :-) nawet przez sciane doprowadzalo mnie to do szału :-) dopiero scianka z grubej gąbki akustycznej do wyciszania scian przy sumpie pomogła

SHARK_2 - waveboxy przecwiczylem w roznych konfiguracjach oryginalne Tunze ( mam w jednym akwa) w kominie jak tutaj i moj patent odwrócona doniczkabez dna i ten jest najcichszy ( pisalem kiedys na forum o tym) tez u mnie pracuje

Tu masz komin dwie dziury na ściankach bocznych, pompy nie siedza w dziurach przykrecone bo wlasnie wtedy "stukały" przenosiły dzwiek na konstrukcje i bylo slychac

tylko siedzą na oryginalnych uchwytach na magnesach i wylot pompy jest jakis 1cm 2 od dziury, wydaje sie absurdalne ze nie wypchnie wody ale w zupelnosci wystarcza i przy ustawieniu pomp na najnizsze obroty ( ja mam obecnie jakies 20% skali) buja na 1cm i jest cicho. Przeloty troche sa nadmiarowo chcialem poeksperymentowac teraz dalbym same kratki od pomp przykleił na silikon

dla porownania na oryginalnym Tunze bujam 1000l na 0,5 cm i slychac "sapanie" i stukot startu pompy

 

Magnesy w kominie zostały mi od pompy tunze sluza do podtrzymywania konstrukcji

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Jak myślisz...- PO4 spadło bo korale zaczęły rosnąć, czy korale zaczęły rosnąć BO PO4 spadło? 

haaa to dluzsza historia z tym PO4, przy starcie PO4 roslo nie wiedziec czemu w pustym akwa, myslalem ze to dlatego ze wszystkie media "zaszepilem" wczesnie i kisiły sie w wiadrach w roztworach NO3 PO4 + bakterie+glikol z 2tyg nim wlozylem do akwa

myslalem ze nie wyplukalem dokladnie i oddaja PO4 co praktycznie nie jest mozliwe bo az tyle PO4 nie bylo by teraz podnosic poziom w 800l wsadzilem Rowe pomagalo ale cały czas bylo wysoko 0,3-0,5. Pozniej zauwazylem ze to kolumna szlifujaca  od reaktora w ktorej mialem grys koralowy tak wali tym PO4, wywaliłem i zaczęło spadac

dlugo bylo 0,1-0,07 z 5mc w tym okresie korale roznie rosly raz lepiej raz gorzej choc nie zauwazylem przesady w zadna ze stron jak to przy dojrzewaniu, dopiero tak wlasnie jakby od jednego dnia zaczely rosnac glony wapienne i sie ustabilizowalo blyskawicznie :-) nie wiem co dokladnie zaskoczyło

wczesniej lalem odzywke dla bakteri Red Sea No3 : Po4-X na poczatku 1ml pozniej 0,5ml obecnie nie leje w ogóle, Rowe tez wyrzuciłem

 

Jest sporo glonow i rozrosly sie + ciemna komora z cegłami chyba 4 xporty bio Brightwell tam jest stosunkowo mały przeplyw skrzynka stoi na kratce nie mam pompki w srodku czyli "stojąca" woda wolno łgodnie podmieniana mysle ze to moze byc glownym powodem tak wysokiej konsumpcji NO3 PO4 jakas denitryfikacja moze tam zachodzić 

np.: daje szorstnikom sporą stynke raz w tyg. i PO4 nawet nie drgnie

Korale jak widac generalnie rosna najwieksze straty to to, ze sie co raz któreś sparza spadna ( 3 mitraxy grasuja grubo)

Edytowane przez Badylexus (wyświetl historię edycji)

Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, chris_ek napisał:

Super to wygląda. :czapkizgłów:)Te pomarańczowe pióropusze to rurówki?

Szorstniki i w odróżnieniu od rurówek parzą wszystko czego dotkną ;-)


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x Ecotech Radion XR30W G5 Pro 1x Ecotech Radion XR15W G5 Pro ustawione max 75 %

W pierwszej części dnia świece prawie ze całym widmem lampy ( wszystkie diody włączone) w drugiej bardziej niebiesko a tak od 20  do 24 powolny zjazd do zera tylko niebieskie /uv

Edytowane przez Badylexus (wyświetl historię edycji)

Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne, estetyczne akwarium. Takie zbiorniki podobają mi się najbardziej. Często niestety osoby stawiające baniak nie myślą o nim jako całości, i w środku jest super, a na zewnątrz brak obudowy, plątanina kabli i wężyków, brzydka popuchnięta szafka.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja ale pomijając estetykę, podziwiam tych którzy potrafią upchnąć w szafce pod cala niezbędną aparaturę :-)

mi sie to nigdy nie udaje :-) w tym przypadku mogłem pozwolić sobie na większy sump kosztem wyrzucenia części obok, całe sterowanie, pompy dozujące, butla CO2, 180 litrowe akwa na dolewke z przegroda do mieszania soli to jak nic druga szafka :-)

IMG_6039.jpg.0a565499c4e25387f71ee43a39b69a92.jpg

bylo pytanie o mocowanie pompy w Waveboxie na tym zdjeciu widac ze nie jest bezpośrednio w przelocie, dzieki temu jest ciszej i łatwiejszy powrót wody buja bez większych zmian


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
racja ale pomijając estetykę, podziwiam tych którzy potrafią upchnąć w szafce pod cala niezbędną aparaturę :-)
mi sie to nigdy nie udaje :-) w tym przypadku mogłem pozwolić sobie na większy sump kosztem wyrzucenia części obok, całe sterowanie, pompy dozujące, butla CO2, 180 litrowe akwa na dolewke z przegroda do mieszania soli to jak nic druga szafka :-)
IMG_6039.jpg.0a565499c4e25387f71ee43a39b69a92.jpg
bylo pytanie o mocowanie pompy w Waveboxie na tym zdjeciu widac ze nie jest bezpośrednio w przelocie, dzieki temu jest ciszej i łatwiejszy powrót wody buja bez większych zmian

A w którym miejscu jest ten „patent z doniczką” bo nie bardzo widzę?

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Buja tak samo mocno jak oryginał i jest ciszej, znacznie ciszej


Badylexus

2300l netto soli w obiegu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.