Skocz do zawartości
Dexter2k13

rollermat do zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Będę chciał używać rollermatu wraz z odpieniaczem białek. Akwarium 760 litrów + sump i odpieniacz twistman 200 ext. Jaki Rollermat dobrać aby był wystarczający do tego zbiornika? Obsada będzie głownie LPS z małymi dodatkami prostych spsów (monti seriatopory etc.) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli nie masz jeszcze sumpa , to zamów taki , by przerobił wydajność pompy obiegowej,  i by się zmieścił razem z odpieniaczem w jednej komorze.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy nowym akwarium 160x52x55 i pompie obiegowej 10k w sumpie  miałem tylko watę...

Zatęskniłem za rollermat ale żaden nie jest w stanie ogarnąć takiego przepływu. Zmiana waty co 2-3 dni wkurzało mnie mocno, zwłaszcza że poprzednio miałem rollermat i rolkę zmieniałem co miesiąc lub półtora. 

W praktyce w akwa no3 = 0 i po4 = 0. Po wielu rozmowach wyszło że bez sensu jak jest stabilnie wyłapywać na wacie materię organiczna, która jest potrzebna koralom... 

Ostatecznie zdecydowałem się na likwidację waty i nie żałuję... 

Wszystko stabilne i bezproblemowe. Watę montuje tylko do czyszczenia akwa by gruby syf złapał. 

Pozostaje pytanie - skoro wszystko działa, korale są szczęśliwe, to po co nam ta wata i rollermat? 

Pozdro 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, atk napisał:

Pozostaje pytanie - skoro wszystko działa, korale są szczęśliwe, to po co nam ta wata i rollermat?

Żeby farfocle unoszące się w toni wyłapywać :)

Odnośnie dużego przepływu: zastosuj większy rollermat. Np. ten od Royal Exclusiv. Polecam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, atk napisał:

Ja przy nowym akwarium 160x52x55 i pompie obiegowej 10k w sumpie  miałem tylko watę...

Zatęskniłem za rollermat ale żaden nie jest w stanie ogarnąć takiego przepływu. Zmiana waty co 2-3 dni wkurzało mnie mocno, zwłaszcza że poprzednio miałem rollermat i rolkę zmieniałem co miesiąc lub półtora. 

W praktyce w akwa no3 = 0 i po4 = 0. Po wielu rozmowach wyszło że bez sensu jak jest stabilnie wyłapywać na wacie materię organiczna, która jest potrzebna koralom... 

Ostatecznie zdecydowałem się na likwidację waty i nie żałuję... 

Wszystko stabilne i bezproblemowe. Watę montuje tylko do czyszczenia akwa by gruby syf złapał. 

Pozostaje pytanie - skoro wszystko działa, korale są szczęśliwe, to po co nam ta wata i rollermat? 

Pozdro 

chce kupic rollermat bo teraz odpieniacz pracuje w akwarium 500 litrów,  a będzie przenoszony do obiegu prawie 1000 litrów. Dlatego chcę lekko odciążyć odpieniacz bo teraz będzie miał co wypieniać :)

 

Sump już jest i czeka na przeniesienie zbiornika z busa :)

 

Właśnie się zastanawiam czy sam rolermat ma sens, czy wystarczy włożyć watę w przegrody przed pompą obiegową. Pompa obiegowa to będzie 12000 jebao

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Dexter2k13 napisał:

Właśnie się zastanawiam czy sam rolermat ma sens, czy wystarczy włożyć watę w przegrody przed pompą obiegową.

To już w znacznej mierze kwestia wygody obsługi. Wata pewnie "zrobi robotę", tylko przy znacznie większym (w porównaniu do rollermatu) zaangażowaniu z Twojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Robin_PL napisał:

To już w znacznej mierze kwestia wygody obsługi. Wata pewnie "zrobi robotę", tylko przy znacznie większym (w porównaniu do rollermatu) zaangażowaniu z Twojej strony.

ogólnie tam raz na 2-3 tygodnie wyciągnąć watę z sumpa i wrzucić nową nie jest za trudne i raczej mało wymagające. Czyli na początku odpuścić pomysł z rollermatem i wrzucać samą watę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Dexter2k13 napisał:

chce kupic rollermat bo teraz odpieniacz pracuje w akwarium 500 litrów,  a będzie przenoszony do obiegu prawie 1000 litrów. Dlatego chcę lekko odciążyć odpieniacz bo teraz będzie miał co wypieniać :)

 

Sump już jest i czeka na przeniesienie zbiornika z busa :)

 

Właśnie się zastanawiam czy sam rolermat ma sens, czy wystarczy włożyć watę w przegrody przed pompą obiegową. Pompa obiegowa to będzie 12000 jebao

Nie będę ukrywał,  bo twoje pytanie jest retoryczne.  I bez obrazy,  bież taki jaki da radę w karmieniu i twoim widzimisię.  Czemu tak pisze ? Pompa , karmienie , ilość ryb, koralowce i jakie . Znajomy ma do stawu z inną watą. A ja mam watę , której .....

2 minuty temu, Dexter2k13 napisał:

ogólnie tam raz na 2-3 tygodnie wyciągnąć watę z sumpa i wrzucić nową nie jest za trudne i raczej mało wymagające. Czyli na początku odpuścić pomysł z rollermatem i wrzucać samą watę?

Możesz opisać litry , czym i ile karmisz ile razy dziennie , dużo ryb ? . Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Dexter2k13 napisał:

ogólnie tam raz na 2-3 tygodnie wyciągnąć watę z sumpa i wrzucić nową nie jest za trudne i raczej mało wymagające

Wymiana waty raz na 2-3tyg.?? Nie mam z tym doświadczenia, ale nie sądzę. Przez ten czas zużywam 1/2-3/4 rolki włókniny. Na pewno to kwestia mocno zindywidualizowana, jednak chyba dość optymistycznie szacujesz czas pomiędzy wymianami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Ariel napisał:

Nie będę ukrywał,  bo twoje pytanie jest retoryczne.  I bez obrazy,  bież taki jaki da radę w karmieniu i twoim widzimisię.  Czemu tak pisze ? Pompa , karmienie , ilość ryb, koralowce i jakie . Znajomy ma do stawu z inną watą. A ja mam watę , której .....

Możesz opisać litry , czym i ile karmisz ile razy dziennie , dużo ryb ? . Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

teraz mam 5 ryb w 500 litrach, karmie dwoma kostkami mrożonek dziennie. żołtek hepatus acantarus i dwa błazny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Robin_PL napisał:

Wymiana waty raz na 2-3tyg.?? Nie mam z tym doświadczenia, ale nie sądzę. Przez ten czas zużywam 1/2-3/4 rolki włókniny. Na pewno to kwestia mocno zindywidualizowana, jednak chyba dość optymistycznie szacujesz czas pomiędzy wymianami ;)

Muszę znaleźć twój temat , bo naprawdę żadko zmieniasz . Ale tu karmienie , ilość ryb korali I jakie się kłania.  Dzięki za motywację.  Dużo watę dajesz , składasz na x? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dexter2k13 napisał:

ogólnie tam raz na 2-3 tygodnie wyciągnąć watę z sumpa i wrzucić nową nie jest za trudne i raczej mało wymagające. Czyli na początku odpuścić pomysł z rollermatem i wrzucać samą watę?

Tylko przy tak rzadkiej wymianie waty należy mieć na uwadze, że większość nutrienòw (NO3 I PO4) i tak przeniknie do wody z tego co się osadziło. 

Jak dla mnie to wata czy roler ma za zadanie wyłapanie i jak najszybsze usunięcie cząstek organicznych zanim przerobią je bakterie.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Ariel napisał:

Muszę znaleźć twój temat

Chyba coś pokręciłeś z cytatami ;)

Ja właśnie wyraziłem zdziwienie, że tak rzadko kolega zmienia watę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Robin_PL napisał:

Chyba coś pokręciłeś z cytatami ;)

Ja właśnie wyraziłem zdziwienie, że tak rzadko kolega zmienia watę.

:banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić rollermat od Pana Piotra z OLX Warszawa. Za ok. 600-900zł masz rollermat z rolką na 15cm - wystarczy spokojnie. Ja mam właśnie taki od niego i mogę polecić.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, 9866666 napisał:

Ja mogę polecić rollermat od Pana Piotra z OLX Warszawa. Za ok. 600-900zł masz rollermat z rolką na 15cm - wystarczy spokojnie. Ja mam właśnie taki od niego i mogę polecić

Również polecam ten rollermat:) jest bardzo dobrze zrobiony w porównaniu od innych które robią ze spienionego pcv który też miałem ale oddałem, pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam magus bubble, mam model L. 

Zdarza się ze czasami się rozkleja. Wtedy reklamacja lub troszkę kleju do tworzyw sztucznych i po kłopocie. 

 

Ale od strony użytkowej bez zastrzeżeń. Potrafi obsłużyć w pełni przepływ na pompie 10000.

Szerokosc rolki 20 cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tropic creations i ich rolera model 200. Mały, kompaktowy. Działa mi już rok. 


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Decyzja padła na buble magus arf model L. Wsadziłem do sumpa aby już zaczął filtrować wodę,ale nie wiem jak go ustawić aby pracował. Mianowicie jeśli go powieszę na szybie sumpa, wtedy poziom wody jest za niski, a jeśli położę go na dnie sumpa wtedy poziom wody jest za wysoki. W żadnej pozycji rollermat nie działa. Jeśli go powieszę na szybie, wtedy ręczne przewijanie rolki działa. Na dnie sumpa nawet przewijanie rolki z przycisku nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jaki masz wysoki sump? 

 

Ja mam 50 cm a wysokość wody w sumpie 23 cm i śmiga super. 

Owszem jeśli by patrzeć na tą ich podziałkę to mam rollera za wysoko ale to nie ma znaczenia żadnego. 

Poziom wody podnosi się w roller e jak włóknina robi się brudniejsza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

05b511970721dee6c116a4360198d8cb.jpg
Sump ma wysokości 50 cm. Wody jest 24cm. Spód rollermatu jest zanurzony jak widać na zdjęciu. Zostawić go tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dexter2k13 napisał:

05b511970721dee6c116a4360198d8cb.jpg
Sump ma wysokości 50 cm. Wody jest 24cm. Spód rollermatu jest zanurzony jak widać na zdjęciu. Zostawić go tak ?

Myślę że masz za wysoko , wg. mnie te oczka powinny być wszystkie w wodzie. Ty masz tylko pierwszy rząd , a są  trzy. Może napiszę inaczej. Ustaw tak by pływak był z 2  lub 3cm od lustra wody.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę że masz za wysoko , wg. mnie te oczka powinny być wszystkie w wodzie. Ty masz tylko pierwszy rząd , a są  trzy. Może napiszę inaczej. Ustaw tak by pływak był z 2  lub 3cm od lustra wody.

Tylko, ze właśnie nie wiem jak to zrobić. Bo tutaj rollermat jest ustawiony najniżej jak się da, a z drugiej strony jak postawie na dnie to tafla wody jest dużo wyżej niż pływak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, ze właśnie nie wiem jak to zrobić. Bo tutaj rollermat jest ustawiony najniżej jak się da, a z drugiej strony jak postawie na dnie to tafla wody jest dużo wyżej niż pływak

No to pozostaje Ci dorobić z plexi „nowe” mocowania które pozwolą Ci zamontować go w odpowiedniej pozycji. Myślę, że to koszt max 50zl.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co przeszkadza zamontowanie wysoko?

Ja mam clarisea praktycznie ponad poziomem wody,  no 5 cm jest w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.