Skocz do zawartości

Historia edycji

Arek77

Arek77

24 minuty temu, jkk napisał:

Trochę się pogubiłem, mam dołożyć absorber czy czekać?

Musisz sam zdecydować co zrobić. 

Mój tok myślenia jest taki.....

Masz świerze akwarium (młode). Masz PO4 0,5 i NO3 mniej niż 2mg/l. Jeśli te pomiary są poprawne to musisz się zastanowić skąd wzięło się PO4.... ze związków organicznych (np z pokarmu - np wrzucałeś po granulce pokarmu patrząc aby złapały go bĺazenki i .....tych niezjedzonych  granulek się nazbierało lub ze związków nieorganicznych....np że skały, piasku. 

Dlaczego NO3 jest takie niskie w stosunku do PO4? Albo działa biologia i w kulkach czy kamykach od AF (ogólnie w mediach filtracyjnych) wytworzyły się na tyle wydajne strefy denitryfikacyjne, że azotany są "przerabiane "do wolnego azotu i uchodzą w powietrze, albo faktycznie mało karmisz i przy tym karmieniu masz niskie NO3 a PO4 pochodzi z innych źródeł niż pokarm.  Z tym, że samego fosforu nie pozbędziesz się z systemu tak ĺatwo jak azotu....on w powietrze się nie ulotni.

Albo zostanie skonsumowany przez bakterie i wywalony przez odpienuacz z systemu (w tym przypadku musisz namnożyć te bakterie dodając do akwa źródło węgla np w postaci wódki, wódki i octu czy innych gotowych preparatów np w postaci polimerów.....ale przy takiej dysproporcji PO4 I NO3 będziesz musiał dodać jeszcze azotanów. 

Albo z czasem zostanie wywalony wraz z wodą z podmian,

Albo zastosujesz adsorber i w ten sposób wywalisz PO4 

Albo strącisz go gotowym preparatem zawierającym lantan i wywalisz przez odpieniacz.....

Decyzja należy do Ciebie. 

Jeśli w tak młodym akwarium miałbym PO4 na poziomie 0,5 ale i NO3 też w wysokim stężeniu (pow. 25mg/l) to bym czekał, aż system dojrzeje.

Ale, w tym przypadku, przy niskim NO3 użył bym adsorbera aby zbić fosforany przynajmniej do poziomu poniżej 0,2 i wtedy bym obserwował dalej.

No chyba, że się mylę...w takim przypadku proszę o sprostowanie mojego toku myślenia przez bardziej doświadczonych morszczakòw.

Arek77

Arek77

5 minut temu, jkk napisał:

Trochę się pogubiłem, mam dołożyć absorber czy czekać?

Musisz sam zdecydować co zrobić. 

Mój tok myślenia jest taki.....

Masz świerze akwarium (młode). Masz PO4 0,5 i NO3 mniej niż 2mg/l. Jeśli te pomiary są poprawne to musisz się zastanowić skąd wzięło się PO4.... ze związków organicznych (np z pokarmu - np wrzucałeś po granulce pokarmu patrząc aby złapały go bĺazenki i .....tych niezjedzonych  granulek się nazbierało lub ze związków nieorganicznych....np że skały, piasku. 

Dlaczego NO3 jest takie niskie w stosunku do PO4? Albo działa biologia i w kulkach czy kamykach od AF (ogólnie w mediach filtracyjnych) wytworzyły się na tyle wydajne strefy denitryfikacyjne, że azotany są "przerabiane "do wolnego azotu i uchodzą w powietrze, albo faktycznie mało karmisz i przy tym karmieniu masz niskie NO3 a PO4 pochodzi z innych źródeł niż pokarm.  Z tym, że samego fosforu nie pozbędziesz się z systemu tak ĺatwo jak azotu....on w powietrze się nie ulotni.

Albo zostanie skonsumowany przez bakterie i wywalony przez odpienuacz z systemu (w tym przypadku musisz namnożyćbte bakterie Dodając do akwa źródło węgla np w postaci wódki, wódki i octu czy innych gotowych preparatów np w postaci polimerów.....ale przy takiej dysproporcji PO4 I NO3 będziesz musiał dodać jeszcze azotanów. 

Albo z czasem zostanie wywalony wraz z wodą z podmian,

Albo zastosujesz adsorber i w ten sposób wywalisz PO4 

Albo strącisz go gotowym preparatem zawierającym lantan i wywalisz przez odpieniacz.....

Decyzja należy do Ciebie. 

Jeśli w tak młodym akwarium miałbym PO4 na poziomie 0,5 ale i NO3 też w wysokim stężeniu (pow. 25mg/l) to bym czekał, aż system dojrzeje.

Ale, w tym przypadku, przy niskim NO3 użył bym adsorbera aby zbić fosforany przynajmniej do poziomu poniżej 0,2 i wtedy bym obserwował dalej.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.