Skocz do zawartości
jkk

Suchy pokarm vs. mrozony vs. płynny

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Od początku w sowim akwarium uzywam pokarmu suchego rano - AQUAFOREST AF Marine Mix - lecz niestety strasznie szybko opada i czasami błazny i apogony złapią po 1 kulce i po pokarmie. Musiałbym spedzic naprawde duzo czasu i wsypywać po 1-2kulki nim ryby sie najedzą.

Popołudniu ryby dostaja mrozona kostkę - codziennie inną. 

Niestety czasami z braku czasu nie przepłukuje rozmrozonego pokarmu co wpływa na PO4 i NO3. Dodatkowo zuzywam tylko 1/3-1/2 kostki wiec reszta jest to wyrzucenia...

Zastanawiam się nad zastąpienie mrożonek jak i z rana suchego pokarmu pokarmem w płynie np. AQUAFOREST AF Liquid Mysis i naprzemiennie Aquaforest Liquid Artemia.

Wg producenta nie trzeba go przeplukiwać przed użyciem. Dodatkowo tutaj jestem w stanie odmierzyć strzykawką pokarm redukując jego rozmrazanie i wyrzucanie.

Czy pokarm płynny ma jakieś minusy bądz słabe strony? Jakie wasze są doświadczenia z nim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do karmienia wyłączasz cyrkulacje? Ja mam cały czas włączoną przez co pokarm nie opada na dno a krąży po całym akwarium zanim wyłapie go komin :D Ryby zdążą się najeść.

I czemu wyrzucasz niewykorzystane mrożonki? Ja ucinam nożem pół kostki resztę chowam do lodówki. 

Co do Liquid Mysis też go oglądałem ostatnio ale to chyba bardziej do karmienia korali. W mrożonce masz wiecej mięsa niż tam :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć w mojej opini płynne pokarmy od AF również trzeba płukać. W moim przypadku po tygodniu stosowania bez płukania zaczęły pojawiać się jakieś glony na skale. Jak tylko zauważyłem zaczołem płukać i glony zniknęły.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquaman napisał:

Do karmienia wyłączasz cyrkulacje? Ja mam cały czas włączoną przez co pokarm nie opada na dno a krąży po całym akwarium zanim wyłapie go komin :D Ryby zdążą się najeść.

I czemu wyrzucasz niewykorzystane mrożonki? Ja ucinam nożem pół kostki resztę chowam do lodówki. 

Co do Liquid Mysis też go oglądałem ostatnio ale to chyba bardziej do karmienia korali. W mrożonce masz wiecej mięsa niż tam :D

Przy suchym wylaczam cyrkulacje bo mam tak leniwe błazny w ukwiale ze pokarm musi być centralnie koło ich pyszczka.

A co masz za mrozonki? Moje pękaja przy probie krojenia;) pozniej ttzeba zbierac po calej kuchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jkk napisał:

Przy suchym wylaczam cyrkulacje bo mam tak leniwe błazny w ukwiale ze pokarm musi być centralnie koło ich pyszczka.

 

Bo nie są głodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arek77 napisał:

Bo nie są głodne.

Bardziej s a wybredne ;) na mrozonki to się rzucają jak szalone. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostki z Ocean Nutrition wyciągam z zamrażalnika i kroję bez problemu na drewnianej desce nożem, reszta wraca do zamrażalnika, suchy pokarm podaje w płatkach a to unosi się sporo czasu w wodzie, zwłaszcza jak cyrkulacja działa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, jkk napisał:

Przy suchym wylaczam cyrkulacje bo mam tak leniwe błazny w ukwiale ze pokarm musi być centralnie koło ich pyszczka.

A co masz za mrozonki? Moje pękaja przy probie krojenia;) pozniej ttzeba zbierac po calej kuchni.

Zwykle mrożonki solowca z zoologicznego. 

A może zamrażalnik za mocno Ci mrozi? :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daję raz dziennie 3 kostki ocean nutrition. Nie płuczę. U mnie ryby wieczorem są głodne i cały pokarm znika w dwie minuty. Jakie masz te NO3 i PO4, że dawanie pół kostki na nie wpływa? I jaka wielkość akwarium.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Ja daję raz dziennie 3 kostki ocean nutrition. Nie płuczę. U mnie ryby wieczorem są głodne i cały pokarm znika w dwie minuty. Jakie masz te NO3 i PO4, że dawanie pół kostki na nie wpływa? I jaka wielkość akwarium.

 

To chyba kolegi akwarium

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Aquaman napisał:

To chyba kolegi akwarium

 

PO4 0,50, NO3 1,7.

Strasznie wysypało mnie glonami i to takimi włoskowatumi, obstawiam ze to po cześci dojrzewanie a po cześci kwestia pokarmu.

 

Dodatkowo mam taki nalot na szybach że musze 3 razy dziennie czyścić. Podobnie kubek odpieniacza.

Edytowane przez jkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, jkk napisał:

PO4 0,50

Stosujesz jakiś adsorber? Masz odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam absorbera, tak mam Tunze 9004

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, jkk napisał:

Nie mam absorbera, tak mam Tunze 9004

Dużo urobku się zbiera?

54 minuty temu, jkk napisał:

Strasznie wysypało mnie glonami i to takimi włoskowatumi, obstawiam ze to po cześci dojrzewanie a po cześci kwestia pokarmu.

Akwarium świeże więc trwa dojrzewanie. Glony włosowe wyciągną że skały co im się należy i powinny odpuścić. W międzyczasie powinieneś pozbyć się nadmiaru PO4 np. jakimś adsorberem 0,5 to już jest trochę dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Dużo urobku się zbiera?

Akwarium świeże więc trwa dojrzewanie. Glony włosowe wyciągną że skały co im się należy i powinny odpuścić. W międzyczasie powinieneś pozbyć się nadmiaru PO4 np. jakimś adsorberem 0,5 to już jest trochę dużo. 

Duzo urobku, z 3-4 kubelki dziennie. 

Jaki absorber polecasz? Sachem Purigen bedzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purigen na NO3, phosguard na PO4.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, jkk napisał:

Jaki absorber polecasz? Sachem Purigen bedzie ok?

Np. Phosguard, jest prostrzy do stosowania niż np Rowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, kupię i wrzucę jutro, dam znać jak pomiary. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bouli napisał:

Purigen na NO3, phosguard na PO4.

 

21 minut temu, jkk napisał:

Jaki absorber polecasz? Sachem Purigen bedzie ok?

Oczywiście można stosować absorbery i fundować zbiornikowi ciągłe wahania i agresywny sposób eksportu nutrientów, a za chwilę jak się wyczerpią ponowny skok. Sądzę, że podkarmienie bakterii VSV, czy firmowymi produktami przyniesie znacznie lepszy efekt, który łatwo kontrolować.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, jkk napisał:

Ok, kupię i wrzucę jutro, dam znać jak pomiary. 

Jak chcesz mieć ciągłe problemy to kup , jak nie to zainwestuj w media . Skała sztuczna , ceramika nowa , nowy baniak , standardowe dojrzewanie.  Ale dziś stawia się baniak i ma hulać po 5 minutach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, norbi2222 napisał:

Sądzę, że podkarmienie bakterii VSV, czy firmowymi produktami przyniesie znacznie lepszy efekt, który łatwo kontrolować.

VSV w  dwumiesięcznym akwarium z niskim NO3???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami mam wrażenie , że nie nadążam :huh:

jak masz miejsce to dokup kulek , siporaxu , czy czego tam chcesz i czekaj . Jak baniak wystartuje za 3 miechy nic się nie stanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ariel nie mam już za bardzo miejsca ani na kulki ani na AF BIO LiFE. 

Trochę się pogubiłem, mam dołożyć absorber czy czekać? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, jkk napisał:

Trochę się pogubiłem, mam dołożyć absorber czy czekać?

Musisz sam zdecydować co zrobić. 

Mój tok myślenia jest taki.....

Masz świerze akwarium (młode). Masz PO4 0,5 i NO3 mniej niż 2mg/l. Jeśli te pomiary są poprawne to musisz się zastanowić skąd wzięło się PO4.... ze związków organicznych (np z pokarmu - np wrzucałeś po granulce pokarmu patrząc aby złapały go bĺazenki i .....tych niezjedzonych  granulek się nazbierało lub ze związków nieorganicznych....np że skały, piasku. 

Dlaczego NO3 jest takie niskie w stosunku do PO4? Albo działa biologia i w kulkach czy kamykach od AF (ogólnie w mediach filtracyjnych) wytworzyły się na tyle wydajne strefy denitryfikacyjne, że azotany są "przerabiane "do wolnego azotu i uchodzą w powietrze, albo faktycznie mało karmisz i przy tym karmieniu masz niskie NO3 a PO4 pochodzi z innych źródeł niż pokarm.  Z tym, że samego fosforu nie pozbędziesz się z systemu tak ĺatwo jak azotu....on w powietrze się nie ulotni.

Albo zostanie skonsumowany przez bakterie i wywalony przez odpienuacz z systemu (w tym przypadku musisz namnożyć te bakterie dodając do akwa źródło węgla np w postaci wódki, wódki i octu czy innych gotowych preparatów np w postaci polimerów.....ale przy takiej dysproporcji PO4 I NO3 będziesz musiał dodać jeszcze azotanów. 

Albo z czasem zostanie wywalony wraz z wodą z podmian,

Albo zastosujesz adsorber i w ten sposób wywalisz PO4 

Albo strącisz go gotowym preparatem zawierającym lantan i wywalisz przez odpieniacz.....

Decyzja należy do Ciebie. 

Jeśli w tak młodym akwarium miałbym PO4 na poziomie 0,5 ale i NO3 też w wysokim stężeniu (pow. 25mg/l) to bym czekał, aż system dojrzeje.

Ale, w tym przypadku, przy niskim NO3 użył bym adsorbera aby zbić fosforany przynajmniej do poziomu poniżej 0,2 i wtedy bym obserwował dalej.

No chyba, że się mylę...w takim przypadku proszę o sprostowanie mojego toku myślenia przez bardziej doświadczonych morszczakòw.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, jkk napisał:

@Ariel nie mam już za bardzo miejsca ani na kulki ani na AF BIO LiFE. 

Trochę się pogubiłem, mam dołożyć absorber czy czekać? :)

Mi ufać nie musisz , bo ja p........ I to dość mocno.  Ale ja bym czekał,  jak dla mnie to twój zbiornik dopiero startuje . Jak dasz wynalazki , będziesz ciagle się bujał z tym stanem . Potem stwierdzisz dużo masy koralowej i nie chce mi się wymieniać złoża i wtedy się zdziwisz . Już lepiej dołóż refugium . Obojętnie czy z koszyka na młode zyworutki , wiem paskudnie wygląda w baniaku , jeśli lubisz glony wyższe również możesz dać do baniaka jako stabilizacja i różnorodność.  Wiem pewnie ktoś mnie pojedzie , ale różnorodność to stabilizacja . Są też refugia zawieszane , łatwo i tanio można zrobić.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.