Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Będę się starał w tym temacie opisywać metody prowadzenia nowego zbiornika 970 litrów obieg(180x70x60). Z tego baniaczka będę się starał głównie zrobić LPSiarium :D . Bardzo lubię jak wszystko się buja i jest napompowane, chociaż nie zabraknie też prostszych LPSów. Do tego baniaka z obsady rybnej planuję Hepatus zółtek triostegusa i dwa błazny to na 100% (z mojego starego baniaka 500 litrów). Do tego chciałbym dokupić białobrodego jakaś parkę mandarynów. Może się pokuszę o coś jeszcze zobaczymy :D. Oświetlenie to będą dwie belki led ATI sunpower 8x39W. Jedna świeci nad baniakiem starym druga czeka już w pudełku na nowe świetlówki. Filtracja : filtrację będę głownie opierał na tym co mi działało, czyli LifeBio fill (około 10kg) do tego suporax myślę nad około 10-15kg i kulki maxspecta ze starego baniaka 2kg. Do tego AIo biopellet Xl zasyp do filtra przepływowego na pompie 3000 litrów (chyba :D) nie wiem nie pamiętam. Soli red sea i jakieś pożywce dla bakterii VSV albo Microbe Life special Blend. I za uzupełnianie pierwiastków będzie służył balling ATi na 3 komponenty Na pompie dozującej Jebao.

W sumie to chyba wszystko, jeżeli macie jakieę spostrzeżenia to zapraszam do dyskusji spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie jakiegokolwiek przecieku z hydrauliki przy kominie będziesz miał bardzo utrudniony dostęp...

Gdzie planujesz dolewkę?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

W razie jakiegokolwiek przecieku z hydrauliki przy kominie będziesz miał bardzo utrudniony dostęp...

Gdzie planujesz dolewkę?

Mam nadzieję, że nie będzie przecieku. Własnie podczas planowania sumpa dolewkę chciałem mieć koło komory z pompą obiegową, a wkleili mi ją przed miejscem na zrzut (po prawej stronie na zdjęciu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dexter2k13 napisał:

(po prawej stronie na zdjęciu)

Jaką ma pojemność?

4 godziny temu, Dexter2k13 napisał:

filtrację będę głownie opierał na tym co mi działało, czyli LifeBio fill (około 10kg) do tego suporax myślę nad około 10-15kg i kulki maxspecta ze starego baniaka 2kg. Do tego AIo biopellet Xl zasyp do filtra przepływowego na pompie 3000 litrów (chyba :D) nie wiem nie pamiętam. Soli red sea i jakieś pożywce dla bakterii VSV albo Microbe Life special Blend.

Planujesz odpieniacz ?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Dexter2k13 napisał:

pożywce dla bakterii VSV albo Microbe Life special Blend

A po co Ci dodatkowa pożywka jak planujesz biopelety. Musisz się na coś zdecydować. Jedno albo drugie...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Jaką ma pojemność?

Planujesz odpieniacz ?

Tak odpieniacz to twistman 200 ext i jeszcze bedzie jakiś rollermat, ale na razie nie wiem jaki

50 minut temu, norbi2222 napisał:

A po co Ci dodatkowa pożywka jak planujesz biopelety. Musisz się na coś zdecydować. Jedno albo drugie...

teraz mam zasyp z biopelletami i podaje pożywkę w postaci vsv. Bez pożywki mialem skoki po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dexter2k13 napisał:

teraz mam zasyp z biopelletami i podaje pożywkę w postaci vsv. Bez pożywki mialem skoki po4

To znaczy, że trzeba dosypać piopelety, albo je zmienić. Może trzeba podkręcić przepływ. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, norbi2222 napisał:

To znaczy, że trzeba dosypać piopelety, albo je zmienić

To biopelety powinno się też wymieniać? Czy tylko się dosypuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Arek77 napisał:

To biopelety powinno się też wymieniać? Czy tylko się dosypuje?

Zasada jest taka, że się dosypuje. Czasami mogą się trafić jakieś felerne i trzeba wymienić, jednak to raczej sporadyczne przypadki. A na myśli miałem, aby zmienić na inne, nie doprecyzowałem o co mi chodzi.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała ułożona woda zasolona, obieg się kręci. Bez przecieków. Na razie obieg jest postawiony na pompie 3000 litrów. Docelowo będzie pompa 10000 litrów, ale pewnie skręcona gdzieś na 70-80% ( co jak myślę będzie maksymalnym przepływem dla rur 25). Kupiłem reaktor biopellet i go podłączyłem, tylko, że jakieś 70% kulek nie pracuje a unosi się nad pracującymi kulkami. Czy one opadną? Do baniaka wsadziłem 55kg żywej skały + 18kg skały syntetycznej Afu. do tego poszło 30kg żywego piachu Carbsea. Jak na moje umiejętności aquascaperskie jestem całkiem zadowolony. Na zdjęciu woda jeszcze lekkie mleko, po wsypaniu piachu.

IMG_1984.jpg

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

Skała ułożona woda zasolona, obieg się kręci. Bez przecieków. Na razie obieg jest postawiony na pompie 3000 litrów. Docelowo będzie pompa 10000 litrów, ale pewnie skręcona gdzieś na 70-80% ( co jak myślę będzie maksymalnym przepływem dla rur 25)

A czemu taka mała średnica hydrauliki??? Przy takim litrażu to minimum 40mm.

Takie akwa wymaga minimum 10000 REALNEGO przepływu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A czemu taka mała średnica hydrauliki??? Przy takim litrażu to minimum 40mm.

Takie akwa wymaga minimum 10000 REALNEGO przepływu.

Ja chciałem mieć obieg postawiony na rurach 32 i 40 i tak mówiłem, żeby wiercili dziury. A powiercili dziury o ile dobrze pamiętam 30 i 35.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz powrót przez komin, to zamień go na dodatkowy zrzut wody, obróć sump o 180 stopni i powrót zrób poza kominem - z drugiej strony. Możesz dać np. białą albo czerwoną hydraulikę, lub zasłonić ją jakoś z tyłu. Zyskasz na wydajności i jakosci zbiornika. Zrób to teraz, inaczej będziesz się męczył a za jakiś czas i tak zmienisz.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dale napisał:

Jak masz powrót przez komin, to zamień go na dodatkowy zrzut wody, obróć sump o 180 stopni i powrót zrób poza kominem - z drugiej strony. Możesz dać np. białą albo czerwoną hydraulikę, lub zasłonić ją jakoś z tyłu. Zyskasz na wydajności i jakosci zbiornika. Zrób to teraz, inaczej będziesz się męczył a za jakiś czas i tak zmienisz.

Czy te 7-8 tyś litrów na serio nie wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Dexter2k13 napisał:

Ja chciałem mieć obieg postawiony na rurach 32 i 40 i tak mówiłem, żeby wiercili dziury. A powiercili dziury o ile dobrze pamiętam 30 i 35.

Witam

Nie wiem jakie fi podałeś u szklarza  .Podaje się rozmiar przelotu , a nie rury.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Nie wiem jakie fi podałeś u szklarza  .Podaje się rozmiar przelotu , a nie rury.

Pozdrawiam 

Wiem, że podaje się rozmiar przelotu. Mówiłem, że chce otwory pod rury 32 i 40. Ogólnie to mam pomysł, aby rewizję przerobić na spływ, a spływ na rewizję. Wtedy zrzut wody będzie na rurze 32 a rewizja na 25.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Dexter2k13 napisał:

Wiem, że podaje się rozmiar przelotu. Mówiłem, że chce otwory pod rury 32 i 40. Ogólnie to mam pomysł, aby rewizję przerobić na spływ, a spływ na rewizję. Wtedy zrzut wody będzie na rurze 32 a rewizja na 25.

A nie możesz po prostu dowiercić jeden otwór więcej? :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Aquaman napisał:

A nie możesz po prostu dowiercić jeden otwór więcej? :D

No własnie chyba teraz już nie bardzo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Dexter2k13 napisał:

No własnie chyba teraz już nie bardzo :D

Od spodu? Abo odkleić jeden bok komina. Trochę więcej czasu poświęcisz ale będziesz miał spokój na przyszłość :) i nie będziesz klnąć, że mogłeś tak zrobić hehe :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dexter2k13 napisał:

Czy te 7-8 tyś litrów na serio nie wystarczy?

Jeżeli puścisz spływ bez tłumienia, i rewizja będzie działała pod granice maksimum wydajności to jakoś to może działać, pamiętaj że z czasem przelot się może zwężać, zarastać. Działać to będzie. Ale w przyszłości będziesz na to sarkał. Jak masz powrót przez komin, to zrób dwie rewizje o różnej wysokości, wtedy jedna będzie przyjmowała 100% a spływem i drugą rewizją będziesz regulował poziom wody. Dodatkowo, powrót po drugiej stronie da Ci lepsze mieszanie wody i obieg. No i w sumpie będzie lepiej rozmieszczone wszystko, to znaczy odpieniacz będzie na drodze przepływu pomiędzy rollermatem a pompą (albo złoża - nie wiem jaką filtrację planujesz).

Jak bym uważał że ten projekt ma szanse działać optymalnie, to bym się nie odzywał :)

2 godziny temu, Aquaman napisał:

Od spodu?

Ciekawa propozycja...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, dale napisał:

Jeżeli puścisz spływ bez tłumienia, i rewizja będzie działała pod granice maksimum wydajności to jakoś to może działać, pamiętaj że z czasem przelot się może zwężać, zarastać. Działać to będzie. Ale w przyszłości będziesz na to sarkał. Jak masz powrót przez komin, to zrób dwie rewizje o różnej wysokości, wtedy jedna będzie przyjmowała 100% a spływem i drugą rewizją będziesz regulował poziom wody. Dodatkowo, powrót po drugiej stronie da Ci lepsze mieszanie wody i obieg. No i w sumpie będzie lepiej rozmieszczone wszystko, to znaczy odpieniacz będzie na drodze przepływu pomiędzy rollermatem a pompą (albo złoża - nie wiem jaką filtrację planujesz).

Jak bym uważał że ten projekt ma szanse działać optymalnie, to bym się nie odzywał :)

Ciekawa propozycja...

Zrób tak jak radzi @dale. Dodam , że powrót możesz zrobić tam , gdzie Tobie pasuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, dale napisał:

Jeżeli puścisz spływ bez tłumienia, i rewizja będzie działała pod granice maksimum wydajności to jakoś to może działać, pamiętaj że z czasem przelot się może zwężać, zarastać. Działać to będzie. Ale w przyszłości będziesz na to sarkał. Jak masz powrót przez komin, to zrób dwie rewizje o różnej wysokości, wtedy jedna będzie przyjmowała 100% a spływem i drugą rewizją będziesz regulował poziom wody. Dodatkowo, powrót po drugiej stronie da Ci lepsze mieszanie wody i obieg. No i w sumpie będzie lepiej rozmieszczone wszystko, to znaczy odpieniacz będzie na drodze przepływu pomiędzy rollermatem a pompą (albo złoża - nie wiem jaką filtrację planujesz).

Jak bym uważał że ten projekt ma szanse działać optymalnie, to bym się nie odzywał :)

Ciekawa propozycja...

Na razie przerobiłem spływ wody na 32 średnicę a rewizję na 25. Jak to nie podziala to skracam rewizję i puszczę ją do obiegu wody. Rozmawiałem z właścicielem coral house. I pokazywał mi u siebie obieg wody na pompie 10000. Rury miał 32. Woda kręciła się także u mnie też powinno zadziałać.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie zawsze skąd takie parcie na bardzo duży przepływ wody w obiegu. Według mnie nie ma sensu. Cyrkulacja jest odpowiedzialna za mieszanie wody a nie obieg.

Edytowane przez Tata (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tata napisał:

Zastanawia mnie zawsze skąd takie parcie na bardzo duży przepływ wody w obiegu. Według mnie nie ma sensu. Cyrkulacja jest odpowiedzialna za mieszanie wody a nie obieg.

Tu nie chodzi o "bardzo duży przepływ wody" tylko o zachowanie marginesu bezpieczeństwa i komfortu pracy przy zbiorniku prawie 1000l brutto. Dodatkowo, zauważ że zbiornik ma 180 cm długości i na chwilę obecną zrzut i powrót ustawione po jednej stronie zbiornika. Aby rollermat był wydajny i skuteczny, dobrze by było przegonić przez niego wszelkie zanieczyszczenia, a na chwilę obecną niezależnie od układu skały, o ile nie zrobi pralki w akwarium, cały detrytus będzie odkładał się w przeciwległym rogu.

A swoją drogą, w tym zbiorniku, przy tym stelażu, to ja nie miałbym odwagi ustawić mocnego bujania, takiego żeby podrywał detrytus.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.