Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Tata napisał:

Zastanawia mnie zawsze skąd takie parcie na bardzo duży przepływ wody w obiegu. Według mnie nie ma sensu. Cyrkulacja jest odpowiedzialna za mieszanie wody a nie obieg.

to nie chodzi o mieszanie wody i robienie z obiegu cyrkulatora, tylko o to aby ta woda przefiltrowana trafiła do zbiornika głównego, muszę zapewnić urządzeniom miejsce do pracy :D . Odpieniacz i rollermat nie chcą filtrować przefiltorwanej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Tata napisał:

Zastanawia mnie zawsze skąd takie parcie na bardzo duży przepływ wody w obiegu. Według mnie nie ma sensu. Cyrkulacja jest odpowiedzialna za mieszanie wody a nie obieg.

To nie chodzi o bardzo duży przepływ......ale przy zbiorniku 1000 l - obieg przez rurę 25 mm.....wg mnie to za mało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Arek77 napisał:

To nie chodzi o bardzo duży przepływ......ale przy zbiorniku 1000 l - obieg przez rurę 25 mm.....wg mnie to za mało. 

już powrót jest na 32 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Projektując hydraulikę powinno się robić rury z zapasem . Ja przy pompie 12000 mam powrót na 40. Spływ wystarczył by też na 40 , ale zawór bramowy stawia pewien opór i mam na 50.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z racji tego, ze zostały zrobione pierwsze testy postanowiłem wrzucić, aktualizacje. Akwarium się kręci już chyba 6 tydzień. Całe życie które chciałem przerzucić do nowego baniaka już jest w nim. Nie miałem możliwości pokleic koralowców tak dużych rozmiarów, dlatego porobiłem duże szczepki, resztę oddałem w rozliczeniu za żywa skalę. Testy wyszły nie najgorzej.
PH 8.2
PO4 0.05- było mniej ale dokupiłem triogesteusa, który za nic nie chciał jeść mrożonek pochodzenia mięsnego, dlatego kupiłem suchy, który lekko podniósł fosforany. Czy są jakieś mrożonki pochodzenia roślinnego ? Chętnie bym kupił.
NO3 0.00
KH 8
CA 400
MG 1250
Odpieniacz dopiero ruszył z praca jakieś 3 dni temu. Wcześniej nie podnosil w ogóle syfu w górę. Dołożyłem tez falownik 15000tys litrów, chociaż wszystkie falowniki kręcą się na 50-60% mocy.
Jadę jeszcze na pompie obiegowej 3000 litrów, ale na dniach wpadnie do akwarium już Jebao 10000.
Co do dojrzewania, pokazały się okrzemki i glony jakieś włosowate, takie długie. Tydzień i nie ma po nich śladu. Resztki ich fruwają na cyrkulatorze. Pokolce wrabaly wszystko w tydzień. Doszły jeszcze dwie babki kopiace, które nieustannie przekopują piach, żeby resztki z jedzenia nie gniły. Leje bakterie special blenda i zaczynam podnosić balinga, na razie na oko dałem 2x20ml dziennie, i zobaczę męża tydzień na testach jak zbiornik się po tych dawkach zachowa. Ze strat to padła mi montipora talerzowa i caulastrea się nie bardzo chce pompować chyba od za dużej ilości światła. I to chyba tyle [emoji3]. Jakbyście mieli jakieś rady chętnie przeczytam. e276697129a6015ffe9b52ae441a6b81.jpg
f5add70f400ae146527e4640a2011d39.jpg

25.07.2022

Dziś została wykonana operacja na otwartym sercu, czyli wymiana pompy obiegowej. Na szczęście zakończona sukcesem. Moja Jebao to 12000 tyś litrów, także jest ustawiona na przedostatnim biegu. Myślę, że to około 10000l realnego przepływu.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno mnie nie było, z zapowiadanymi aktualizacjami wyszło jak z poprzednim zbiornikiem. Zbiornik zaczyna żyć sobie swoim życiem. Podaje tylko pokarm, uzupełniam ballinga i czyszczę szyby z nalotu. Z obsady rybnej doszło 6 anthiasów (planuje rozbudowę stada do 10-12 sztuk) i naso. Miałem jeszcze chwilkę japonikusa niestety w dwa dni zabrala mi go ospa. Planuje tez dodać kilka szczepek korali twardych, bo te wieże że najlepiej się czyją, chociaż na lpsach tez sobie dobrze radzą, mimo zerowych nutrientow i fosforanów. Ogólnie jeżeli ktoś chce mieć niskie fosforany to polecam biopellety. U mnie zasyp około 1000-1200gramów brązowych kulek robi całą robotę ze stabilizacją. Jak mi spada poziom pelletów poniżej stanu wody to dosypuję 200gramów i mam spokój na 4 miesiace. Problem w tym jest taki, że w wodzie widać taki mały pyłek, ale słyszałem ze to dobra pożywka dla korali.

IMG-2355.jpg

IMG-2356.jpg

IMG-2357.jpg

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale ładnie, zdrowo wyglądają. Na skale jest miejsce, nie ma co czekać tylko zasiedlać. Skała czysta, zdrowa, dobrze wygląda.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy zbiornik, podoba mi się :clapping

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kataniPrawie wszystkie Twoje korale żyją. Nie pamiętam nazwy koralowca talerzowego, ale niestety przepadł gdzieś w skale. Naso sobie zrobił z niego piłkę do zabawy, i gdzieś wcisnął go pod skale :). Próbowałem go przykleić do skały, naso był szybszy do zabawy i gdzieś zapodział go. Jak chociaż trochę światła i chociaż lekki przepływ wody to w końcu się pokaże, ale na razie nie widzę go.

Godzinę temu, Beti napisał:

Bardzo ciekawy zbiornik, podoba mi się :clapping

 

mam nadzieje ze to dopiero początek :)

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Dexter2k13 napisał:

Prawie wszystkie Twoje korale żyją.

Cieszy mnie to. Z drugiej strony jak warunki dobre, to dlaczego mają nie żyć ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

Cieszy mnie to. Z drugiej strony jak warunki dobre, to dlaczego mają nie żyć ;)

dobre, ale nie idealne. Nie mogę podbić no3 i po4. Cały czas stałe 0. Ale z drugiej strony skoro wszystko jakoś rośnie (może nie ma mega szybkiego wzrostu, ale powoli do przodu ;))Korale nie grymaszą to nic nie zmieniam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WOW Nie szkoda ci kasy na prąd? Świecisz drugą lampą praktycznie nad samym piachem (8 jarzeniówek :smile_shock:). Dodał bym skałę w raz z koralami z prawej strony albo zmienił tą drugą lampę na jakiś prosty led by tylko doświetlić ryby w prawym kącie.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Steron napisał:

WOW Nie szkoda ci kasy na prąd? Świecisz drugą lampą praktycznie nad samym piachem (8 jarzeniówek :smile_shock:). Dodał bym skałę w raz z koralami z prawej strony albo zmienił tą drugą lampę na jakiś prosty led by tylko doświetlić ryby w prawym kącie.

Plan na początku był o rozbudowę skały o kolejne 20kg w przyszłości, i pewnie tak się stanie. Ale jeszcze nie teraz. Lamp nie bede zmieniał, bo jak pisałem działa to nie ruszam :)

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dawno się nie odzywałem :D Zbiornik żyje i ma się dobrze (chyba) parametry w normie, korale ryby rosną. Nie pchałem łap do zbiornika od paru miesięcy (poza podmiankami) i uzupałenianiem ballinga, i podawaniem mrożonek. Kilka fotek na szybko strzelonych słabym telefonem

IMG_3196.jpg

IMG_3197.jpg

IMG_3198.jpg

IMG_3199.jpg

IMG_3200.jpg

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.