Skocz do zawartości
adid0s

Powrót do marzeń 20l

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, po majówce nad morzem zatęskniłem nad akwarium morskim z racji że kiedyś też planowałem. Na moim profilu są też tematy z budowy belki led na 112l ale to stary umarły projekt, więc go ożywiłem tylko w mniejszej skali, stąd ktoś może mnie lekko kojarzyć.

Konkrety:

akwarium 20l 38x22

belka led diy (uzupełnie temat więc tam bedzie można o niej poczytac)

fluval c4- wata, ceramika fluvala, matix. pozniej gabki i purigen

zasolenie 1.020-1.022 

marco rocks 4-5kg

bakterie stability

totalnie czysty start więc będzie dlugo dojrzewało niestety.

pytania,krytyke, podpowiedzi śmiało przyjmę. Cieszę sie ze będziecie ze mną podczas tego akwarium i oby wiekszych innych

Miłego dnia :)

 

 

Snapchat-1498319729.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak małe akwarium? Strasznie trudno będzie Ci utrzymać jakieś stabilne parametry. Oczywiście to moje zdanie :)

No i zbytnio nie poszalejesz z obsadą. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę że ciężko z parametrami, mucha się utopi i zaburzy parametry, ale jak pisał jeden z kolegów jak uda się utrzymać takie akwarium to i z większymi będzie łatwiej. Zdobędę doświadczenie a w dodatku nie chciałem wystartować z wielkim bo duży koszt a nie wiem czy spodoba mi się to bo jak na razie jest to dla mnie czarna magia i nie porównuje tego w żadnym stopniu do słodkowodnych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Morskie to jednak wieczne wydatki :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak małe zasolenie , dolewki nie będzie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ariel napisał:

Czemu tak małe zasolenie , dolewki nie będzie? 

Po nocy aktualnie jest 1.024 to chyba takie spoko w połowie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mała aktualizacja. Dalej brak glonów a dosyć stymulowane. Pewien pan Grzegorz dał mi 10 litrów wody dojrzałej i 3 korale. Jeden miał aptasie i wziąłem do miski z filtrem a aptasie zalałem ocetem strzykawką, chyba przy okazji zabiłem korala ale się okaże. Teraz do was pytanie czy przy wyciągnięciu różnego rodzaju życia trzeba przeprowadzać aklimatyzacje ?

Jakieś pomysły żeby w końcu wystartowało dojrzewanie ?

OZdOt6B.jpeg

kSLsuBH.jpeg

Gf4h3li.jpeg

urP7A5P.jpeg

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie fajnie ruszyło jak wrzuciłem kilka kulek maxspecta z działającego akwarium i kawałek skałki. Myślę że u Ciebie też to pomoże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.05.2022 o 14:34, adid0s napisał:

totalnie czysty start więc będzie dlugo dojrzewało niestety.

 

W dniu 9.06.2022 o 21:44, adid0s napisał:

Jakieś pomysły żeby w końcu wystartowało dojrzewanie ?

Jeśli akwa było zalane w dniu kiedy rozpocząłeś ten temat to nie minęło jeszcze nawet dwa tygodnie...... cierpliwości.... jak po 6 tygodniach nic się nie będzie działo to wtedy coś kombinuj    na razie czekaj i obserwuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Arek77 napisał:

 

Jeśli akwa było zalane w dniu kiedy rozpocząłeś ten temat to nie minęło jeszcze nawet dwa tygodnie...... cierpliwości.... jak po 6 tygodniach nic się nie będzie działo to wtedy coś kombinuj    na razie czekaj i obserwuj.

Faktycznie, myślałem że to już z 3 tygodnie będzie a to 15 dni dopiero, ale wczoraj wyskoczyło cyjano więc już lepiej wygląda a nie same puste skały. jDnEubg.jpeg

Co zrobić z tym koralem pomóc mu odrywając to czy zostawić?  wygląda to jakby po włożeniu do nowego akwarium wymieniał swój naskórek czy coś, jak krewetki pancerz q291a6Z.jpeg

JR1i1uj.jpeg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, adid0s napisał:

Faktycznie, myślałem że to już z 3 tygodnie będzie a to 15 dni dopiero, ale wczoraj wyskoczyło cyjano więc już lepiej wygląda a nie same puste skały. jDnEubg.jpeg

Co zrobić z tym koralem pomóc mu odrywając to czy zostawić?  wygląda to jakby po włożeniu do nowego akwarium wymieniał swój naskórek czy coś, jak krewetki pancerz q291a6Z.jpeg

JR1i1uj.jpeg

 

 

 

Na moje to zdecydowanie za szybko te korale wrzuciłeś. Obstawiam, że mogą paść jak zaczną wszystkie plagi wyłazić. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Aquaman napisał:

Na moje to zdecydowanie za szybko te korale wrzuciłeś. Obstawiam, że mogą paść jak zaczną wszystkie plagi wyłazić. 

Dostałem więc tak czy siak by padło w wiaderku, chłop mówił że będę musiał się postarać żeby to padło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tydzień stresu za mną bo Dino odpuściło, ogólnie w noc potrafiła się zrobić woda cała  zielona i mega osad na szybach i wyskakiwał zakwit wody po pewnym czasie i tak dzień w dzień, dzisiaj ogarnięte i odrazu lepiej wygląda. Poczekam jeszcze 2-3 tygodnie i zakupie testy i refraktometr bo na tym spławikowym to matko bosko 

1H9oyUE.jpeg

klavo0E.jpeg

3DYWebA.jpeg

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie szyb z cyjano i podmianka, zmiana wystroju do lepszego dojścia do szyb, dodany purigen. 

jQMJnwN.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

Teraz, adid0s napisał:

Czyszczenie szyb z cyjano i podmianka, zmiana wystroju do lepszego dojścia do szyb, dodany purigen. 

jQMJnwN.jpeg

Kwarantanna korala i metoda octowa na aiptasie chyba przyniosła skutki nie urosło nic nowego (chyba że tak źle je prowadzę ale korale rosną) aż zapomniałem że była u mnie. Odpukać w niemalowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, radziliście poczekać i przeczekałem i cyjano minęło, dzięki za hamowanie mnie! 

2-3 tygodnie temu wleciały korale 

-galaxea

-xenia 

- briareum fluo i też nie 

-caulastrea fluo

-clavularia papaya

-rhodactis fluo

Akwarium toczy się swoim życiem pora jakąś małą rybkę wrzucić jedną i brać się za korale by rosły i rosły 

 

https://imgur.com/a/OY9mgsT 

Edytowane przez adid0s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, chris_ek napisał:

Pewny jesteś że chcesz mieć tego korala w tak małym zbiorniku?

Potwierdzam. Galaxea się nie nadaje do tak małego zbiornika. Potrafi wypuścić 20 cm parzące polipy. Zniszczy Ci wszystko. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tomko napisał:

Potwierdzam. Galaxea się nie nadaje do tak małego zbiornika. Potrafi wypuścić 20 cm parzące polipy. Zniszczy Ci wszystko. Pozdr., tomko

Na razie spotkałem się 10cm, nie wypuszcza ona jakiś długich i zbyt często polipów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się rozkręci i poczuje "zagrożona" to zobaczysz. Spali wszystko. Moja wlk. mandarnynki siedzi za karę w grocie w cieniu, bo paliła wszystko w promieniu 20 cm.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dużo się podziało. Kupiłem testy saliferta 

Ale najpierw opis akwarium, zmniejszyłem oświetlenie z ~25w na 18w trochę mniej się pompują. Wyskoczyły jakieś plamki glonów. Ogólnie korale mega upadły ale żyją choć myślałem że połowa do wywalenia, nie przez oświetlenie. Capnella cały czas leży, gdy jest słońce duże i wlatuje do pokoju to w połowie się podnosi. Galaxea albo nie wypusza macek lub ledwo co z jednej strony. Calustera od samego początku marniała ale jakoś mega zwolniło. Palytonia jak zawsze się otwierały mega to nagle przestały i ledwo co. Dobra teraz testy z dzisiaj. A i sól zmieniłem na tropical base 

Ph-8.15-8.3 

Kh-8.5

Ca-450-500( mega mętne się robi i ciężko odczytać)

Mg-1350~

No2- wydaje mi się że 0.1

No3-100

Po4-0.1-0.25 

jgFvXBj.jpeg

6Nmyu1h.jpeg

 

AASTidL.jpeg

W zbiorniku jest purigen ale najwidoczniej się skończył patrząc na no3, lub jest tego aż tak dużo że nie wyrabia. Możliwe że to przez skałe ? Bo się sypie bardzo, jakby się rozpuszczała a jak miałem rybkę to mega syfu wyciągała z skały i rozwalało po zbiorniku 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, adid0s napisał:

W zbiorniku jest purigen ale najwidoczniej się skończył patrząc na no3, lub jest tego aż tak dużo że nie wyrabia

Purigen nie pochłonie wytworzonego już NO3, ten produkt wiąże organiczne produkty przemiany materii plus amoniak, niedopuszczając do powstania azotanów, ale samych azotanów nie wyciągnie. Masz młode i małe akwa, trochę za wcześnie wstawiłeś korale, ale cóż, tego już nie cofniesz. 

W obecnej sytuacji ratowałbym się podmianami wody na jakiejś podstawowej soli..... np 5l/tydzień przez kolejne 6 tygodni. Przy tym litrażu dużo na sól nie wydasz.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Purigen nie pochłonie wytworzonego już NO3, ten produkt wiąże organiczne produkty przemiany materii plus amoniak, niedopuszczając do powstania azotanów, ale samych azotanów nie wyciągnie. Masz młode i małe akwa, trochę za wcześnie wstawiłeś korale, ale cóż, tego już nie cofniesz. 

W obecnej sytuacji ratowałbym się podmianami wody na jakiejś podstawowej soli..... np 5l/tydzień przez kolejne 6 tygodni. Przy tym litrażu dużo na sól nie wydasz.

Takie podmiany właśnie robię, co do korali kolega polecił mi zwiększenie światła bo wcześniej nie było z nimi takiego problemu, jak teraz. Rozumiem też że aklimatyzują się do nowej soli i nie wiem czy nową solą i wpuszczeniem ryby która zrobiła wirówkę w akwarium i mogła rozsiać jakieś resztki po akwarium i podmianą cały czas 5l wody nie zacząłem dojrzewania na nowo bo coś na skałach się pokazuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.09.2022 o 19:28, Arek77 napisał:

Purigen nie pochłonie wytworzonego już NO3, ten produkt wiąże organiczne produkty przemiany materii plus amoniak, niedopuszczając do powstania azotanów, ale samych azotanów nie wyciągnie.

A skąd takie informacje? Wg mojej wiedzy wyciąga wszystkie związki azotu, azotany też.

A podmiany jak najbardziej nie zaszkodzą. Ważne też byłoby zlikwidowanie przyczynę, ale z tego co piszesz, to "wyłazi" to ze skały więc zlikwidować się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Nalesnick napisał:

A skąd takie informacje? Wg mojej wiedzy wyciąga wszystkie związki azotu, azotany też.

W opisie tego produktu jest wyraźnie napisane, że "pochłania"  ORGANICZNE związki azotu, niedopuszczając do powstawania azotanòw, natomiast nigdzie nie jest napisane, że odsorbuje powstałe już azotany czy azotyny. Te związki chemiczne są za małe aby "utknąć" w porach purigenu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Usuwając organiczne zanieczyszczenia pozwala na skuteczne wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów, jednocześnie nie pozbawiając wody cennych pierwiastków śladowych. "

I tak jest na wielu stronach.

Nie wgłębiałem się w wielkości porów i nie wiem skąd Ty masz takie informacje ale ja innych nie znalazłem a o tych Twoich w życiu nie słyszałem.

Edit

Aaaa, juz rozumiem. Chyba to kwestia marketingu. Usuwa przyczynę a nie same związki azotu jak azotyny, azotany czy amoniak. Sorki, zwracam honor.

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.